Czwartek, 28 Maj, Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira -

Reklama


Reklama

Samotna śmierć w bloku, nie bądźmy obojętni


Dożyliśmy czasów, gdy umiera się samotnie. Samotnie we własnym mieszkaniu. I to nawet wówczas, gdy ma się rodzinę czy sąsiadów. We wtorek, 12 listopada strażacy i policjanci znaleźli ciało 70-letniego mężczyzny. Na ratunek było za późno. Brakiem kontaktu z nim zaniepokoiła się córka.Mieszkanie w bloku przy ulicy Lanca było zamknięte, ale wewnątrz świeciło się światło.

 

- Nikt nie odpowiadał na pukania i nawoływania – mówi Anna Walerzak ze szczycieńskiej policji. - O sytuacji i możliwym zagrożeniu życia poinformowała nas córka mężczyzny, który mieszkał w tym bloku. Nie miała z nim kontaktu od dwóch dni.

 

Na pomoc wezwano strażaków. Ci przy użyciu podnośnika dostali się do lokalu przez okno. - Na łóżku odleźliśmy ciało 70-latka – mówi Łukasz Wróblewski ze szczycieńskiej straży pożarnej. - Nie stwierdziliśmy żadnych oznak życia, a stan jego ciała wskazywał, że śmierć nastąpiła już jakiś czas temu, dlatego odstąpiono od udzielania pomocy.

 

 

Coraz więcej samotnych zgonów

 

Ta tragedia to już kolejny taki przypadek w tym roku na ternie naszego powiatu. Śmierć w samotności, na ulicy, w domu. Problemy z ustaleniem tożsamości nieżyjącej osoby, potem długie poszukiwania kogokolwiek z rodziny. Jeszcze kilka lat temu w Szczytnie, w naszym powiecie, takie sytuacje były sporadyczne. Teraz policjanci mówią już o tym jak o zjawisku. Za każdym razem scenariusz jest podobny. Ktoś z sąsiadów, rodziny niepokoi się, że nie widział swojego sąsiada przez dłuższy czas. Wzywa policję, a ci strażaków. I zwykle okazuje się, że na ratunek jest już za późno, bo osoba nie żyje. Umarła w samotności.


Reklama

 

Szybkość reakcji to podstawa

 

 

- Jeszcze do niedawna największą bolączką społeczną było w naszym powiecie bezrobocie i wszystko, co z nim związane – mówi Anna Walerzak ze szczycieńskiej policji. - Dziś najpoważniejszym problemem staje się tzw. zniedołężnienie starcze. Dzieci się rozjeżdżają. Mąż, żona, partner życiowy umiera. I starszy człowiek zostaje sam, ze swoimi chorobami, problemami życia codziennego.

 

A w końcu ze śmiercią. Część z tych osób mogłaby żyć, gdyby pomoc przyszła w porę, gdyby rodzina, sąsiedzi zareagowali szybciej.

 

- Trudno uogólniać, ale rzeczywiście jest taka szansa, że osoby starsze znalezione martwe na podłodze, w łazience, czy we własnych łóżkach mogłyby żyć, gdyby pomoc przyszła odpowiednio szybko – przyznaje Grzegorz Achremczyk, ratownik medyczny. - Osoby starsze mają problem z poruszaniem, często dotykają je choroby układu krążeniowego. Gdy upadną, czy zasłabną, nie są w stanie same sobie pomóc. Gdy mieszkają samotnie, kończy się to tragedią.

Reklama

 

 

Jak dobrze mieć sąsiada...

 

...to nie tylko fragment dawnej piosenki, ale twarda konieczność. - Myślę, że podstawową sprawą są dobre relacje z sąsiadami – mówi Anna Walerzak. - Rodzina takiej osoby starszej powinna mieć kontakt i ze swoim najbliższym, ale i sąsiadami. Czasami wystarczy telefon, rozmowa. Gdy coś nas niepokoi nie powinniśmy mieć żadnych obaw i od razu dzwonić do krewnych osoby samotnej, czy na policję. W tym przypadku czas ma naprawdę znaczenie. Możemy komuś uratować życie. Nie bądźmy obojętni.

 

Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu

Fot. Archiwum „Tygodnik Szczytno”Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2020-05-13 14:25:24

Tragiczna śmierć przy wycince drzew

 • Poniedziałek, 2020-03-16 21:10:05

29-latka wymknęła się śmierci

 • Czwartek, 2020-01-02 09:48:23

Areszt za grożenie rodzinie śmiercią

 • Poniedziałek, 2019-11-11 10:10:53

Śmierć to dopiero połowa drogi

Reklama


Komentarze

 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  A czy pisząc o takim parkowaniu upewniono się kto zaparkowawał drugi i tak blisko

  Mark


  2020-05-27 16:35:56
 • 29-letni kierowca, który potrącił bliźnięta trafi do aresztu
  Ja nie rzucę w niego kanieniem ale sprawię jedynie,że rodzina jego będzie opłakiwać buhahaha!

  kat


  2020-05-27 16:03:00
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Mam wrażenie że to megalomania. Patrząc na możliwości i zadania budżetu poszczególnych szczebli powiatu to spory wydatek. Pamiętać trzeba, że potrzeby poszczególnych gmin są różne i mogą mieć inne pomysły na promocję. Proponuję zejść na ziemię i gród budować własnymi siłami. Mniejszy, kameralny i na potrzeby jednej gminy a nie o zasięgu krajowym :)

  tadeusz


  2020-05-27 14:56:54
 • Czy Szczytno sięgnie po miliony euro?
  Nawet jak kasa wpadnie, to chłopki radni i ich burmistrz oraz starosta ... zmarnują te pieniądze. Zadajcie sobie pytanie, dlaczego od lat upada miasteczko? Jest jedna odpowiedź, ta sama sitwa jest przy garnku. Oni już tak są zblazowani, że nic nowego i dobrego nie potrafią wymyślić. A ich poddani w urzędzie są zniszczeni mentalnie. Są jak roboty w fabryce, pozbawieni ikry i energii. Ledwo żyją. Ci bardziej inteligentni zastanawiają się jak mogą pracować w takim urzędzie z takimi przełożonymi. Ludzie już tylko chcą zarobić na życie i w weekend spić się jak bela, aby zapomnieć o tej pracy. Udają ,ze jest wszystko dobrze.

  jANEK


  2020-05-27 13:53:37
 • Kolejne pomysły na wieżę ciśnień w Szczytnie (zdjęcia, opinie)
  Wieża Ciśnień https://rybnik-moje-miasto.blogspot.com/2019/11/wieze-cisnien-w-rybniku.html

  Kleofas


  2020-05-27 12:34:05
 • Są pieniądze na miejskie ulice
  On jest od 10 lat, mordę wydzierał i został radnym, a że jest z PSL kolega dał mu etat po znajomości. Precz z PSL, i rządami tych ludzi. I tak będzie won z wami, bo Prezydentem i tak będzie Trzaskowski . Kamysz niech inne kapcie nałoży do wyborów.


  2020-05-27 00:13:35
 • Czy wizyta bocianów przełoży się na liczbę urodzeń?
  Panie sołtys nie ma innej rady, trzeba zebrać wszystkich mieszkańców wioski w sile wieku i do dzieła, powodzenia.

  Czekamy na efekty


  2020-05-26 22:06:04
 • Czy wizyta bocianów przełoży się na liczbę urodzeń?
  No to sołtysie do roboty.

  Bocian


  2020-05-26 21:10:53
 • Na Maca pojedziemy na Pasymską?
  Obwodnica może za 10 lat... I może tylko jej kawałek... więc niech mac powstanie już przy ul. Pasymskiej...

  Pawel


  2020-05-26 21:04:54
 • Ulice budowane z funduszem
  A kiedy dokończona będzie Osuchowskiego, bo wiekszą połowę zrobili A reszta zostawiona.Jakiś koszmar

  Brydzia


  2020-05-26 20:43:38