Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

Samorządy kontra rząd


Rada Gminy Rozogi jako pierwsza w powiecie, przyjęła stanowisko – apel i protest w jednym. Przedmiotem pisma są zapowiadane zmiany w zasadach wybierania i działania samorządów lokalnych. W środę w ślad za Rozogami poszedł Wielbark.


  • Data:

Treść protestu została przygotowana i przyjęta podczas największego chyba z dotychczasowych spotkań samorządowych głów, które odbyło się 18 marca, zorganizowanego przez Związek Gmin Polskich, Miast Polskich i kilka innych organizacji i związków, zrzeszających samorządowców i samorządy. - Uczestnicy, w liczbie około 2000 osób, zdecydowali, by właśnie w formie takiego apelu-protestu przeciwstawić się zamiarom zmian legislacyjnych, które uderzą także w prawa wyborcze obywateli – mówi wójt Zbigniew Kudrzycki.

O zamiarze wprowadzenia kadencyjności w samorządach – jest dość głośno. Odrobinę ciszej mówi się o tym, że przepis ten miałby działać wstecz, choć to sprzeczne z jedną z najbardziej podstawowych zasad prawa. Jeśli taka zmiana zostanie przyjęta, w naszym powiecie na pewno nie będą mogli ubiegać się o reelekcję: burmistrz Danuta Górska, Grzegorz Zapadka, wójt Wielbarka i Sławomir Wojciechowski, wójt gminy Szczytno. Te akurat rządowe zakusy „zagrażają” tylko pojedynczym osobom, ale są i takie, które mogą uderzyć w konstytucyjne prawa obywateli. - Rozważana jest zmiana, według której wybory samorządowe byłyby wyłącznie polityczne, partyjne, czyli że kandydatów na radnych, wójtów czy burmistrzów nie mogłyby zgłaszać komitety obywatelskie, społeczne, a osoby wybierane musiałyby być członkami partii – wyjaśnia wójt Kudrzycki. - Mówi się też o takich zmianach ustrojowych, które ograniczą uprawnienia i kompetencje samorządów.


Reklama

Jednym z przejawów tych z kolei ograniczeń i centralizacji władzy – jak mówi Kudrzycki – jest m.in. złożony już w sejmie projekt dotyczący kompetencji regionalnych izb obrachunkowych. - Dotychczas RIO kontrolowało gospodarkę finansową tylko pod względem formalno-prawnym. Ma być tak, że kontrolujący będzie również tę gospodarkę oceniał pod względem rzeczowym – komentuje wójt gminy Rozogi.

Co to oznacza dla samorządów? Dokładnie to samo, z czym się one borykają we własnym łonie, kiedy np. jeden radny czy ich grupa uważa, iż remontowana powinna być ulica X, a inna grupa optuje za ulicą Y. Jeśli zmiany zostaną zaakceptowane, to RIO będzie mogła zakwestionować budowę ulicy X, jeśli jej zdaniem, powinna być jednak zrobiona ulica Y. - A to już spore ograniczenie swobody funkcjonowania samorządów – podkreśla Kudrzycki. Obawy samorządowców są uzasadnione, bo taka zmiana to groźba, że samorządy, zanim podejmą decyzję o jakiejś inwestycji czy jakimkolwiek innym wydatku budżetowym, będą mniej czy bardziej formalnie ubiegały się w RIO o akceptację, by się później nie narazić na zarzuty. Czyli o tych wydatkach będzie decydowała tak naprawdę RIO, a to wszak organ administracji rządowej.

Reklama



Komentarze do artykułu

Ona

Co Zbysiu boisz się?

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama