Środa, 24 Kwiecień
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego -

Reklama


Reklama

Sadze ponownie atakują, a strażacy apelują


Zimne noce sprawiają, że mieszkańcy naszego powiatu coraz częściej przepalają w piecach. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pojawiły się pierwsze groźne pożary sadzy. Strażacy walczyli z takim pożarem między innymi w Elganowie.

 


  • Data:

- Po dojeździe na miejsce strażacy zastali wydobywające się na wysokość 2 metrów nad kominem iskry i ogień z przewodu kominowego budynku jednorodzinnego – mówi kapitan Łukasz Wróblewski z KP PSP w Szczytnie.


Reklama

 

Reklama

Rozpoczęto gaszenie z użyciem gaśnic proszkowych. Po opanowaniu płomieni, przy pomocy kuli kominiarskiej uśnięto nagromadzoną sadzę, wybrano ją z wyczystki. Sprawdzono poszczególne kondygnacje budynku pod kątem zadymienia i zawartości tlenku węgla. Dzięki szybkiemu zauważeniu pożaru, nie doszło do rozszczelnienia komina- czad nie dostał się do budynku.

 

Ale strażacy nie mają złudzeń takich pożarów będzie coraz więcej i dlatego za pośrednictwem „Tygodnika Szczytno” apelują:

 

- Chcielibyśmy przypomnieć lokalnej społeczności, co możemy zrobić w celu uniknięcia tragedii, wskazując na podstawy prawne, które każdy właściciel lub użytkownik obiektu powinien znać i przestrzegać opisanych w nich zasad – mówi kapitan Wróblewski. - Zgodnie z art. 62 ustawy prawo budowlane przeglądy kominiarskie, kanałów wentylacyjnych oraz dymowych powinny odbywać się minimum raz do roku, jeśli jednak powierzchnia budynku przekracza 2000 m2, to co najmniej dwa razy do roku. W tym miejscu należy wyraźnie zaznaczyć fakt, iż często kwestia przeglądów przewodów kominowych jest mylona z obowiązkiem ich czyszczenia.

Rozporządzenie MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów mówi nam o częstotliwości czyszczenia przewodów kominowych:

w zakładach zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej,

w obiektach użytkujących paleniska opalane paliwem stałym (od kominków, piecyków na ekogroszek oraz inne paliwa stałe) – co najmniej raz na 3 miesiące,

w budynkach eksploatujących paleniska opalane paliwem płynnym (olejowe) i gazowym – co najmniej raz na 6 miesięcy.

W przypadku budynków mieszkalnych czy rekreacji indywidualnej czyszczenia możemy dokonać sami, wynajmując osobę, która się tym zajmuje lub skorzystać z pomocy sąsiada, który dba o swój komin. Nie jest wymagane zaświadczenie o czyszczeniu przewodów kominowych. Natomiast korzystając z usług firmy, która się tym zajmuje, dostaniemy paragon lub fakturę za wykonaną usługę.

Jeżeli chodzi o przegląd przewodów kominowych (koszt około 200 zł), musi być on wykonany przez osobę do tego upoważnioną – użytkownik budynku nie zrobi tego samodzielnie!



Komentarze do artykułu

Ostatni września.

Dla odmiany , dziś pożar piwnicy w Szczytnie.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama