Reklama


Reklama

Rzesza nowych ratowników


Może nie do końca ratowników w pełnym tego słowa znaczeniu, ale osób, które potrafią już udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. O tym, że ta wiedza i umiejętności są w cenie świadczy fakt, że w szkoleniach (chociaż odpłatnych) chętnie uczestniczyło aż 70 osób, głównie ze Szczytna.Z inicjatywą przeprowadzenia takich szkoleń wyszła fundacja Autrimpus, jego członkowie byli też wykładowcami.

 

- Nie mieliśmy wątpliwości, że takie szkolenia są niezbędne, natomiast nie przewidywaliśmy, że będą się cieszyły aż takim zainteresowaniem – mówi Grzegorz Achremczyk, członek fundacji, a zawodowo koordynator pogotowia ratunkowego w Szczytnie. - W sobotę, 7 grudnia, przeprowadziliśmy pierwszą turę kursu, a uczestniczyło w niej 70 osób. Przy takim zainteresowaniu z pewnością zorganizujemy kolejne.

 

Szkolenie prowadzone było na zapisy, inaczej mówiąc chętni zgłaszali się wcześniej i uiszczali opłatę – 50 zł.

 

- Samo szkolenie zasadniczo było bezpłatne, a opłata była przeznaczona na koszulki, odblaski, apteczki, materiały dydaktyczne itp. - podkreśla Achremczyk.


Reklama

 

Trudno ustalić jakiś algorytm, który określałby cechy uczestników. Szkoleniem zainteresowani byli dorośli już uczniowie szkół średnich, ale też osoby w wieku dość zaawansowanym, z różnych kręgów zawodowych i... płci.

 

- W gronie uczestników nawet więcej było kobiet niż mężczyzn – przyznaje Grzegorz. - Motywacje były różne. Głównie, że ludzie coraz bardziej dostrzegają potrzebę posiadania odpowiednich umiejętności, a takie szkolenie było przeprowadzone po raz pierwszy, wielu więc po prostu daliśmy możliwość zrealizowania ich własnych przekonań i potrzeb. Te zaś, równie często wynikały z faktu, że uczestnicy szkolenia mieli w życiu już do czynienia z sytuacjami, w których konieczne było udzielenie pomocy przedmedycznej, ale nie umieli jej wówczas udzielić: sami czy też np. ktoś z rodziny – wyjaśnia Grzegorz Achremczyk. - Takie zdarzenia są najskuteczniejszym motywatorem, szczególnie wówczas, gdy problem medyczny dotyka osób bliskich.

Reklama

 

Sukces pierwszej edycji sprawia, że Autrimpus planuje kolejne.

 

- Myślę, że będą one dotyczyły nie tylko pierwszej pomocy przedmedycznej, ale też szeroko pojętej profilaktyki, czyli kwestii takich zachowań i działań, które zapewniają większe bezpieczeństwo. Bo rzecz nie tylko w tym, by jak najwięcej osób potrafiło udzielić takiej pomocy, ale również w tym, by jeszcze więcej osób po prostu jej nie potrzebowało – mówi Dariusz Hodkowski, prezes fundacji.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Szpital potrzebuje lekarzy, kusi ich doskonałą ofertą
  No niewiem.Ja jestem zawiedzina.Raz jeden syn potrzebował pomocy niestety odpowiedzi niedistałam tylko czekać miałam Bóg Wie ile.Znalazłam się na SOR W Olsztynie na dziecięcym.I znowu sytuacja z przed wczoraj Starszy syn dostał uczulenia nikt nieodebral na Izbie w szpitalu w Szczytnie dzwoniac przez godzine.Zadzwoniłam na 112 i połaczono mnie z ratownikiem medycznym ale z Gdańska.pokierowano co mam zrobic i podać.Wiec naprawdę żenada i wstyd.SYN SIE CZUJĘ LEPIEJ. A tu to tylko rodzic w szybkim tempie i do domu. BYC MOZE JESLI BYŁOBY więcej lekarzy to może ten Szpital miał by ręce i nogi , w miarę by funkcjonował.

  Szczytnianka 00


  2020-08-13 22:02:14
 • Szpital potrzebuje lekarzy, kusi ich doskonałą ofertą
  Ludzka glupota nie zna granic. Jaka tych lekarzy przyszlosc czeka w Szczytnie i cala polske. Wszyscy lekarze powinni wyjechac za granice zeby zyc godnie jak czlowiek.

  szczytnianka


  2020-08-13 20:43:30
 • Pracownicy starostwa pomogli staruszce
  Dobre przykłady należy pokazywać do naśladowania dla innych jako wzór.

  Do WCpiker


  2020-08-13 19:09:16
 • Pracownicy starostwa pomogli staruszce
  W Szczytnie wypożyczalnia sprzętu do rehabilitacji jest już od dziesięciu lat .Pomagamy ludziom bez większego rozgłosu , nieraz i bezpłatnie choć nikt Nam niczego nie daruje.

  Piotr


  2020-08-13 16:53:51
 • Pracownicy starostwa pomogli staruszce
  Super dla Pani Krystyny, ale najbardziej boli, śmieszy (uczucia mam \"wstrząśnięte i zmieszane\") mnie to, że każda pomoc musi być \"przez przypadek\" sfotografowana, artykuł w gazecie. Pomóżcie i się nie chwalcie - to będzie zasługa.

  WCpiker


  2020-08-13 12:18:06
 • Pomnik wołyński stanął w Jedwabnie
  Piekna inicjatywa. Szkoda, że nie dużo wcześniej. Ciekawe, komu ze Szczytna to się nie spodoba. Że tacy się w tym mieście znajdą to więcej niż pewne

  Lech Jan Jamka-były Szczytnianin


  2020-08-12 22:36:43
 • Sobota, 29 sierpnia - koncert zespołu ŻUKI
  Przyjeżdżam na występ.

  Lech Jan Jamka-były Szczytnianin


  2020-08-12 22:26:57
 • „Król kur” mieszka w Kolonii (zdjęcia)
  Oby więcej takich młodych, pozytywnie zakręconych ludzi. Życzę powodzenia w biznesie i szczęścia w życiu osobistym

  Graz


  2020-08-12 22:11:28
 • Toyota scion dachowała w okolicach Zielonki
  Głupota fruwa już.

  Czarny kruk.


  2020-08-12 21:39:08
 • Pracownicy starostwa pomogli staruszce
  Pracownicy powiatu pomagają mieszkańcom gdyż radni i służby do tego stwo żonę nie mają czasu. Starosta siedzi i smrodzie w stołek podobnie burmistrz, który tak jest zajęty Facebookiem, że nie wie co jest naprawdę potrzebne mieszkańcom. Brawa dla pracowników powiatu!

  Janusz


  2020-08-12 21:31:01