Piątek, 24 Styczeń, Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Rzesza nowych ratowników


Może nie do końca ratowników w pełnym tego słowa znaczeniu, ale osób, które potrafią już udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. O tym, że ta wiedza i umiejętności są w cenie świadczy fakt, że w szkoleniach (chociaż odpłatnych) chętnie uczestniczyło aż 70 osób, głównie ze Szczytna.Z inicjatywą przeprowadzenia takich szkoleń wyszła fundacja Autrimpus, jego członkowie byli też wykładowcami.

 

- Nie mieliśmy wątpliwości, że takie szkolenia są niezbędne, natomiast nie przewidywaliśmy, że będą się cieszyły aż takim zainteresowaniem – mówi Grzegorz Achremczyk, członek fundacji, a zawodowo koordynator pogotowia ratunkowego w Szczytnie. - W sobotę, 7 grudnia, przeprowadziliśmy pierwszą turę kursu, a uczestniczyło w niej 70 osób. Przy takim zainteresowaniu z pewnością zorganizujemy kolejne.

 

Szkolenie prowadzone było na zapisy, inaczej mówiąc chętni zgłaszali się wcześniej i uiszczali opłatę – 50 zł.

 

- Samo szkolenie zasadniczo było bezpłatne, a opłata była przeznaczona na koszulki, odblaski, apteczki, materiały dydaktyczne itp. - podkreśla Achremczyk.


Reklama

 

Trudno ustalić jakiś algorytm, który określałby cechy uczestników. Szkoleniem zainteresowani byli dorośli już uczniowie szkół średnich, ale też osoby w wieku dość zaawansowanym, z różnych kręgów zawodowych i... płci.

 

- W gronie uczestników nawet więcej było kobiet niż mężczyzn – przyznaje Grzegorz. - Motywacje były różne. Głównie, że ludzie coraz bardziej dostrzegają potrzebę posiadania odpowiednich umiejętności, a takie szkolenie było przeprowadzone po raz pierwszy, wielu więc po prostu daliśmy możliwość zrealizowania ich własnych przekonań i potrzeb. Te zaś, równie często wynikały z faktu, że uczestnicy szkolenia mieli w życiu już do czynienia z sytuacjami, w których konieczne było udzielenie pomocy przedmedycznej, ale nie umieli jej wówczas udzielić: sami czy też np. ktoś z rodziny – wyjaśnia Grzegorz Achremczyk. - Takie zdarzenia są najskuteczniejszym motywatorem, szczególnie wówczas, gdy problem medyczny dotyka osób bliskich.

Reklama

 

Sukces pierwszej edycji sprawia, że Autrimpus planuje kolejne.

 

- Myślę, że będą one dotyczyły nie tylko pierwszej pomocy przedmedycznej, ale też szeroko pojętej profilaktyki, czyli kwestii takich zachowań i działań, które zapewniają większe bezpieczeństwo. Bo rzecz nie tylko w tym, by jak najwięcej osób potrafiło udzielić takiej pomocy, ale również w tym, by jeszcze więcej osób po prostu jej nie potrzebowało – mówi Dariusz Hodkowski, prezes fundacji.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Koperta czy dobre słowo?
  jakie cenniki? To ludzie sami ustalają, że tamten dał tyle, to m/w trzeba dać tak i tak. Wiele razy zamawiałem Msze św. i nigdy nie słyszałem, że za mało, a kilka razy ksiądz pytał się mnie czy nie za dużo. I księży, zwłaszcza ks, Andrzeja bardzo szanuję.
  Autor: seb
  2020-01-24 10:55:29
 • Zaatakował policjantów nożem i metalową pałką
  Dobrze że nikogo nie postrzelili tym razem :))
  Autor: atom
  2020-01-24 10:46:39
 • Galeria Jurand odsłania tajemnice
  Kilka uwag w dyskusji. Bez względu na to kto jest właścicielem gruntu do Radni miejscy podejmują uchwałę a za nią plan zagospodarowania przestrzennego. jest to prawo miejscowe w którym określają co i gdzie można wybudować oraz jak to ma wyglądać. Niestety nie mamy szczęścia do \"mądrych\" radnych i powstają potworki w różnych miejscach. Samorząd może także korzystać z urbanisty, który pomoże mu jak sami nie mają pojęcia jak powinno kształtować się przestrzeń publiczną. Zamiar zaangażowania urbanisty miał już Bielinowicz lecz sprawy nie dokończył. Lokowanie galerii czy domów handlowych w centrum bez zapewnienia parkingu jest dziś po prostu idiotyzmem. Idąc dalej gdy powstanie jestem pewien, iż lokal księgarni będącej w pobliżu wystawiony zostanie do najmu. Odczują to także lokale gastronomiczne w pobliżu, może nawet Mazuriana. Czy nikomu w tym samorządzie nie zależy na rozwoju tego miasteczka? Jest wielu mądrych urzędników tylko włodarze są mocno \"ograniczeni\" w działaniu.
  Autor: Zbyszek
  2020-01-24 10:20:00
 • Nie wszyscy porzucają Szczytno
  To dobrze, że bohater felietonu ma taką pracę. Gdyby liczył na zatrudnienie w Szczytnie, raczej mocno by się rozczarował. Nasze miasto nie jest w stanie nic zaoferować młodym, ambitnym i wykształconym osobom. Patrząc na miejscowe władze, raczej nic się w tej materii nie zmieni. Mieszkańców Szczytna ubywa w zastraszającym tempie.
  Autor: lena
  2020-01-24 09:25:18
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Jak dadza dotacje beda ci przez lata chodzisz sprawdzac czym palisz I czy szamot co sie nie wypali
  Autor: Manek
  2020-01-23 22:40:00
 • Koperta czy dobre słowo?
  Mają cenniki i zadają konkretnych kwot za każdą prośbę o chrzest komunie itd mam dzieci i wiem ile i jak to wygląda to po co takie ucieknie od powiedzenia prawdy !!!!!!
  Autor: Arek
  2020-01-23 22:08:06
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Wszystkie te dziewuchy: co się lały i gazem bryzgały, to przez siedem lat z okładem na lekcjach tzw. religii nauczyły się chyba odrózniania, co dobre, a co złe? Ale widac, że się nie nauczyły, więc albo katechet(k)a do dupy, albo przedmiot...
  Autor: pirania
  2020-01-23 20:48:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  A gdzie jakieś info o \"losach\" naparzających się panienek? Czy maltretujące się wzajemnie dzieciaki w szkołach to już norma i nie ma nad czym się rozwodzić?
  Autor: massakra
  2020-01-23 20:42:24
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Gmina super ale czekamy na informacje na temat miasta Szczytno. Polecam rozmowę z adresatem pytania ze strony Urzędu. Dowiemy się, co ważne w sposób bardzo uprzejmy, że zainteresowanie wymianą jest znikome. Jeśli czas oczekiwania wynosi 13 miesięcy to wszystko staje się jasne. Regulamin dotacji zawarty jest w uchwale z 2018 dostępnej na stronie Urzędu. Warto też kliknąć nazwę projektu w google i wyskoczy ciekawy wyrok pewnej instytucji nadzorczej. I bądź tu mądry ?
  Autor: czytelnik
  2020-01-23 19:25:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Gimbusy powinni być badani wyrywkowo narkotestem i alkomatem a w takich sytuacjach w szczególności.
  Autor: Atom
  2020-01-23 16:20:43

Reklama