Niedziela, 5 Kwiecień, Imieniny: Ireny, Kleofasa, Wincentego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Ryś zorganizował Hubertusa Powiatowego (zdjęcia)


W przyszłym Roku Koło Łowieckie Ryś z Dźwierzut świętować będzie 70 lat istnienia. W tym roku było z kolei głównym organizatorem Hubertusa Powiatowego. Podczas tegorocznych uroczystości wyróżniono jedynie trzech myśliwych. Franciszek Malewicz z Koła Łowieckiego Ryś z Dźwierzut otrzymał najwyższe myśliwskie odznaczenie, czyli ZŁOM.Święto myśliwych rozpoczęła msza święta, którą odprawił ksiądz Andrzej Wysocki, który jest kapelanem myśliwych z naszego powiatu. Potem główne uroczystości przeniosły się do restauracji Zacisze, gdzie odbyło się wręczenie myśliwskich wyróżnień, odznaczeń oraz biesiada myśliwska.

 

W tym roku podczas powiatowego Hubertusa wyróżniono jedynie trzech myśliwych. Franciszek Malewicz z Koła Łowieckiego Ryś z Dźwierzut otrzymał najwyższe myśliwskie odznaczenie, czyli ZŁOM. Z kolei srebrny medal zasługi łowieckiej trafił do Łukasza Różańskiego z KŁ Żbik Szczytno. Brązowy medal zasługi łowieckiej otrzymał Wiesław Skiba z KŁ Knieja Szczytno.

 

Biesiada myśliwska była też doskonałą okazja do rozmów o tradycji, lesie i zwierzynie.

 

 

Krzysztof Laskowski jest prezesem KŁ Żbik Dźwierzuty od 10 lat. Myśliwym od 30.

 

Jak dziś wygląda myślistwo?

 

Przez te lata bardzo się zmieniło. W tej chwili jest to głównie zachowanie tradycji, regulacja populacji wśród zwierząt, obrona ich przed kłusownikami. Co roku zbieramy z naszych lasów kilogramy metalowych wnyków, w które jak zwierzyna wpadnie, to okrutnie się męczy.


Reklama

 

A polowania?

 

Jest ich coraz mniej. Głupotą jest mówienie, że myśliwi wyłącznie strzelają. W tej chwili do naszych głównych zadań należy dbanie o las i zwierzynę w niej. Praca w polu. Popularyzujemy też sprawy związane z przyrodą w szkołach, wśród młodzieży. Same polowania... myślę, że stanowią około 10 procent działalności myśliwych. I to maksymalnie. Tak naprawdę większość myśliwych idzie do lasu, na polowanie, aby się tam zrelaksować, pobyć na łonie natury, spotkać się z przyjaciółmi. Mimo że mają broń, nie strzelają. Mam mnóstwo przyjaciół myśliwych, którzy wybierając się na polowanie jedynie obserwują zwierzynę.

 

 

W tym roku to KŁ Ryś organizowało Hubertusa Powiatowego...

 

Tak, bo przyszła na nas kolej. Staramy się robić tak, aby co roku tę najważniejsza uroczystość dla myśliwych organizowało inne koło. W Hubertusie wzięły udział wszystkie nasze koła, których na ternie powiatu jest 10. W kościele były obecne poczty sztandarowe każdego z kół.

 

 

A ilu jest myśliwych na terenie powiatu?

 

Nigdy nie liczyłem, ale myślę że kilkuset na pewno.

 

Jak można zostać myśliwym?

Reklama

 

Jest to dość długotrwały proces. Najpierw trzeba zapisać się do koła. Taką osobę musi wprowadzić jeden z członków. Potem musi przyswoić ogrom wiedzy. Zdać testy teoretyczne i praktyczne. W tym roku do naszego koła przyjęliśmy na przykład dwie osoby, w tym po raz pierwszy kobietę. Nasze szeregi zasilili kolega Michał Nowak i koleżanka Sylwia Jaskulska.

 

 

 

 

 

 

Hubertus

to – święto myśliwych i leśników - organizowane na początku sezonu polowania jesienno-zimowego, zwykle w okolicach 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta (patrona myśliwych i jeźdźców), którego wspomnienie liturgiczne w Kościele Katolickim obchodzone jest właśnie 3 listopada. Święto po raz pierwszy obchodzono około 1444 roku. Początkowo były to wielkie polowania. W Polsce kult św. Huberta, nazywany hubertowinami lub hubertusem, sięga XVIII wieku. Z jego wprowadzeniem związane są dzieje dynastii władców saskich, którzy zasiadali na tronie polskim.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Kolejne pomysły na wieżę ciśnień w Szczytnie (zdjęcia, opinie)
  Ten budynek obudowujący wieżę rozebrać, a wieżę odnowić i zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem. I to by poprawiło uśmiech na twarzy mieszkańców i turystów. ????????

  Mieszkaniec Szczytna


  2020-04-04 17:59:25
 • Do 11 kwietnia zakaz wstępu do lasów i parków narodowych
  Przesada, że nie można iść do lasu...gruba przesada, w lesie każdy może znaleść swoją ścieżkę i tylko na zdrowie taki spacer może wyjść.... Sami nie wiedzą co robią....dno!!!

  Nowa


  2020-04-04 17:57:50
 • Morawiecki z Jurandem za obwodnicę Szczytna
  Szczytno znowu ma pecha. Epidemia coronowirusa pokrzyżuje plany.

  Były mieszkaniec


  2020-04-04 17:49:18
 • Radni pomogli ratownikom walczyć z koronawirusem
  To dobrze że osoby publiczne wspierają służbę zdrowia w tym trudnym czasie, jednak to co widzimy to klasyczny przykład OBŁUDY. Mamy Wielki Post więc taki cytat sam się narzuca na myśl: „Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.” Radni za parę tysięcy próbują sobie zrobić reklamę bo przecież z normalnych działań ich nie możemy kojarzyć. Czy ktoś kojarzy Waldemara Zimnego, Arkadiusza Myslaka albo Aleksandrę Kobus-Drężek z jakiejś działalności w Radzie Miasta? Nie bo oni kompletnie nic nie robią. Biorą kasę za nic a teraz dali po kilkaset złotych i trąbią o tym dookoła. OBŁUDA!

  Marek


  2020-04-04 13:59:14
 • Radni pomogli ratownikom walczyć z koronawirusem
  Trzeba powiedzieć że to bardzo tani marketing polityczny...dać po kilkaset złotych z bardzo wysokiej diety, następnie polecieć do prasy i się pochwalić, a potem w komentarzach atakować swoich kolegów i koleżanki z rady za to że też nie zrobili tak jak oni... czyli nie latają z każdą darowizną do pracy. Bo tego czy inni radni dają na szczytny cel nie wiemy, bo nie każdy ma takie parcie na chwalenie się jak Kiersikowski, Trochmowicz czy Kobus-Drężek...Jedno jest pewne, państwo radni myślą że za kilkaset złotych są w stanie kupić szacunek i poważanie wyborców, więc nie mają najlepszego zdania o swoich wyborcach. Współczuję tym którzy na nich głosowali.

  Obserwator


  2020-04-04 13:48:52
 • O perspektywach przedsiębiorców...
  do \"do dr\". mój post\" Dwóch doświadczonych menadżerów- na pewno coś wymyślą. Głowy nie od parady.\" w moim zamierzeniu miał mieć wydźwięk ironiczny, a ty odebrałeś go dosłownie.

  dr


  2020-04-04 12:00:07
 • Radni pomogli ratownikom walczyć z koronawirusem
  Szacunek za działanie. Naprawdę, słowa uznania. Ale może warto spojrzeć na to szerszym okiem a nie tylko na to co widać w mediach bądź prasie? Może warto wspomnieć że niektórzy działają i nie mają przy tym powodów do pokazywania tego publicznie? Z tego co się orientuję to opozycja również zadziałała na dobro szpitala. Czemu się o tym nie mówi? Może po prostu wystarczy działać a nie się pokazywać. Chce wierzyć w szczere chęci koalicji, która oddała swoje diety na cel walki z wirusem, tylko że niestety wcześniej nie chcieli pozwolić na ich obniżkę. Już wtedy można było sobie pozwolić na przeznaczenie tych pieniędzy w celu wyposażenia szpitala. Jeżeli się mylę (mam taką nadzieję) i wypisani w artykule radni niosą pomoc ze szczerego serca to może zamiast się chwalić, że to ONI dali pieniądze, to może niech powiedzą prawdę, że to wszyscy mieszkańcy Szczytna się złożyli, bo w końcu to ich pieniądze, a nie Pana Kiersikowskiego czy Pana Trochimowicza, bo oni sami siebie na radnych nie wybrali...

  Obserwator


  2020-04-04 11:45:32
 • Uśmiech w czasach zarazy - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Ale czemu tylko /reżimowa/ walmy jasno /kurwizja/, z drugiej strony mamy /szczujnię z Wierniczej/, albo /pisiory/ i /peerelowską hołotę/. Kalizm w czystej postaci. Nie ma argumentów, są epitety, jedni drugich traktują jak podludzi święcie wierząc, że racja z całą pewnością leży po ich stronie. Nawet w tak trudnych chwilach trzeba walić w /pisiora/, /leminga/ pałą. Uodpornijmy się na dyskusję, argumenty - wyśmiewanie oponentów, poniżanie ich to właściwa droga. Słuchajmy, czytajmy i oglądajmy tylko tych, z którymi się zgadzamy - jedni wyborczą i neewsweeka, drudzy w sieci i gazetę polską. Nienawiść i chęć upodlenia /przeciwnika/. Taki Tam i marco przed nikim się nie ukrywają - używają nicków - to jest normalne, w Internecie większość ludzi posługuje się nickami z różnych względów. Pan, jako autor co oczywiste przedstawia się imieniem i nazwiskiem ale nie może Pan zarzucać czytelnikom, że podpisują się nickami. Zresztą między innymi przez postawę, jaką Pan prezentuje nie dziwię się, że ludzie nie chcą podawać nazwisk - może szef, przełożony jest /prawdziwym patriotą/, lewakiem, czy /platfusem/ po co robić sobie kłopoty. Nie strzelił Pan celnie, strzelił Pan sobie w kolano.

  MJS Blue


  2020-04-04 09:05:49
 • Uśmiech w czasach zarazy - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Szanowny Panie Mądrzejowski. Ostatnio niemalże w każdym felietonie zahacza Pan dość mocno o politykę i pisze potem \" miód na moje serce\". Ja mam po prostu dość tego ciągłego kopania się, tej wojenki polsko-polskiej, w której pan tak ochoczo uczestniczy i jeszcze duma Pana rozpiera, że trafił Pan w punkt. Pytam po co? Pozdrawiam.

  Taki Tam


  2020-04-04 08:09:56
 • Rozogi i gmina Szczytno z nielegalnymi zgromadzeniami
  Cyrk kurcze cyrk

  Ziom


  2020-04-04 05:50:29