Sobota, 25 Styczeń, Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Rycerz na białym koniu roztrzaskał się o podstawówkę?


Skandalem zakończyły się rozmowy pomiędzy Urzędem Miejskim w Szczytnie, a Wyższą Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu. Janusz Musiał, założyciel – kanclerz poznańskiej uczelni uważa, że został obrażony. Z kolei burmistrz Krzysztof Mańkowski twierdzi, że chciano wykorzystać miasto, a on bronił jedynie interesu samorządu. O co poszło? O... kontekst „rycerza na białym koniu”.Przypomnijmy, że władze WSPiA w Poznaniu chciały otworzyć filię uczelni w szkolnym budynku przy ul. Kasprowicza i kształcić tam na studiach I stopnia w zakresie: pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego oraz kosmetologii, a także studiów pielęgniarskich II stopnia. Takie informacje przekazał między innymi mediom Tomasz Łachacz, przewodniczący rady miejskiej w Szczytnie. Zaznaczył jednak też, że władze uczelni na razie „badają grunt”, sprawdzają, czy budynek spełnia ich oczekiwania.

 

Spotkanie zakończyło się listem

 

O utworzeniu uczelni wyższej w Szczytnie o takich kierunkach każdy wypowiadał się entuzjastycznie, bo to bez wątpienia kolejna szansa na rozwój naszego miasta, ale też na młody personel medyczny dla naszego szpitala. Do czasu.

 

23 października w Urzędzie Miejskim w Szczytnie odbyło się spotkanie przedstawicieli poznańskiej uczelni z władzami miasta. Wynik rozmów jest zaskakujący.

 

Janusz Musiał, właściciel i jednocześnie kanclerz WSPiA 15 listopada wysłał do burmistrza Krzysztofa Mańkowskiego pismo, w którym twierdzi, że podczas spotkania „zostałem przez Pana oraz Pana Zastępcę – p. Ilonę Bańkowską potraktowany w sposób obraźliwy i wobec mojej osoby skierowano wiele nieprzyjemnych określeń i insynuacji – Uczelnia nie będzie kontynuować rozmów związanych z utworzeniem na ternie Szczytna nowego ośrodka akademickiego i odstąpi od realizacji ww. projektu”.

 

Zaprasza burmistrza do Poznania

 

W głowie kanclerza najbardziej utkwiło określenie jego osoby, jako „rycerza na białym koniu”, bo w całym piśmie konkretnie przytacza jedynie to sformułowanie. W środę, 27 listopada skonstatowaliśmy z kanclerzem poznańskiej uczelni telefoniczne. W rozmowie z dziennikarzem nie był już tak stanowczy, jak liście do burmistrza.


Reklama

 

- Czy widzę możliwość współpracy? W biznesie nie można niczego wykluczyć, dalej jestem chętny do rozmów, ale tym razem to ja zapraszam do siebie, do Poznania pana burmistrza, aby mógł osobiście przekonać się, że nasza uczelnie jest jedną z największych w Wielkopolsce i że jesteśmy wiarygodnym partnerem – mówi.

 

Rozbieżne oczekiwania

 

Dlaczego rozmowa samorządowców z przedstawicielami uczelni poszła tak źle?

 

- Obie strony minęły się w swoich oczekiwaniach – mówi Tomasz Łachacz, przewodniczący rady miejskiej w Szczytnie, który był uczestnikiem tego spotkania. - Początkowo przedstawiciele WSPiA informowali burmistrza o utworzeniu fili szkoły wyższej. Na spotkaniu 23 października z toku rozmowy wynikało, że uczelni zależy bardziej na utworzeniu szkoły podstawowej, przedszkola, a nawet szkoły średniej. Co rzeczywiście zaskoczyło burmistrza.

 

- Owszem taką propozycję przedstawiliśmy burmistrzowi – przyznaje kanclerz Janusz Musiał. - Ale był to element całego projektu. Reakcja władz miasta mnie zaskoczyła, bo pan burmistrz powiedział, że młodzież będzie uciekała z miejskich szkół, a na to on nie chce pozwolić. Jednocześnie chcieliśmy uruchomić od marca studia podyplomowe. W trakcie rozmowy szczycieńscy samorządowcy wielokrotnie podkreślali, że świetnie sobie radzą i nikogo tu nie potrzebują. W którymś momencie pan burmistrz odpalił do mnie, że co ja sobie myślę, że przyjadę do Szczytna, jak rycerz na białym koniu i zlikwiduję wszystkie troski tego miasta. Przyznam, że poczułem się urażony, stąd ten list. Liczyłem raczej na reakcję typu: ok, przemyślę tę propozycję, przedyskutuję z radnymi.

Reklama

 

Emocje i chęć chęć dalszej współpracy

 

Nieco inaczej dyskusję widział Tomasz Łachacz.

 

- Rzeczywiście emocje rosły z minutę na minutę, próbowałem je tonować – mówi. - Propozycja uczelni na pewno zaskoczyła burmistrza, a na dodatek miałem wrażenie, że władze poznańskiej uczelni chciały wyjść z gabinetu z deklaracją, że miasto godzi się na ich propozycję. To ciśnienie na odpowiedź powodowało jeszcze większe niepotrzebne emocje.

 

Potwierdza to też burmistrz Krzysztof Mańkowski.

 

- Propozycja, którą ostatecznie przedstawili nam przedstawiciele poznańskiej uczelni była nie do przyjęcia dla miasta – przekonuje. - Nie widziałem tam wielu korzyści, a wręcz przeciwnie, bo było sporo zagrożeń. Każdego dnia staram się być otwarty na przedsiębiorców i ich potrzeby. W tym przypadku było podobnie. Owszem sformułowanie „rycerz na białym koniu” padło, ale w kontekście tego, że każdy samorząd marzy o tym, aby przyszedł taki inwestor, jak pan kanclerz z Poznania, zainwestował tu pieniądze i rozwijał swój biznes. Nie mogę jednak pozwolić, aby odbyło się to kosztem miasta. Uczelnię wyższą przyjmę z otwartymi rękoma. Szkoła podstawowa to już inna sprawa. Nasze spotkanie zakończyło się tym, że uczelnia miała na piśmie przysłać konkretne swoje propozycje, abyśmy mogli je przeanalizować. Zamiast tego otrzymałem list o zakończeniu współpracy. Mimo emocjonalnego tonu tego listu jestem nadal chętny do współpracy.Komentarze do artykułu

dr

Do A. Na co Tobie jakieś uniwersytety, masz fanaberie. Masz lodowisko, stanowiska wędkarskie na Małym Domowym /to te dołki/, to nie wystarcza? Idź na plac Juranda, popatrz sobie na tą parodię choinki, to od razu Ci się humor poprawi i docenisz pracę Pana Burmistrza i ciężko pracujących dla Twojego dobra urzędników z ratusza.

A

Gratulacje Panie Tomaszu jak również Panie Krzysztofie, bardzo dobrze zrobiliście żeście inwestora ze Szczytna przegnali bo po co nam on? Co by on zmienił? Jedynie ceny najmu mieszkań poszły by w górę, zwiększył się ruch w sklepach, pabach i restauracjach, szpital miał by ręce do pracy w postaci praktykantów, no i stworzono by ok 30 nowych miejsc pracy dla kadry jak i obsługi. Ale za to wzamian podnieśliście nam podatki. Tak więc drodzy Panowie aby tak dalej a niedługo zabraknie nam mieszkańcom pieniędzy na chleb a wam na wasze niebotyczne pobory.

Paweł

Panowie przyklejcie się do zdjęć wigilijnych organizowanych przez szkoły i inne organizacje tam se zjecie i popijecie a sprawy ważne dla miasta zostawcie osobom kompetentnym.

Anna

Głowy miasta się zebrały by omówić z inwestorem warunki.... Owe głowy nie mają pojęcia o zagadnieniach związanych z gospodarką. Panie Tomku, Panie Krzyśku darujcie już sobie zajmijcie się promocją na Facebooku a ważne sprawy należy powierzyć osobą kompetentnym.

Joanna

To prawda, tak słabej rady miejskiej od wielu kadencji nie było , aż przykro na to patrzeć czasem że łzami w oczach . Począwszy od przewodniczącego, przez przewodniczących po radnych nie ma społeczników ......

Waldemar

Kolejną porażka a właściwie porażka goni porażkę, burmistrz wizjoner jak i przewodniczący czyhający powinni ustąpić że stanowisk dla dobra miasta i mieszkańców. Projekt innopolice trafił do kosza, wypożyczenie lodowiska za niebotyczną sumę co dalej, zaciągnięcie ogromnego kredytu??????

Do Rafał

Podpisz się imieniem i nazwiskiem, ocenimy Ciebie, Twoje umiejętności, Twoją mądrość i osiągnięcia.

dr

Nasz Pan Burmistrz obalił koncepcję Innopolice mimo kosztów już poniesionych, teraz ma na koncie filię uczelni . Co to będzie do końca jego kadencji. Aha ,przecież nakopał dołków nad Małym Domowym-sukces, sukces.

Rafał

No i wyszła słoma z butów panu burmistrzowi... Ale czego się spodziewać zarządzał już MOSEM z wynikiem znanym wszystkim a teraz pora na miasto... Dziwi mnie postawa Pana Lachacza , niby człowiek wykształcony ale umiejętności kierowniczych czy predyspozycji do zarządzania tyle samo co u burmistrza. Cóż nasze miasto jest miastem straconych szans.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Koperta czy dobre słowo?
  jakie cenniki? To ludzie sami ustalają, że tamten dał tyle, to m/w trzeba dać tak i tak. Wiele razy zamawiałem Msze św. i nigdy nie słyszałem, że za mało, a kilka razy ksiądz pytał się mnie czy nie za dużo. I księży, zwłaszcza ks, Andrzeja bardzo szanuję.
  Autor: seb
  2020-01-24 10:55:29
 • Zaatakował policjantów nożem i metalową pałką
  Dobrze że nikogo nie postrzelili tym razem :))
  Autor: atom
  2020-01-24 10:46:39
 • Galeria Jurand odsłania tajemnice
  Kilka uwag w dyskusji. Bez względu na to kto jest właścicielem gruntu do Radni miejscy podejmują uchwałę a za nią plan zagospodarowania przestrzennego. jest to prawo miejscowe w którym określają co i gdzie można wybudować oraz jak to ma wyglądać. Niestety nie mamy szczęścia do \"mądrych\" radnych i powstają potworki w różnych miejscach. Samorząd może także korzystać z urbanisty, który pomoże mu jak sami nie mają pojęcia jak powinno kształtować się przestrzeń publiczną. Zamiar zaangażowania urbanisty miał już Bielinowicz lecz sprawy nie dokończył. Lokowanie galerii czy domów handlowych w centrum bez zapewnienia parkingu jest dziś po prostu idiotyzmem. Idąc dalej gdy powstanie jestem pewien, iż lokal księgarni będącej w pobliżu wystawiony zostanie do najmu. Odczują to także lokale gastronomiczne w pobliżu, może nawet Mazuriana. Czy nikomu w tym samorządzie nie zależy na rozwoju tego miasteczka? Jest wielu mądrych urzędników tylko włodarze są mocno \"ograniczeni\" w działaniu.
  Autor: Zbyszek
  2020-01-24 10:20:00
 • Nie wszyscy porzucają Szczytno
  To dobrze, że bohater felietonu ma taką pracę. Gdyby liczył na zatrudnienie w Szczytnie, raczej mocno by się rozczarował. Nasze miasto nie jest w stanie nic zaoferować młodym, ambitnym i wykształconym osobom. Patrząc na miejscowe władze, raczej nic się w tej materii nie zmieni. Mieszkańców Szczytna ubywa w zastraszającym tempie.
  Autor: lena
  2020-01-24 09:25:18
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Jak dadza dotacje beda ci przez lata chodzisz sprawdzac czym palisz I czy szamot co sie nie wypali
  Autor: Manek
  2020-01-23 22:40:00
 • Koperta czy dobre słowo?
  Mają cenniki i zadają konkretnych kwot za każdą prośbę o chrzest komunie itd mam dzieci i wiem ile i jak to wygląda to po co takie ucieknie od powiedzenia prawdy !!!!!!
  Autor: Arek
  2020-01-23 22:08:06
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Wszystkie te dziewuchy: co się lały i gazem bryzgały, to przez siedem lat z okładem na lekcjach tzw. religii nauczyły się chyba odrózniania, co dobre, a co złe? Ale widac, że się nie nauczyły, więc albo katechet(k)a do dupy, albo przedmiot...
  Autor: pirania
  2020-01-23 20:48:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  A gdzie jakieś info o \"losach\" naparzających się panienek? Czy maltretujące się wzajemnie dzieciaki w szkołach to już norma i nie ma nad czym się rozwodzić?
  Autor: massakra
  2020-01-23 20:42:24
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Gmina super ale czekamy na informacje na temat miasta Szczytno. Polecam rozmowę z adresatem pytania ze strony Urzędu. Dowiemy się, co ważne w sposób bardzo uprzejmy, że zainteresowanie wymianą jest znikome. Jeśli czas oczekiwania wynosi 13 miesięcy to wszystko staje się jasne. Regulamin dotacji zawarty jest w uchwale z 2018 dostępnej na stronie Urzędu. Warto też kliknąć nazwę projektu w google i wyskoczy ciekawy wyrok pewnej instytucji nadzorczej. I bądź tu mądry ?
  Autor: czytelnik
  2020-01-23 19:25:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Gimbusy powinni być badani wyrywkowo narkotestem i alkomatem a w takich sytuacjach w szczególności.
  Autor: Atom
  2020-01-23 16:20:43

Reklama