Niedziela, 16 Czerwiec, Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Ruszają przygotowania do II Ekstremalnej Drogi Krzyżowej


Na piątek, 5 kwietnia zaplanowano w Szczytnie II Ekstremalną Drogę Krzyżową. Nocą, pieszo, w ciszy, modlitwie i z indywidualnym rozważaniem do pokonania będą około 44 kilometry. W ubiegłym roku w tym wydarzeniu wzięło udział około 300 osób. - W tym liczę na co najmniej 500 – zaprasza do uczestnictwa ksiądz Andrzej Preuss, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.Tegoroczna trasa drogi krzyżowej będzie podobna do ubiegłorocznej.

 

- Może z małymi wyjątkami – mówi tajemniczo ksiądz Andrzej. Wierni wyruszą z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Szczytnie przy ulicy Konopnickiej. Potem będzie ona biegła przez Kamionek, Szczycionek, Jęcznik, Łysą Górę, Budy, Linowo, Trelkowo, Romany i zakończy się na cmentarzu w Szczytnie. Łącznie daje to około 44 kilometry. Zapisy na EDK w Szczytnie ruszą najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Będzie można zapisać się na nią za pośrednictwem strony www.edk.org.pl lub osobiście w parafiach.

 

- Tak naprawdę wygrywa już ten, kto wyruszy w tę drogę, a nie ten, kto doszedł do mety – mówi ksiądz Andrzej Preuss. - Poza wiarą EDK to droga, która uczy zewnętrznej roztropności. Jak weźmiemy na nią za dużo będzie za ciężko, nie dojdziemy. Jak za mało, to zmarzniemy, zabraknie nam sił z braku wody. Nie dojdziemy. Droga uczy też wewnętrznej roztropności. Jeśli wyjdę bez konkretnego celu, dobrej motywacji, to pierwszy, mały kryzys mnie złamie. Ta droga uczy rozmawiać ze sobą. Jeśli będę słuchał siebie, to na pewno też spotkam Boga.


 

Udział w II EDK może wziąć właściwie każdy. Osoby nieletnie muszą być pod opieką dorosłych. Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest jednak to, aby każdy szedł sam. - Nie jest to wymóg, ale to na pewno ułatwi spotkanie Boga, poznanie siebie – mówi ksiądz Andrzej. - Zachęcamy do samotnego przejścia tej drogi.

 

Droga krzyżowa ruszy około godz. 19. Wcześniej o godz. 18 odbędzie się msza święta. Każdy z uczestników otrzyma odblaski, dokładną mapę i materiał do rozważań.

 

Droga będzie dobrze oznakowana, więc nie ma szans, aby ktoś się zgubił. Odblaski, strzałki, miejsca medytacyjne będą oznaczone na mapie. Każdy idzie własnym tempem.Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze