Piątek, 7 Maj
Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty -

Reklama


Reklama

Ruszają matury z... ograniczeniami


Język polski, matematyka, język angielski – z tymi przedmiotami i w tej kolejności uczniowie najstarszych klas szkół średnich będą się zmagać przez trzy dni, poczynając od 4 maja. Później przyjdzie czas na inne przedmioty. W trzech szczycieńskich zespołach szkół do egzaminu maturalnego podejdzie ponad 340 młodych ludzi. Najwięcej, bo 144, w „Sobiechu”. O tegorocznych maturach mówi dyrektor Monika Chorążewicz.Czy i jakie zmiany wprowadzone zostały w systemie egzaminacyjnym?

 

Przede wszystkim nie ma egzaminów ustnych, nawet z języków obcych. W tym przypadku wprowadzony jest tylko jeden wyjątek i dotyczy maturzystów, którzy będą się ubiegać o przyjęcie na uczelnie zagraniczne. Wtedy, na wniosek takiego ucznia, który też udowodni swoje dążenia co do dalszej edukacji, zorganizowany będzie egzamin ustny z języka obcego.

 

Tajemnicą poliszynela jest, że dobre oceny, które wielu uczniów zaczęło nagle dostawać, należą się ich rodzicom czy internetowi. Inaczej mówiąc zdalne nauczanie spowodowało, że z rzetelnością zdobywania wiedzy było różnie, a to matura wykaże...

 

Niekoniecznie, bo ze względu na specyfikę nauczania w tym roku szkolnym wymagania maturalne również zostały obniżone. Jak dalece – trudno powiedzieć, ale zapewne można będzie to dostrzec porównując tegoroczne arkusze egzaminacyjne z wcześniejszymi.

 

Główne zasady sanitarne, to...

 

Uczniowie w salach egzaminacyjnych będą siedzieć w odległości 2 metrów od siebie. Przychodząc do szkoły i wchodząc do sali mają obowiązek mieć założona maseczkę. Mogą ją zdjąć, gdy już zajmą miejsce przy stoliku. Jeśli jednak w trakcie egzaminu do ucznia będzie się zbliżał, podejdzie nauczyciel, członek komisji egzaminacyjnej, wówczas uczeń musi tę maseczkę założyć. Noszenie maseczek obowiązuje, oczywiście, także nauczycieli.


Reklama

 

Pechowi maturzyści, bo przy odległości 2 metrów „wymiana” wiedzy będzie bardzo utrudniona...

 

Wymiana czegokolwiek, nawet ta zwykle akceptowalna. Każdy maturzysta musi więc pamiętać, że nie pożyczy długopisu od koleżanki, jeśli jego własny się wypisze, ani kalkulatora, ołówka czy cyrkla. Każdy musi być samowystarczalny. I niestety, maturzyści nie będą mogli korzystać z psychologicznego wsparcia ulubionych maskotek czy innych gadżetów, co w ostatnich latach stało się bardzo popularne. Będzie im wolno mieć ze sobą jedynie napój, niewielką butelkę np. wody mineralnej.

 

Będą testy, kontrola czy któryś z uczniów czy członków komisji nie jest akurat chory?

 

Aktualne wytyczne tego nie przewidują. Aczkolwiek uczeń, który w dniu matury przebywa na kwarantannie bądź w otoczeniu, gdzie osoby (rodzina) objęte są kwarantanną lub izolacją, w egzaminie uczestniczyć nie może. Będzie zdawał maturę w czerwcu, w tzw. drugim terminie. Musi złożyć o to wniosek, a kuratorium wyrazić zgodę. To formalność, jeśli przyczyną nieprzystąpienia do matury są kwestie związane z pandemią. Nauczycieli, ale i uczniów, którzy przeszli szczepienia lub są ozdrowieńcami, to wykluczenie nie obejmuje.

 

Z naszych informacji wynika, że w ramach akcji szczepienia nauczycieli temu zabiegowi poddało się około 60 procent pedagogów. Czy to nie utrudnia powoływania komisji?

Reklama

 

Niekoniecznie, W naszej szkole będzie ich aż siedem. Zgodnie z zasadami komisja składać się może z dwóch osób (jednej z naszej szkoły i jednej – z innej placówki), gdy grupa egzaminowana składa się z mniej niż 30 uczniów. Gdy grupy są liczniejsze, wówczas na każde kolejne 25 osób egzaminowanych przypada jeden dodatkowy członek komisji. W naszej szkole, nazwijmy to – podstawowa grupa maturzystów to 80 osób, które będą pisały egzaminy w sali gimnastycznej. Pozostali maturzyści będą rozdzieleni na różne grupy, np. uczniowie o specjalnych potrzebach, dla których muszą być zapewnione odpowiednie warunki.

 

Przewiduje pani jakieś problemy?

 

W kwietniu przeprowadziliśmy próbne matury, więc uczniowie właściwie wiedzą, czego mogą się spodziewać, jak się muszą zachowywać, jakie rygory przestrzegać. Myślę, że nie powinno być problemów.

 

Pozostaje więc spokojnych egzaminów życzyć członkom komisji, a uczniom – połamania piór.

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze