Piątek, 23 Sierpień, Imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Ruszają Pasymskie Zaułki Kultury i Tradycji


Wielokulturowe Mazury i Warmia, będą w dniach 04 – 11 sierpnia wiodącym tematem działań artystycznych i edukacyjnych w Pasymiu. Ruszają tam Pasymskie Zaułki Kultury i Tradycji. Cykl warsztatów, spektakli i koncertów zapowiada się bardzo interesująco. Trzeba tam być!Za sprawą Stowarzyszenia Twórców i Orędowników Kultury ANIMA – organizatora oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Pasymiu – współorganizatora wydarzenia pn. Pasymskie zaułki tradycji i kultury 2019 – mieszkańcy Pasymia i jego okolic, a także wypoczywający tu wczasowicze, będą mogli uczestniczyć w kilkudniowym cyklu warsztatów, spektakli i koncertów. Miejscem tych zdarzeń będzie przestrzeń miejska Pasymia – jego uliczki i zaułki oraz rynek, a także Miejski Ośrodek Kultury.

 

 

 

Intencją organizatorów jest przybliżenie tradycji i kultur zamieszkujących nasz region – tych mieszkających tu przed wojną, jak też powojennych migrantów. Spotkamy więc w tych dniach na uliczkach Pasymia dźwięki muzyki Mazurów, Rusinów, Żydów, Romów, polskich Kresów Wschodnich. Zobaczymy przygody żydowskiego krawca Pinhasa – w spektaklu teatralnym pt. „Rarytas”, a dzieci będą mogły poznać tajemniczą historię mazurskiej pasieki – w spektaklu pt. „Opowieści starego ula”.

 

 

Proponowane warsztaty (dla dorosłych i dzieci) będą doskonałą okazją do nauki tradycyjnych tańców i zabaw oraz budowania prostych instrumentów.

 

 

Wisienką na torcie Pasymskich zaułków tradycji i kultury będzie blok koncertowy, w czasie którego, 11 sierpnia wystąpią uznani wykonawcy nurtu etno-folk i jazz.


 

 

 

Warto także zaznaczyć, że na jesień zaplanowana jest dodatkowa, nie mniej ciekawa część tego wydarzenia. Będzie to seminarium pt. "Rozwój kapitału społecznego w oparciu o pamięć lokalną "z wykładami, wystawą i przeglądem filmów związanych z tematyką wielokulturowości i tożsamości.

 

 

Organizatorzy ze STiOK ANIMA chcą tymi działaniami zwrócić uwagę, że wielokulturowość Warmii i Mazur stanowi unikatową wartość, a bogactwo tradycji i pamięć pokoleń stanowią mocny fundament dla budowania tożsamości regionu.

 

 

 

Pasymskie zaułki tradycji i kultury realizowane są w ramach projektu pn. „Warmia i Mazury - dom z pamięcią wielu kultur” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „EtnoPolska 2019” oraz współorganizowane z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego i z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie w ramach projektu „Pamięci przesiedlonej muzyki na Warmii i Mazurach.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Ścianka pin art już działa
  Ty Jarek masz moj glos za tą ściankę gdyz to ponoć pomysł Leski ale ty go żeś wykozystał.
  Autor: Rafal
  2019-08-22 20:33:22
 • Ogórki i kaszana – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  A od kogo pan to wie ;)
  Autor: Śmieszek
  2019-08-22 11:55:08
 • Zespół, który może jeszcze zaskoczyć
  A o drugim meczu nawet słowa nie napiszecie? Jak Sks Szczytno fatalnie zagrał u siebie z Orlętami Reszel przegrywając aż 0-8. I na 3 kolejke na wyjazd z Lzs roznowem nie pojechali. W tym artykule z jednym się zgodzę! Zaskoczyli piłkarze nas Ale fatalnie. Z taką grą jak teraz to Sks zapewni sobie spadek do A klasy.
  Autor: Xyz 1995
  2019-08-22 10:53:52
 • „Deżawi” - felieton Romana Żokowskiego
  I co Pan teraz powie panie Żokowski? Pasym 3 mecze 3 zwycięstwa I to bardzo wysokie! Bilans 12 bramek strzelonych i tylko 3 stracone. Kadra meczowa bardzo spora i Pan mówił o braku ludzi? Poprzedni sezon do zapomnienia a idzie nowe rozdanie. A Sks Szczytno 2 mecze przegrane u siebie 0-1 porażka z Wilczkiem i wilkowo i 0-8 z Orletami Reszel i w tamta niedziele nie pojechali na wyjazdowy mecz z Roznowem. Sytuacja kadrową fatalna że mogą raczej sezonu nie dograć.
  Autor: Xyz1995
  2019-08-22 09:44:32
 • Ogień zniszczył gospodarstwo w Dźwierzutach (zdjęcia)
  Tragedia wiadomo ale tej kobiety mi nie szkoda.Wiem, że pojawi się mnóstwo hejtu ale teraz wierzę, że jest na tym świecie jakaś sprawiedliwość.
  Autor: Nika
  2019-08-21 19:13:46
 • Powstaje Galeria Jurand z salą widowiskową
  Jak porządna galeria to i pewnie porządne toalety będą . Bo w naszym pięknym rzekomo turystycznym mieście nie ma nawet 1 kibelka . na mieście :D
  Autor: Lusi205i
  2019-08-20 16:07:49
 • Kraksa na Leyka, kierowca uciekł (zdjęcia)
  8 godzin zablokowana droga była
  Autor: 007
  2019-08-18 18:30:21
 • Waldemar Kiernozek Project NEWI
  Artykuł pięknie napisany tylko mija się mocno z prawda ;) Pan Waldek fałszuje jak by przechodził mutacje głosu pozdrawiamy Zespół jarzębina (bo grać to trza umić )
  Autor: Andrew
  2019-08-18 14:32:38
 • Wieża ciśnień – Roman Żokowski
  Czy ta budowla koło wieży zostanie dokończona?
  Autor: Łukasz
  2019-08-17 16:32:37
 • Dyskusja – felieton Romana Żokowskiego
  Czy wieża ciśnień zostanie odrestaurowana?
  Autor: Łukasz
  2019-08-17 16:26:14