Piątek, 7 Maj
Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty -

Reklama


Reklama

Ruiny „ruszą” w maju


Opóźnia się oddanie do użytku rewitalizowanego zamku krzyżackiego w Szczytnie. Roboty miały zakończyć się w kwietniu, ale ostatecznie przesunięto je na 25 maja. - To efekt niesprzyjającej pogody – tłumaczyła radnym Katarzyna Hrybek, naczelnik wydziału gospodarki miejskiej. - Aneks do umowy zaakceptował już marszałek.Akceptacja marszałka odnośnie do zmiany harmonogramu jest potrzebna, bo od jego przestrzegania uzależniona jest wypłata unijnych dotacji.

 

- Ani my, ani wykonawca, nie możemy samodzielnie dokonać takich zmian – mówi naczelnik Hrybek. - W tym przypadku o wydłużenie terminu prac wnioskował wykonawca, a wynikało to z tego, że przez dłuższy czas utrzymywała się temperatura poniżej minus 5 stopni Celsjusza, co uniemożliwiało jakiekolwiek prace.

 

Przy okazji tej informacji miejscy radni dopytywali, na jakich zasadach będą działały „nowe” ruiny?

 


Reklama

- Obiekt będzie dostępny przez okrągły rok – tłumaczył burmistrz Krzysztof Mańkowski. - Aktualnie opracowujemy koncepcję zwiedzania. Jesteśmy na etapie pozyskiwania eksponatów, które chcielibyśmy tam prezentować. Myślę, że na kwietniowej sesji przedstawimy radnym już cały schemat funkcjonalności tego obiektu. Myślimy o trzech drogach zwiedzania. Ruiny chcemy połączyć w jeden szlak z wieżą ratuszową i muzeum. Trwają rozmowy z władzami muzeum na ten temat. Chcielibyśmy, aby grupy zorganizowane oprowadzał po obiektach profesjonalny przewodnik – mówi burmistrz Mańkowski. - Na razie za wcześnie, aby stwierdzić, czy zajmie się tym ktoś z pracowników miasta, czy muzeum, czy w ogóle pojawi się jakaś nowa osoba. Na pewno musi to być ktoś, kto ma wiedzę historyczną w tym zakresie.

Reklama

 

Uroczyste otwarcie ruin ma być jedną z ważniejszych atrakcji kulturalnych w tym roku.

 

- Na pewno będzie to niesztampowe – zdradza burmistrz Mańkowski. - Będzie miało to mocny rys historyczny, ale też formę bardziej spektaklu niż akademii. Ale szczegóły są wciąż opracowywane dlatego liczę też na sugestie i pomysły radnych w tej kwestii. Ma to być fajna, atrakcyjna niespodzianka dla mieszkańców naszego miasta i turystów.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze