Poniedziałek, 30 Marzec, Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Rozwój widać po... narodzinach


Gminie Wielbark przybywa dzieci. W każdym razie od kilku lat notuje się tam nadwyżkę urodzeń nad zgonami. Zdaniem burmistrza Grzegorza Zapadki, to właśnie te wskaźniki najlepiej świadczą o tym, że w gminie dobrze się dzieje.W 2019 roku w gminie zanotowano 93 urodzenia, zgonów było o kilkanaście mniej. Podobnie było w latach poprzednich.

 

- Ta pozytywna statystyka dobrze wróży, chociaż dane ogólne odnośnie do liczby ludności mogą wskazywać na odmienną tendencję – zastrzega burmistrz Zapadka.

 

Ogółem bowiem, przynajmniej w dokumentach urzędowych, mieszkańców gminy jest mniej. W 2019 roku wymeldowało się 320 osób, a zameldowało 265.

 

- Tylko w oparciu o dane z systemu ewidencji ludności trudno jednak obecnie jednoznacznie stwierdzić, że osoby wymeldowane opuściły teren gminy – wyjaśnia Alina Orzoł, inspektor ds. ewidencji ludności. - System notuje także te przypadki, które dotyczą zmiany miejsca zamieszkania w obrębie gminy. Nie brakuje z pewnością osób, które wciąż są zameldowane, ale nie mieszkają na naszym terenie, i odwrotnie.


Reklama

 

Formalnie liczba ludności w gminie maleje. Przyczyną – według inspektor Orzoł – mogą być nawet... śmieci.

 

Hipoteza może być słuszna. Z terenu gminy Wielbark, podobnie jak i z innych, sporo ludzi, głównie młodych, wyjechało już w latach 90. poza granice kraju. Gdzieś tam pracują, często zakorzenili się już na stałe, ale niewiele dopełniało formalności meldunkowych. Wciąż figurowały te osoby i po części figurują w ewidencji, w domach czy mieszkaniach rodziców. Obecnie jednak w Wielbarku zmieniły się zasady odpłatności za śmieci. Dotychczas były to opłaty liczone od gospodarstwa, a obecnie od osoby. I nie są to niskie opłaty, mogą więc mobilizować do regulowania kwestii meldunkowych.

Reklama

 

- Zarówno przepisy dotyczące zameldowania, jak i ich respektowanie, praktycznie uniemożliwiają rzetelne i całkowicie pewne określenie ile osób rzeczywiście mieszka na terenie gminy. Dlatego uważam, że wskaźnik urodzeń jest tym, który najlepiej określa progres społeczny szczególnie, gdy jest ten wskaźnik wyższy od liczby zgonów. A w gminie Wielbark od lat więcej ludzi się rodzi niż umiera – podkreśla burmistrz Grzegorz Zapadka.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Są pieniądze na laptopy dla uczniów i nauczycieli
  Po prostu śmieszne. Przecież wiadomo, że z pieniędzy unijnych, których Polska nie wykorzystała, nasz kraj może finansować działania na rzecz ograniczania epidemii koronawirusa. Pan Kiersikowski lubi się lansować i umie to robić. Ale ja wolałbym, aby te min. 40 tys. zł. zostało aplikowane na wyposażenia szpitala powiatowego i przychodni (chociażby i natury elektronicznej). To nie jest sytuacja, w której priorytetem są laptopy, czy tablety (wystarczy, że radni je mają - nie wiem, po co). Ważny jest respirator, kombinezon ochronny, przyłbica, jednorazowe rękawice i maski dla lekarzy. Panie Kiersikowski - chyba urwał się Pan z choinki.

  Śmieszek


  2020-03-29 19:28:16
 • [Aktualizacja] Sytuacja epidemiologiczna w naszym powiecie, stan na 29 marca
  niestety stan ten się może zmienić na gorsze. mamy najazd warszawiaków. ludzie uważajcie na nich, mają się za młodych z wielkich miast, których COVID-19.

  mol


  2020-03-29 18:01:24
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Dalej szczujcie i podsycajcie nastroje, to \"więcej\" pożytku z tego będzie. Ludzie czego się czepiacie. Opamiętajcie się w tej zajadłości nie wiadomo po co i przeciw Komu!!! Dziękujcie Bogu żeście zdrowi.

  Obserwator


  2020-03-29 17:00:40
 • Są pieniądze na laptopy dla uczniów i nauczycieli
  z 500plus nie kupuje sie laptopow, bo dzieci to ekranowcy co im skutecznie wybijamy z glowy, ja kupuję banany i ciuchy z pepko, w zyciu bym synowi nie kupila tableta, prędzej rower, zobacz na te dzieci, ze szkoly idą z ekranem przed nosem, to im wybijalismy z glowy!!!

  do turkuc podjadek


  2020-03-29 14:46:11
 • „Imprezką” na jezdni zajmie się sąd
  A w wioskach palą ogniska, smród na całą wieś a w ognisku wszystko .

  Dbanie o czyste powietrze.


  2020-03-29 13:09:15
 • „Imprezką” na jezdni zajmie się sąd
  Komuś przeszkadzało....

  Ania


  2020-03-29 09:56:47
 • Ceny śmieci w Pasymiu... odleciały
  Pierd...nie głupot, ze ceny generują nieruchomości rekreacyjne! Większej bzdury nie słyszałem. Na działce łącznie prze cały rok nie jestem nawet dwa miesiące, a płacić muszę przez cały rok. Taka dojna krowa dla gminy, skandal!

  Letnik


  2020-03-28 21:19:04
 • KGP: 494 naruszeń zasad kwarantanny; sporadyczne przypadki gromadzenia się w grupach
  Po części wszyscy mamy kwarantannę.

  Do mieszkańca.


  2020-03-28 19:31:11
 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  Ali - TAK sklep to postęp! Normalny sklep, nie jakieś zapyziały handelek z cenami wyższymi niż w mieście! Stancja paliw też ci odpowiada? Lubisz przepłacać po 20-30 groszy?

  Andrzej


  2020-03-28 18:04:49
 • Szkoły w Kolonii i Jerutach zostają bez zmian
  Jesteścue wspaniali!❤(NIE POZDRAWIAM LIKWIDATOROW????)????

  Irek


  2020-03-28 10:04:13