Piątek, 5 Czerwiec, Imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera -

Reklama


Reklama

Rozwój widać po... narodzinach


Gminie Wielbark przybywa dzieci. W każdym razie od kilku lat notuje się tam nadwyżkę urodzeń nad zgonami. Zdaniem burmistrza Grzegorza Zapadki, to właśnie te wskaźniki najlepiej świadczą o tym, że w gminie dobrze się dzieje.W 2019 roku w gminie zanotowano 93 urodzenia, zgonów było o kilkanaście mniej. Podobnie było w latach poprzednich.

 

- Ta pozytywna statystyka dobrze wróży, chociaż dane ogólne odnośnie do liczby ludności mogą wskazywać na odmienną tendencję – zastrzega burmistrz Zapadka.

 

Ogółem bowiem, przynajmniej w dokumentach urzędowych, mieszkańców gminy jest mniej. W 2019 roku wymeldowało się 320 osób, a zameldowało 265.

 

- Tylko w oparciu o dane z systemu ewidencji ludności trudno jednak obecnie jednoznacznie stwierdzić, że osoby wymeldowane opuściły teren gminy – wyjaśnia Alina Orzoł, inspektor ds. ewidencji ludności. - System notuje także te przypadki, które dotyczą zmiany miejsca zamieszkania w obrębie gminy. Nie brakuje z pewnością osób, które wciąż są zameldowane, ale nie mieszkają na naszym terenie, i odwrotnie.


Reklama

 

Formalnie liczba ludności w gminie maleje. Przyczyną – według inspektor Orzoł – mogą być nawet... śmieci.

 

Hipoteza może być słuszna. Z terenu gminy Wielbark, podobnie jak i z innych, sporo ludzi, głównie młodych, wyjechało już w latach 90. poza granice kraju. Gdzieś tam pracują, często zakorzenili się już na stałe, ale niewiele dopełniało formalności meldunkowych. Wciąż figurowały te osoby i po części figurują w ewidencji, w domach czy mieszkaniach rodziców. Obecnie jednak w Wielbarku zmieniły się zasady odpłatności za śmieci. Dotychczas były to opłaty liczone od gospodarstwa, a obecnie od osoby. I nie są to niskie opłaty, mogą więc mobilizować do regulowania kwestii meldunkowych.

Reklama

 

- Zarówno przepisy dotyczące zameldowania, jak i ich respektowanie, praktycznie uniemożliwiają rzetelne i całkowicie pewne określenie ile osób rzeczywiście mieszka na terenie gminy. Dlatego uważam, że wskaźnik urodzeń jest tym, który najlepiej określa progres społeczny szczególnie, gdy jest ten wskaźnik wyższy od liczby zgonów. A w gminie Wielbark od lat więcej ludzi się rodzi niż umiera – podkreśla burmistrz Grzegorz Zapadka.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Widziałem kilkukrotnie,jak wyglądają ,,odłowy\" panów rybaków. ,,Legalni kłusownicy\"- to najlepsze określenie tych bandytów.

  Otwarte oczy


  2020-06-05 09:29:07
 • Pijane rekordy na drogach powiatu
  Ja pier.... czy Ci ludzie to nie mają wyobraźni, tylko idioci jeżdżą po alkoholu, stare to a głupie. Chociaż nie trzeba alkoholu żeby kretynów na drodze spotkać, jeżdże busem to nie raz się napatrze. Ludzie ogarnijcie się, ryzykujecie życie swoje i innych!!!

  Kaja


  2020-06-05 04:08:30
 • Inwazja bocianów w Dźwiersztynach
  Ptaki ważniejsze od asfaltu na drodze dla burmistrza.

  Wachacz


  2020-06-04 22:38:30
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Pan dyrektor widocznie nie wie co się nad wodą dzieje.

  Enduro


  2020-06-04 18:43:14
 • Inwazja bocianów w Dźwiersztynach
  A kiedy będzie asfalt na drodze w tej wiosce ?

  Zainteresowany


  2020-06-04 15:14:19
 • Bukiet dostarczył kurier
  To jest wygodna opcja, też wysyłałam babci na urodziny bukiet i kosz słodyczy pocztą kwiatową. Z racji korony nie ma co narażać seniora poprzez osobisty kontakt, a można złożyć życzenia telefonicznie.

  Maria


  2020-06-04 15:10:03
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Kłamią, kłamią, kłamią Każdy rybaka ma piękny dom, elegancki samochód!!! ( z pensji ) A ryb w jeziorach już prawie niema! Wszystko jasne jeden drogiego będzie krył Komunistyczne układy!

  Wedkarz


  2020-06-04 08:39:29
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Śćiema jakich mało siaty stoją non stop szczupak odlawiany w tarlo to przestępstwo. Przestańcie odlawiac ryby w tarlo natura sama odbuduje waszą bandycka gospodarkę. Widocznie gospodarstwo ma takie układy i nie obowiazuja ich okresy ochronne a osoba decyzyjna wszystko podpisze żeby mieć z tego korzyść. Uklady musza byc od dawna gospodarstwo przekazywane z pokolenia na pokolenie tej samej rodzinie... Ale to wędkarz i kormoran jest szkodnikem...

  Wędkarz


  2020-06-04 08:15:50
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Pan Kulas jasno sprecyzował w jakim rzędzie stawia wędkarzy: \"A odławiają go też wędkarze, kormorany i inne szkodniki\"

  MJS Blue


  2020-06-04 07:09:35
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Jak byście tak racjonalnie gospodarowali to nie potrzebne by były zarybienia. Co z tego, że macie papiery jak niszczycie wody zgodnie z przepisami.

  Boleń


  2020-06-04 00:21:43