Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

Rozogi w palmy ustrojone (zdjęcia)


Coraz więcej palm, coraz więcej kolorów, coraz więcej ludzi, coraz więcej radości – tak by można podsumować tradycyjnie organizowany w Rozogach Powiatowy Konkurs Palm Wielkanocnych. A tradycja to już długa. W minioną niedzielę konkurs odbył się już po raz dwudziesty czwarty. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że przyszłoroczny, jubileuszowy, będzie jeszcze bardziej okazały.


  • Data:

Kadzidło, Łyse, Myszyniec – te nieodległe miejscowości słyną z wielkich imprez kulturalnych, których trzon stanowią kurpiowskie tradycje. Rozogi, chociaż w pełni mazurskie (przynajmniej terytorialnie) przesiąkły przez wieki kulturą i folklorem sąsiadów zza granicznych rogatek i też z tą kurpiowszczyzną mocno się utożsamiają. Trudno zresztą się dziwić, bo granice państwowe sobie, a lud – sobie, więc i te nasze Rozogi już dawno mniej są mazurskie, a znacznie bardziej kurpiowskie, a nie bez znaczenia jest i to, że np. przypisane gminie Dąbrowy są już kurpiowskie w całej swej okazałości.

 

 

To widać i po wielu palmach, które do konkursu zostały zgłoszone: wielkie, imponująco kolorowe dzieła sztuki zachwycają nie tylko precyzją wykonania i urodą. Skłaniają głównie do tego, by przed ich twórcami się skłonić, bo wielki to wysiłek i ogrom pracy, która wszak nie jest żadnym obowiązkiem, a potrzebą serca i uhonorowania tradycji.

 

 

Choć to konkurs powiatowy, niewielu jest chętnych spoza gminy Rozogi, by konkurować z jej mieszkańcami. W tym roku swoje palmy „zbiorowe” zgłosiły tylko: Klub Seniora ze Świętajna i Nadleśnictwo Spychowo (obie otrzymały nagrody specjalne). Pozostałych kilkudziesięciu twórców, zespołowych i indywidualnych, w najróżniejszym wieku – to reprezentanci gminy – gospodarza. I tradycyjnie, wszyscy uczestnicy i ich dzieła zostały uhonorowane, co najmniej wyróżnieniami i dyplomami.

 

 


Reklama

Od lat konkursowy rytuał nie ulega zmianie. Palmy są gromadzone w miejscowym kościele, a stamtąd, w Niedzielę Palmową, barwnym pochodem odprowadzane do hali sportowej, gdzie odbywa się uroczystość nagradzania, połączona z artystycznymi pokazami. W tym roku folklor kurpiowski prezentowały dziecięce i młodzieżowe zespoły ludowe, działające w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Klonie. Liczna publiczność, w której poczesne miejsce zajmowali przedstawiciele nie tylko władz gminnych czy powiatowych, ale i wyższych szczebli, owacją na stojąco nagrodzili kunszt muzyczny zaledwie 12-letniego Dawida Rolki, który grał na trudnym dla dzieci, bo starym instrumencie – akordeonie „guzikówce”. Dowiódł był Dawid, że w gminie Rozogi tradycje ludowe są pieczołowicie kultywowane, o czym świadczy też liczba młodych i bardzo młodych twórców palm.

 

WYNIKI

 

Uczestnicy grupowi

 

Przedszkola: 1 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dąbrowach, 2 – Przedszkole Samorządowe w Rozogach, 3 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Klonie;

 

Szkoły podstawowe: 1 – SP Rozogi, kl. Vb i kl III, 2 – Wolontariusz „Caritas” Rozogi, SP Rozogi, kl. Ivb; 3 – SP Rozogi, kl. VIIb; wyróżnienia: SP Rozogi, kl. II, grupa: Alina Bojarska, Adrianna Zielińska i Beata Świder; Paulina Górska, Amelia Murach i Alicja Kaczmarczyk z SP Dąbrowy.

 

Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne: 1 – Gimnazjum w Rozogach, kl. IIIa, 2 – uczennice Gm. w Rozogach: Klaudia Ruszczyk, Nikola Kompa, Zuzanna Kaczmarczyk, Julia Turska i Wiktoria Chyłek.

Reklama

 

Dorośli: 1 – sołectwo Orzeszki, klub seniora „Młodzi Inaczej”; 2 – Zespół „Babskie Olekanie z Rozóg, sołectwo Radostowo; 3 – Seniorki z Klonu, sołectwo Występ, Środowiskowy Dom Samopomocy w Orzeszkach; wyróżnienia: Klub Seniora Rozogi, Zespół „Kurpie” Rozogi, sołectwo Rozogi, sołectwo Łuka, Sołectwo Wilamowo.

 

Uczestnicy indywidualni

 

Przedszkola: 1 – Jakub Hiliński z Występu, 2 – Bartosz i Maja Pawłowscy z Wilamowa, Adam i Szymon Zyśkowie z Wilamowa, 3 – Piotr Rolka, Maja Zielińska. Wyróżnienia: Pola Kaczmarczyk, Lena Kaczmarczyk.

Szkoły podstawowe: 1 – Oliwia Zyśk, SP Rozogi, kl. VIIa, 2 – Łucja Gwiazda, SP Rozogi, kl. Vb, Marcin Mróz, Rudka, kl. VIII, 3 – Dawid Rolka, SP Dąbrowy, kl. VI, Emilia Gronowska, kl. V; wyróżnienia: Lena Kaczmarczyk, Paulina Górska, Kinga Szydlik, Maja Dawidczyk, Julia Zielińska, Dominik Świder, Lena Zyśk, Paulina Bojarska, Szymon Zieliński, Jakub Archacki, Aleksandra Zielińska, Alan Zieliński, Wojciech Zieliński, Jakub Zieliński, Maciej Rolka, Zuzanna Zielińska, Mateusz Zieliński, Amelia Zdunek.

Dorośli: 1 – Zofia Zielińska z Radostowa, 2 - Zuzanna Drózd, 3 – Angelika Drózd.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama