Niedziela, 18 Sierpień, Imieniny: Anity, Elizy, Mirona -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Rozogi w palmy ustrojone (zdjęcia)


Coraz więcej palm, coraz więcej kolorów, coraz więcej ludzi, coraz więcej radości – tak by można podsumować tradycyjnie organizowany w Rozogach Powiatowy Konkurs Palm Wielkanocnych. A tradycja to już długa. W minioną niedzielę konkurs odbył się już po raz dwudziesty czwarty. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że przyszłoroczny, jubileuszowy, będzie jeszcze bardziej okazały.Kadzidło, Łyse, Myszyniec – te nieodległe miejscowości słyną z wielkich imprez kulturalnych, których trzon stanowią kurpiowskie tradycje. Rozogi, chociaż w pełni mazurskie (przynajmniej terytorialnie) przesiąkły przez wieki kulturą i folklorem sąsiadów zza granicznych rogatek i też z tą kurpiowszczyzną mocno się utożsamiają. Trudno zresztą się dziwić, bo granice państwowe sobie, a lud – sobie, więc i te nasze Rozogi już dawno mniej są mazurskie, a znacznie bardziej kurpiowskie, a nie bez znaczenia jest i to, że np. przypisane gminie Dąbrowy są już kurpiowskie w całej swej okazałości.

 

 

To widać i po wielu palmach, które do konkursu zostały zgłoszone: wielkie, imponująco kolorowe dzieła sztuki zachwycają nie tylko precyzją wykonania i urodą. Skłaniają głównie do tego, by przed ich twórcami się skłonić, bo wielki to wysiłek i ogrom pracy, która wszak nie jest żadnym obowiązkiem, a potrzebą serca i uhonorowania tradycji.

 

 

Choć to konkurs powiatowy, niewielu jest chętnych spoza gminy Rozogi, by konkurować z jej mieszkańcami. W tym roku swoje palmy „zbiorowe” zgłosiły tylko: Klub Seniora ze Świętajna i Nadleśnictwo Spychowo (obie otrzymały nagrody specjalne). Pozostałych kilkudziesięciu twórców, zespołowych i indywidualnych, w najróżniejszym wieku – to reprezentanci gminy – gospodarza. I tradycyjnie, wszyscy uczestnicy i ich dzieła zostały uhonorowane, co najmniej wyróżnieniami i dyplomami.

 

 

Od lat konkursowy rytuał nie ulega zmianie. Palmy są gromadzone w miejscowym kościele, a stamtąd, w Niedzielę Palmową, barwnym pochodem odprowadzane do hali sportowej, gdzie odbywa się uroczystość nagradzania, połączona z artystycznymi pokazami. W tym roku folklor kurpiowski prezentowały dziecięce i młodzieżowe zespoły ludowe, działające w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Klonie. Liczna publiczność, w której poczesne miejsce zajmowali przedstawiciele nie tylko władz gminnych czy powiatowych, ale i wyższych szczebli, owacją na stojąco nagrodzili kunszt muzyczny zaledwie 12-letniego Dawida Rolki, który grał na trudnym dla dzieci, bo starym instrumencie – akordeonie „guzikówce”. Dowiódł był Dawid, że w gminie Rozogi tradycje ludowe są pieczołowicie kultywowane, o czym świadczy też liczba młodych i bardzo młodych twórców palm.

 

WYNIKI


 

Uczestnicy grupowi

 

Przedszkola: 1 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dąbrowach, 2 – Przedszkole Samorządowe w Rozogach, 3 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Klonie;

 

Szkoły podstawowe: 1 – SP Rozogi, kl. Vb i kl III, 2 – Wolontariusz „Caritas” Rozogi, SP Rozogi, kl. Ivb; 3 – SP Rozogi, kl. VIIb; wyróżnienia: SP Rozogi, kl. II, grupa: Alina Bojarska, Adrianna Zielińska i Beata Świder; Paulina Górska, Amelia Murach i Alicja Kaczmarczyk z SP Dąbrowy.

 

Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne: 1 – Gimnazjum w Rozogach, kl. IIIa, 2 – uczennice Gm. w Rozogach: Klaudia Ruszczyk, Nikola Kompa, Zuzanna Kaczmarczyk, Julia Turska i Wiktoria Chyłek.

 

Dorośli: 1 – sołectwo Orzeszki, klub seniora „Młodzi Inaczej”; 2 – Zespół „Babskie Olekanie z Rozóg, sołectwo Radostowo; 3 – Seniorki z Klonu, sołectwo Występ, Środowiskowy Dom Samopomocy w Orzeszkach; wyróżnienia: Klub Seniora Rozogi, Zespół „Kurpie” Rozogi, sołectwo Rozogi, sołectwo Łuka, Sołectwo Wilamowo.

 

Uczestnicy indywidualni

 

Przedszkola: 1 – Jakub Hiliński z Występu, 2 – Bartosz i Maja Pawłowscy z Wilamowa, Adam i Szymon Zyśkowie z Wilamowa, 3 – Piotr Rolka, Maja Zielińska. Wyróżnienia: Pola Kaczmarczyk, Lena Kaczmarczyk.

Szkoły podstawowe: 1 – Oliwia Zyśk, SP Rozogi, kl. VIIa, 2 – Łucja Gwiazda, SP Rozogi, kl. Vb, Marcin Mróz, Rudka, kl. VIII, 3 – Dawid Rolka, SP Dąbrowy, kl. VI, Emilia Gronowska, kl. V; wyróżnienia: Lena Kaczmarczyk, Paulina Górska, Kinga Szydlik, Maja Dawidczyk, Julia Zielińska, Dominik Świder, Lena Zyśk, Paulina Bojarska, Szymon Zieliński, Jakub Archacki, Aleksandra Zielińska, Alan Zieliński, Wojciech Zieliński, Jakub Zieliński, Maciej Rolka, Zuzanna Zielińska, Mateusz Zieliński, Amelia Zdunek.

Dorośli: 1 – Zofia Zielińska z Radostowa, 2 - Zuzanna Drózd, 3 – Angelika Drózd.

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Radni nie chcą dawać prezentów
  No to jestem zdumiony tym, że jeśli wszystkie instytucje się centralizują, a tu ktoś jednak chce \"zamontować\", czy rozbudować oddział instytucji w Szczytnie - to radni protestują i stwarzają przeszkody. Ci wielce oświeceni nasi radni niech pójdą wreszcie po rozum do głowy, a nie tylko po dietę radnego. Ale co się dziwić - pies ogrodnika: sam nie zje, ale drugiemu nie da. Chyba, że psa kiełbasą się przekupi.
  Autor: Śmieszek
  2019-08-16 14:53:29
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  PAN Radny raczej do powiedzenia za wiele nie ma co zresztą widac na nagraniach z sesji.
  Autor: Slawomir
  2019-08-16 11:26:01
 • Kraksa na Leyka, kierowca uciekł (zdjęcia)
  Ważne że mordeczce nic nie jest ch#j z prawem jazdy i ch#j z tym samochodem. Ja tobym go uniewinnił.
  Autor: Zbiórka_na_race_szlugów_do_aresztu.
  2019-08-14 19:00:22
 • Molo, jak scena amfiteatru – MDK zaprasza artystów
  Może by zainwestować w publiczny fortepian/pianino? W Polsce jest to dosyć rzadko spotykane, a znalazłoby się trochę chętnych do wypróbowania swoich sił, zwłaszcza, że obok jest szkoła muzyczna kryjąca wiele talentów.
  Autor: Ariia
  2019-08-14 12:35:26
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Pytam się tylko. Czym miasto jako organizator chce przyciągnąć mnie jako jego obywatela? Wykonawcy - poziom równy dożynkom. Oprawa - poziom festynu. Atrakcje - stragan dziadostwa. Droga władzo mojego kochanego miasta, obudźcie się wreszcie. Mamy wielki potencjał, a robimy imprezę na odwal, aby tylko się odbyła. Oddajcie nam naszą imprezę. Mieszkaniec Szczytna.
  Autor: Dżordż
  2019-08-13 14:18:22
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Jak już wiele razy wspominałem. Dni Mojego kochanego miasta, skończyły się już dawno. W tym roku przebiły już wszystko i sięgnęły totalnego dna. Bazariada i nic więcej. Poziom artystyczny równy z dożynkami w Wąchocku. Repertuar bardzo ambitny, w sam raz by przyciągnąć inteligencję z okolicznych \"metropolii\" z kurpiakami na czele. Panie Burmistrzu głosowałem na Pana, ale jeżeli chce Pan coś zrobić dobrego dla miasta niech się Pan wsłucha w głos swoich mieszkańców i przeorganizuje naszą imprezę w taki sposób, aby była to impreza w głównej mierze dla nas, dla mieszkańców. To święto naszego Grodu. Nie potrzebujemy bazariady i wszechobecnej tandety. Chcemy dobrej muzyki, nie polo coś tam. Stop bazariadzie.
  Autor: Jaśnie pan z gorszego sortu
  2019-08-13 14:06:11
 • Złoto-srebrna Karolina Piechowicz
  Gratulacje Karolina! Już nie mogę się doczekać, jak Cię będziemy oglądać na olimpiadzie !
  Autor: Jarek
  2019-08-13 14:02:00
 • Wejść do jeziora można zawsze, ale... nie wszędzie
  Co do zasady ma Pan rację, nie wolno grodzić nieruchomości i uniemożliwiać PRZEJŚCIA i to słowo jest kluczowe. Często osoby zgłaszające pretensje i powołujące się na przywołane przez Pana przepisy utożsamiają je z możliwością wypoczynku nad brzegiem zbiorników wodnych. Więc jeszcze raz przejść brzegiem możemy plażować już nie. Pozdrawiam
  Autor: Wodnik
  2019-08-13 13:09:16
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  Moze Pan radny powinien zainteresować się sytuacją uzdrowienia sluzby zdrowia w naszym mieście? Nowy szpital wybudować, i 2 nowe przychodnie oczywiście wszystko ze srodkow wlasnych.... A i odrazu sprawę ubytku liczby mieszkańców wyjaśni i naprawi.... Taki czlowiek orkiestra na panstwowej posadzce....
  Autor: Facebook wszystko przyjmie....
  2019-08-13 11:10:29
 • Oliwia Grajko – szóstoklasistka na szóstkę
  Powodzenia i samych sukcesów!
  Autor: Super
  2019-08-13 09:29:36