Wtorek, 7 Lipiec, Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa -

Reklama


Reklama

Rozmawiamy z przewodniczącym Rady Gospodarczej Igorem Chmielińskim


Igor Chmieliński, reprezentujący Lac-Met, został przewodniczącym Rady Gospodarczej przy Burmistrzu Miasta Szczytno. Czym będzie się zajmowała rada? Między innymi o to pytamy przewodniczącego...Został pan właśnie przewodniczącym Rady Gospodarczej działającej przy Burmistrzu Miasta Szczytno, czym rada ma się zajmować, jaki jest jej cel?

 

Rada jest w zasadzie organem doradczo-opiniodawczym w sprawach związanych z rozwojem gospodarczym Szczytna. Opinie zgromadzonych w radzie przedsiębiorców będą stanowiły zalecenia, które samorząd powinien brać pod uwagę w procesie podejmowania różnych, strategicznych decyzji. Rada ma wspierać działania Burmistrza i jego urzędu poprzez swoją wiedzę i doświadczenie, a także znajomość problematyki gospodarczej gminy. Każdy z członków rady ma na tym polu ogromne doświadczenie. Wiem, że nasza wiedza jest bardzo cenna i może okazać się przydatna dla samorządowców.

 

 

Kto wchodzi w skład rady? Wybraliście już władze, czy jest jakiś plan działania na najbliższe miesiące?

 

W skład Rady wchodzi na razie 37 przedsiębiorców. Na pierwszym spotkaniu, w którym uczestniczyło 28 członków. Zachęcam również pozostałych przedsiębiorców, którzy nie są jeszcze do naszej Rady zapisani, aby zgłaszali do mnie chęć swojego uczestnictwa. Im będzie nas więcej, tym lepiej i szybciej będziemy mogli wpływać na pozytywne zmiany w naszym regionie. W planach mamy już kolejne spotkanie, które odbędzie się w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy.

 

Czy pomysł utworzenia RG jest dobry, czy przedsiębiorcy czekali na taki ruch ze strony samorządu?

 

Od wielu lat słychać było głosy o potrzebie większego zainteresowania samorządu lokalnym biznesem. Co będzie dalej zależy tylko od aktywności obu stron, ale jak na razie wszystko wygląda bardzo pozytywnie. Pierwsze Samorządowe Forum Przedsiębiorczości zorganizowane pod hasłem Rozwój i Gospodarka cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Rada jest następstwem tego Forum. Przedsiębiorcy wreszcie mają swój oficjalny głos, co cieszy, podbudowuje i umacnia.


Reklama

 

 

Jest pan przedsiębiorcą, zatem doświadczenie w prowadzeniu firmy ma pan spore, jak pan ocenia szczycieńskie realia do prowadzenia działalności, zakładania tu firmy?

 

Zacznijmy może od realiów ogólnopolskich. W tym roku Polska znów spadła w dół w ogólnoświatowym rankingu Doing Business. Tym razem o kolejnych 7 pozycji, co daje nam 40 miejsce na świecie. Oznacza to, że mamy mniej wolności w biznesie i że przed nami jest 39 krajów, w których łatwiej prowadzi się własne przedsiębiorstwo. Co ciekawe, kilka lat temu byliśmy na 24 pozycji. Ranking przygotowuje Bank Światowy, więc można śmiało powiedzieć, że nie jest to zestawienie kilku błahych danych. Niestety, w Polsce wciąż trzeba spędzać bardzo dużo czasu na wypełnianiu różnych formularzy. Wdrożono nowe ewidencje, limity, oświadczenia, zaświadczenia, co dla przedsiębiorców jest niespotykanym dotąd obciążeniem czasowym, a i dodatkowym kosztem. Pod kątem otwierania własnego biznesu jesteśmy na 128 pozycji ze wszystkich 190 badanych krajów. Niektórzy ankietowani czekali miesiącami na rozpatrzenie wniosku o rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym czy zatwierdzenie uzupełnienia braków miesiącami. Rekordzista czekał podobno rok. Wielu przedsiębiorców boi się kolejnych, nagłych zmian w prawie. Większość ma ponadto obawy o dalszą konkurencyjność produktów i usług na arenie międzynarodowej w kontekście prób centralnego sterowania gospodarką, do którego, jak na razie, uparcie dąży nasz rząd. Ogromne i szybkie zwiększenie poziomu najniższych wynagrodzeń uderzy dość mocno zarówno w samorządy, jak i we wszystkie sektory gospodarki. Mam obawy, że pójdą za tym również podwyżki podatków. Ciężko w takich warunkach podejmować długofalowe, strategiczne decyzje, mające wpływ na rozwój własnego przedsiębiorstwa, a samorządom zachęcać nowych inwestorów do lokowania swojego kapitału w naszym kraju czy regionie.

Reklama

 

Wracając na własne podwórko. Szczytno potencjał ma, a klimat jest tu cieplejszy, czego najlepszym dowodem jest chęć współpracy samorządu z lokalnymi przedsiębiorcami i powołanie do życia naszej Rady Gospodarczej. Podsumowując uważam, że polityka krajowa wciąż niedostatecznie wspiera rozwój biznesu. Mówi się dużo o wsparciu dla początkujących przedsiębiorców, lecz realne wsparcie nie ma jeszcze odpowiedniego poziomu. Mimo tego, ja osobiście zachęcam wszystkich do rozmyślania nad innowacjami i podejmowania prób ich wdrażania. Nowy start-up może powstać nawet w najmniejszej miejscowości. Wystarczy mieć dobry pomysł i nie musi to być pomysł z sektora IT, który jest dziś tak popularny. Inne sektory gospodarki też lubią nowatorskie i nieszablonowe podejście do rozwoju.Komentarze do artykułu

lena

Zgodnie z wypowiedzią pana Chmielińskiego, rada ma charakter doradczo-opiniodawczy. Doradzać można komuś, kto chociaż trochę zna się na biznesie. Z podejmowanych przez burmistrza działań można wywnioskować, że raczej ma kiepskie pojęcie w tej dziedzinie.

Tomasz TK

Panie SEBI, jak mam rozumieć użyte przez pana znaki interpunkcyjne ? Może się mylę, może przeczytałem bez zrozumienia, ale z zamieszczonej treści wynika jak dla mnie, iż nie jest to pytanie. Działalność rozumiem, prowadzi pan w sposób bardziej rozważny :-D

Andrzej

Dobre Bolo hahaha : ) uśmiałem się

Betka

A jakie on ma doświadczenie w prowadzeniu firmy ?

Sebi

Panie Bolo proszę założyć działalność ????

dr

No tak : Pan Igor doświadczony przedsiębiorca i Pan Burmistrz doświadczony samorządowiec urządzą nam Szczytno po nowemu. Będzie kraina mlekiem i miodem płynąca.

Bolo

Lokalni przedsiębiorcy co ludziom płacą najniższą krajową a resztę w kopercie pod stołem

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  Jest takie dość brzydkie przysłowie , że ktoś z \"ch.jem na głowę się zamienił\". Jeśli w ratuszu ktokolwiek uważa że ludźmi z łapanki utrzymają porządek i estetykę miasta to właśnie na głowę się zamienił. Panie burmistrzu kiedy tak naprawdę podjęto decyzję o zmianie sposobu realizacji tych robót a na pewno nie podjęto tej decyzji teraz. Panie redaktorze proszę się dokładnie o to dopytać bo to trochę słabe swoje niepowodzenia zwalać na korona wirusa.

  mol


  2020-07-06 23:39:25
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  \"Młode Wilcy\" Starosty. I tak się zastanawiam czemu Nowak nie wpadł na tak genialny pomysł i wszystkich dróg powiatowych tak nie wyremontował i poszerzył a stosował starą metodę. Panie Wilczek a już tak na poważnie, zrób badania szorstkości i pokaż wyniki, w innym wypadku zrobi je wojewoda a przy negatywnym wyniku stracisz dofinansowanie.

  mol


  2020-07-06 23:26:06
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  A skąd ta wiedza

  Czytelnik


  2020-07-06 23:12:13
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Rozumiem że za zwrot pękniętej szyby w aucie zwracać się nsleży do Pana dyrektora?

  kierowca


  2020-07-06 21:04:26
 • Obwodnica oficjalnie, bo na piśmie
  koncepcje już są... 2020-05-26 nawet był artykuł o tym ... no i jeszcze pytanie czy będzie tyle środków ile zażądają Wykonawcy np. remont ul. Warszawskiej i Skłodowskiej, który odszedł do Lamusa przez zbyt wysokie koszty.

  czytelnik


  2020-07-06 19:15:16
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Nie jest sztuka zrobienia czegos co po pol roku odejdzie w zapomnienie. Zrobcie cos co przyjmie sie na lata. Tak mamy swoj swiat, swoje zajawki ale ile mozna robic non stop to samo. Ja wiem ze wypowiadajac sie jako mlody bede krytykowany przez starszych :) bo nasze pokolenie to pokolenie stracone i nikt nie liczy sie ze zdaniem mlodziezy, taka prawda. Jak siedze na lawce w parku, bez alkoholu w dloni, policja podjezdza i pyta czemu siedzimy w tyle osob i ze nam sie nudzi. Tak nudzi nam sie komputer, w pilke gralismy kilka godzin wczesniej i bede siedzial gdzie i z kim mi sie podoba. Pozdrawiam ludzi z otwartymi glowami :)

  Czesio


  2020-07-06 11:40:14
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  A ja proponuję młodym: Weźcie pod rękę babcię, dziadka, wyjdźcie na spacer z nimi - chociażby własnie na te warsztaty aktywizujące. A jak nie to przyprowadźcie do swoich domów i pokażcie jak obsługuje się komputer, laptop, internet, telefon komórkowy (sprawcie im taki specjalny z dużą klawiaturą dla seniorów, ostatecznie jak macie po 18, 20 parę lat - to od dziadków nie jeden prezent otrzymaliście - możecie się zrewanżować). Spacer z wnukiem dla dziadków będzie miłym wydarzenie, które wprowadzi ich - jak tu P. Mądrzejowski napisał - w obieg społeczny. Może zaprosić ich na ciastko w kawiarni? Może na przechadzkę wokół Jeziora Domowego Małego. Może w ogóle robić im zakupy, pomóc ugotować obiad? Osoby starsze, moim zdaniem, cierpią przede wszystkim na brak bieżącego kontaktu z najbliższą rodziną - swymi dziećmi i ich dziećmi. Inna sprawa, że seniorzy, których najbliżsi członkowie rodzin mieszkają poza Szczytnem, nie mogą na takie odruchy liczyć. Dlatego dobrze jest dać im szansę na jakikolwiek kontakt z zewnętrzem. Druga rzecz jest tak, że podobno w Szczytnie działa Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów - więc, co to stowarzyszenie robi? A może nic nie może robić - bo pole do ich działania zabiera im pan Krassowski, który - moim zdaniem powinien właśnie z nimi współdziałać. Trzecia rzecz jest jeszcze taka, że bardzo dużo seniorów potrzebuje zupełnie innych działań, aby móc się w jakikolwiek sposób uaktywnić - choroby geriatryczne, niepełnosprawność - nie pozwalają im opuścić domów! Jak oni mogą się z nich wydostać z 2, 3, czy 4 piętra bloku? Umysł w dobrej formie, tylko ciało niedomaga. No i co Panie Krassowski - ma Pan jakąś dla nich propozycję? 50 osób, które się zgłoszą - to jest kropla w morzu potrzeb osób w wieku senioralnym. Poza tym te warsztaty, które Pan zaproponował - nie za bardzo są adekwatne do potrzeb ludzi w wieku 60+. Co może powiedzieć psycholog człowiekowi doświadczonemu życiem, czy prawnik sporządzi w czasie warsztatów dobrze ułożony wzór testamentu, czy informatyk niedowidzącym seniorom wyjaśni jak posługiwać się internetem. Założenia dobra. Ale projekt - wydmuszka.

  Śmieszek


  2020-07-05 17:39:55
 • Giełda samochodowa w Szczytnie zaprasza na niedzielę
  Super pomysł. Z tego co pamiętam, to chyba kiedyś był jakiś dzień na naszym miejskim targowisku, gdzie działała mini giełda samochodowa.

  WcPicker


  2020-07-05 12:04:34
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Szanowni Państwo. Działalność Stowarzyszenia NSZ kierowana jest do wszystkich mieszkańców. Jest jeszcze szansa na wzięcie udziału w projekcie pt. Aktywne Szczytno od Przedszkola do Seniora, zarówno dla młodych jak i seniorów. Zapraszamy szczególnie gorąco młodzież. Nasze Stowarzyszenie działa od 2016 roku. W bieżącym roku realizujemy 3 duże projekty skierowane do wszystkich mieszkańców powiatu. Staramy się pozyskiwać zewnętrzne środki, na naszą działalność, którą dzielimy się z Państwem, wspierając przy okazji lokalny biznes. Nie zatrudniamy etatowych pracowników i opieramy się głównie na pracy naszych wolontariuszy. W bieżącym roku otrzymaliśmy statut organizacji OPP dzięki czemu będzie można nas wesprzeć 1% podatku. Gorąco zachęcamy, zważywszy, że nie korzystamy ze wsparcia finansowego lokalnych samorządów. Zapraszamy również do kontaktu i współpracy.

  Stowarzyszenie Nasza Szczycieńska Ziemia


  2020-07-05 01:17:18
 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  Kup se półwysep...postaw se kurnik.albo świniarnia..i doglądam jak masz lepsze pomysły....

  Durer421


  2020-07-04 20:49:43