Poniedziałek, 9 Grudzień, Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Rozmawiamy z przewodniczącym Rady Gospodarczej Igorem Chmielińskim


Igor Chmieliński, reprezentujący Lac-Met, został przewodniczącym Rady Gospodarczej przy Burmistrzu Miasta Szczytno. Czym będzie się zajmowała rada? Między innymi o to pytamy przewodniczącego...Został pan właśnie przewodniczącym Rady Gospodarczej działającej przy Burmistrzu Miasta Szczytno, czym rada ma się zajmować, jaki jest jej cel?

 

Rada jest w zasadzie organem doradczo-opiniodawczym w sprawach związanych z rozwojem gospodarczym Szczytna. Opinie zgromadzonych w radzie przedsiębiorców będą stanowiły zalecenia, które samorząd powinien brać pod uwagę w procesie podejmowania różnych, strategicznych decyzji. Rada ma wspierać działania Burmistrza i jego urzędu poprzez swoją wiedzę i doświadczenie, a także znajomość problematyki gospodarczej gminy. Każdy z członków rady ma na tym polu ogromne doświadczenie. Wiem, że nasza wiedza jest bardzo cenna i może okazać się przydatna dla samorządowców.

 

 

Kto wchodzi w skład rady? Wybraliście już władze, czy jest jakiś plan działania na najbliższe miesiące?

 

W skład Rady wchodzi na razie 37 przedsiębiorców. Na pierwszym spotkaniu, w którym uczestniczyło 28 członków. Zachęcam również pozostałych przedsiębiorców, którzy nie są jeszcze do naszej Rady zapisani, aby zgłaszali do mnie chęć swojego uczestnictwa. Im będzie nas więcej, tym lepiej i szybciej będziemy mogli wpływać na pozytywne zmiany w naszym regionie. W planach mamy już kolejne spotkanie, które odbędzie się w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy.

 

Czy pomysł utworzenia RG jest dobry, czy przedsiębiorcy czekali na taki ruch ze strony samorządu?

 

Od wielu lat słychać było głosy o potrzebie większego zainteresowania samorządu lokalnym biznesem. Co będzie dalej zależy tylko od aktywności obu stron, ale jak na razie wszystko wygląda bardzo pozytywnie. Pierwsze Samorządowe Forum Przedsiębiorczości zorganizowane pod hasłem Rozwój i Gospodarka cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Rada jest następstwem tego Forum. Przedsiębiorcy wreszcie mają swój oficjalny głos, co cieszy, podbudowuje i umacnia.

 

 

Jest pan przedsiębiorcą, zatem doświadczenie w prowadzeniu firmy ma pan spore, jak pan ocenia szczycieńskie realia do prowadzenia działalności, zakładania tu firmy?

 

Zacznijmy może od realiów ogólnopolskich. W tym roku Polska znów spadła w dół w ogólnoświatowym rankingu Doing Business. Tym razem o kolejnych 7 pozycji, co daje nam 40 miejsce na świecie. Oznacza to, że mamy mniej wolności w biznesie i że przed nami jest 39 krajów, w których łatwiej prowadzi się własne przedsiębiorstwo. Co ciekawe, kilka lat temu byliśmy na 24 pozycji. Ranking przygotowuje Bank Światowy, więc można śmiało powiedzieć, że nie jest to zestawienie kilku błahych danych. Niestety, w Polsce wciąż trzeba spędzać bardzo dużo czasu na wypełnianiu różnych formularzy. Wdrożono nowe ewidencje, limity, oświadczenia, zaświadczenia, co dla przedsiębiorców jest niespotykanym dotąd obciążeniem czasowym, a i dodatkowym kosztem. Pod kątem otwierania własnego biznesu jesteśmy na 128 pozycji ze wszystkich 190 badanych krajów. Niektórzy ankietowani czekali miesiącami na rozpatrzenie wniosku o rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym czy zatwierdzenie uzupełnienia braków miesiącami. Rekordzista czekał podobno rok. Wielu przedsiębiorców boi się kolejnych, nagłych zmian w prawie. Większość ma ponadto obawy o dalszą konkurencyjność produktów i usług na arenie międzynarodowej w kontekście prób centralnego sterowania gospodarką, do którego, jak na razie, uparcie dąży nasz rząd. Ogromne i szybkie zwiększenie poziomu najniższych wynagrodzeń uderzy dość mocno zarówno w samorządy, jak i we wszystkie sektory gospodarki. Mam obawy, że pójdą za tym również podwyżki podatków. Ciężko w takich warunkach podejmować długofalowe, strategiczne decyzje, mające wpływ na rozwój własnego przedsiębiorstwa, a samorządom zachęcać nowych inwestorów do lokowania swojego kapitału w naszym kraju czy regionie.


 

Wracając na własne podwórko. Szczytno potencjał ma, a klimat jest tu cieplejszy, czego najlepszym dowodem jest chęć współpracy samorządu z lokalnymi przedsiębiorcami i powołanie do życia naszej Rady Gospodarczej. Podsumowując uważam, że polityka krajowa wciąż niedostatecznie wspiera rozwój biznesu. Mówi się dużo o wsparciu dla początkujących przedsiębiorców, lecz realne wsparcie nie ma jeszcze odpowiedniego poziomu. Mimo tego, ja osobiście zachęcam wszystkich do rozmyślania nad innowacjami i podejmowania prób ich wdrażania. Nowy start-up może powstać nawet w najmniejszej miejscowości. Wystarczy mieć dobry pomysł i nie musi to być pomysł z sektora IT, który jest dziś tak popularny. Inne sektory gospodarki też lubią nowatorskie i nieszablonowe podejście do rozwoju.Komentarze do artykułu

lena

Zgodnie z wypowiedzią pana Chmielińskiego, rada ma charakter doradczo-opiniodawczy. Doradzać można komuś, kto chociaż trochę zna się na biznesie. Z podejmowanych przez burmistrza działań można wywnioskować, że raczej ma kiepskie pojęcie w tej dziedzinie.

Tomasz TK

Panie SEBI, jak mam rozumieć użyte przez pana znaki interpunkcyjne ? Może się mylę, może przeczytałem bez zrozumienia, ale z zamieszczonej treści wynika jak dla mnie, iż nie jest to pytanie. Działalność rozumiem, prowadzi pan w sposób bardziej rozważny :-D

Andrzej

Dobre Bolo hahaha : ) uśmiałem się

Betka

A jakie on ma doświadczenie w prowadzeniu firmy ?

Sebi

Panie Bolo proszę założyć działalność ????

dr

No tak : Pan Igor doświadczony przedsiębiorca i Pan Burmistrz doświadczony samorządowiec urządzą nam Szczytno po nowemu. Będzie kraina mlekiem i miodem płynąca.

Bolo

Lokalni przedsiębiorcy co ludziom płacą najniższą krajową a resztę w kopercie pod stołem

Napisz


Komentarze