Niedziela, 26 Wrzesień
Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa -

Reklama


Reklama

Rośnie szansa na własne „M”


Jest szansa, że Szczytno skorzysta z rządowego programu budowy tanich mieszkań na wynajem z dojściem do własności. Na ostatniej sesji radni przyjęli uchwałę wyrażającą zgodę na utworzenie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „KZN-Północ” spółka z o.o. Wystąpią też do ministerstwa o przyznanie do 3 mln zł na zakup udziałów w spółce. Podobną drogą poszły już gminy Jedwabno i Dźwierzuty. Przymierzają się z kolei Rozogi i Pasym.W skali powiatu szczycieńskiego z tego przedsięwzięcia może powstać nawet 100 mieszkań pod wynajem. W przypadku Szczytna planuje się utworzenie ich w pierwszym etapie od 18 do 36.


Reklama

 

Gminy, które będą tworzyły SIM „KZN-Północ” mogą liczyć na wsparcie z Ministerstwa Rozwoju nawet na poziomie 3 mln zł. Te, które później będą chciały wejść do spółki, takiego wsparcia już nie otrzymają. Dlatego czas w tym przypadku jest istotnym elementem.

 

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Północ spółka z o.o. to podobna inicjatywa, jak TBS, z tym, że w tym przypadku najemcy lokali będą mogli je wykupić i stać się ich właścicielami.

 

Co ciekawe budowa mieszkań w ramach tego projektu może w ogóle nie obciążyć budżetu gminy. Pieniądze na ten cel samorządy mogą pozyskać z Ministerstwa Rozwoju. Wkład gmin to ewentualnie działka pod budowę i to nie w każdym przypadku. Bywa, że działkę pozyskuje się też z zasobów Skarbu Państwa.

 

 

- Każdy pomysł, który przybliża naszych mieszkańców do własnego mieszkania jest dobry – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Należy tylko kibicować rządowi, aby się udało. W poniedziałek pani wiceburmistrz spotkała się w tej sprawie z doradcą Krajowego Zasobu Nieruchomości panem Pawłem Krassowskim, który jest też miejskim radnym. Efekt tej rozmowy to projekt uchwały, którym radni zajmą się na lutowej sesji.

 

 

Jak tłumaczy burmistrz, Szczytno przymierzało się już od dawna do takiej inwestycji, ale rozważane były dwa warianty. - Chcieliśmy wybudować kolejne bloki własnymi siłami, ale skoro nadarza się okazja, aby nie angażować środków naszego budżetu, to chętnie z tego skorzystamy – mówi. - Mamy dokumentacje na te bloki, mamy działkę, a nawet pozwolenie na budowę. Jesteśmy w pełni gotowi, aby ruszyć z inwestycją.

Reklama

 

Bloki mają powstać przy ulicy Sobieszczańskiego. Łącznie 36 mieszkań. Byłyby to mieszkania dla średnio zarabiających. Takich, których nie stać na komercyjny kredyt w banku, ale na tyle mocnych ekonomicznie, że mieszkania socjalne, czy komunalne są dla nich również niedostępne. Mimo powstania spółki, to każda gmina indywidualnie będzie decydowała komu takie mieszkanie przyznać.

 

Podobne uchwały przyjęły już samorządy Jedwabna, Dźwierzut i Rozóg. Przymierza się do tego też Pasym.

 

W przypadku Rozóg budynek ma powstać za kościołem. Działka na razie należy do Skarbu Państwa, ale trwają już procedury jej przejęcia.

 

- Pomysł jest dobry – mówi Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi. - Bo gminy nie muszą właściwie wykładać na to ani grosza, otrzymają na ten cel wsparcie z ministerstwa. Moją wątpliwość budzi jedynie kwestia, czy spółka, która będzie zarządzała tymi nieruchomościami, będzie potem wydolna ekonomicznie. Nie chciałbym powtórki spółki śmieciowej ZGOK Olsztyn. Ale jeśli będzie dobrze funkcjonowała, to jestem w stu procentach za. Nie mamy zbyt dużo osób poszukujących dachu nad głową, ale owszem pytają. Myślę, że taki jeden budynek wielorodzinny rozwiązałby u nas problem z mieszkaniami.

 

Zdecydowanie gorsza sytuacja mieszkaniowa jest w Szczytnie, i to mimo że prywatni deweloperzy budują bardzo dużo. TBS Szczytno w swoich zasobach ma 4 bloki. W tej chwili na mieszkania czeka się tam nawet ponad 12 lat. Chętne są 93 rodziny.

 

Miasto ma też 617 lokali mieszkaniowych, w tym 554 komunalne i 58 socjalnych oraz 5 mieszkań tymczasowych. Wolnych mieszkań jest w tej chwili 19, z czego 15 jest remontowanych. Na przydział mieszkań komunalnych czeka 49 rodzin, a na socjalne 36. Czas oczekiwania to od 5 do 7 lat.

 

- Forma budowy mieszkań, którą proponuje Krajowy Zasób Nieruchomości w ciągu 3,4 lat może rozwiązać problem mieszkaniowy w Szczytnie – przekonuje Paweł Krassowski, miejski radny, ale zarazem doradca KZN. - W mniejszych gminach może stać się to nawet szybciej. Dla mieszkańców ważne jest to, że będą mogli w przyszłości stać się właścicielami tych mieszkań.

 

Mimo że w Szczytnie prywatni deweloperzy sporo budują, mieszkań wciąż brakuje.

Fot. Paweł AdamskiKomentarze do artykułu

ptak

W nocy często rośnie .

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43