Sobota, 25 Maj, Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Rośnie nowe szpitalne skrzydło (zdjęcia)


Chorzy, umierający, leżą na korytarzach – tak wygląda codzienność na oddziale wewnętrznym szpitala w Szczytnie. Szpital jest po prostu przepełniony. Pod koniec tego roku ma to się zmienić. Oddane ma być bowiem nowe skrzydło palcówki. W piątek, 1 lutego, stan prac zweryfikowali radni powiatowi.Radni zapoznali się ze stanem prac budowlanych nowego skrzyła szczycieńskiego szpitala. W piątek, 1 lutego, po pacu budowy oprowadzał ich między innymi starosta szczycieński Jarosław Matłach.

 

- W tej chwili najbardziej przepełniony jest oddział wewnętrzny – mówi starosta. - Powstające nowe skrzydło rozkurczy szpital, a co za tym idzie poprawią się warunki i komfort chorych, ale też lekarzy i całego personelu.

 

 

 

Smutna rzeczywistość

 

Budowa nowej bryły szczycieńskiego szpitala rozpoczęła się w maju ubiegłego roku. Jest to prawdopodobnie jedna z największych, po 1989 roku inwestycji w naszym powiecie, realizowanych przez samorząd. Ale też bardzo wyczekiwana.

 

- To, z czym mamy w tej chwili do czynienia, to się w głowie nie mieści, aż trudno opisywać – mówi Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala w Szczytnie. - Bo jak ma się czuć człowiek chory, ciężko chory czy umierający leżąc na korytarzu, gdzie ludzie przechodzą, stukają w łóżko, czasem przesuwają. To urąga godności. Ta budowa to przede wszystkim poprawa warunków leczenia.

 

 

 

Szpital gotowy w połowie

 

Nowa część szpitala ma powstać do 17 lutego 2020 roku. Jest jednak szansa, że budowa zakończy się wcześniej. - W tej chwili zaawansowanie prac budowlanych jest na poziomie pięćdziesięciu procent – mówi Michał Królak z firmy KIM, która wygrała przetarg na budowę i wyposażenie nowego skrzydła szpitala. - A przypomnę, że budujemy dopiero nieco ponad pół roku. Wiec zakończenie prac w sierpniu, czy wrześniu jest naprawdę realne. Budując szpital w Szczytnie korzystamy z nowoczesnych, modułowych technik budowlanych. Stąd to tempo.

 

 

 

Powstanie małe hospicjum

 

Według planu w nowej części będą się znajdować: oddział dziecięcy na 20 łóżek, oddział wewnętrzny na 50 łóżek, apteka szpitalna, laboratorium analityczne oraz zespół pracowni endoskopowych. - To uwolni część pomieszczeń w starym budynku, w którym chcemy między innymi stworzyć oddział dla pacjentów długoterminowych tak zwany zakład opieki długoterminowej – mówi Beata Kostrzewa. - Niektórzy nazywają to małym hospicjum, ale jest to nazwa na wyrost.


 

 

 

Nowoczesność skusi lekarzy?

 

O rozbudowę szpitala zabiegano od wielu lat. Jest to inwestycja niezbędna, która przysłuży się każdemu mieszkańcowi i turyście w naszym powiecie. Dotychczasowy budynek szpitala jest przepełniony. Pacjenci często muszą leżeć na dostawianych łóżkach i na korytarzach.

 

- W naszym powiecie jest ogromne zapotrzebowanie na oddziały paliatywne – mówi Jarosław Czaplicki, radny powiatowy, który kiedyś pracował w szczycieńskim szpitalu. - Ta rozbudowa ma umożliwić utworzenie takiego oddziału. Mam nadzieję, że nowoczesne skrzydło przyciągnie też do pracy nowych lekarzy, specjalistów, których brakuje, niestety, na rynku pracy.

 

 

 

Miasto dołoży...

 

I budowa, i zaopatrzenie w niezbędny sprzęt były przedmiotem jednego przetargu. Dzięki temu po zakończeniu inwestycji obiekt będzie w pełni gotowy do pracy i przyjmowania pacjentów. Pieniądze na rozbudowę szczycieńskiego szpitala wyłożyło starostwo powiatowe w Szczytnie.

 

- Inwestycja kosztuje 19 milionów złotych – mówi starosta Matłach.

 

Ale, jak się okazuje, nowy burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski nie wyklucza dofinansowania placówki. - Po zakończeniu prac budowlanych myślę, że miasto będzie chciało wesprzeć szpital kwotowo bądź sprzętowo – mówi. - Zwrócę się z taką propozycją do miejskich radnych. Samorządy powinny ze sobą współpracować, zwłaszcza przy takich inwestycjach, które dotyczą każdego z nas, bez względu na miejsce zamieszkania. Dobry szpital to nasze bezpieczeństwo.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze