Czwartek, 9 Lipiec, Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki -

Reklama


Reklama

Respirator na wagę życia, gmina Szczytno wyłożyła 100 tys. zł


Nie chciałabym, aby w naszym szpitalu pojawiły się dylematy, kogo ratujemy, a kogo skazujemy na śmierć – mówi wprost Beata Kostrzewa, dyrektor ZOZ w Szczytnie. Respirator to jedno z nielicznych urządzeń, które jest dosłownie na wagę życia. Wspomaga oddech bądź całkowicie oddycha za pacjenta, który zarażony jest koronawirusem.Aktualnie w szczycieńskim szpitalu są 3 respiratory stacjonarne oraz 2 transportowe. 5 respiratorów transportowych znajduje się też w zasobach szczycieńskiego pogotowia ratunkowego. Czy to dużo, czy mało? Tego, jak mówią medycy, nie da się w żaden sposób wyliczyć. Koszt respiratora waha się od 50 do ponad 100 tysięcy złotych. W obliczu pandemii spowodowanej koronawirusem to często cena ludzkiego życia.

 

- W przypadkach ciężkich, ale nawet i w tych lżejszych podłączenie pacjenta do respiratora to szansa na przeżycie, bo przypomnę, że powikłaniem, które powoduje koronawirus jest niewydolność oddechowa – mówi Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala w Szczytnie. - Bez tego urządzenia pacjent jest praktycznie bez szans.

 

Mimo że w naszym powiecie stwierdzono, jak na razie, jedno potwierdzone zakażenie koronawirusem, a pacjent był hospitalizowany w Ostródzie, szpital w Szczytnie przygotowuje się na najgorsze i ze wszystkich sił próbuje dokupić trzy nowe respiratory.

 

- Nie mamy na nie pieniędzy, dlatego jedną z form ich uzbierania jest zbiórka publiczna, którą uruchomiliśmy na zrzutce.pl – mówi doktor Dominik Górski, zastępca dyrektora szpitala w Szczytnie. - Szukamy niekonwencjonalnych rozwiązań, bo sprawa jest pilna i bardzo poważna.

 


Reklama

Z odsieczą szpitalowi przyszedł wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski. - Życie to najważniejsza wartość – mówi. - Gdy przeczytałem w „Tygodniku Szczytno”, że szpital uruchomił zbiórkę, aby kupić urządzenie ratujące życie nie miałem wątpliwości, że my, jako samorządowcy, musimy się w to włączyć.

 

Gmina wiejska Szczytno na zakup respiratora przeznaczy 100 tys. zł.

 

- Na wtorek zwołaliśmy sesję nadzwyczajną, by pieniądze na ten cel wprowadzić do budżetu – mówi wójt Wojciechowski. - Myślę, że będzie to forma dotacji na rzecz Starostwa Powiatowego w Szczytnie, które jest organem prowadzącym szpital i za ich pośrednictwem sfinansujemy zakup respiratora.

 

 

Czy inne samorządy pójdą tym śladem? Czas pokaże. Pierwszy naśladowca już się pojawił, przynajmniej ma zamiar. Wzorem gminy – być może – pójdzie też samorząd miejski. W każdym razie grupa radnych zamierza taki wniosek złożyć i zwołać sesję nadzwyczajną, na której mogłaby dokonać budżetowego transferu środków.

 

- Decyzją pana wójta ogromnie się wzruszyłam – mówi dyrektor szpitala Beata Kostrzewa. - Często opinie o szpitalu są, że jest on taki, czy owaki, a tu raptem ludzie chcą pomagać, to jest naprawdę budujące. Nie mając jeszcze tych pieniędzy i tak zamówiliśmy już 1 respirator stacjonarny oraz dwa transportowe. Nie chciałabym, aby w naszym szpitalu personel musiał podejmować decyzje kogo ratujemy, a kogo nie. Na świecie takie dylematy się pojawiają. Nie można kogoś skazywać na śmierć, tylko dlatego, że jest starszy.

Reklama

 

Liczba respiratorów jest tak ważna, bo do jednego urządzenia może być podpięty tylko jeden pacjent. Długość pomocy zależy od stanu. Bywają pacjenci, którzy muszą z respiratora korzystać nawet miesiąc albo i dłużej. - W czasie pandemii spowodowanej koronawirusem jest to urządzenie bezcenne – mówi dyrektor Kostrzewa. - Ale nawet jak już wygramy tę walkę z wirusem to respiratory nie będą stały bezczynnie. Pomagają one przy wielu innych chorobach, które niestety też wciąż są i są leczone w naszym szpitalu, nawet teraz.

 

Jak dodaje dyrektor Kostrzewa nie można wykluczyć również tego, że cześć ze szczycieńskich respiratorów może na przykład wspomóc szpitale zakaźne.

 

 

Fot.

 

Wójt Sławomir Wojciechowski: - My, samorządowcy, musimy wesprzeć nasz szpital, włączyć się w ratowanie życia mieszkańcom.Komentarze do artykułu

Irafrez

Szacunek i chwała dla Pana wójta Sławek tak trzymaj dużo zrobiłeś panie wojcie nowe świetlice w lipowcu plozach olszynach p

dr

Brawo wójt i samorządowcy, Z naszych kieszeni /podatki\' ufundowali respirator. Nie rozumiem dlaczego nie wspomniano ani słowem o prawdziwych fundatorach, czyli o nas wszystkich. A może chociaż jak część radnych z miasta dorzucili po pare groszy do zbiórki z własnych pieniędzy.

mol do Boberek

odpowiadając na pytanie, Rada Gminy Szczytno podjęła uchwałę o przekazaniu 100 tys, złotych, czyli mieszkańcy Gminy płacący podatki złożyli się na tą pomoc. Nie wiedziałem, że wszyscy mieszkańcy są \"samorządowcami\".

Boberek

\'My samorządowcy musimy wesprzeć\', ciekawy jestem ile ci samorządowcy przekazali z własnej kieszeni, prawdopodobnie cała suma poszła z publicznych pieniędzy, czyli mieszkańcy gminy się dołożyli.

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Rybne trofea z Domowego
  A ja takiego karpia złapałem , więźbę dachową zrobiłem z szkieletu a łuskami z niego dach cały pokryłem.

  Bajki wędkarzy.


  2020-07-09 10:29:52
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  W Dźwiersztynach owszem zrobili remont miesiąc temu. Konsekwencja jest taka ze w centrum wsi jest gorzej niż było!!! Tak jest gorzej! Jak nie byłeś to nie pisz ze jest dobrze! Po jednej stronie stoi woda po drugiej dziury zrobiły się jeszcze głebsze niż były. Ale co robota wykonana. Do poprawy Panie Wilczek!

  Dźwiersztyny mają głos!


  2020-07-09 10:23:55
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  To jest kpina. Znaki już postawiono że \'\'remont\" zakończony i z czyją pomocą. Trudno nazwać to naprawą gdy naniesiono coś na nawierzchnie, bez wcześniej, wyrównania i naprawiania jej. Jeżdżę tą trasą codziennie i odczuwam wraz z autem, że jest to bubel. Lepiej nie jest więc gdzie zasadność wykonanej pracy.

  Donder


  2020-07-09 05:27:41
 • Czujne kamery i burmistrz
  Ten awans koleżanki to chyba z izolatki na lepszą celę? - no,bo jeśli ktoś rozumie słowo awans i chce go uczcić, to jest jakoś cywilizowany i nie pozbawiony praw i wolności, i zachowuje się kulturalnie czyli normalnie i pro- a nie antyspołecznie.

  ika


  2020-07-08 23:46:11
 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  Jestem za NIE koszeniem. Vide - decyzje wielkich miast, by kosić maks. 3 razy do roku trawniki miejskie, a niektóre tereny - pozostawiać jako naturalne łąki. Wszystko to w celu zatrzymania wody - dla nas i dla małych stworzeń w glebie. Nasze trawniki to nie pola golfowe w UK ani inne Wimbledony, by musiały mieć trawkę równą i niską jak włos na rekrucie. Dostawałam w poprzednich latach (= kadencji burmistrza) szału, gdy \"dziady\" z podkoszarkami od świtu latały wokół mego bloku i wyły nie tyle kosząc ile wyrywając dopiero co wyrastającą roślinność (łącznie z kwiatami i krzewami) wiele razy od wiosny do jesieni. Zostawiali tylko suche ścierniska. Na nic zdawały się pisma do urzędów UM, że skoro nie siali (siali sąsiedzi, i ja też), to niech nie wyrywają. Teraz jest nareszcie normalniej i cieszę się widząc spokojnie wyrosłą i wykłoszoną trawę, choć zwykle nie daje jej się wysiać naturalnie, bo już zostaje i teraz skoszona / podkoszona. I od razu też podrażnia niektórym nie tylko nerw ale i alergiczną naturę...

  ika


  2020-07-08 23:38:09
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Wywołany do tablicy muszę się odnieść do faktów. W projekcie FIO kierowanym zarówno do młodzieży jak i seniorów zajęliśmy 10 miejsce w kraju na 2314 złożonych wniosków. Podziwiam niektóre wypowiedzi osób, nie znających założeń naszych programów wydają opinie i to znacznie odbiegające od zdania ekspertów. W kolejnym realizowanym przez z Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konkursie w ramach tegorocznej edycji programu ASOS złożono 1795 ofert, gdzie nasza oferta uplasowała się na 33 pozycji. Widocznie dla niektórych zbyt nisko oceniono naszą pracę, gdyż tylko 60 polskich organizacji w priorytecie 1 otrzymało dofinansowanie. Praca na rzecz mieszkańców Szczytna, zawsze jest dla mnie przyjemnością i wyzwaniem . Zwłaszcza wtedy, kiedy odbieram telefon, tak jak dzisiaj, od zapłakanej starszej osoby, która jest ogromnie wdzięczna, za to, że ktoś o niej pomyślał. Dużą pomocą przy docieraniu do tych osób są ośrodki pomocy społecznej i aktywnie działające stowarzyszenia oraz organizacje. Ponieważ, jak widać po komentarzach mamy mnóstwo niewykorzystanego potencjału. Proponuję wyłączyć komputer i rozejrzeć się dookoła, na pewno wokół nas ktoś potrzebuje pomocy. Czasami zwykła herbata i kilka minut rozmowy dla kogoś znaczy bardzo wiele. Pozdrawiam i zapraszam do współpracy Szczytno może być AKTYWNE.

  Paweł Krassowski


  2020-07-08 18:40:05
 • 42-latek życie zawdzięcza policjantom, wyciągnęli go z pożaru (zdjęcia)
  Szkoda że mieszkańcy mają takiego nieodpowiedzialnego lokatora

  Stefek Burczymucha


  2020-07-08 17:45:54
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  A nagranie z kamery samochodowej i świadkowie to już o tym świadczy czy także nie ? Lizusostwem kariery nie zrobisz.

  k.arzyna


  2020-07-08 17:20:41
 • Kamery popilnują Dźwierzut
  To chyba lepiej ,ze wydają na monitoring czyli dają chleb dla takich ludzi jak Pan plus bezpiczeństwo dla innych ludzi a niżeli mieli by to wydać na swoje pensje (przeżreć). To chyba jest plus dla władz ?

  Do pana alo


  2020-07-08 16:58:23
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Posiadanie paragonu na wymianę szyby nie świadczy o uszkodzeniu jej na tej drodze . Odnośnie naprawy dróg przez Pana Nowaka niech się wypowiedzą mieszkańcy wsi Dżwiersztyny gm.Pasym , bagno tam na drodze stało przez kilka lat mimo próśb sołtysa tej wsi i radnego gminy Jedwabno. Zmiana na stanowisku dyrektora dała natychmiastowy rezultat za co bardzo Dziękujemy dla Pana Rafała Wilczka.

  Do K.arzyna i mol.


  2020-07-08 15:07:40