Reklama


Reklama

Respirator na wagę życia, gmina Szczytno wyłożyła 100 tys. zł


Nie chciałabym, aby w naszym szpitalu pojawiły się dylematy, kogo ratujemy, a kogo skazujemy na śmierć – mówi wprost Beata Kostrzewa, dyrektor ZOZ w Szczytnie. Respirator to jedno z nielicznych urządzeń, które jest dosłownie na wagę życia. Wspomaga oddech bądź całkowicie oddycha za pacjenta, który zarażony jest koronawirusem.Aktualnie w szczycieńskim szpitalu są 3 respiratory stacjonarne oraz 2 transportowe. 5 respiratorów transportowych znajduje się też w zasobach szczycieńskiego pogotowia ratunkowego. Czy to dużo, czy mało? Tego, jak mówią medycy, nie da się w żaden sposób wyliczyć. Koszt respiratora waha się od 50 do ponad 100 tysięcy złotych. W obliczu pandemii spowodowanej koronawirusem to często cena ludzkiego życia.

 

- W przypadkach ciężkich, ale nawet i w tych lżejszych podłączenie pacjenta do respiratora to szansa na przeżycie, bo przypomnę, że powikłaniem, które powoduje koronawirus jest niewydolność oddechowa – mówi Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala w Szczytnie. - Bez tego urządzenia pacjent jest praktycznie bez szans.

 

Mimo że w naszym powiecie stwierdzono, jak na razie, jedno potwierdzone zakażenie koronawirusem, a pacjent był hospitalizowany w Ostródzie, szpital w Szczytnie przygotowuje się na najgorsze i ze wszystkich sił próbuje dokupić trzy nowe respiratory.

 

- Nie mamy na nie pieniędzy, dlatego jedną z form ich uzbierania jest zbiórka publiczna, którą uruchomiliśmy na zrzutce.pl – mówi doktor Dominik Górski, zastępca dyrektora szpitala w Szczytnie. - Szukamy niekonwencjonalnych rozwiązań, bo sprawa jest pilna i bardzo poważna.

 


Reklama

Z odsieczą szpitalowi przyszedł wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski. - Życie to najważniejsza wartość – mówi. - Gdy przeczytałem w „Tygodniku Szczytno”, że szpital uruchomił zbiórkę, aby kupić urządzenie ratujące życie nie miałem wątpliwości, że my, jako samorządowcy, musimy się w to włączyć.

 

Gmina wiejska Szczytno na zakup respiratora przeznaczy 100 tys. zł.

 

- Na wtorek zwołaliśmy sesję nadzwyczajną, by pieniądze na ten cel wprowadzić do budżetu – mówi wójt Wojciechowski. - Myślę, że będzie to forma dotacji na rzecz Starostwa Powiatowego w Szczytnie, które jest organem prowadzącym szpital i za ich pośrednictwem sfinansujemy zakup respiratora.

 

 

Czy inne samorządy pójdą tym śladem? Czas pokaże. Pierwszy naśladowca już się pojawił, przynajmniej ma zamiar. Wzorem gminy – być może – pójdzie też samorząd miejski. W każdym razie grupa radnych zamierza taki wniosek złożyć i zwołać sesję nadzwyczajną, na której mogłaby dokonać budżetowego transferu środków.

 

- Decyzją pana wójta ogromnie się wzruszyłam – mówi dyrektor szpitala Beata Kostrzewa. - Często opinie o szpitalu są, że jest on taki, czy owaki, a tu raptem ludzie chcą pomagać, to jest naprawdę budujące. Nie mając jeszcze tych pieniędzy i tak zamówiliśmy już 1 respirator stacjonarny oraz dwa transportowe. Nie chciałabym, aby w naszym szpitalu personel musiał podejmować decyzje kogo ratujemy, a kogo nie. Na świecie takie dylematy się pojawiają. Nie można kogoś skazywać na śmierć, tylko dlatego, że jest starszy.

Reklama

 

Liczba respiratorów jest tak ważna, bo do jednego urządzenia może być podpięty tylko jeden pacjent. Długość pomocy zależy od stanu. Bywają pacjenci, którzy muszą z respiratora korzystać nawet miesiąc albo i dłużej. - W czasie pandemii spowodowanej koronawirusem jest to urządzenie bezcenne – mówi dyrektor Kostrzewa. - Ale nawet jak już wygramy tę walkę z wirusem to respiratory nie będą stały bezczynnie. Pomagają one przy wielu innych chorobach, które niestety też wciąż są i są leczone w naszym szpitalu, nawet teraz.

 

Jak dodaje dyrektor Kostrzewa nie można wykluczyć również tego, że cześć ze szczycieńskich respiratorów może na przykład wspomóc szpitale zakaźne.

 

 

Fot.

 

Wójt Sławomir Wojciechowski: - My, samorządowcy, musimy wesprzeć nasz szpital, włączyć się w ratowanie życia mieszkańcom.Komentarze do artykułu

Irafrez

Szacunek i chwała dla Pana wójta Sławek tak trzymaj dużo zrobiłeś panie wojcie nowe świetlice w lipowcu plozach olszynach p

dr

Brawo wójt i samorządowcy, Z naszych kieszeni /podatki\' ufundowali respirator. Nie rozumiem dlaczego nie wspomniano ani słowem o prawdziwych fundatorach, czyli o nas wszystkich. A może chociaż jak część radnych z miasta dorzucili po pare groszy do zbiórki z własnych pieniędzy.

mol do Boberek

odpowiadając na pytanie, Rada Gminy Szczytno podjęła uchwałę o przekazaniu 100 tys, złotych, czyli mieszkańcy Gminy płacący podatki złożyli się na tą pomoc. Nie wiedziałem, że wszyscy mieszkańcy są \"samorządowcami\".

Boberek

\'My samorządowcy musimy wesprzeć\', ciekawy jestem ile ci samorządowcy przekazali z własnej kieszeni, prawdopodobnie cała suma poszła z publicznych pieniędzy, czyli mieszkańcy gminy się dołożyli.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Znamy numer do Mikołaja Zadzwoń!
  Mikołaju chciałabym iphone 11 pro ps4 z minecraft oraz spotkać fajnego chłopaka

  mel


  2021-01-26 15:19:04
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Taki sobie czytelniczku z Razem dla Mieszkańców. Jaki pomysł na miasto mają Twoi koledzy p. Siudak, p. Boczar, p. Malec, p. Furczak i inni? Czy jedynym Waszym pomysłem jest kredyt i zadłużenie miasta? A może etaciki w Urzędzie?

  Anna


  2021-01-26 13:39:36
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Odpowiedź jest prosta. Szeregowa p. Rybińska prawdopodobnie nie dostała zgody z góry. Zresztą łatwo jest klepać swoje mądrości, ale już brać pieniądze za odpowiedzialność, to zupełnie inna sprawa. I to wychwalanie Henryka, obrzydliwe. Tyle teraz robi dla miasta... A ile zepsuł lub przespał, gdy miał swoje pięć minut? Widzę tu pewną sprzeczność. Brudne polityczne gierki!

  Do TSC


  2021-01-26 09:18:09
 • 90 pensjonariuszy domu pomocy zaszczepionych
  Zaszczepiono, czy raczej poddano eutanazji?...przecież Pfizer jasno napisał w ulotce, że nie wolno szczepić ludzi z osłabioną odpornością i przyjmujących leki... To jest ludobójstwo....a ci, co są tego świadomi, a jednak wstrzykują staruszkom ten eksperymentalny preparat, są zbrodniarzami, dla których specjalnie stworzono ustawę bezkarnościową.

  kroll


  2021-01-26 08:31:06
 • Afrykański pomór w powiecie szczycieńskim
  W 2018r. było głośno o dzikach spadających z nieba, może i w tym znowu zaczęły spadać???...właściwie to nie ma co się dziwić, kawał drogi mają do przelecenia :D A tak na poważnie, to mógłby ktoś ustalić stawkę, za odstrzelenie myśliwego???...chętnie bym zapolował...z ich truchła, darmową karmę dla psów można zrobić.

  kroll


  2021-01-26 08:22:18
 • Krzyżówki znowu niebezpieczne dla kierowców (zdjęcia)
  To jest doskonałe miejsce na duże rondo - ono spowolniłoby ruch w tym miejscu oraz ułatwiłoby włączanie się do ruchu od strony Świętajna.

  PLAY


  2021-01-26 08:09:05
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do X-Men - źle przeczytałeś, temu, co zginął pod autobusem, wpisali covida w akcie zgonu...a ci, co teraz umierają, zaraz po poddaniu się eksperymentowi medycznemu, wpisują, że umarli na choroby współistniejące....ciekawe, co Tobie wpiszą :)

  kroll


  2021-01-26 08:06:39
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Moje odczucia wobec RADNEJ RYBIŃSKIEJ są bardzo mieszane. Dziwi mnie, że taka mądra i dbająca o dobro miasta przez wiele kadencji osoba nie starowała na stanowisko Burmistrza Miasta. Nie wiem jak to się dzieje, że takie SKARBY jak radna RYBIŃSKA i radny KIERSIKOWSKI oraz doktor ŁACHACZ nie stworzyli do tej pory (wszyscy z kilkoma kadencjami i giganci intelektu) jakiegoś triumwiratu w mieście. Aż żal patrzeć jak się marnują.

  Taki sobie czytelnik


  2021-01-26 00:44:44
 • Pyskówka, jak w piaskownicy - miejski poziom debaty
  Jak burdel nie zarabia to się wymienia ku...wy nie firanki.....

  Ironia


  2021-01-25 21:16:51
 • Śmieci drenują portfele, skąd się biorą te kwoty?
  Problemem w opłatach nie są ani osoby,ani firmy... bo firmy rozliczają się na jeszcze innych zasadach:) problemem są nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjne. I to tych nieruchomości ( które ani nie są stałe zamieszkiwane, więc nie można stosować stawki od osoby, ani nie jest tam prowadzona działalność gospodarczą, więc nie rozliczają się jak przedsiębiorcy) dotyczy stawka 169 zł rocznie. A to czy kogoś można tak czy inaczej policzyć reguluje ustawa.Wynika wiec z tego że nawet jeśli jest beznadzieja,to w obowiązującym prawie.Dura lex, sex lex.I na to ani my jako mieszkańcy,ani nasi samorządowcy wpływu nie mamy.

  Roman


  2021-01-25 15:18:03