Reklama


Reklama

Remontują drogę i... zapasowe lotnisko (zdjęcia)


Ponad 102 miliony złotych kosztuje remont drogi wojewódzkiej na trasie Wielbark – Ruskowo. Łącznie ma powstać 12,5 kilometra jezdni. Jezdni, która znakomicie jest znana motocyklistom, bo to właśnie na niej często organizowali swoje zloty na rozpoczęcie sezonu. To też wojskowy, zastępczy pas... lotniczy.Droga wojewódzka nr 604 jest strategiczna z punktu rozwoju Wielbarka.

 

- Idzie nią cały transport produkcji z fabryk znajdujących się w naszej gminie – mówi Grzegorz Zapadka, burmistrz Wielbarka. - I dalej ekspresową „siódemką”, w kierunku Poznania i na Zachód do znajdujących się tam centrów logistycznych. Ta droga to też doskonały łącznik ze wspomnianą „siódemką”. Z Wielbarka mamy do niej zaledwie 34 kilometry. Jeśli jej stan będzie dobry na całej długości, to 20 minut i mamy wyjście na całą Europę właściwie.

 

Droga wojewódzka nr 604 jest strategiczna też z punktu widzenia wojska. Jest to bowiem zapasowe lotnisko. Bardzo szeroki jej fragment, będący pasem startowym, doskonale jest znany motocyklistom, bo od lat właśnie tam odbywały się zloty rozpoczynające sezon.


Reklama

 

- Odbywały się zawsze w drugi dzień świąt wielkanocnych – mówi Mariusz Kaczmarczyk, uczestnik zlotów. - Początkowo wiedzieli o tym nieliczni, głównie motocykliści. Przyjeżdżali, spotykali się, testowali prędkość swoich maszyn. Czasem były jakieś akrobacje. Równa, szeroka jezdnia, rzadko uczęszczana, szerokie parkingi dawały wiele możliwości. Potem zaczęło przyjeżdżać coraz więcej gapiów, a w końcu „imprezę” rozgonili policjanci. Choć bywa, że motocykliści wciąż tam się pojawiają, bo jest to idealne miejsce do testów prędkości.

 

Prace na 604 na 12,5-kilometrowym odcinku Ruskowo – Wielbark (od km 24+030,00 do km 36+567,28) ruszyły 20 kwietnia i zgodnie z harmonogramem mają zakończyć się w trzecim kwartale 2021. Koszt inwestycji, którą realizuje firma Strabag Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszkowie, to dokładnie 102 364 155,70 zł.

Reklama

 

- Zakres robót budowlanych obejmuje rozbudowę drogi, rozbudowę skrzyżowań, budowę chodników, przebudowę istniejących oraz budowę nowych zatok autobusowych i oświetlenia drogowego – wylicza Waldemar Królikowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

 

Od 12 maja wprowadzona została tymczasowa organizacja ruchu polegająca na zamknięciu odcinka drogi wojewódzkiej Ruskowo – Wielbark dla ruchu ogólnego z wyłączeniem mieszkańców posesji przy drodze. Wyznaczono objazd dla pojazdów drogami wojewódzkimi nr 545 i 508.

 

Inwestycja jest finansowana z Funduszu Dróg Samorządowych.

 Komentarze do artykułu

jukatano

Zniszczyli tam cmentarz żołnierzy z lW.Ś. i splądrowali pozostałości takie jak broń, szable, odznaczenia, żołd oraz rzeczy osobiste, z którymi owi żołnierze polegli zostali tam przy drodze pochowani...

Alicja

Szkoda tylko że nikt nie pomyślał o mieszkańcach Przeździęku, którzy codziennie tłuką się przez las dziurawą drogą do pracy ????????

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze