Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

Rehabilitacja w szponach korupcji?


Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjnego w Szczytnie. Korupcyjne zarzuty usłyszała szefowa stowarzyszenia Promyk, które jest organem prowadzącym placówki. Co stanie się z pracownikami i pacjentami centrum – to teraz najważniejsze pytanie?


  • Data:

Zarzuty korupcyjne w olsztyńskiej prokuraturze usłyszały dwie osoby: urzędniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiedzialna m.in. za kontraktowanie świadczeń medycznych oraz właścicielka jednej z przychodni zdrowia (NZOZ) z województwa warmińsko-mazurskiego – mówi Piotr Kaczorek z Centralnego Biura Antykorupcyjnego CBA. - Kobieta jest jednocześnie prezesem zarządu jednego ze stowarzyszeń świadczących usługi medyczne.


Reklama

 

 

Poważne oskarżenia

 

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zabezpieczyli w mieszkaniach osób i siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ, a także kilku innych lokalizacjach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego dokumentację dotyczącą podpisanych umów na świadczenie usług medycznych i elektroniczne nośniki informacji.

 

- Ustalenia CBA wskazują, że w zamian za preferencyjne traktowanie w konkursach na świadczenie usług medycznych organizowanych przez NFZ, szefowa przychodni zdrowia wręczała korzyści majątkowe i osobiste – dodaje Kaczorek. - Dzięki temu mogła tylko w latach 2017-2018 podpisać z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem NFZ kontrakty na świadczenie usług medycznych na ponad 5 milionów złotych.

 

Prokuratura zastosowała wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach i poręczenia majątkowego.

 

 

Co z pacjentami i pracownikami?

 

Pracownicy Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego w Szczytnie i pacjenci są zdezorientowani. Pierwsi boją się o swoją pracę, a drudzy martwią o swoją rehabilitację. W Centrum pracuje około 40 wysoko wykwalifikowanych osób – lekarze, fizjoterapeuci, niektórzy mają nawet tytuły doktorskie. Łącznie rocznie z usług Centrum korzysta grubo ponad 4 tys. osób. Tylko w ubiegłym roku wykonano ponad 145 tys. zabiegów o łącznej wartości 1 miliona 543 tys. zł.

Reklama

 

 

Centrum działa bez zakłóceń

 

Zarząd stowarzyszenia Promyk nie chce na razie komentować sprawy.

 

- Prowadzone jest śledztwo i niepotrzebne są zbędne komentarze – mówi „Tygodnikowi” jeden z członków zarządu. - Pragnę tylko uspokoić pracowników i pacjentów, Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjne funkcjonuje normalnie. Realizowane są wszystkie zakontraktowane zabiegi.

 

Członek zarządu dodaje, że zarówno pracownicy, jak i członkowie stowarzyszenia zorientowani są, że obydwie panie łączy kilkudziesięcioletnia przyjaźń. + Ale ich relacja absolutnie pozostawała bez wpływu na zdobywane kontrakty - zapewnia. - Mamy świetną kadrę, wysokiej jakość sprzęt, dawaliśmy w przetargach niższe ceny niż konkurencyjne podmioty, to zdobycie kontraktu wydaje się rzeczą oczywistą. Natomiast konkurencja bądź organy ścigania zawsze dopatrywać się będą jakiegoś związku pomiędzy przyjaźnią, a udzieleniem kontraktu. Liczymy, że prowadzone śledztwo wykaże, czy tak było faktycznie. I skończy się to całe obrzucanie błotem.

 

 

Oświadczenie NFZ

 

Narodowy Fundusz Zdrowia w Olsztynie też nie chce komentować sprawy. Wydał tylko pisemne oświadczenie: „Warmińsko-Mazurski OW NFZ w Olsztynie ściśle współpracuje z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Z uwagi na toczące się postępowanie, nie możemy komentować sprawy i udzielać informacji. Oddział na bieżąco przekazuje organom ścigania wszelkie niezbędne dokumenty i pozostaje do dyspozycji służb.”



Komentarze do artykułu

Śmieszek

Sens tej przyjaźni to na naszą szkodę, czy może na naszą korzyść - oto jest pytanie!

Emilia

Nie wiem kto pisze i redaguje takie artykuły ale niech Jeszce raz sprawdzi i skupi się przede wszystkim na odmianie cyt: Pracownicy Centrum Edukacyjno Rehabilitacyjnym... A może powinno być Pracownicy Centrum Edukacyjno Rehabilitacyjnego? Czyż nie?

kizia

w końcu się dopatrzyli sensu tej przyjaźni

Iga

Proszę zaczekajcie z wyrokiem

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama