Sobota, 25 Wrzesień
Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny -

Reklama


Reklama

Recepta na długowieczność - felieton pastor Andrzeja Seweryna


Mój teść przekroczył już 90. Coraz częściej trafiają się ludzie, których długowieczność zadziwia. Mówimy czasem, że kiedyś był naturalny przesiew, a wojny, głody i epidemie przeżywali najsilniejsi. Dlatego takie jednostki żyją długo i zadziwiają kondycją fizyczną oraz trzeźwością umysłu.Ludzie podają różne przepisy na długowieczność. Albo więc słyszymy o codziennych drinkach królowej angielskiej Elżbiety II (nota bene najstarszej i najdłużej panującej monarchini we współczesnej Europie), albo o zamiłowaniu innych do herbat ziołowych, warzyw czy owoców. Nie bez znaczenia jest również codzienny ruch na świeżym powietrzu i wiele innych czynników, które utrzymują ludzki umysł w kondycji i świeżości.

 

Jakiś czas temu zostałem zaproszony na wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w jednej z podwarszawskich miejscowości. Byłem zaskoczony obecnością ok. 200 seniorów, którzy przyszli schludnie ubrani, w doskonałych nastrojach i otwarci na przyswojenie sobie wiedzy o innym Kościele, który wśród nich reprezentowałem. Zadziwiło mnie jednak coś jeszcze. Przed moim wystąpieniem usłyszałem od osoby prowadzącej te zajęcia, jakie następne atrakcje czekają tych starszych ludzi, którzy postanowili aktywnie i w sposób atrakcyjny przeżywać czas na emeryturze. Otóż usłyszałem, że oprócz następnych wykładów mają do wyboru np. spektakl teatralny, aerobik, wyjście do kina, wieczorek taneczny, wycieczkę do muzeum i jeszcze inne, bardzo ciekawe zajęcia. Można i tak przeżywać swoje podeszłe lata, a nie siedzieć przed telewizorem bez ruchu i tylko narzekać na to, co boli i doskwiera na co dzień.

 

Życie ludzkie jest dla nas wszystkich bardzo cenne. Życzymy więc sobie długich lat życia i co bardzo ważne – życia w zdrowiu, bo nie każdy ma to szczęście. Kiedyś spotkałem sędziwą kobietę – pensjonariuszkę kościelnego Domu Opieki, która żaliła mi się na to, co jej dolega, co ją boli, jaki ma słaby wzrok, słuch i sił coraz mniej. Na koniec jednak powiedziała z naciskiem: ciężka ta starość, ale tak chce się żyć!


Reklama

 

Mimo pandemii, która nie chce nas zostawić w spokoju, chcielibyśmy żyć długo i szczęśliwie. Zauważamy też wyraźnie, że przeciętne życie ludzkie wydłuża się. Przybywa nie tylko 80- czy 90-latków, ale też częściej niż kiedyś zdarzają się ludzie, którzy przekraczają magiczną „setkę” – i co im wtedy życzyć? Dwustu lat…?

 

Z sympatią i lekką zazdrością obserwuję więc leciwych seniorów, którzy chodzą na spacery, prowadzą auta, spotykają się ze swoimi przyjaciółmi, by wypić kawę lub herbatę i pogawędzić o starych, dobrych czasach, choć w czasach pandemii jest to raczej niewskazane. Mogą sobie jednak odpoczywać, bo zasłużyli na to, pracując całe dziesięciolecia. Dzieci odchowane, wnuki też już prawie dorosłe. Oby tylko zdrowie dopisało, dobry humor i pozytywne nastawienie do życia, bo zestarzeć się z klasą nie wszyscy potrafią.

 

Ciekawe, że również Pismo Święte nie milczy na temat tajemnicy długowieczności. Tam także możemy znaleźć receptę na długie i spełnione życie. Pamiętamy przecież Dekalog, czyli dziesięć przykazań, wśród których jest również następujące: „Czcij ojca swego i matkę swoją, aby długo trwały twoje dni w ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie” (2 Mojż. 20,12). Jest to przykazanie z Bożą obietnicą długiego życia dla tych, którzy darzą szacunkiem i troską swoich rodziców. Czy młodzi ludzie biorą sobie do serca tę receptę na długowieczność? Kiedy ma się 18 lat, to wydaje się, że jest się człowiekiem nieśmiertelnym, niestety…

 

Również w Księdze Przysłów (lub Przypowieści Salomona) znajdujemy kolejną receptę na długie życie: „Początkiem mądrości jest bojaźń Pana, a poznanie Świętego – to rozum. Gdyż przeze mnie rozmnożą się twoje dni i przedłużą się lata twojego życia” (9,10-11). Na następnej kartce tej księgi biblijnej czytamy, że „bojaźń Pana przedłuża życie” (10,27).

Reklama

 

Mądry Salomon napisał w tej samej księdze następujące słowa: „Synu mój! Nie zapominaj mojej nauki, a twoje serce niech przestrzega moich przykazań, bo one przedłużą ci dni i lata życia oraz zapewnią ci pokój” (3,1-2). Natomiast sam Pan Bóg przez psalmistę wypowiedział piękne słowa obietnicy do człowieka, który kryje się w cieniu Wszechmocnego: „Ponieważ mnie umiłował, wyratuję go, wywyższę go, bo zna imię moje. Wzywać mnie będzie, a ja go wysłucham. Będę z nim w niedoli, wyrwę go i czcią obdarzę. Długim życiem nasycę go i ukażę mu zbawienie moje (Psalm 91,14-16).

 

To wspaniale dożyć sędziwego wieku w zdrowiu i pomyślności. Wszyscy kochamy życie i najlepiej byłoby w ogóle nie umierać. Pan Bóg zresztą stworzył nas do wiecznego życia z Nim. Chodzi tylko o to, by tę doczesną część naszej wiecznej egzystencji przeżyć w bojaźni przed Nim, żyjąc mądrze i zgodnie z Bożymi przykazaniami, szanując i troszcząc się o swoich rodziców. Warto wziąć pod uwagę Boże recepty na długowieczność i porozmyślać o nich nie tylko w dniach, kiedy zbliżamy się do życiowej mety.

Andrzej Seweryn

andrzej.seweryn@gmail.comKomentarze do artykułu

Czytelniczka

Piękny i jakże mądry tekst. Dziękuję.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Najmądrzejsi ludzie w powiecie. Rozogi górą. Pozdrawiam Jurka W.- nie daj się oszukać.

  Siwy


  2021-09-22 20:37:54
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Brak jest polityki prozdrowotnej, bo szczepienia mogą na krótką metę pomóc, ale w dłuższej perspektywie osłabią zdrowie i odporność. To może mieć fatalne skutki o których się milczy. Ślepy upór w nakłanianiu do szczepień jest bardzo podejrzany, zwłaszcza gdy jest kilka leków, które skutecznie zwalczają covid-19.

  Adam


  2021-09-22 18:25:40