Sobota, 15 Maj
Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja -

Reklama


Reklama

Ratownik z miłością do... rodziny i muzyki


Kontynuujemy nasz cykl prezentacji ratowników medycznych z naszego powiatu, którzy są na pierwszej linii walki z pandemią koronawirusa. Dziś przedstawiamy Błażeja Archackiego (26 l.).Błażej Archacki to 26-letni mieszkaniec Szczytna. Z pogotowiem ratunkowym związany jest od 3 lat. - Właściwie pomysł na ten zawód miałem już od liceum – wspomina. - Po zdaniu matury dostałem się na Warszawski Uniwersytet Medyczny. Zrobiłem tam licencjat. Po roku od zakończenia studiów zacząłem pracę w Zespole Opieki Zdrowotnej w Szczytnie jako ratownik na izbie przyjęć. Rok później jeździłem już w karetce.

 

Pamiętasz swój pierwszy wyjazd?

 

Z ręką na sercu, nie pamiętam.

 

A taki, który szczególnie utkwił ci w głowie?

 

Takich wyjazdów jest akurat sporo. Najtrudniejsze to te, gdzie cierpią dzieci. To zawsze zostaje w głowie. Ale staram się nie zapamiętywać szczegółów. Tak łatwiej żyć. Ta praca uczy pokory do życia, szacunku do osób starszych i śmierci. Widzimy dużo ludzkich tragedii. Bywa. że ludzie umierają niemal dosłownie na naszych rękach. Jestem młody i przyznam, że cholernie trudno to zrozumieć. Najtrudniej jest obserwować ludzi, którzy dowiadują się o śmierci kogoś bliskiego, kogo kochali, czekali na jego powrót. Ta rozpacz jest nie do opisania. Bywa naprawdę ciężko. Ale ta praca daje też ogromną satysfakcję, bo jest również i tak, że dzięki naszej pomocy ktoś żyje. Wówczas jest niesamowita radość.


Reklama

 

Co w tej pracy jest najtrudniejsze?

 

Odpowiedzialność za życie drugiego człowieka. To nie jest piekarnia. Spalonych bułek nie wyrzucimy. Nie możemy pozwolić sobie na najmniejszy błąd. To bardzo obciąża głowę. Zmienia się też nasze społeczeństwo, które jest coraz bardziej roszczeniowe, „wszechwiedzące”.

 

Jesteś młodym ratownikiem, jak wygląda współpraca ze starszymi kolegami i koleżankami?

 

Zostałem przyjęty bardzo dobrze. Myślę, że cieszą się, że młodzi wybierają ten zawód. Co ważne nie jestem traktowany jak konkurencja, bo w niektórych branżach tak właśnie traktuje się młodych. Doskonale się uzupełniamy. My „sprzedajemy” im nowinki z naszych studiów, a oni dzielą się swoim doświadczeniem i uczą nas pokory. Jest to współpraca, która korzyści przynosi obu stronom.

 

Wybrałbyś raz jeszcze ten zawód?

 

Zdecydowanie tak, bo pomaganie innym daje wielką satysfakcję. Ale jednocześnie szukałbym jakiegoś innego, drugiego kierunku studiów, nie związanego z medycyną, aby mieć alternatywę zmiany pracy. Nie ma co ukrywać, że przepracowanie w tym zawodzie 40 lat może być trudne. Pracujemy naprawdę ciężko i miesięcznie wyrabiamy kilkaset godzin. Często odbywa się to kosztem naszych rodzin.

Reklama

 

Masz rodzinę?

 

Oczywiście. Kochającą żonę, 2-,5-letniego syna i drugie dziecko w drodze. Kalina jest pielęgniarką dlatego doskonale wie, jak wygląda specyfika mojej pracy. Uzupełniamy się, rozmawiamy, wspieramy. Rodzina jest moim azylem. Miejscem, gdzie ładuję baterie.

 

Jak odreagowujesz stres?

 

Uwielbiam muzykę, gram na gitarze. To taka moja ucieczka. Ale we wszystkim trzeba mieć umiar. Należy szukać takiego złotego środka pomiędzy spotkaniami towarzyskimi, pracą, pasją i rodziną. Myślę, że wówczas będzie działo się dobrze.Komentarze do artykułu

kroll

Przede wszystkim ratownicy nie walczą z wymyślonym koronawirusem, tylko ratują ludzkie życie niedouczony red-aktorzyno. Wielki szacunek dla Pana Błażeja i wszystkich naszych ratowników...nawet dla tych, co zostali zmanipulowani i poddali się eksperymentowi medycznemu, wstrzykując sobie genetyczny i nieprzebadany pod wieloma kątami preparat Pfizera...i zachorowali....mam nadzieję, że duga dawka, ich nie zabije.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  współczuć , współczuję ale nie dziwę się, że wybuchł pożar . Każdy kto tamtędy przejeżdżał wie o czym pisze . Bałagan , rozgardiasz , brak ładu i składu . Trudno opisać to miejsce. Totalny chaos . Skoro tak było i w środku , to była tylko kwestia czasu tego jednak nieszczęścia.

  Mariola


  2021-05-14 10:06:41
 • Eksperymentują na Bartnikach
  Fajny eksperyment. Jeżeli będzie udany to może inne miasta na tym skorzystają. Życzę udanego eksperymentu.

  WSK


  2021-05-14 08:51:32
 • Adrian Czech wygrał XII edycję Olimpiady Policyjnej (zdjęcia)
  Wstyd tylko, że w gronie laureatów zabrakło uczniów z szczycieńskiego liceum policyjnego. Uczący tam pan policjant z WSPOL nie popisał się

  Mieszkaniec


  2021-05-13 18:08:20
 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  Co za szkoda. To była taki piękny, kameralny kościół, z dużym trudem remontowany od kilku lat. Bardzo współczuję pogorzelcom.

  Katarzyna Sieklucka


  2021-05-13 16:16:29
 • Niezależność samorządowa (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)
  Panie radny Krassowski, z Pana wypowiedzi jasno wynika, że urzędnicy nie powinni być radnymi, i tym razem ma Pan absolutną rację.

  WSK


  2021-05-13 14:56:13
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Za stary jestem, żeby łykać takie kluski: jeśli RM się na coś zgadza - to jej komisje mają prawo, a nawet obowiązek opiniowania projektów, za którymi podniosły rękę.. To zależy tylko i wyłącznie od szefów komisji, lub radnych, którym na czymś zależy. Ja się zastanawiam - bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć - czy któryś z tych \"mędrców\" w radzie - dał ogłoszenie w prasie o to, aby mieszkańcy Szczytna wyrazili się na temat np. tego rodzaju zagospodarowania Pl. Juranda. Mnie się to też nie podoba, ale nikt nie raczył mnie zapytać, jako obywatela, o zdanie. A zwłaszcza nie zrobił tego radny/a z mojego okręgu. Jak przyjdzie na to pora - to powiem, który/a to magik/ czka - z imienia i nazwiska - niech no się który/a odezwie w tej sprawie.

  Do Społecznika


  2021-05-13 13:31:03
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Ten pomysł to kolejna porażka burmistrza to jakiś koszmar za co się weźmie to spartoli za nic mu nie wychodzi czas już go odwołać,miasto we wszystkich rankingach na samym końcu

  Adalbert


  2021-05-13 10:15:40
 • Pies uwięziony w... bramie, na ratunek wezwano strażaków (zdjęcia)
  Pies poczuł zew krwi . Zapewne chciał przedostać się na posesję swojej psiej \"narzeczonej\". Tak chciał zrobić mój pies ale przełaził nad poziomym prętem.Zawisł w pół .Łeb po jednej , a ogon po drugiej stronie . Straż pożarna nie była potrzebna. Udało się go uwolnić, bez uszczerbku dla jego skóry.

  Anna


  2021-05-12 21:59:33
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Mylisz się Taki sobie czytelniku. Rada z własnej inicjatywy lub na wniosek Burmistrza przeznacza środki na daną inwestycję np. zagospodarowanie Placu Juranda, ale za sposób jej wykonania odpowiada Burmistrz - patrz Plac Juranda. Rada Miejska wyraża lub też nie wyraża zgody na zadłużenie miasta, o które wnioskował Burmistrz.

  Społecznik


  2021-05-12 21:55:17
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  TO JEST CHORE!!! JUŻ JEST PROBLEM Z ZAPARKOWANIEM ŻEBY ZAŁATWIĆ SPRAWE W URZEDZIE MIASTA......TO CO BĘDZIĘ PO TYM WSPANIAŁYM POMYŚLE URZĘDNIKA??

  KTOŚ


  2021-05-12 21:06:52

Reklama