Reklama


Reklama

Radni zajęli się gminnymi oczyszczalniami


Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków w Spychowie. Zakres prac jest spory, bo wyceniono je na około 2 mln zł. - W gminie mamy dwie oczyszczalnie: w Świętajnie i właśnie w Spychowie – mówi wójt Alicja Kołakowska. - Obie pochodzą z połowy lat 90. ubiegłego wieku i przyszedł czas na ich unowocześnienie.Oczyszczalnia w Spychowie dziennie przerabia około 100 metrów sześciennych ścieków. Oczyszczone trafiają do Krutyni. Ostatnio jednak gmina miała problem z utrzymaniem odpowiedniego współczynnika czystości.

 

- Stąd prace modernizacyjne na samej oczyszczalni oraz przebudowa rowu zrzutowego, który biegnie przez Kierwik i Bystrz – mówi wójt Kołakowska. - Oczyszczone ścieki, które trafiają do Krutynii muszą być rozsączone i temu ma służyć lepsza jakość rowu.

 

Obie inwestycje to koszt około 2,5 mln zł. Rów już został oddany do użytku. Prace modernizacyjne w oczyszczalni mają zakończyć się jeszcze w październiku. Gminie na te inwestycje udało się pozyskać 1,2 mln zł dofinansowania z RPO.


Reklama

 

Reklama

Być może w niedługim czasie będzie trzeba modernizować też oczyszczalnię w Świętajnie, która dziennie przerabia około 300 metrów sześciennych ścieków. Zaprojektowana jest na 600.

 

W gminie Świętajno jest ponad 1200 przyłączy kanalizacyjnych.

 

- Nie uciekniemy od modernizacji tych obiektów, bo są już wiekowe i technologiczne przestarzałe – mówi wójt Alicja Kołakowska. - Być może w tym roku powstanie koncepcja prac, która pozwoli nam na szukanie środków zewnętrznych na te wielomilionowe inwestycje. To ogromne obciążenie budżetu, ale trzeba będzie się z tym zmierzyć.

 

W ubiegłym roku gmina wyremontowało jedną ściekową przepompownię. Na terenie gminy jest ich aż 50, w tym 10 bardzo starych, bo z lat 1994-1996.

 

- W tym roku będzie remontowanych jeszcze 9 takich obiektów – mówi Kołakowska. - Nasz ZGM pozyskał na ten cel ponad pół miliona złotych. Łączny koszt inwestycji to ponad 760 tys. zł.Komentarze do artykułu

Rozsądna

Mieliby fundusze, gdyby wszyscy letnicy przyłączeni byli do kanalizacji, a tak ścieki idą do gleby. Niewybetonowane szamba to zmora wsi Kierwik i Koczek. Długi czas myśleliśmy nad tym, by wejść z inwestycją w miejscowości Kierwik. Osada domków, basen, etc. Jednak jakość wody okolicznych mieszkańców skutecznie nam ten pomysł wyperswadowała. Tam jest zanieczyszczona woda, brak infrastruktury wodociągowej, kanalizacyjna jest bardzo dobrze rozbudowana, ale ludzie wolą za przysłowiowe free puszczać w glebę. Dlatego czas żegnać się z tą częścią Mazur, a szkoda, bo piekna okolica.

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Poniedziałek, 2020-09-21 09:23:34

Grzybiarz znalazł w lesie skrzynię z amunicją

 • Poniedziałek, 2020-09-14 13:54:53

10 tysięcy złotych na studnię

 • Poniedziałek, 2020-09-14 13:35:47

Dawny GOK zamienia się w ruinę

Reklama


Komentarze

 • W naszych lasach pojawiła się modliszka (zdjęcia)
  Jak gostek będzie dobrze kopulował to go nie zje. Każda zechce by wrócił raz jeszcze.

  Prokreator


  2020-09-22 16:36:34
 • Scena – spełnienie marzeń Krzysztofa Berendta (zdjęcia)
  Panie Krzysztofie znam Pana od przdszkola i Pańskich rodziców iwszystko co Pan powiedział jest miłą kwintesencją tego że młodzież rozwija swoje pasje.Jestem mamą córki Sylwii która uwielbiała taniec i za swoją pasją po gimnazjum pojechała 200 km do Bialego Stoku i skończyła szkołę teatralno taneczną.Szkoda że dzisiaj nie rozwija tej pasji.Pamiętam jak jeszcze w gimnazjum brała udział w Dziadku do Orzechów wystawianych przez Ilonę Pawlowicz w Filharmonii Olsztyńskiej .Pół roku prób i 2 tygodnie koncertów codziennie.Staraliśmy się pomagać dowozić córkę.Wspieraliśmy ją.Byłam badzo dumna gdy wśród wszystkich osób 200 tancerzy i 90 osób orkiestry na finałowej scenie była również moja córka.Ale wiem też jak ciężka jest praca na scenie.Dlatego trzymam za Pana Kcióki.Obecnie moja córka jest również w Gdyni chodziła z resztą z Panem do przedszkola i chyba podstawówki jesteście rówieśnikami.Poproszę żeby kupiła nam bilety na Pana spektakl specjalnie przyjedziemy ekipą ze Szczytna.

  Kaczmarczyk Małgorzata


  2020-09-22 06:49:46
 • Przez sąsiedzkie podziały cierpią całe Działy
  To jest chore. Rodzice nie pamiętają, jak za ich czasów było trudno dostać się do szkoły, zwłaszcza zimą, kiedy trzeba było chodzić po głębokim śniegu przy wysokim mrozie. Swoja złością robicie krzywdę swoim dzieciom. Zastanówcie się co robicie!

  Obserwator


  2020-09-21 21:13:00
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Biskupiec jest w powiecie olsztyńskim , i tam szukaj liczby zakażeń osób.

  Do tabela.


  2020-09-21 19:50:40
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Gdzie w tych liczbach zakażeń z powiatów jest Biskupiec ?.

  Tabela.


  2020-09-21 16:08:24
 • Schronisko młodzieżowe odzyska dawny blask (zdjęcia)
  Miasto niby na Mazurach. Powinno nastawiać się na turystykę, ale tanich noclegów nie ma. Schronisko ze skromnymi pokojami i niskimi cenami to mus. Powinno być w Szczytnie co najmniej jedno. To wstyd, że miasto pozwoliło na to, że zostało zamknięte.

  Kowal


  2020-09-21 15:03:15
 • „Blokada” rowerowej ścieżki, poprawi bezpieczeństwo
  Warto jeszcze wspomnieć, że jest to jedyny fragment oddanej ścieżki, gdzie nie zdjęto torów. Przechodząc z rowerem lub przejeżdżając na rolkach przez jezdnię, w szczelinach może utknąć kółko, człowiek/rower się przewróci, a że wielu kierowców w tym miejscu nie zwalnia - można już się nie podnieść. Powinni zainstalować \"leżących policjantów\" z obu stron. Dziwne, że tego nie zrobili, jakby nie wiedzieli, że w Polsce ograniczeni prędkości są tylko do ozdoby. No, ale poczekamy, prędzej czy później ktoś wpadnie pod samochód i wtedy zwalniacze dla kierowców się pojawią.

  Kowal


  2020-09-21 14:57:25
 • „Blokada” rowerowej ścieżki, poprawi bezpieczeństwo
  To proste i bez dyskusji, czy trzeba , czy nie trzeba, a może?. Przed otwarciem ścieżki powinno być zabezpieczenie, żeby można było przejść, nie wjechać pod pojazd. Czy rządzący nie widzą jak nie mają swojej zdrowej wyobraźni, że nigdzie w Polsce ani na świecie takiego bubla nie popełniają. Np Polska - Połczyn Zdrój niech tam pojadą i zobaczą jak jest zabezpieczona 40 km ścieżka na całej długości.

  Krys


  2020-09-21 10:21:27
 • Przez sąsiedzkie podziały cierpią całe Działy
  Wójt podjął bardzo dobrą decyzję... Skoro nie ma wymaganych 3km to po co dowóz, kiedy ja chodziłam tam do szkoły moja droga przekraczała 3km i były Pan wójt nie dał żadnego dowozu, więc to dobra wola... A do Pani ,,Gość\"... Część z dzieci z tej całej rodziny ma bliżej do nowego przystanku... Więc w czym problem. Problem leży w Was matkach... Dzieci same nie rozumieją czemu mamy każą im chodzić na przystanek który znajduje się dalej, skoro zrobili im przystanek bliżej.

  Mieszkanka


  2020-09-21 10:16:46
 • Porachunki, jak w gangsterskim filmie
  Jakiej kradzieży dopuścił się niby 33-latek??

  O co chodz


  2020-09-21 08:45:25