Czwartek, 4 Czerwiec, Imieniny: Christy, Helgi, Karola -

Reklama


Reklama

Radni zajęli się gminnymi oczyszczalniami


Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków w Spychowie. Zakres prac jest spory, bo wyceniono je na około 2 mln zł. - W gminie mamy dwie oczyszczalnie: w Świętajnie i właśnie w Spychowie – mówi wójt Alicja Kołakowska. - Obie pochodzą z połowy lat 90. ubiegłego wieku i przyszedł czas na ich unowocześnienie.Oczyszczalnia w Spychowie dziennie przerabia około 100 metrów sześciennych ścieków. Oczyszczone trafiają do Krutyni. Ostatnio jednak gmina miała problem z utrzymaniem odpowiedniego współczynnika czystości.

 

- Stąd prace modernizacyjne na samej oczyszczalni oraz przebudowa rowu zrzutowego, który biegnie przez Kierwik i Bystrz – mówi wójt Kołakowska. - Oczyszczone ścieki, które trafiają do Krutynii muszą być rozsączone i temu ma służyć lepsza jakość rowu.

 

Obie inwestycje to koszt około 2,5 mln zł. Rów już został oddany do użytku. Prace modernizacyjne w oczyszczalni mają zakończyć się jeszcze w październiku. Gminie na te inwestycje udało się pozyskać 1,2 mln zł dofinansowania z RPO.


Reklama

 

Reklama

Być może w niedługim czasie będzie trzeba modernizować też oczyszczalnię w Świętajnie, która dziennie przerabia około 300 metrów sześciennych ścieków. Zaprojektowana jest na 600.

 

W gminie Świętajno jest ponad 1200 przyłączy kanalizacyjnych.

 

- Nie uciekniemy od modernizacji tych obiektów, bo są już wiekowe i technologiczne przestarzałe – mówi wójt Alicja Kołakowska. - Być może w tym roku powstanie koncepcja prac, która pozwoli nam na szukanie środków zewnętrznych na te wielomilionowe inwestycje. To ogromne obciążenie budżetu, ale trzeba będzie się z tym zmierzyć.

 

W ubiegłym roku gmina wyremontowało jedną ściekową przepompownię. Na terenie gminy jest ich aż 50, w tym 10 bardzo starych, bo z lat 1994-1996.

 

- W tym roku będzie remontowanych jeszcze 9 takich obiektów – mówi Kołakowska. - Nasz ZGM pozyskał na ten cel ponad pół miliona złotych. Łączny koszt inwestycji to ponad 760 tys. zł.Komentarze do artykułu

Rozsądna

Mieliby fundusze, gdyby wszyscy letnicy przyłączeni byli do kanalizacji, a tak ścieki idą do gleby. Niewybetonowane szamba to zmora wsi Kierwik i Koczek. Długi czas myśleliśmy nad tym, by wejść z inwestycją w miejscowości Kierwik. Osada domków, basen, etc. Jednak jakość wody okolicznych mieszkańców skutecznie nam ten pomysł wyperswadowała. Tam jest zanieczyszczona woda, brak infrastruktury wodociągowej, kanalizacyjna jest bardzo dobrze rozbudowana, ale ludzie wolą za przysłowiowe free puszczać w glebę. Dlatego czas żegnać się z tą częścią Mazur, a szkoda, bo piekna okolica.

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Kłamią, kłamią, kłamią Każdy rybaka ma piękny dom, elegancki samochód!!! ( z pensji ) A ryb w jeziorach już prawie niema! Wszystko jasne jeden drogiego będzie krył Komunistyczne układy!

  Wedkarz


  2020-06-04 08:39:29
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Śćiema jakich mało siaty stoją non stop szczupak odlawiany w tarlo to przestępstwo. Przestańcie odlawiac ryby w tarlo natura sama odbuduje waszą bandycka gospodarkę. Widocznie gospodarstwo ma takie układy i nie obowiazuja ich okresy ochronne a osoba decyzyjna wszystko podpisze żeby mieć z tego korzyść. Uklady musza byc od dawna gospodarstwo przekazywane z pokolenia na pokolenie tej samej rodzinie... Ale to wędkarz i kormoran jest szkodnikem...

  Wędkarz


  2020-06-04 08:15:50
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Pan Kulas jasno sprecyzował w jakim rzędzie stawia wędkarzy: \"A odławiają go też wędkarze, kormorany i inne szkodniki\"

  MJS Blue


  2020-06-04 07:09:35
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Jak byście tak racjonalnie gospodarowali to nie potrzebne by były zarybienia. Co z tego, że macie papiery jak niszczycie wody zgodnie z przepisami.

  Boleń


  2020-06-04 00:21:43
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Panie Henryku najlepszą obroną jest atak.A te ilości ryb to chyba jakaś kpina.

  Spychowo


  2020-06-03 22:34:43
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Witam jestem właśnie że Spychowa wychowałem się tam i jeszcze nie widzilame nigdy że by było zarybianie jezior chyba tylko na papierze Masakra Rybacy są kłusownikami ale legalnymi .

  Michał Wanda


  2020-06-03 22:28:52
 • Lodziarnia Beza-Krówka zaprasza na pyszne smaki
  Powodzenia, super

  Gość


  2020-06-03 21:19:02
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Niby rybacy tak na nich trzeba mówić to dobrze zorganiziwana grupa przestępcza .

  Roman Maryl A.G


  2020-06-03 19:45:12
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Żartowniś z niego rybacy 9 a wędkarze 15 kg widziałem jak stawiają tam siaty co 20m w poprzek jeziora i tak kilka rzędów koło siebie żeby co nic nie spier.....o(j .kiersztanowo),już tam nie łapie bo studnia,bezrybie totalne

  Nicram1222


  2020-06-03 17:47:16
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Tak o kłamstwo sam widziałem na własne oczy jak rybacy łowio w tarło szczupaki i wrzucano do skrzynek nie do wytarcia i też one ryby wiosno w tarło kedyś tak nie było a jak były nie wymiarowe do wyrzucali śnięte do wody i niech nie oszukuje tak jest co roku na .jedzorze Leleskim

  Piotr polak


  2020-06-03 14:45:49