Piątek, 24 Styczeń, Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Radni zajęli się gminnymi oczyszczalniami


Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków w Spychowie. Zakres prac jest spory, bo wyceniono je na około 2 mln zł. - W gminie mamy dwie oczyszczalnie: w Świętajnie i właśnie w Spychowie – mówi wójt Alicja Kołakowska. - Obie pochodzą z połowy lat 90. ubiegłego wieku i przyszedł czas na ich unowocześnienie.Oczyszczalnia w Spychowie dziennie przerabia około 100 metrów sześciennych ścieków. Oczyszczone trafiają do Krutyni. Ostatnio jednak gmina miała problem z utrzymaniem odpowiedniego współczynnika czystości.

 

- Stąd prace modernizacyjne na samej oczyszczalni oraz przebudowa rowu zrzutowego, który biegnie przez Kierwik i Bystrz – mówi wójt Kołakowska. - Oczyszczone ścieki, które trafiają do Krutynii muszą być rozsączone i temu ma służyć lepsza jakość rowu.

 

Obie inwestycje to koszt około 2,5 mln zł. Rów już został oddany do użytku. Prace modernizacyjne w oczyszczalni mają zakończyć się jeszcze w październiku. Gminie na te inwestycje udało się pozyskać 1,2 mln zł dofinansowania z RPO.


Reklama

 

Być może w niedługim czasie będzie trzeba modernizować też oczyszczalnię w Świętajnie, która dziennie przerabia około 300 metrów sześciennych ścieków. Zaprojektowana jest na 600.

 

W gminie Świętajno jest ponad 1200 przyłączy kanalizacyjnych.

 

- Nie uciekniemy od modernizacji tych obiektów, bo są już wiekowe i technologiczne przestarzałe – mówi wójt Alicja Kołakowska. - Być może w tym roku powstanie koncepcja prac, która pozwoli nam na szukanie środków zewnętrznych na te wielomilionowe inwestycje. To ogromne obciążenie budżetu, ale trzeba będzie się z tym zmierzyć.

Reklama

 

W ubiegłym roku gmina wyremontowało jedną ściekową przepompownię. Na terenie gminy jest ich aż 50, w tym 10 bardzo starych, bo z lat 1994-1996.

 

- W tym roku będzie remontowanych jeszcze 9 takich obiektów – mówi Kołakowska. - Nasz ZGM pozyskał na ten cel ponad pół miliona złotych. Łączny koszt inwestycji to ponad 760 tys. zł.Komentarze do artykułu

Rozsądna

Mieliby fundusze, gdyby wszyscy letnicy przyłączeni byli do kanalizacji, a tak ścieki idą do gleby. Niewybetonowane szamba to zmora wsi Kierwik i Koczek. Długi czas myśleliśmy nad tym, by wejść z inwestycją w miejscowości Kierwik. Osada domków, basen, etc. Jednak jakość wody okolicznych mieszkańców skutecznie nam ten pomysł wyperswadowała. Tam jest zanieczyszczona woda, brak infrastruktury wodociągowej, kanalizacyjna jest bardzo dobrze rozbudowana, ale ludzie wolą za przysłowiowe free puszczać w glebę. Dlatego czas żegnać się z tą częścią Mazur, a szkoda, bo piekna okolica.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Koperta czy dobre słowo?
  jakie cenniki? To ludzie sami ustalają, że tamten dał tyle, to m/w trzeba dać tak i tak. Wiele razy zamawiałem Msze św. i nigdy nie słyszałem, że za mało, a kilka razy ksiądz pytał się mnie czy nie za dużo. I księży, zwłaszcza ks, Andrzeja bardzo szanuję.
  Autor: seb
  2020-01-24 10:55:29
 • Zaatakował policjantów nożem i metalową pałką
  Dobrze że nikogo nie postrzelili tym razem :))
  Autor: atom
  2020-01-24 10:46:39
 • Galeria Jurand odsłania tajemnice
  Kilka uwag w dyskusji. Bez względu na to kto jest właścicielem gruntu do Radni miejscy podejmują uchwałę a za nią plan zagospodarowania przestrzennego. jest to prawo miejscowe w którym określają co i gdzie można wybudować oraz jak to ma wyglądać. Niestety nie mamy szczęścia do \"mądrych\" radnych i powstają potworki w różnych miejscach. Samorząd może także korzystać z urbanisty, który pomoże mu jak sami nie mają pojęcia jak powinno kształtować się przestrzeń publiczną. Zamiar zaangażowania urbanisty miał już Bielinowicz lecz sprawy nie dokończył. Lokowanie galerii czy domów handlowych w centrum bez zapewnienia parkingu jest dziś po prostu idiotyzmem. Idąc dalej gdy powstanie jestem pewien, iż lokal księgarni będącej w pobliżu wystawiony zostanie do najmu. Odczują to także lokale gastronomiczne w pobliżu, może nawet Mazuriana. Czy nikomu w tym samorządzie nie zależy na rozwoju tego miasteczka? Jest wielu mądrych urzędników tylko włodarze są mocno \"ograniczeni\" w działaniu.
  Autor: Zbyszek
  2020-01-24 10:20:00
 • Nie wszyscy porzucają Szczytno
  To dobrze, że bohater felietonu ma taką pracę. Gdyby liczył na zatrudnienie w Szczytnie, raczej mocno by się rozczarował. Nasze miasto nie jest w stanie nic zaoferować młodym, ambitnym i wykształconym osobom. Patrząc na miejscowe władze, raczej nic się w tej materii nie zmieni. Mieszkańców Szczytna ubywa w zastraszającym tempie.
  Autor: lena
  2020-01-24 09:25:18
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Jak dadza dotacje beda ci przez lata chodzisz sprawdzac czym palisz I czy szamot co sie nie wypali
  Autor: Manek
  2020-01-23 22:40:00
 • Koperta czy dobre słowo?
  Mają cenniki i zadają konkretnych kwot za każdą prośbę o chrzest komunie itd mam dzieci i wiem ile i jak to wygląda to po co takie ucieknie od powiedzenia prawdy !!!!!!
  Autor: Arek
  2020-01-23 22:08:06
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Wszystkie te dziewuchy: co się lały i gazem bryzgały, to przez siedem lat z okładem na lekcjach tzw. religii nauczyły się chyba odrózniania, co dobre, a co złe? Ale widac, że się nie nauczyły, więc albo katechet(k)a do dupy, albo przedmiot...
  Autor: pirania
  2020-01-23 20:48:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  A gdzie jakieś info o \"losach\" naparzających się panienek? Czy maltretujące się wzajemnie dzieciaki w szkołach to już norma i nie ma nad czym się rozwodzić?
  Autor: massakra
  2020-01-23 20:42:24
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Gmina super ale czekamy na informacje na temat miasta Szczytno. Polecam rozmowę z adresatem pytania ze strony Urzędu. Dowiemy się, co ważne w sposób bardzo uprzejmy, że zainteresowanie wymianą jest znikome. Jeśli czas oczekiwania wynosi 13 miesięcy to wszystko staje się jasne. Regulamin dotacji zawarty jest w uchwale z 2018 dostępnej na stronie Urzędu. Warto też kliknąć nazwę projektu w google i wyskoczy ciekawy wyrok pewnej instytucji nadzorczej. I bądź tu mądry ?
  Autor: czytelnik
  2020-01-23 19:25:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Gimbusy powinni być badani wyrywkowo narkotestem i alkomatem a w takich sytuacjach w szczególności.
  Autor: Atom
  2020-01-23 16:20:43

Reklama