Piątek, 24 Styczeń, Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Radni zadecydowali o losie podstawówki


Radni z gminy Dźwierzuty zadecydowali o losach Szkoły Podstawowej w Linowie. Władze gminy chcą jej likwidacji. Główny powód to mała liczba dzieci i rosnące koszty utrzymania placówki. Ale w uzasadnieniu można też wyczytać, że chodzi o dobro uczniów, bo szkoła nie miała najlepszych wyników w nauce.Według danych, na które powołują się gminni urzędnicy, w szkole uczy się w tej chwili zaledwie 37 dzieci, w tym 10 to przedszkolaki. Są tam klasy łączone. Perspektyw na zmianę nie ma. Obwód szkoły obejmuje: Linowo, Dąbrowę, Nowe Kiejkuty i Stankowo.

 

- Ale aż ponad 60 procent dzieci z tego obwodu i tak uczęszcza do innych szkół na terenie naszej gminy – mówi Barbara Trusewicz, sekretarz gminy.

 

Trafią do Dźwierzut i Orzyn

 

Zamiar likwidacji placówki niepokoi rodziców, ale i oni są świadomi sytuacji, dlatego dużych protestów nie ma. Władze gminy zapewniają, że jeśli dojdzie do likwidacji to budynek po szkole będzie wykorzystany na cele sołectwa.


Reklama

 

Na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły w Linowie. Od nowego roku szkolnego jej uczniowie będą dowożeni do szkół w Dźwierzutach oraz Orzynach. W obu placówkach nie wzrośnie liczba oddziałów, a klasy zostaną dopełnione. To samo czeka przedszkolaków.

 

 

Dokładają ponad 400 tys. zł

 

W Linowie pracuje 16 nauczycieli, w tym 7 w pełnym wymiarze na czas nieokreślony. Część z nich musiałoby stracić pracę, bo według uzasadnienia, miejsce w innych szkołach znalazłoby jedynie 2.

Reklama

 

Obsługa szkoły, czyli pani sprzątająca i konserwator w momencie likwidacji szkoły mogliby przejść na emeryturę.

 

Koszt utrzymania szkoły w Linowie w 2019 roku to ponad 865 tys. zł. Niestety, subwencja i dotacje z budżetu państwa nie wystarczają na ich pokrycie. Gmina z własnej kasy tylko w tym roku dołożyła do utrzymania szkoły ponad 420 tys. zł.Komentarze do artykułu

mieszkaniec

Nie ma czego żałować, dzieci w końcu doświadczą prawdziwej atmosfery szkoły. Wyniki od lat do niczego, kto mógł przenosił dzieci do innych szkół. O kadrze nie będę wspominać. Wystarczy spojrzeć na ich ubiór i ,,zęby\". Zobaczymy kogo upcha się w szkołach- choć nie ma potrzeby. W Szczytnie można było znaleźć pracę ale...... fajnie siedzieć na lekcji z 3 uczniami i brać np. 3500 ( na podstawie prostych wyliczeń dostępnych w internecie). Podatków z tego nie ma bo są ze Szczytna. Jak likwidowano pgr-y nikogo nic nie obchodziło. Warto przyjrzeć się sytuacji od innej strony. Trafnych decyzji p. Wójt, takich z perspektywą a nie koleżeńskich.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Koperta czy dobre słowo?
  jakie cenniki? To ludzie sami ustalają, że tamten dał tyle, to m/w trzeba dać tak i tak. Wiele razy zamawiałem Msze św. i nigdy nie słyszałem, że za mało, a kilka razy ksiądz pytał się mnie czy nie za dużo. I księży, zwłaszcza ks, Andrzeja bardzo szanuję.
  Autor: seb
  2020-01-24 10:55:29
 • Zaatakował policjantów nożem i metalową pałką
  Dobrze że nikogo nie postrzelili tym razem :))
  Autor: atom
  2020-01-24 10:46:39
 • Galeria Jurand odsłania tajemnice
  Kilka uwag w dyskusji. Bez względu na to kto jest właścicielem gruntu do Radni miejscy podejmują uchwałę a za nią plan zagospodarowania przestrzennego. jest to prawo miejscowe w którym określają co i gdzie można wybudować oraz jak to ma wyglądać. Niestety nie mamy szczęścia do \"mądrych\" radnych i powstają potworki w różnych miejscach. Samorząd może także korzystać z urbanisty, który pomoże mu jak sami nie mają pojęcia jak powinno kształtować się przestrzeń publiczną. Zamiar zaangażowania urbanisty miał już Bielinowicz lecz sprawy nie dokończył. Lokowanie galerii czy domów handlowych w centrum bez zapewnienia parkingu jest dziś po prostu idiotyzmem. Idąc dalej gdy powstanie jestem pewien, iż lokal księgarni będącej w pobliżu wystawiony zostanie do najmu. Odczują to także lokale gastronomiczne w pobliżu, może nawet Mazuriana. Czy nikomu w tym samorządzie nie zależy na rozwoju tego miasteczka? Jest wielu mądrych urzędników tylko włodarze są mocno \"ograniczeni\" w działaniu.
  Autor: Zbyszek
  2020-01-24 10:20:00
 • Nie wszyscy porzucają Szczytno
  To dobrze, że bohater felietonu ma taką pracę. Gdyby liczył na zatrudnienie w Szczytnie, raczej mocno by się rozczarował. Nasze miasto nie jest w stanie nic zaoferować młodym, ambitnym i wykształconym osobom. Patrząc na miejscowe władze, raczej nic się w tej materii nie zmieni. Mieszkańców Szczytna ubywa w zastraszającym tempie.
  Autor: lena
  2020-01-24 09:25:18
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Jak dadza dotacje beda ci przez lata chodzisz sprawdzac czym palisz I czy szamot co sie nie wypali
  Autor: Manek
  2020-01-23 22:40:00
 • Koperta czy dobre słowo?
  Mają cenniki i zadają konkretnych kwot za każdą prośbę o chrzest komunie itd mam dzieci i wiem ile i jak to wygląda to po co takie ucieknie od powiedzenia prawdy !!!!!!
  Autor: Arek
  2020-01-23 22:08:06
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Wszystkie te dziewuchy: co się lały i gazem bryzgały, to przez siedem lat z okładem na lekcjach tzw. religii nauczyły się chyba odrózniania, co dobre, a co złe? Ale widac, że się nie nauczyły, więc albo katechet(k)a do dupy, albo przedmiot...
  Autor: pirania
  2020-01-23 20:48:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  A gdzie jakieś info o \"losach\" naparzających się panienek? Czy maltretujące się wzajemnie dzieciaki w szkołach to już norma i nie ma nad czym się rozwodzić?
  Autor: massakra
  2020-01-23 20:42:24
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Gmina super ale czekamy na informacje na temat miasta Szczytno. Polecam rozmowę z adresatem pytania ze strony Urzędu. Dowiemy się, co ważne w sposób bardzo uprzejmy, że zainteresowanie wymianą jest znikome. Jeśli czas oczekiwania wynosi 13 miesięcy to wszystko staje się jasne. Regulamin dotacji zawarty jest w uchwale z 2018 dostępnej na stronie Urzędu. Warto też kliknąć nazwę projektu w google i wyskoczy ciekawy wyrok pewnej instytucji nadzorczej. I bądź tu mądry ?
  Autor: czytelnik
  2020-01-23 19:25:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Gimbusy powinni być badani wyrywkowo narkotestem i alkomatem a w takich sytuacjach w szczególności.
  Autor: Atom
  2020-01-23 16:20:43

Reklama