Reklama


Reklama

Radni zadecydowali o losie podstawówki


Radni z gminy Dźwierzuty zadecydowali o losach Szkoły Podstawowej w Linowie. Władze gminy chcą jej likwidacji. Główny powód to mała liczba dzieci i rosnące koszty utrzymania placówki. Ale w uzasadnieniu można też wyczytać, że chodzi o dobro uczniów, bo szkoła nie miała najlepszych wyników w nauce.Według danych, na które powołują się gminni urzędnicy, w szkole uczy się w tej chwili zaledwie 37 dzieci, w tym 10 to przedszkolaki. Są tam klasy łączone. Perspektyw na zmianę nie ma. Obwód szkoły obejmuje: Linowo, Dąbrowę, Nowe Kiejkuty i Stankowo.

 

- Ale aż ponad 60 procent dzieci z tego obwodu i tak uczęszcza do innych szkół na terenie naszej gminy – mówi Barbara Trusewicz, sekretarz gminy.

 

Trafią do Dźwierzut i Orzyn

 

Zamiar likwidacji placówki niepokoi rodziców, ale i oni są świadomi sytuacji, dlatego dużych protestów nie ma. Władze gminy zapewniają, że jeśli dojdzie do likwidacji to budynek po szkole będzie wykorzystany na cele sołectwa.


Reklama

 

Na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły w Linowie. Od nowego roku szkolnego jej uczniowie będą dowożeni do szkół w Dźwierzutach oraz Orzynach. W obu placówkach nie wzrośnie liczba oddziałów, a klasy zostaną dopełnione. To samo czeka przedszkolaków.

 

 

Dokładają ponad 400 tys. zł

 

W Linowie pracuje 16 nauczycieli, w tym 7 w pełnym wymiarze na czas nieokreślony. Część z nich musiałoby stracić pracę, bo według uzasadnienia, miejsce w innych szkołach znalazłoby jedynie 2.

Reklama

 

Obsługa szkoły, czyli pani sprzątająca i konserwator w momencie likwidacji szkoły mogliby przejść na emeryturę.

 

Koszt utrzymania szkoły w Linowie w 2019 roku to ponad 865 tys. zł. Niestety, subwencja i dotacje z budżetu państwa nie wystarczają na ich pokrycie. Gmina z własnej kasy tylko w tym roku dołożyła do utrzymania szkoły ponad 420 tys. zł.Komentarze do artykułu

mieszkaniec

Nie ma czego żałować, dzieci w końcu doświadczą prawdziwej atmosfery szkoły. Wyniki od lat do niczego, kto mógł przenosił dzieci do innych szkół. O kadrze nie będę wspominać. Wystarczy spojrzeć na ich ubiór i ,,zęby\". Zobaczymy kogo upcha się w szkołach- choć nie ma potrzeby. W Szczytnie można było znaleźć pracę ale...... fajnie siedzieć na lekcji z 3 uczniami i brać np. 3500 ( na podstawie prostych wyliczeń dostępnych w internecie). Podatków z tego nie ma bo są ze Szczytna. Jak likwidowano pgr-y nikogo nic nie obchodziło. Warto przyjrzeć się sytuacji od innej strony. Trafnych decyzji p. Wójt, takich z perspektywą a nie koleżeńskich.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • 26-latek hodował marihuanę w mieszkaniu
  Biedny chłopak za to że pielęgnował swoje hobby pójdzie siedzieć. Nie wierzę że kiedykolwiek zrobił tym komuś krzywdę. Nie chcę pouczać organów ścigania bo to nie ich wina że takie mamy prawo a oni chcą zarabiać choć wiem że wielu też pali ale mogli by się zająć tymi co krzywdzą ludzi. (Tak samo jak lekarze mogli by przestać zabijać ludzi dla pieniędzy)

  Adrian


  2020-09-24 07:22:19
 • Szczytno wysoko w rankingu na... tanie życie
  Panie burmistrzu, teraz prosimy o miejsce Szczytna w rankingu wynagrodzeń i jakości życia...

  Ja


  2020-09-23 20:23:04
 • Ślimak - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Ślimak jest trafnym symbolem Szczytna. Ślimaczy się wszystko, każda dziedzina naszego życia. Teraz nasze władze mogą z czystym sumieniem powiedzieć- czego chcecie, mamy przecież ślimaka. A jak pięknie na fotce będzie wglądał nasz Pan Burmistrz. Wyobraźcie sobie: Pan Burmistrz a obok ślimak. Jakżesz trafne.

  dr


  2020-09-23 17:17:38
 • Plebiscytowy projekt (zdjęcia)
  Super inicjatywa.

  Joanna


  2020-09-23 16:27:06
 • Podziękowali rolnikom z trud pracy (zdjęcia)
  Widzę, że maseczki pozakładane,,, i to prawidłowo,,

  X1


  2020-09-23 16:11:51
 • Przez sąsiedzkie podziały cierpią całe Działy
  Madki uspokujta sie, bo zadzwonie do Jaworowicz

  Prokreator


  2020-09-23 08:54:51
 • Scena – spełnienie marzeń Krzysztofa Berendta (zdjęcia)
  Niezwykła osobowość, zdarzyło mi sie zobaczyć tą niesamowitą pełną pasji twórczość. Niestety nie zdarzyło mi sie wspołpracować, aczkolwiek z młodszą siostrą wiele razy. Utalentowane rodzeństwo, przesymatyczni ludzie, pełni entuzjazju i pozytywnej energii. Podziwiam. Życzę powodzenia w dążeniu do realizacji marzeń i celów. Pozdrawiam serdecznie, wszystkiego dobrego.

  Katarzyna Sławińska


  2020-09-23 01:35:43
 • W naszych lasach pojawiła się modliszka (zdjęcia)
  Pierwszą Modliszkę przypadkowo znalazłem na trasie na Strugę już w roku 2000 oraz Turkuć Podjadek,który miał ok.5 centymetrów i wyglądał niesamowicie.

  HANS


  2020-09-22 22:46:12
 • Scena – spełnienie marzeń Krzysztofa Berendta (zdjęcia)
  Powodzenia w poszerzaniu terytorium tego NIEBA, zarażaj swoim optymizmem i życzliwością wszystkich wokół siebie, a talent, który masz niech będzie dla Ciebie szerokim terenem nowych wyzwań i sukcesów. Świat stoi przed Tobą otworem, bierz garściami dobro z niego płynące.

  Mirosława Lipka


  2020-09-22 21:48:12
 • Schronisko młodzieżowe odzyska dawny blask (zdjęcia)
  Takie schronisko aż się prosi w b. SP1/Gimnazjum 1 - obecnie budynku SP3. Niemiec wybudował szkołę ok. 100 lat temu,to niech budynek nadal służy młodziezy.

  ika


  2020-09-22 20:23:04