Reklama


Reklama

Radni stracą „etaty”? Czy to zmusi ich do działania


Jeśli liczba mieszkańców Szczytna będzie wciąż spadać, to za parę lat może się okazać, że część miejskich radnych straci swoje „etaty”. Dziś rada liczy 21 osób. A liczba mieszkańców wynosi 22504. Jeśli liczba mieszkańców spadnie poniżej 20 tysięcy, rada skurczy się do 15 radnych.22 tysięcy 504 osoby – to ostatni raport, jaki trafił do komisarza wyborczego o stanie zameldowanych mieszkańców w Szczytnie.

 

- Od wielu lat tendencja jest spadkowa – nie ukrywa Lucjan Wołos, sekretarz miasta, choć zaraz dodaje, że ten trend nieco spowalnia. - Mam nadzieję, że nie zejdziemy poniżej 20 tysięcy mieszkańców.

 

W 2005 roku w Szczytnie mieszkało (oficjalne dane Urzędu Miejskiego w Szczytnie) – 26 851, w 2010 – 25 772, w 2015 – 24 227, a w 2020 już tylko 22 504.

 

To, czy Szczytno się wyludni po części zależy od działań samych radnych oraz burmistrza miasta. Niestety, szczególnych zabiegów, aby zatrzymać odpływ młodych mieszkańców, czy zachęcić ich do powrotu - nie widać. Nie widać też działań, aby zachęcić mieszkańców innych regionów Polski do osiedlania się w Szczytnie.

 

Za to często słychać, że tak dzieje się w większości takich miasteczek, jak Szczytno. Bezradność samorządowców w tej dziedzinie poraża. Nawet nie prowokują publicznych dyskusji na ten temat. Udają, że tematu nie ma. Czy radnych obudzi widmo ograniczenia ich „etatów”? I solidnie wezmą się za działania na rzecz rozwoju miasta? Czas pokaże. Może rozwiązaniem tego problemu byłaby poważna dyskusja o połączeniu miasta i gminy Szczytno w jeden samorząd. Ale i tego tematu miejscy i gminni samorządowcy boją się, jak ognia. Unikają.


Reklama

 

Dlaczego? Być może dlatego, że dla wielu radnych liczy się jedynie tu i teraz oraz... dieta. Łatwiej zwrócić uwagę burmistrzowi na dziurawy chodnik, drogę, czy brak latarni, niż zająć się poważnymi, skomplikowanymi i wieloletnimi tematami, które nie od razu dadzą korzyści, a mogą dostarczyć trudnych pytań. Szkoda, że brakuje wśród samorządowców na tyle odważnych osób, aby przynajmniej zacząć rozmawiać o problemie i szukać rozwiązań, a nie jedynie udawać, że problemu nie ma.

 

 

 

Komentarze:

 

Tomasz Łachacz,

przewodniczący Rady Miejskiej w Szczytnie

 

Temat jest wart podjęcia i poważnych rozmów. Ale rzeczywiście do tej pory żadna ze stron, ani gmina, ani miasto nie wyszła z taką inicjatywą. Takie rozmowy częściej toczą się w kuluarach niż w oficjalnej przestrzeni. Myślę, że warto zorganizować na ten temat debatę publiczną i zapytać samych mieszkańców, co o tym sądzą. Szczytno, aby się rozwijać, musi poszerzyć swoje granice administracyjne. Połączenia miasta z gminą to raczej naturalny, choć nie natychmiastowy proces. Może budzić opór mieszkańców gminy wiejskiej Szczytno, ale myślę, że też by na tym zyskali. Warto zacząć o tym dyskutować i pokazywać płynące korzyści z takiej inicjatyw.

Reklama

 

 

Zbigniew Woźniak,

przewodniczący Radu Gminy Szczytno

 

Gmina Wiejska Szczytno doskonale się rozwija i nie ma potrzeby podejmowania rozmów o połączeniu obu samorządów. Przynajmniej z naszej strony. Jeśli mieszkańcy naszej gminy zaczną o tym mówić, to na pewno nad tym się pochylimy. Co roku w każdym sołectwie odbywają się spotkania z wójtem i radnymi, i jak do tej pory nigdy taki temat tam się nie pojawił.

 

 

 Komentarze do artykułu

A po co miasto ma się rozwijać ?

Więcej świateł więcej spalin więcej urzędników. hehe dobry rozwój! gratuluje mądrości.

Szczytnianin

Czas zwolnić statystów

dr

Brawo mol w samo sedno. Pisząc o dokonaniach Szanownego Pana Burmistrza i jego świty w ratuszu zapomniałeś o stanowiskach wędkarskich nad Małym. Temat godny do pokazywania w kabaretach. Ale co tam aby do wyborów. Miesiąc przed wyborami rozkręci się kampanię wyborczą, wskaże winnych / tym razem PiS , gdy burmistrz jest z PiS wskazuje się PO/. Lud to kupi.

mol

Brawo dla autora artykułu za krytykę postawy radnych. Miasto starzeje się i wyludnia a szczytem pomysłu burmistrza i radnych jest remont ruiny za prawie 8 mln zł i lodowisko na 3 m-ce za prawie 200 tys. zł. Polecam państwu radnym przespacerować się ul. 1 mają, w lokalach do wynajęcia można przebierać. Nie przeszkadza za to budowa kolejnego centrum handlowego. Beznadziejność i bezradność tych ludzi doprowadza mnie do pasji, bo tu się urodziłem i tu chcę mieszkać a oni robią wszystko żeby stąd wyjechać. Panie Woźniak gmina też zaczyna się zwijać a to że do tej pory się rozwijała było wynikiem braku terenów pod zabudowę jednorodzinną w mieście a nie radnych gminnych działaniem. Mam do pana pytanie, gdzie jest uchwała o opłacie adiantacyjnej, czemu pozwalacie do obrotu gruntami rolnymi w cenie gruntów budowlanych bez należnego zysku dla budżetu gminy a kosztami uzbrojenia tych terenów obciążanie wszystkich mieszkańców? Kogo reprezentujecie?

hrabia

,,Jak byłem dyrektorem w Estradzie...\'\'

Mieszkaniec gminy

W życiu nie chcę włączać się do miasta!!!!!!!! Jest mi dobrze w gminie Szczytno A jak będzie mniej radnych to może i lepiej i tak mało robią co niektórzy oczywiście

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Bardzo panu dziękuję za tę Dobrą Nowinę. Jak to pewien francuski polityk powiedział - niektórzy nie korzystają z okazji, aby milczeć. Dobrze, że Pan z tej możliwości nie skorzystał. Dzięki temu mieszkańcy Szczytna - no nie wszyscy, nie popadajmy w samozachwyt - mogli się zapoznać z Pana dokonaniami opozycyjnymi, Pana oglądem świata, z Pana mizantropią (proszę zapytać Prezesa, co to znaczy), a także z Pana oikofobią (moim zdaniem człowiek, który nienawidzi swoich rodaków - nienawidzi również swej Ojczyzny). Zna Pan środowisko z restauracji SOWA? Nie znosi go Pan? A skąd je Pan zna? Był Pan tam kelnerem, czy pracował w szatni, że aż tak ich Pan zna i nie lubi? Jeśli chciał się Pan przedstawić mieszkańcom Szczytna - jako cichy bohater opozycji (nie odmawiam panu zasług \"w sprawie\") - wśród \"resztek komuchów\" - to niestety spadł Pan z cokołu. Tak rewolucja pożera swoje dzieci... albo one same się pożerają, albo też zwykła ludzka zawiść.

  Śmieszek


  2020-08-03 13:17:48
 • Ciężarówka wyładowana soją przewróciła się w Młyńsku (zdjęcia)
  Przed dostawczakiem jechały dwie osobówki. Pierwsza skręciła na Lipowiec, osobówka za nią wyhamowała a dostawczakiem chyba się zagapił i żeby im w tył nie wjechać odbił w lewo a na tym pasie jechała Scania. Ciężarówką zjechał na pobocze i po chwili naczepa się zapadła na poboczu i przewróciła zestaw. Farta to ma typ co na poboczu trawę kosił. Naczepa minęła go na centymetry.

  JWB


  2020-08-03 12:02:50
 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Szanowny Panie Śmieszek! Mam dobrą wiadomość dla Pana. Otóż dziś ostatni raz zabieram głos.Szkoda mi czasu na takie bezowocne dyskusje. Znam dobrze wasze środowisko a szczególnie tych od SOWY którzy w tak pięknej polszczyżnie prowadzili na temat zniewolonej dziś Polski szerokie dysputy .

  Lech Jan Jamka-były Szczytnianin


  2020-08-03 00:12:09
 • To 28-letni mieszkaniec Szczytna chciał rozjechać policjantów
  Przecież ten Policjant nie użył broni tylko wykorzystał ją celem zatrzymania tego pojazdu, czytanie ze zrozumieniem boli. Cóż można dodać najpierw przeczytajcie sobie przypadki użycia i wykorzystania broni palnej a potem dyskutujcie. Policjant jak czytamy w artykule wykorzystał broń służbową celem zatrzymania pojazdu którym uciekał kierujący, więc strzelał do pojazdu i tyle w temacie

  Venom


  2020-08-02 00:16:20
 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Zgadzam się i popieram pana w 100% mieszkam tu, płacę podatki, widzę co się dzieje i odczuwam to na własnej skórze, a panie Jamka odnoszę wrażenie że chyba pan tu nie mieszka ? to niech pan się zajmie swoim życiem w Szwecji, Niemczech, Holandii, czy innym krajem czy miastem. Bo wydaje mi się że żyje pan na innej planecie i TVP z certyfikowanym kłamcą Kurskim na czele oraz skazanym prawomocnym wyrokiem Morawieckim za kłamstwa zrobiło panu kisiel z mózgu.

  Do Śmieszek


  2020-08-01 18:47:21
 • Powstanie centrum kulturalne
  Również jestem zdania, że można byłoby zainwestować pieniądze przeznaczone na budowę centrum kulturalnego (czyli świetlicę) w coś bardziej potrzebnego. Świetlic w naszej gminie mamy pod dostatkiem!

  Mieszkaniec


  2020-07-31 23:19:35
 • Trociny w ogniu w Pasymiu
  Adaś znowu spał na zmianie i nie dopilnował :)

  Tomasz


  2020-07-31 20:36:26
 • Dino i sklep rolniczy wkraczają do gry
  Jak ze stacją paliw w dobrych cenach to jestem za!

  Tomasz


  2020-07-31 20:23:52
 • Rafał Brzeziński – między kosmetykami a motocyklami (zdjęcia)
  Zagalopowaleś się z tymi zasługami tylko twoimi , znaczna część tych zasług to waszej radnej.

  Obiektywy.


  2020-07-31 20:08:13
 • Dyrektorskie stołki dłużej o... rok
  Po co konkursy przecież to tylko ustawka jesteś za wójtem masz stanowisko psychoza która panuje od pierwszej kadencji ale lepiej dajesz .... masz jak w banku

  Wyborca


  2020-07-31 17:29:32