Reklama


Reklama

Radni stracą „etaty”? Czy to zmusi ich do działania


Jeśli liczba mieszkańców Szczytna będzie wciąż spadać, to za parę lat może się okazać, że część miejskich radnych straci swoje „etaty”. Dziś rada liczy 21 osób. A liczba mieszkańców wynosi 22504. Jeśli liczba mieszkańców spadnie poniżej 20 tysięcy, rada skurczy się do 15 radnych.22 tysięcy 504 osoby – to ostatni raport, jaki trafił do komisarza wyborczego o stanie zameldowanych mieszkańców w Szczytnie.

 

- Od wielu lat tendencja jest spadkowa – nie ukrywa Lucjan Wołos, sekretarz miasta, choć zaraz dodaje, że ten trend nieco spowalnia. - Mam nadzieję, że nie zejdziemy poniżej 20 tysięcy mieszkańców.

 

W 2005 roku w Szczytnie mieszkało (oficjalne dane Urzędu Miejskiego w Szczytnie) – 26 851, w 2010 – 25 772, w 2015 – 24 227, a w 2020 już tylko 22 504.

 

To, czy Szczytno się wyludni po części zależy od działań samych radnych oraz burmistrza miasta. Niestety, szczególnych zabiegów, aby zatrzymać odpływ młodych mieszkańców, czy zachęcić ich do powrotu - nie widać. Nie widać też działań, aby zachęcić mieszkańców innych regionów Polski do osiedlania się w Szczytnie.

 

Za to często słychać, że tak dzieje się w większości takich miasteczek, jak Szczytno. Bezradność samorządowców w tej dziedzinie poraża. Nawet nie prowokują publicznych dyskusji na ten temat. Udają, że tematu nie ma. Czy radnych obudzi widmo ograniczenia ich „etatów”? I solidnie wezmą się za działania na rzecz rozwoju miasta? Czas pokaże. Może rozwiązaniem tego problemu byłaby poważna dyskusja o połączeniu miasta i gminy Szczytno w jeden samorząd. Ale i tego tematu miejscy i gminni samorządowcy boją się, jak ognia. Unikają.


Reklama

 

Dlaczego? Być może dlatego, że dla wielu radnych liczy się jedynie tu i teraz oraz... dieta. Łatwiej zwrócić uwagę burmistrzowi na dziurawy chodnik, drogę, czy brak latarni, niż zająć się poważnymi, skomplikowanymi i wieloletnimi tematami, które nie od razu dadzą korzyści, a mogą dostarczyć trudnych pytań. Szkoda, że brakuje wśród samorządowców na tyle odważnych osób, aby przynajmniej zacząć rozmawiać o problemie i szukać rozwiązań, a nie jedynie udawać, że problemu nie ma.

 

 

 

Komentarze:

 

Tomasz Łachacz,

przewodniczący Rady Miejskiej w Szczytnie

 

Temat jest wart podjęcia i poważnych rozmów. Ale rzeczywiście do tej pory żadna ze stron, ani gmina, ani miasto nie wyszła z taką inicjatywą. Takie rozmowy częściej toczą się w kuluarach niż w oficjalnej przestrzeni. Myślę, że warto zorganizować na ten temat debatę publiczną i zapytać samych mieszkańców, co o tym sądzą. Szczytno, aby się rozwijać, musi poszerzyć swoje granice administracyjne. Połączenia miasta z gminą to raczej naturalny, choć nie natychmiastowy proces. Może budzić opór mieszkańców gminy wiejskiej Szczytno, ale myślę, że też by na tym zyskali. Warto zacząć o tym dyskutować i pokazywać płynące korzyści z takiej inicjatyw.

Reklama

 

 

Zbigniew Woźniak,

przewodniczący Radu Gminy Szczytno

 

Gmina Wiejska Szczytno doskonale się rozwija i nie ma potrzeby podejmowania rozmów o połączeniu obu samorządów. Przynajmniej z naszej strony. Jeśli mieszkańcy naszej gminy zaczną o tym mówić, to na pewno nad tym się pochylimy. Co roku w każdym sołectwie odbywają się spotkania z wójtem i radnymi, i jak do tej pory nigdy taki temat tam się nie pojawił.

 

 

 Komentarze do artykułu

A po co miasto ma się rozwijać ?

Więcej świateł więcej spalin więcej urzędników. hehe dobry rozwój! gratuluje mądrości.

Szczytnianin

Czas zwolnić statystów

dr

Brawo mol w samo sedno. Pisząc o dokonaniach Szanownego Pana Burmistrza i jego świty w ratuszu zapomniałeś o stanowiskach wędkarskich nad Małym. Temat godny do pokazywania w kabaretach. Ale co tam aby do wyborów. Miesiąc przed wyborami rozkręci się kampanię wyborczą, wskaże winnych / tym razem PiS , gdy burmistrz jest z PiS wskazuje się PO/. Lud to kupi.

mol

Brawo dla autora artykułu za krytykę postawy radnych. Miasto starzeje się i wyludnia a szczytem pomysłu burmistrza i radnych jest remont ruiny za prawie 8 mln zł i lodowisko na 3 m-ce za prawie 200 tys. zł. Polecam państwu radnym przespacerować się ul. 1 mają, w lokalach do wynajęcia można przebierać. Nie przeszkadza za to budowa kolejnego centrum handlowego. Beznadziejność i bezradność tych ludzi doprowadza mnie do pasji, bo tu się urodziłem i tu chcę mieszkać a oni robią wszystko żeby stąd wyjechać. Panie Woźniak gmina też zaczyna się zwijać a to że do tej pory się rozwijała było wynikiem braku terenów pod zabudowę jednorodzinną w mieście a nie radnych gminnych działaniem. Mam do pana pytanie, gdzie jest uchwała o opłacie adiantacyjnej, czemu pozwalacie do obrotu gruntami rolnymi w cenie gruntów budowlanych bez należnego zysku dla budżetu gminy a kosztami uzbrojenia tych terenów obciążanie wszystkich mieszkańców? Kogo reprezentujecie?

hrabia

,,Jak byłem dyrektorem w Estradzie...\'\'

Mieszkaniec gminy

W życiu nie chcę włączać się do miasta!!!!!!!! Jest mi dobrze w gminie Szczytno A jak będzie mniej radnych to może i lepiej i tak mało robią co niektórzy oczywiście

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  180 tys.? Brawo Gmina, kompromitacją było by nie wziąć takiej kasy.

  Rychu


  2020-12-01 20:12:42
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  debil

  w4567


  2020-12-01 14:25:28
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Kolejna relacja z aktywności Pana Żuchowskiego, gdzie znów maseczka na brodzie i szyi (wcześniej wizytowanie szpitala powiatowego oraz uroczystości przy pomniku z okazji 11 listopada). Czy nie ma nikogo, kto by mu powiedział o kompromitowaniu siebie? Na co liczy z tak żenującą, anty-społeczną postawą?!

  obserwator


  2020-11-30 23:56:03
 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  I już chwalić się, ale czym? Kompromitacją! Działania w ciągu prawie 2 miesięcy dla kilkunastu osób z programu za ponad 180tys., to w ogóle wstyd przyznawać się do tego!!! Do tego te łapki na fejsie dawane przez samych urzędników w godzinach pracy! Pani Sekretarz: kiedy przestaniecie być żałośni? Kompromitacja na cały Powiat!

  pawełek


  2020-11-30 23:54:45
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Słuchaj obrońco \"dobrej zmiany\", tobie już pewnie ciemny wór na głowę założyli i nic nie widzisz i nic nie słyszysz i błądzisz po omacku!!!!!

  !!!!! do Do


  2020-11-30 22:35:40
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Ja osobiście zachęcam do analizy rządów D. Górskiej, które trwały 12. lat, a wcześniej jeszcze 4. lata jako wiceburmistrza. To jest 16 lat! I Co wtedy zostało załatwione? To tak dużo lat... Jak ta władza (również radni) je wykorzystali?

  Nikt


  2020-11-30 20:43:25
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Uważaj , bo ciebie puszczą bez wora.

  Do !!!!!


  2020-11-30 17:44:00
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Jeżeli chodzi o gródki działkowe to może zrobi Pan to co może! Dziś tylko dwa ogrody są uwzględnione w Planach zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe dla których nie ma planu w studium są częściowo na terenach przeznaczonych pod zabudowę (wielorodzinną czy mieszkalno usługową jak te na ul. Pasymskiej. Najwyższy czas zabrać się do roboty i chociaż zmienić studium aby nikomu nie przyszło do głowy aby to zmieniać. Chyba że ma Pan na ten temat inne zdanie?

  teresa


  2020-11-30 14:31:37
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Zachęcam do obejrzenia na kanale you toube relacji z dni i nocy Szczytna np z lat 1996 i 1998 wtedy mit o apolityczności Burmistrza trochę blaknie. Potem pamiętać trzeba, że Burmistrz jest dobry ale tylko w podkradaniu pomysłów innym osobom a znacznie gorzej z ich realizacją. Dziwne stanowiska dla wędkarzy rozebrać, przeprosić i zrobić porządnie, Może ładne drewniane, mniej a dobrze aby nie było wstydu!. Jeżeli parking na Pl. Juranda to Panie Burmistrzu proszę pamiętać, że kierowcy też są mieszkańcami tego miasta i trzeba o nich pamiętać. Co do innych pomysłów to najważniejsze niech Pan będzie trochę wizjonerem, niech się Pan nie boi marzyć! Co to za deptak (czyt. starówka) w kierunku jeziora? Kolejne miejsce na wypoczynek, spacery a nie na rozwijanie miasta :) Niech się Pan nie dziwi, że mieszkańcy myślą raczej o swojej najbliższej okolicy. Jest na to rozwiązanie, skuteczne a co za tym idzie rozwiązanie które bardzo aktywizuje i włącza tych mieszkańców w życie miasta. Jakie? Dużo zapożyczył Pan podczas kampanii to może warto niech Pan jeszcze przypomni sobie co proponowali także inni. Na tym etapie już nikt nie będzie czynił zarzutu. ma Pan jeszcze trochę czasu więc jeszcze wiele można zrobić. Powodzenia!!!

  mieszkaniec


  2020-11-30 14:09:11
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Typowe dla PiS-u, straż puszcza z torbami tak jak cały kraj!

  !!!!!


  2020-11-30 12:25:42