Wtorek, 25 Styczeń
Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany -

Reklama


Reklama

Radni przyklepali zamknięcie szkoły, wyrwali serce wsi


Na ostatniej sesji rady gminy Świętajno radni zadecydowali o likwidacji Szkoły Podstawowej w Kolonii. Przeciwko uchwale było tylko dwoje radnych z 13 biorących udział w obradach – Ewa Rapacka i Roman Janota. Mieszkańcy wsi nie składają jednak broni. - Będziemy szukali pomocy, gdzie indziej – mówi „Tygodnikowi Szczytno” Katarzyna Żarnoch, przewodnicząca rady rodziców.Projekt uchwały o zamiarze likwidacji ośmioklasowej podstawówki wraz z przedszkolem w Kolonii odczytała szefowa gminnej oświaty Wioletta Janowska. Według uchwały szkoła miałaby przestać działać z końcem sierpnia 2022 roku. Uczniowie mieliby możliwość kontynuowania nauki w placówce w Świętajnie, tak samo przedszkolaki.

 

Przed samym głosowaniem do swoich kolegów i koleżanek radnych zaapelowała radna Ewa Rapacka.

 

- Decyzja o likwidacji naszej szkoły będzie miała aspekt historyczny – mówiła. - Przerwiecie państwo ponad 100-letnie jej istnienie. Szkoła przetrwała naprawdę bardzo trudne czasy, ale wówczas dobra wola różnych ludzi sprawiła, że działała, kształciła. Szkoła w Koloni ma ogromne znaczenie kulturalne. To dla wielu mieszkańców wsi drugi dom. Proszę o przemyślane głosowanie. Jesteśmy w czasie przedświątecznym. Decyzja o likwidacji sprawi, że te święta będą wyjątkowo smutne dla pracowników, którzy mogą stracić pracę.

 

Radni przed głosowaniem otrzymali też petycję od mieszkańców Kolonii, w której stanowczo sprzeciwili się likwidacji szkoły. - Po raz kolejny stajemy do walki o naszą szkołę, która wychowała pokolenia mieszkańców naszego sołectwa – argumentowali. - Nasza wieś ma potencjał rozwojowy. Gdy szkoła zostanie zamknięta, zostanie on zabity.

 

Mieszkańcy apelowali o szanse i czas, bo ich zdaniem Kolonia z roku na rok się rozwija, bo osiedla się tam coraz więcej młodych ludzi. A to daje nadzieję na większą liczbę dzieci w szkole w perspektywie kilku lat. Podali przykład szkoły w Jerutkach, która też miała zostać dwa lata temu zlikwidowana. A teraz jest jedną z większą liczbą uczniów na terenie gminy Świętajno.

 

Radną poparł też Roman Janota.

 

- Kolonia bez szkoły stanie się kulturalnym pustkowiem – mówił. - Niemal każdy mieszkaniec wsi ukończył tę szkołą. Wyniki nauczania były tam bardzo dobre. Dlatego proszę wysoki sąd (raczej nie było to przejęzyczanie – przyp. red.) o zachowanie tej szkoły.

 

Niestety, pozostali radni na te argumenty byli głusi. Za uchwałą o zamiarze likwidacji zagłosowało 10 radnych, przeciw było dwoje, a radny Marcin Pawelczyk wstrzymał się od głosu.

 

Już przed sesją rodzice, szefostwo placówki oraz sołtys wsi mówili „Tygodnikowi Szczytno”, że radni zagłosują za likwidacją.


Reklama

 

- Dlatego nasze działania skierowaliśmy zupełnie gdzie indziej – mówi Beata Nikołajuk, sołtys Kolonii. - Wiem, że rodzice szukają wsparcia w kuratorium, ministerstwie i u posłów.

 

- Będziemy walczyli o naszą szkołę do samego końca – mówi Katarzyna Żarnoch, przewodnicząca rady rodziców. - Bo radni przyjęli tylko uchwałę, którą można jeszcze cofnąć. Mamy jeszcze trochę czasu i na pewno wykorzystamy go do ostatniego dnia. Bo warto. Wierzymy w to. Nie można dobra dzieci, naszej wsi przeliczać na złotówki. Naprawdę kawałek chodnika, czy drogi nie może być ważniejszy niż ludzie.

 

 Już tydzień przed sesją mieszkańcy nie mieli wątpliwości, co do losów ich szkoły. Ta nam wówczas mówili.

 

- Wynik głosownia jest już przesądzony – mówi Katarzyna Żarnoch, przewodnicząca rady rodziców. - Dlatego nawet nie zawracamy sobie głowy radnymi, a szukamy pomocy gdzie indziej. Mamy umówione spotkanie z kuratorem, a jak będzie trzeba, to i do ministra uderzymy. Będziemy bronić naszej szkoły. Te słowa potwierdza Beata Nikołajuk, sołtys Kolonii. - Likwidacja szkoły, to tak jakby ktoś wyrwał serce naszej wsi – mówi.

Temat jest trudny i właściwie zaczął się już dwa lata temu – mówił wówczas Arkadiusz Deptuła, przewodniczący rady gminy. - Było nieuniknione, że wróci, jeśli nie w tej, to w następnej kadencji. Niestety, demografia i ekonomia są nieubłagane. Musimy się z tym zmierzyć.

 

Dwa lata temu wójt gminy dr Alicja Kołakowska chciała przeorganizować szkoły w Kolonii i Jerutach tak, aby ograniczyć ich działalność do przedszkoli i klas I-IV. - I gdybyśmy wówczas przyjęli te uchwały, to szkoły działałyby dalej – przekonuje. - Dziś musimy podjąć bardziej drastyczne kroki.

 

Dwa lata temu radni nie zgodzili się na reorganizację siatki szkół. Jak będzie w tym roku? - W czwartek przed sesją mamy wspólne poswiedzenie komisji, zapewne tam będzie jeszcze gorąca dyskusja na ten temat – mówi przewodniczący rady i unika odpowiedzi, jak sam zagłosuje. - Rozmowy jeszcze trwają.

 

Złudzeń, co do decyzji nie ma Katarzyna Żarnoch, przewodnicząca rady rodziców w szkole w Kolonii. - Z tego co wiem tylko dwoje radnych będzie przeciwko likwidacji, reszta poprze propozycję pani wójt – mówi „Tygodnikowi Szczytno”. - Dlatego nawet nie zawracamy sobie już głowy radnymi, dla których wybudowanie 50-metrowego chodnika jest ważniejsze niż dobro dzieci i rozwój całej wsi. Pomocy szukamy u kuratora, a jak trzeba będzie to i u ministra. Rok, dwa lata zwłoki to już jest coś. Będziemy walczyć o naszą szkołę, jak dwa lata temu. Wówczas się udało. Dlaczego tym razem ma się nie udać? Cuda się zdarzają. Demografię można odwrócić. Kolonia to piękna wieś z ogromnymi perspektywami na budownictwo jednorodzinne. Liczba dzieci zawsze może wzrosnąć. Przykładem są tu Jeruty. Były ostatnie, a już wyprzedziły nawet Spychowo.

Reklama

 

W podobnym tonie wypowiada się Beata Nikołajuk, sołtys Kolonii. - Mieszkańcy wsi, rodzice i nasi radni Roman Janota oraz Ewa Rapacka są za szkołą – mówi. - Jak zagłosują pozostali radni, tego się spodziewamy, dlatego szukamy pomocy gdzie indziej. Gdy zabiorą nam szkołę, to ucierpią wszyscy. Wieś będzie po muła ubierać. Likwidacja szkoły, toi tak, jakby ktoś wyrwał serce naszej wsi. Nie wyobrażam sobie braku radości, uśmiechów dzieci szkolnych. Powstanie pustka, której nic nie załata. Naprawdę nie można wszystkiego przeliczać na ekonomię.

 

Szkoła w Kolonii to kawał historii. Pierwszy nauczyciel, który nauczał w języku polskim pojawił się tam już 180 lat temu. Sama szkoła działa od ponad 120 lat. Dziś pracuje tam 17 osób (wraz z obsługą). Dyrektorką placówki jest Donata Chrostek, która szefuje szkole od 1998 roku. W szkole wraz z oddziałem przedszkolnym uczy się 70 dzieci (46 w wieku szkolnym). - Przykra i stresująca sytuacja dla nas wszystkich i rodziców, i uczniów, i pracowników – mówi. - Myślę, że nie powinnam tego komentować, bo jest zbyt dużo we mnie emocji.

 

Władze gminy przyznają, że likwidacja szkoły podyktowana jest jedynie małą liczbą dzieci, słabymi perspektywami na ich wzrost oraz ekonomią. Tylko w tym roku do działalności szkoły gmina dołożyła ponad 760 tys. zł. Aby szkoła przestałą działać od nowego roku szkolnego radni muszą podjąć uchwałę o zamiarze jej likwidacji do końca lutego przyszłego roku. Jeśli tak się stanie to dzieci z Koloni trafią do szkoły w Świętajnie, bądź Spychowie. Co z nauczycielami? Na to pytanie nikt nie potrafił nam odpowiedzieć. W kuluarach mówi się, że nie dla wszystkich znajdzie się praca. To z kolei efekt reformy, która zwiększa nauczycielom liczbę obowiązkowych godzin do przepracowania, ma być ich więcej.

 

Co z budynkami po szkole? - Pomysły jakieś są, ale za wcześnie na ten temat mówić – mówi wójt Alicja Kołakowska.Komentarze do artykułu

Stenia

A może należy przeprowadzić referendum i odsunąć Panią Wójt i jej Radę,bo zapomnieli co pięknie obiecywali w. Myśl prawdziwej zasady kto pod kim dołki sam w nie. Wpada.U włodarzy została tylko buta i arogancja dodatki które otrzymują do ręki. ZA CO??

2022-01-21

Pani Wójt i Rada Gminy wyciągają łapy aby zlikwidować Szkolę w kolonii. Szkoła osiąga bardzo dobre wyniki w nauce jest głównym ośrodkiem dla społeczeństwa wsi .A może by zorganizować referendum i zmienić i taką władzę. Z tego co obiecali została buta i arogancja i dietki które biorą do ręki.

rozalia

Zgadzam się z powyższą opinią ,która mówi o pracowitości włodarzy w gminie. Należałoby się przeprowadzić referendum i usunąć Panią Wójt oraz Radę Gminy w myśl zasady ,kto pod kimś dołki sam wpada. Ci ludzie dużo obiecywali że będą słuchać głosów wyborców byli bardzo mili i empatyczni.Problem jest w tym ,że ot tym zapomnieli. Pozostała tylko buta i arogancja i dietki które dostają do ręki. Nie martwią się , że zniszczą szkołę która ma tak piękną tradycję dobre wyniki , jest ośrodkiem życia kulturalnego naszej Kolonii.

Jarosław

Co niektórzy wreszcie będą musieli zabrać się do prawdziwej pracy.

Mig

A może tak radni powinni nie głosować za taką duża podwyżka dla wójt bo mogła zarabiać 16 tys a dali ponad 19 tys a co tam , kogo to interesuje, długu od groma to i to gmina przetrzyma Jak wam nie wstyd radni jej tyle dać za co za nieróbstwo nigdy wam nie wybaczymy Przewodniczący bez swego zdania

...

Taka super szkoła

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Piękne i zabytkowe kamienice w „ogniu”
  PRAWDA!!!!!!!!!!!!

  Janek


  2022-01-25 11:14:59
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Drogi Mieszkańcu, zadam Ci dwa pytania, 1 - jakie będą długofalowe skutki poddania się trwającemu eksperymentowi generycznemu, preparatami WARUNKOWO dopuszczonymi do obrotu, zwanymi potocznie \"szczepionkami przeciwko covid19\"...i pytanie 2 - czemu posłowie odrzucili ten jakże cenny dar i odrzucili pomysł obowiązkowego wyszczepienia. Mengelowcami nazywam wyłącznie tych, którzy z pełną świadomością, nie raczyli poformować ludzi o eksperymencie i jego śmiertelnym zagrożeniu,w myśl, \"że ich korzyści, są ważniejsze, od ryzyka pacjentów\" a dwunogimi baranami nazwałem m.in. tych, którzy poddali się szprycowaniu, nie po to by żyć, tylko po to, żeby wyjechać na wakacje....Oto jak walka ze straszną plandemią - zastraszyć ludzi, odebrać tym, co myślą, godność, nałożyć finansowe kary za niepodporządkowanie się panującej narracji, a tym co ostrzegają zamknąć usta, nie dopuszczając ich nawet, do powiedzenia prawdy ....dodajmy do tego, międzymiastowe konkursy, w których nagrody finansowe nie są przyznawane, za ilość uratowanych od śmierci ludzi, tylko za ilość wyszczepionego inwentarza...już nie wspomnę o punktach szczepień stawianych przy cmentarzach, czy w marketach. Wszyscy, którzy zaczęli dzięki moim wpisom myśleć, przeżyją, bo zapodawałem wyłącznie prawdę... dla mnie uratowanie jednej osoby, jest jak uratowanie wszechświata...i mam nadzieje, że uratowałem wiele takich wszechświatów :)

  XxX


  2022-01-25 10:38:47
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Szanowny Panie XxX. Czytam Pana komentarze z pewnym zaciekawieniem, ale i nie rzadko z niesmakiem. Już wyjaśniam. Kreujesz się Pan na jednego z nielicznych oświeconych, którzy znają prawdę. Jednocześnie drwisz Pan z reszty – tu cytat: dwunogich baranów, a ciężko walczących z pandemią lekarzy nazywasz Pan mengelowcami. Przyznam, że Pana wpisy potrafią być sugestywne. Na tyle, że może jakieś osoby mogły lub mogą zrezygnować ze szczepień. I te osoby mogły lub mogą ponieść tego dramatyczne konsekwencje. Ale skoro jest Pan aż tak bardzo przekonany o słuszności swoich racji, wręcz widać, że żadnej innej opcji Pan nie dopuszcza, to dlaczego obawiasz się Pan podpisać imieniem i nazwiskiem? Czyżby strach przed odpowiedzialnością za głoszone poglądy? Być może Pana, tak jak i wielu innych, nie dopadnie choroba z jej następstwami. I będzie Pan usatysfakcjonowany, bo nie był Pan dwunogim baranem. Ale w jakiejś perspektywie może okazać się jednoznacznie, że Pana teorie o szczepionkach były błędne. I wbrew Pana opinii uratowały życie wielu osobom. Z tym, że dla jakiejś grupy będzie już za późno, bo ludzie pokroju XxX skutecznie odstraszyli. Naprawdę nie obawiasz się Pan konsekwencji swoich wypowiedzi? Czy ta anonimowość, to nie jest jakieś asekuranctwo? Oczywiście, możesz mi Pan zarzucić – w takim razie dlaczego ja nie podpisałem się z nazwiska? Nie sądzę, by było to konieczne; nie jestem wulgarny, nie jestem agresywny, nie twierdzę, że mam rację. Tylko wychodzę z założenia, że w publicznych wypowiedziach trzeba zachować rozwagę i odpowiedzialność. Tym bardziej, gdy szafujemy zdrowiem, a może nawet życiem innych. Żywię nadzieję, że stać Pana na właściwą refleksję. Ale równie dobrze spodziewam się kolejnych inwektyw…

  mieszkaniec


  2022-01-25 10:02:18
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  X-Menku, Od pół roku też powtarzam, że każdy człowiek jest inny i w innym czasie padnie od szprycy, ale nic się nie martw, co się odwlecze nie uciecze, w UK już oficjalnie podano, że Szczepanom nieodwracalnie zniszczono odporność, i jedynym dla nich ratunkiem będzie comiesięczna szpryca...i zniesiono wszystkie restrykcje, z noszeniem kagańców włącznie, oraz zamknięto wszystkie punkty wyszczepienia :D Zauważyłem, że nijak nie potrafisz się odnieść do moich kompetencji, które dzielę z posłami... i oni nie chcą dla siebie obowiązku dobrowolnego poddania się terapii genetycznej... i ja tego nie chcę....masz nie lada problem z moim argumentem, prawda? hahaha... Szczepanie. Ale ok, panu Górskiemu dam już spokój, rozumiem, że jest sfrustrowany, bo chętni do wyszczepienia się skończyli, a kredyty same się nie spłacą :)

  XxX


  2022-01-25 09:37:49
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  https://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/zdrowie/5400881,Pracownik-po-dwoch-szczepieniach-nie-otrzyma-wynagrodzenia-za-kwarantanne.html

  Polecam zaszczepionym do przeczytania


  2022-01-25 08:54:27
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  XxX od pół roku słyszę od ciebie, że jestem na ostatniej prostej. A tu nagle dajesz nadzieję, muszę tylko przyjąć kolejną dawkę.

  X-men


  2022-01-24 23:21:33
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  U ciebie tyle rozumu, co u łysego włosów na głowie!

  do XxX


  2022-01-24 22:58:24
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Markiza napisała \"Dla oburzonych antyszczepionkowców proponuję wolontariat na oddziale covidowym\" serio?...nie ma żadnego wolontariatu, bo na kowidowy oddział, poza mengelowcami i ukraińskimi pielęgniarkami, nikt wstępu nie ma, hahahahahahaa...dzwoniłem tam chyba z 5 razy Z PROPOZYCJĄ DARMOWEJ POMOCY, I PIĘĆ RAZY ODSYŁANO MNIE Z KWITKIEM...coraz lepiej, panie Górski, kolejna pacjentka z kowidowym zaćmieniem mózgu, zalecam potrójną szprycę w czoło i dwie dawki przypominające...też w czoło XD

  XxX


  2022-01-24 21:52:22
 • Leśnicy ostrzegają rowerzystów
  Będzie jak w tamtym roku. Wycinka miała się zakończyć w marcu a gałęzie i konary leżały jeszcze w lipcu. Dobry żart.

  Zniesmaczony i wkurzony


  2022-01-24 17:11:24
 • List do Redakcji – Tomasz Łachacz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczytnie
  Proponuje zaprzestać transmisji obrad sesji rady miasta , najwięcej narzekają publicznie ci co nie byli na wyborach samorządowych , teraz to niech idą w szmaty guziki obrywać.

  Krótko i na temat .


  2022-01-24 15:41:26

Reklama