Poniedziałek, 27 Wrzesień
Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji -

Reklama


Reklama

Radni nie ulżyli przedsiębiorcom


Na ostatniej sesji miejscy radni nie odważyli się podjąć uchwały, która umożliwiłaby przedsiębiorcom posiadającym puby, czy restauracje na uniknięcie opłaty akcyzowej za sprzedaż alkoholu. I to mimo że radni złożyli kilka wniosków o podjecie takiej uchwały. A prawo, w dobie koronawirusa, zezwala na wprowadzenie takich ulg.Wnioski złożyli między innymi Zbigniew Orzoł, czy Paweł Krassowski. Obaj radni argumentowali, że takich ulg domagają się przedsiębiorcy posiadający puby, restauracje, gdzie alkohol możliwy jest jedynie do spożywania na miejscu.

 

- A w przypadku urzędowego „zamknięcia” takich lokali przedsiębiorcy alkoholu na miejscu nie sprzedają, bo nie mogą – mówił radny Orzoł. - Jednak bez względu na to, czy alkohol jest sprzedawany, czy nie przedsiębiorcy akcyzę muszą zapłacić. To trochę nieuczciwe. Dalego wnioskujemy o podjęcie uchwały umożliwiającej odroczenie tej płatności bądź przesunięcie już opłaconej akcyzy na czas powrotu do normalności. Taką uchwałę podjęli między innymi radni z Zielonej Góry.

 

Na drodze uchwale stanęła radca prawny miasta, która - delikatnie mówiąc - średnio przygotowana była do tego tematu.

 

- Nie potrafię wydać opinii prawnej bez dokumentów – argumentowała. - Nie widziałam tej uchwały, nie znam regulacji wewnętrznych w Zielonej Górze. W ciągu dwóch minut nie da się opracować i przegłosować projektu uchwały, dotyczącej finansów, które są zapisane w budżecie.

 

Radczyni zasugerowała również, że uchwała zielonogórskich radnych może być sprzeczna z prawem.

Te słowa najwyraźniej wystraszyły radnych, którzy zdecydowali się przełożyć głosowanie i przygotować projekt uchwały zezwalającej na zwolnienia z opłaty akcyzowej przedsiębiorców dopiero na lutową sesję.


Reklama

 

Reklama

Przedsiębiorcy zdegustowani

 

- W Lublinie, czy Zielonej Górze radni takie uchwały podjęli, a u nas tradycyjnie nie da się – komentuje sprawę jeden z przedsiębiorców. - Obawiam się, że lutowy termin nic nam nie da, bo opłata koncesyjna musi być dokonana w odpowiednich terminach. Kurczę, co to za miasto, co to za samorządowcy, którzy myślą wyłącznie o swoich kieszeniach, a trudniejsze tematy odpychają od siebie bądź boją się ich podejmować. Miasto nie zarobi na tych opłatach, bo prędzej czy później ktoś przy obowiązkowej wpłacie 4, 5, czy 6 tys. zł zwolni na przykład pracownika, bo będzie musiał zbilansować budżet firmy. A w ogóle skąd ma wziąć na to pieniądze, skoro odebrano mu możliwość sprzedaży alkoholu, nie zarabia, a każe mu się płacić za koncesje. To jakiś obłęd.

 

Zadecydują społecznicy?

 

Kontynuując działania związane z ewentualnym zwolnieniem gastronomii z opłaty tzw. „kapslowego” burmistrz ogłosił... konsultacje społeczne. Mogą w nich wziąć udział organizacje pozarządowe, posługując się zamieszczonym na stronie internetowej Urzędu Miejskiego specjalnym formularzem (dostępny jedynie w Biuletynie Informacji Publicznej). Na wyrażenie swojej opinii czasu za wiele nie mają – zaledwie 14 dni od dnia opublikowania ogłoszenia o tych konsultacjach.

 

Takie konsultacje dotyczące prawa miejscowego były przeprowadzane zawsze – tłumaczy sekretarz miasta Lucjan Wołos. - Tyle że komunikaty zamieszczane były w odrębnej zakładce w dziale dotyczącym tylko współpracy z organizacjami pozarządowymi, może więc nie każdy je w ogóle zauważył. Obecnie Biuletyn Informacji Publicznej zmienia swój kształt i wygląd, więc dostępność do danych może być nieco utrudniona. Niemniej komunikat o konsultacjach w sprawie „kapslowego” został opublikowany na stronie głównej nowego BIP, uznaliśmy bowiem, że jest to sprawa ważna, nagłośniona, a przede wszystkim pilna.

 

W tym samym „internetowym” miejscu opublikowany jest także projekt uchwały. Mówi ona o zwolnieniu z płatności 2/3 opłaty (czyli drugiej i trzeciej raty) lub też o zwrocie tej części „kapslowego” jeśli ktoś uiścił całość w wymaganym terminie (do 31 stycznia).

 

Trudno wyrokować, ale wydaje się wątpliwe, by uchwała, nawet jeśli będzie procedowana w innym, późniejszym terminie, nie została przez radnych przyjęta (mimo występujących różnic i konfliktów). Przedsiębiorcy szczycieńscy mogą więc mieć nadzieję, że od kapslowego (a przynajmniej jego części) prędzej czy później się uwolnią.Komentarze do artykułu

kroll

Bo przecież jednym z celów epidemii strachu jest zarzniecie przedsiębiorców i doprowadzenie ich do samobójstwa...wtedy radni będą już wiedzieli komu sprzedać za bezscen pozostawiony majątek...pełno parchów zalęgło się w Polsce, ale mądre przysłowie mówi...nosił wilk razy kilka...mam nadzieje, że społeczeństwo w końcu się obudzi i zrobi porządek z tymi szkodnikami(paspżydami)

Mieszkaniec

Potocznie rzecz biorąc to dziecioroby.... A jeden radny to ma i w Szczytnie i w Olsztynie i kto wie gdzie jeszcze.....?

Janusz

Radni nie ulżyli nikomu przedsiębiorcom, nauczycielom, mieszkańcom również nieudolnymi rządami podnieśli opłaty śmieciowe...... Radnymi są osoby bez większych osiągnięć życiowych poza kredytami w CV oraz dziećmi....

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43