Środa, 18 Wrzesień, Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Radni chcą mieć KRUS i pieniądze


Wygląda na to, że KRUS nie otrzyma za darmo działki przy ulicy Nauczycielskiej, gdzie chciałaby pobudować swoją siedzibę. Większość radnych chce, aby instytucja nieruchomość kupiła. Jej wartość oszacowano na około 380 tys. zł. - Nie stać nas na takie prezenty – mówią radni Agnieszka Kosakowska i Rafał Kiersikowski.Sprawę opiniowali na ostatnich komisjach radny, bo ma ona stanąć na najbliższej sesji. Przypomnijmy. Dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Olsztynie Henryk Żuchowski zwrócił się do samorządowców ze Szczytna, aby przekazali nieodpłatnie działkę przy ulicy Nauczycielskiej. Miałaby stanąć tam nowa siedziba KRUS. Stara znajduje się przy ulicy 1 Maja. Obiekt jest wynajmowany i nie spełnia standardów.

 

 

 

Gorąca dyskusja

Od kilku tygodni toczy się dyskusja, czy działkę przekazać. Ostateczna decyzja należy do radnych. Ale wygląda na to, że prezentu, czyli nieodpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa nie będzie. - Nie jesteśmy przeciwni tej inwestycji – mówi radny Rafał Kiersikowski. - Ale wydaje mi się, że darmowe przekazania działki nie jest właściwą formą.

- Jesteśmy za tym, aby KRUS rozwijał się w naszym mieście, ale już sprzedaż działki w formie bezprzetargowej byłaby dużym ukłonem ze strony miasta – dodaje Tomasz Łachacz. - Działka wyceniona jest przez rzeczoznawcę na ponad 380 tys. zł i za tę kwotę chcielibyśmy ją sprzedać KRUS-owi. W przetargu cena na pewno byłaby wyższa. Przy tej sprawie musimy mieć na uwadze interes miasta.

 

 

Decydują radni

W podobnym tonie wypowiadała się radna Agnieszka Kosakowska, która powiedziała wprost, że miasta nie stać na takie prezenty. - Za te niemal 400 tys. zł można przecież byłoby zrobić wiele potrzebnych inwestycji – mówi.

Przekazania bronili Andrzej Dziuban i Teresa Moczydłowska. - To szansa na rozwój Szczytna, wpływy z podatków czy nowe miejsca pracy – przekonywali. - W innym przypadku może stać się tak, że kolejna instytucja wyjedzie z naszego miasta.


Decyzja o przekazaniu działki zależy wyłącznie od radnych. - Wnioskodawca chce ją otrzymać za darmo – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Jeśli radni się na to nie zgodzą, to zaproponuję inne rozwiązanie.

 

 

Gmina Szczytno przyjmuje

 

Henryk Żuchowski mówi wprost, że o zakupie działki przez KRUS nie ma mowy. Gdy miejscy radni odmówią, ma plan alternatywny. - Wybuduję siedzibę na terenie gminy Szczytno – mówi „Tygodnikowi Szczytno”. - Wstępne rozmowy już poczyniłem. Czekam na wynik miejskiej sesji, ale dziwię się radnym, że nawet nie poprosili mnie, abym zjawił się na komisji, czy sesji i przedstawił szczegóły tej inwestycji, bo być może to zmieniłoby ich nastawienie. W Radzie Miejskiej Szczytna sporo jest radnych związanych z PSL, które uważa się za partię chłopską, ale jak widzę, nie bardzo chcą pomóc rolnikom, a KRUS jest przecież dla rolników. Dzisiejsza siedziba przy 1 Maja nie spełnia podstawowych standardów i stąd decyzja o budowie nowej. Jestem mieszkańcem Szczytna i dlatego zależy mi, aby to właśnie w tym mieście inwestować. Ale jeśli jest takie nastawienie radnych, to nic na siłę nie będę robić. Szczytno nie chce, to nowa siedziba KRUS powstanie na terenie gminy Szczytno. Tam wójt, radni rozsądniej podchodzą najwyraźniej do rozwoju swojej małej ojczyzny. Przecież taka instytucja to miejsca pracy, podatki...Komentarze do artykułu

Magda

KRUS stać na to, aby działkę kupić, a Szczytno jest niedofinansowanym małym miastem, powinno więc walczyć o każdy grosz. Nikt z nas nie dostałby nic za darmo, za ziemię trzeba uczciwie zapłacić, a chcemy przecież, żeby nasze państwo było uczciwe.

Tomasz TK

Dziwne zachowanie radnych, pół-radnych i ćwierć-radnych. Zachowują się jak Kukiz ze swoimi jowami. JO i WY, to JO a tam WY :-D. Rządzę JO, a nie WY. Dzieci.

Krajan

Nie rozumiem w tej sprawie stanowiska radnych (tej części, która jest przeciwna). Każda instytucja, która obsługuje potrzeby mieszkańców Szczytna i Powiatu i może powstać w Szczytnie powinna spotkać się od razu z ich przychylnością. A tu nie - sam nie skorzysta, ale drugiemu też nie da. W jakim celu ta obstrukcja? Bo jeszcze gdyby była propozycja, jak wykorzystać ten teren, albo pieniądze uzyskane z jego sprzedaży. Ale takiej nie ma i nie będzie: nie bo nie. I tyle. W imię jakichś partykularnych interesików etatowców z ratusza?

Tom

Tak sie dzieje gdy miastem rzadzą ludzie z wizją tylko do konca kadencji i zobaczymy, osoby pracujace na etatach w wspol czy starostwie lub tez nauczyciele i to wf. Zero wizji, tylko pikniki i facebook. Żenada

Marek

Psl. Zdrajcy Polskiej wsi jak przyjada na wies to ich wyeieziemy na Gnoju !!

Napisz


Komentarze

 • Radni chcą mieć KRUS i pieniądze
  KRUS stać na to, aby działkę kupić, a Szczytno jest niedofinansowanym małym miastem, powinno więc walczyć o każdy grosz. Nikt z nas nie dostałby nic za darmo, za ziemię trzeba uczciwie zapłacić, a chcemy przecież, żeby nasze państwo było uczciwe.
  Autor: Magda
  2019-09-17 18:14:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Rada Miejska jest złożona w większości z ludzi PSL, udających niezależne obywatelskie komitety w wyborach 2018. Każdy, kto obserwuje to, co dzieje się w mieście, to wie. Radnymi w mieście są urzędnicy powiatowi. Będą walczyć z H. Żuchowskim, który jest PiS. Będą się nadymać \"w trosce o dobro miasta\". Ale jak PiS wygra te wybory do sejmu - a na to się zanosi, to tę działkę przyniosą mu w zębach. Bo będą chcieli władzy się podlizać, jak to PSL - obrotowa partia: wygrywa nasz koalicjant. Taka prawda. Bo tu nie chodzi o \"dobro miasta\" tylko przepychankę w piaskownicy: bo to moje wiaderko i ci go nie dam. Na razie - tylko do wyborów. Mogą sobie tak robić, ale jak przyszło do stawiania pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie - to wojewoda po prostu przejął plac i tyle.
  Autor: Śmieszek
  2019-09-17 18:05:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Niech już w tym mieście nic nie będzie poza ratuszem. Wszyscy niepotrzebni niech wyjadą do większych miast, po to, aby strzyc ich, jak przyjadą tu do rodzin, albo na wczasy. Niech już tu nic nie będzie! Zaorać, zasiać trawę i kosić - no to przynajmniej \"siano\" będzie z tego.
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-09-17 17:51:31
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Nalezalo by wprowadzić adpowiedzialność finansową wobec radnych jak i samego burmistrza za podejmowane decyzje by odpowiadali własnym majątkiem za błedy, pomyłki i fanaberie, ktorymi czestokroć się kierują. O ile burmistrz ma odrobinę dbałosci o interesy miasta i mieszkańców powinien to zaproponować na najbliższym posiedzeniu rady i poddać dyskusji.
  Autor: Dariusz
  2019-09-17 15:30:01
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Szczytno nie ma żadnych korzyści z tego, że siedziba KRUS była na terenie miasta. Tylu pracowników ilu pracowała będzie nadal pracowało, nie mam pojęcia o jakich utraconych podatkach wygaduje HŻ? Podatek od nieruchomości? Jakieś 500 zł rocznie w porównaniu z 350.000,00 zł.
  Autor: Norbert
  2019-09-17 12:25:21
 • Bezdomni umierają na naszych oczach
  I to jest radna? Bredzi. Niech przyjmie do domu kilku alkoholików z ulicy i podtrzyma ww. słowa. Wtedy będzie stała murem za alkomatem na dzień dobry.
  Autor: Ja
  2019-09-17 11:42:27
 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  tylk ozaskakujacym jest ze zawsze to musi byc ktos spoza Szczytna badz okolic, po wiezy cisnien i hotelu na Pasymskiej do zludzenia przypominajacego stacje benzynową , banada z Pl Juranda sie nic nie nauczyła. Ktos sobie kupi kolejny teren jako lokate kapitalu pod kredyty banklowe a w miescie kolejna dziura w dupie bedzie. Nie mozna w naszym miescie zawiazac partnerstwa Cywilno publicznego i zrobic to we wlasnym zakresie?!
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:16:19
 • Szczytno znów wspiera policję w zakupie aut
  policja to chyba ma MSW do tego typu zadan, jako mieszkanie=c miasta nie zgadzam sie na to . Karetka pogotowani jest bardziej potrzebna niz nowy \"misiobus\" do przesiadywania za dworcem PKP i żarcia kebabów
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:12:40
 • Browar z pewnymi akcjami i planowaną przyszłością (rozmowa „Tygodnika”)
  to cos co nazywa sie piwo Jurand nie nadaje sie do pica a za cene 6 zeta to juz wogole. Mocz pawiana, kup[ilem dwa razy pierwszy i ostatni. Gratuluje spierdol.. legendy.
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 11:10:24
 • Budynek szkoły przy Kasprowicza pójdzie na sprzedaż?
  niepoRadni (niejaki Siudak w tamtej akcji maczał palce ) i ich szef znow odwala kiche jak z wieżą i hotelem na Pasymskiej przypominającym do złudzenia stację beznynową . Czy nie mozna w miescie zawiazac jakichs spolek , ktore takie inwestycje by wziely na siebie aby \"obcy\" nie rujnowali w ten sposob miasta i jego charakteru?
  Autor: Pofajdok
  2019-09-17 10:54:28