Czwartek, 21 Listopad, Imieniny: Janusza, Marii, Reginy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Radni chcą mieć KRUS i pieniądze


Wygląda na to, że KRUS nie otrzyma za darmo działki przy ulicy Nauczycielskiej, gdzie chciałaby pobudować swoją siedzibę. Większość radnych chce, aby instytucja nieruchomość kupiła. Jej wartość oszacowano na około 380 tys. zł. - Nie stać nas na takie prezenty – mówią radni Agnieszka Kosakowska i Rafał Kiersikowski.Sprawę opiniowali na ostatnich komisjach radny, bo ma ona stanąć na najbliższej sesji. Przypomnijmy. Dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Olsztynie Henryk Żuchowski zwrócił się do samorządowców ze Szczytna, aby przekazali nieodpłatnie działkę przy ulicy Nauczycielskiej. Miałaby stanąć tam nowa siedziba KRUS. Stara znajduje się przy ulicy 1 Maja. Obiekt jest wynajmowany i nie spełnia standardów.

 

 

 

Gorąca dyskusja

Od kilku tygodni toczy się dyskusja, czy działkę przekazać. Ostateczna decyzja należy do radnych. Ale wygląda na to, że prezentu, czyli nieodpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa nie będzie. - Nie jesteśmy przeciwni tej inwestycji – mówi radny Rafał Kiersikowski. - Ale wydaje mi się, że darmowe przekazania działki nie jest właściwą formą.

- Jesteśmy za tym, aby KRUS rozwijał się w naszym mieście, ale już sprzedaż działki w formie bezprzetargowej byłaby dużym ukłonem ze strony miasta – dodaje Tomasz Łachacz. - Działka wyceniona jest przez rzeczoznawcę na ponad 380 tys. zł i za tę kwotę chcielibyśmy ją sprzedać KRUS-owi. W przetargu cena na pewno byłaby wyższa. Przy tej sprawie musimy mieć na uwadze interes miasta.

 

 

Decydują radni

W podobnym tonie wypowiadała się radna Agnieszka Kosakowska, która powiedziała wprost, że miasta nie stać na takie prezenty. - Za te niemal 400 tys. zł można przecież byłoby zrobić wiele potrzebnych inwestycji – mówi.

Przekazania bronili Andrzej Dziuban i Teresa Moczydłowska. - To szansa na rozwój Szczytna, wpływy z podatków czy nowe miejsca pracy – przekonywali. - W innym przypadku może stać się tak, że kolejna instytucja wyjedzie z naszego miasta.


Decyzja o przekazaniu działki zależy wyłącznie od radnych. - Wnioskodawca chce ją otrzymać za darmo – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Jeśli radni się na to nie zgodzą, to zaproponuję inne rozwiązanie.

 

 

Gmina Szczytno przyjmuje

 

Henryk Żuchowski mówi wprost, że o zakupie działki przez KRUS nie ma mowy. Gdy miejscy radni odmówią, ma plan alternatywny. - Wybuduję siedzibę na terenie gminy Szczytno – mówi „Tygodnikowi Szczytno”. - Wstępne rozmowy już poczyniłem. Czekam na wynik miejskiej sesji, ale dziwię się radnym, że nawet nie poprosili mnie, abym zjawił się na komisji, czy sesji i przedstawił szczegóły tej inwestycji, bo być może to zmieniłoby ich nastawienie. W Radzie Miejskiej Szczytna sporo jest radnych związanych z PSL, które uważa się za partię chłopską, ale jak widzę, nie bardzo chcą pomóc rolnikom, a KRUS jest przecież dla rolników. Dzisiejsza siedziba przy 1 Maja nie spełnia podstawowych standardów i stąd decyzja o budowie nowej. Jestem mieszkańcem Szczytna i dlatego zależy mi, aby to właśnie w tym mieście inwestować. Ale jeśli jest takie nastawienie radnych, to nic na siłę nie będę robić. Szczytno nie chce, to nowa siedziba KRUS powstanie na terenie gminy Szczytno. Tam wójt, radni rozsądniej podchodzą najwyraźniej do rozwoju swojej małej ojczyzny. Przecież taka instytucja to miejsca pracy, podatki...Komentarze do artykułu

marek

To nie obrona interesu miasta ale jednego z przedsiębiorców, \"koleżki\" niektórych radnych. Ten obawia się utraty dobrego najemcy, od którego przez te wszystkie lata uzyskał zapewne z 1,5 mln zł. Już niedługo to Gmina Szczytno będzie cieszyła się dodatkowymi wpływami do kasy samorządowej a miasto dalej będzie pozorowało że coś robi.

Magda

KRUS stać na to, aby działkę kupić, a Szczytno jest niedofinansowanym małym miastem, powinno więc walczyć o każdy grosz. Nikt z nas nie dostałby nic za darmo, za ziemię trzeba uczciwie zapłacić, a chcemy przecież, żeby nasze państwo było uczciwe.

Tomasz TK

Dziwne zachowanie radnych, pół-radnych i ćwierć-radnych. Zachowują się jak Kukiz ze swoimi jowami. JO i WY, to JO a tam WY :-D. Rządzę JO, a nie WY. Dzieci.

Krajan

Nie rozumiem w tej sprawie stanowiska radnych (tej części, która jest przeciwna). Każda instytucja, która obsługuje potrzeby mieszkańców Szczytna i Powiatu i może powstać w Szczytnie powinna spotkać się od razu z ich przychylnością. A tu nie - sam nie skorzysta, ale drugiemu też nie da. W jakim celu ta obstrukcja? Bo jeszcze gdyby była propozycja, jak wykorzystać ten teren, albo pieniądze uzyskane z jego sprzedaży. Ale takiej nie ma i nie będzie: nie bo nie. I tyle. W imię jakichś partykularnych interesików etatowców z ratusza?

Tom

Tak sie dzieje gdy miastem rzadzą ludzie z wizją tylko do konca kadencji i zobaczymy, osoby pracujace na etatach w wspol czy starostwie lub tez nauczyciele i to wf. Zero wizji, tylko pikniki i facebook. Żenada

Marek

Psl. Zdrajcy Polskiej wsi jak przyjada na wies to ich wyeieziemy na Gnoju !!

Napisz


Komentarze

 • Turystyczna perełka powiatu już dostępna
  Dziwne, dlaczego nie ma na zdjęciu Sylwii. A nie, jest, przepraszam, wszystko ok.
  Autor: fan Sylwii
  2019-11-21 15:25:55
 • Toyota zderzyła się z dzikami
  Policja po przyjęciu zgłoszenia pomoże nam w taki sposób, że ukarze nas mandatem. Więc dwa razy się zastanówcie czy powiadamiac policję. Sporadycznie się zdarza by ta formacja komuś pomogła.
  Autor: Marti
  2019-11-21 07:09:55
 • Turystyczna perełka powiatu już dostępna
  Jak zwykle - pani Jaskulska. pyza na polnych ścieżkach... Przepraszam - na ścieżkach rowerowych. To naprawdę innowacyjne. A przez mazurskie okno na świat wyglądamy codziennie. Gdyby nie okejki, to byśmy nie mieli czym dojechać i wrócić z Olsztyna. Może zamiast ścieżek rowerowych - pyza z polnych (rowerowych) dróżek zajęłaby się przewozami regionalnymi.
  Autor: Śmieszek
  2019-11-20 19:47:57
 • Uszedł z życiem po uderzenia TIRA... i zaczęły się kłopoty
  A co na to fundusz gwarancyjny? Po to on chyba jest?
  Autor: Kierowca
  2019-11-20 17:55:39
 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Za taki bałagan tylko pouczenie ? Widocznie policjanci nie szanują naszego miasta i zlitowali się nad kowbojami, co myślą, że im wszystko na drodze wolno. To, że wiozą duży ładunek to ich od niczego nie zwalnia. A wręcz przeciwnie powinni wykazać się większą kreatywnością i odpowiedzialnością.
  Autor: Zawiedzony
  2019-11-20 09:47:13
 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Do tygodnik.szczytno.pl . TIR, dwa TIRy???? .TIR - Transport International Routier porozumienie z 1975 roku o przewożeniu towarów transportem drogowym, tabliczka zabezpieczająca uiszczenie opłaty celnej przez przewoźnika. Polska jako państwo członkowskie UE nie używa tych tablic, stosujemy je tylko gdy pojazd Wywozi , przywozi towar poza UE do kraju objętego poroz. Z 14.11. 1975r . Poprawnie - Ciągnik siodłowy z naczepa . Wiem że się czepiam, ale nie jestem TIRowcem, tylko kierowcą ciężarówki , a z TIRówek korzystają głównie przedstawiciele handlowi ????
  Autor: Kierowca Ciężarówki
  2019-11-20 09:37:44
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Przypomina mi to czasy minione. I sekretarz na kopalni do górników /towarzysze, nasi bracia towarzysze w Gdańsku marzną, zimno jest, trzeba więcej wyngla fedrować/. Chłopy narobili się, całe noce fedrowali, nie jedli, nie pili i 100 ton węgla więcej urobili. Węgiel na wagony załadowano i opisano kartką / dla marznących towarzyszy w Gdańsku/. Skład dojechał do Gdańska, już mają go rozładowywać a tamtejszy I sekretarz do swych towarzyszy /towarzysze jest nam zimno, w zimie zawsze jest zimno, towarzysze w Warszawie marzną, pokażmy im, że jesteśmy mężczyznami, pomożecie?-pomożemy/. W ten sposób skład z węglem pojechał do Warszawy. Tam kolejarz zerwał kartkę z opisem nadawcy i odbiorcy i przykleił następną o treści/dla towarzyszy w Moskwie w ramach solidarności narodów/. W ten oto sposób wszyscy mieli węgiel za darmo. Pieniędzy za węgiel nikt nie zobaczył. Przypadkiem tylko i mocą natury, węgiel ten słabo grzał bo i zima szczególnie mroźna była. Widać już wtedy ekonomistów mieliśmy nie od parady.
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-20 08:36:12
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Jakie zmniejszenie wymiaru zatrudnienia? Jakie wypowiedzenia pracy? Wszystko się zgadza. Zamiast ciężkiej pracy na cały etat w szkole, będzie 3/4 etatu w szkole i 1/4 etatu na lodowisku. Niby mniejsze wynagrodzenie za pracę ale za jaka pracę. Trud i przyjemność w jednym. Przedmiotowy ubytek wynagrodzenia też jest wyłącznie pozorny. Ślizgawka kosztuję 200 tys zł.Z ekonomicznego punktu widzenia rachunek się spina. Nikt nie traci, no może niektórzy zyskują ale, nie bądźmy hejterami. Nie ładnie zazdrościć komuś, że ma więcej.
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-20 08:11:37
 • Śledzińska zastąpiła Domalewskiego w Orzynach
  Sołtys który nawet nie wychodzi z domu i znając życie nawet nie zna wszystkich mieszkańców
  Autor: Mieszkaniec!
  2019-11-19 22:28:00
 • Śledzińska zastąpiła Domalewskiego w Orzynach
  Otóż to taka prawda , co za sołtys , podstawiony ? Śmiech na sali!
  Autor: Mieszkanka ...
  2019-11-19 22:22:58