Czwartek, 9 Lipiec, Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki -

Reklama


Reklama

Radni PiS chcą niższych diet


Radni z klubu PiS złożyli na ostatniej sesji wniosek o obniżenie do końca kadencji diet radnych i pensji burmistrza o 20 procent. Co dalej stanie się z ich wnioskiem?Temat wysokości diet miejskich radnych co jakiś czas pojawia się w przestrzeni medialnej i publicznej. Realnych działań jednak wciąż brak. Jeśli dochodzi do cięć, to tylko takich, które są kosmetyczne i sprawiają, że wysokość diet nie przekracza dozwolonych progów finansowych dla miast wielkości Szczytna. Ostatnio radni diety nieco zmniejszyli, ale zmiana była iluzoryczna, bo dieta uzależniona jest od najniższej krajowej, która ostatnio sporo urosła, dlatego radni ubytku w kieszeni aż tak bardzo nie odczuli.

 

 

Diety i pensja

 

Jak obecnie kształtują się diety radnych i pensja burmistrza? Przewodniczący rady do ręki miesiąc w miesiąc otrzymuje niewiele ponad 2 tys. zł. Jego zastępcy oraz przewodniczący komisji dostają po 1950 zł. Z kolei radny bezfunkcyjny ma dietę wysokości 1696 zł i 50 groszy. Pensja burmistrza brutto to 10 tys. 620 zł (odliczyć od tego trzeba składki ZUS oraz podatki).

 

 

Zagrywka?

 

Burmistrz Krzysztof Mańkowski nie ma wątpliwości, że wniosek radnych to bardziej działania pod publiczkę niż realna chęć zmian.


Reklama

 

- Jeśli ktoś wychodzi z taką propozycją, to bez względu na wynik głosowania powinien dać przykład – mówi. - Obniżyć sobie dietę o 20 procent, pokazać, że się da. Nawet jeśli nie można się jej formalnie zrzec, to przecież można przeznaczyć te 20 procent na jakieś działania charytatywne. Pokazać dowód wpłaty, czy inny dokument. A jeśli ktoś rzuca taki temat i nie decyduje się na konkretne działania, to o czym to świadczy? Trzeba być konsekwentnym.

 

Podobnego zdania jest Tomasz Łachacz, przewodniczący Rady Miejskiej.

 

- Wniosek złożony przez radnych z klubu PiS przedstawiłem innym radnym – mówi. - Klub ma możliwość przygotowania projektu uchwały, który musi być przegłosowany. Na razie jednak sporządzony jest tylko wniosek. Nie ma tam konkretnych uzasadnień, wyliczeń, dlaczego 20, a nie 50 procent na przykład? W mojej ocenie takie wnioski są wyłącznie gestami pod publiczkę, bo nie poszły za tym inne działania, które klub może wykonać.

 

Będą domagali się głosowania

 

Reklama

Pod wnioskiem o obniżenie diet i pensji burmistrza do końca kadencji podpisali się członkowie Klubu Radnych PiS: Teresa Moczydłowska, Anna Rybińska, Andrzej Dziuban i Tomasz Żuchowski. W piśmie można przeczytać: „W dramatycznej sytuacji w kraju i na świecie związanej z pandemią koronawirusa tysiące ludzi cierpi z powodu choroby, traci pracę, wielu mieszkańców naszego miasta boryka się z trudnościami finansowymi, a przedsiębiorcy zawieszają lub zamykają swoją działalność. Należy więc szukać oszczędności, ponieważ solidarność z potrzebującymi jest konieczna i bardziej potrzebna niż kiedykolwiek.”

 

 

- Na najbliższej sesji będę rozmawiała z panem przewodniczącym i będę domagała się przegłosowania naszego wniosku – mówi Teresa Moczydłowska z PiS. - Jeśli wniosek uzyska poparcie radnych, a liczę, że tak się stanie, bo mieszkańcy tego oczekują, to wówczas przygotujemy odpowiedni projekt uchwały.Komentarze do artykułu

Ratownik

Pan Tomasz wraz z kolegami ze swojej grupy przekazał środki na respirator dla szpitala i sprzęt dla ratowników medycznych. Dziękujemy im za to. A Ty społeczniku/hejterze co zrobiłeś dla mieszkańców?

społecznik?

Panie Tomaszu a gdzie honor i godność. Jaki z Pana społecznik?

Społecznik ale za pieniądze.

I co panie Łachacz , teraz pan pokazuje jaki z Pana społecznik....?

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Rybne trofea z Domowego
  A ja takiego karpia złapałem , więźbę dachową zrobiłem z szkieletu a łuskami z niego dach cały pokryłem.

  Bajki wędkarzy.


  2020-07-09 10:29:52
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  W Dźwiersztynach owszem zrobili remont miesiąc temu. Konsekwencja jest taka ze w centrum wsi jest gorzej niż było!!! Tak jest gorzej! Jak nie byłeś to nie pisz ze jest dobrze! Po jednej stronie stoi woda po drugiej dziury zrobiły się jeszcze głebsze niż były. Ale co robota wykonana. Do poprawy Panie Wilczek!

  Dźwiersztyny mają głos!


  2020-07-09 10:23:55
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  To jest kpina. Znaki już postawiono że \'\'remont\" zakończony i z czyją pomocą. Trudno nazwać to naprawą gdy naniesiono coś na nawierzchnie, bez wcześniej, wyrównania i naprawiania jej. Jeżdżę tą trasą codziennie i odczuwam wraz z autem, że jest to bubel. Lepiej nie jest więc gdzie zasadność wykonanej pracy.

  Donder


  2020-07-09 05:27:41
 • Czujne kamery i burmistrz
  Ten awans koleżanki to chyba z izolatki na lepszą celę? - no,bo jeśli ktoś rozumie słowo awans i chce go uczcić, to jest jakoś cywilizowany i nie pozbawiony praw i wolności, i zachowuje się kulturalnie czyli normalnie i pro- a nie antyspołecznie.

  ika


  2020-07-08 23:46:11
 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  Jestem za NIE koszeniem. Vide - decyzje wielkich miast, by kosić maks. 3 razy do roku trawniki miejskie, a niektóre tereny - pozostawiać jako naturalne łąki. Wszystko to w celu zatrzymania wody - dla nas i dla małych stworzeń w glebie. Nasze trawniki to nie pola golfowe w UK ani inne Wimbledony, by musiały mieć trawkę równą i niską jak włos na rekrucie. Dostawałam w poprzednich latach (= kadencji burmistrza) szału, gdy \"dziady\" z podkoszarkami od świtu latały wokół mego bloku i wyły nie tyle kosząc ile wyrywając dopiero co wyrastającą roślinność (łącznie z kwiatami i krzewami) wiele razy od wiosny do jesieni. Zostawiali tylko suche ścierniska. Na nic zdawały się pisma do urzędów UM, że skoro nie siali (siali sąsiedzi, i ja też), to niech nie wyrywają. Teraz jest nareszcie normalniej i cieszę się widząc spokojnie wyrosłą i wykłoszoną trawę, choć zwykle nie daje jej się wysiać naturalnie, bo już zostaje i teraz skoszona / podkoszona. I od razu też podrażnia niektórym nie tylko nerw ale i alergiczną naturę...

  ika


  2020-07-08 23:38:09
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Wywołany do tablicy muszę się odnieść do faktów. W projekcie FIO kierowanym zarówno do młodzieży jak i seniorów zajęliśmy 10 miejsce w kraju na 2314 złożonych wniosków. Podziwiam niektóre wypowiedzi osób, nie znających założeń naszych programów wydają opinie i to znacznie odbiegające od zdania ekspertów. W kolejnym realizowanym przez z Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konkursie w ramach tegorocznej edycji programu ASOS złożono 1795 ofert, gdzie nasza oferta uplasowała się na 33 pozycji. Widocznie dla niektórych zbyt nisko oceniono naszą pracę, gdyż tylko 60 polskich organizacji w priorytecie 1 otrzymało dofinansowanie. Praca na rzecz mieszkańców Szczytna, zawsze jest dla mnie przyjemnością i wyzwaniem . Zwłaszcza wtedy, kiedy odbieram telefon, tak jak dzisiaj, od zapłakanej starszej osoby, która jest ogromnie wdzięczna, za to, że ktoś o niej pomyślał. Dużą pomocą przy docieraniu do tych osób są ośrodki pomocy społecznej i aktywnie działające stowarzyszenia oraz organizacje. Ponieważ, jak widać po komentarzach mamy mnóstwo niewykorzystanego potencjału. Proponuję wyłączyć komputer i rozejrzeć się dookoła, na pewno wokół nas ktoś potrzebuje pomocy. Czasami zwykła herbata i kilka minut rozmowy dla kogoś znaczy bardzo wiele. Pozdrawiam i zapraszam do współpracy Szczytno może być AKTYWNE.

  Paweł Krassowski


  2020-07-08 18:40:05
 • 42-latek życie zawdzięcza policjantom, wyciągnęli go z pożaru (zdjęcia)
  Szkoda że mieszkańcy mają takiego nieodpowiedzialnego lokatora

  Stefek Burczymucha


  2020-07-08 17:45:54
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  A nagranie z kamery samochodowej i świadkowie to już o tym świadczy czy także nie ? Lizusostwem kariery nie zrobisz.

  k.arzyna


  2020-07-08 17:20:41
 • Kamery popilnują Dźwierzut
  To chyba lepiej ,ze wydają na monitoring czyli dają chleb dla takich ludzi jak Pan plus bezpiczeństwo dla innych ludzi a niżeli mieli by to wydać na swoje pensje (przeżreć). To chyba jest plus dla władz ?

  Do pana alo


  2020-07-08 16:58:23
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Posiadanie paragonu na wymianę szyby nie świadczy o uszkodzeniu jej na tej drodze . Odnośnie naprawy dróg przez Pana Nowaka niech się wypowiedzą mieszkańcy wsi Dżwiersztyny gm.Pasym , bagno tam na drodze stało przez kilka lat mimo próśb sołtysa tej wsi i radnego gminy Jedwabno. Zmiana na stanowisku dyrektora dała natychmiastowy rezultat za co bardzo Dziękujemy dla Pana Rafała Wilczka.

  Do K.arzyna i mol.


  2020-07-08 15:07:40