Piątek, 24 Maj, Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

RODO blokuje medale prezydenta dla małżeństw


Co najmniej 60 małżeństw ze Szczytna osiągnie w tym roku staż 50 lat pożycia. Należą się im medale od prezydenta - za długoletnie pożycie małżeńskie. Problem w tym, że rozporządzenie o ochronie danych osobowych RODO uniemożliwia urzędnikom Urzędu Stanu Cywilnego w Szczytnie poinformowanie małżeństw o tym fakcie.- Jubilaci często są w podeszłym wieku i wielu z nich nie wie, że aby otrzymać odznaczenie, muszą sami zgłosić swój jubileusz – mówi Dorota Tomaszczyk, kierownik USC w Szczytnie. - Do tej pory było tak, że informowaliśmy jubilatów o tym fakcie. Za ich zgodą i w ich imieniu przeprowadzaliśmy niezbędne procedury. A jest ich trochę.

 

Dawniej wystarczyło zawiadomić jubilatów

 

Wnioski o nadanie odznaczenia wysyłane są z USC do biura wojewody, a potem kierowane do biura prezydenta RP. Gdy list z gratulacjami zostanie podpisany przez głowę państwa, wtedy urząd stanu cywilnego zawiadamia jubilatów i prosi o informację, gdzie uroczystość ma się odbyć. Na medale i legitymacje czeka się ok. 6-7 miesięcy.

 

- Gdy wprowadzono RODO okazało się, że nie możemy informować indywidualnie małżeństw o ich jubileuszu, bo to byłaby forma przetwarzania i wykorzystania bazy danych – mówi kierownik Tomaszczyk. - Dlatego próbujemy dotrzeć do nich za pomocą mediów.

 

 

Urząd wie, ale... nie może powiedzieć

 

Urzędy doskonale wiedzą, komu stuknęła „małżeńska pięćdziesiątka”, ale w myśl nowego prawa nie mogą zadzwonić, czy nawet wysłać listu z tą informacją.

 

- Stąd nasz apel do małżeństw, dzieci, wnuków, czy prawnuków, aby z nami się skontaktowali – zachęca pani Dorota. - Z wnioskiem o nadanie medali przez prezydenta RP i legitymacji za długoletnie pożycie małżeńskie mogą wystąpić zarówno sami jubilaci, jak i dzieci, wnuki, a nawet przyjaciele pary. Zgłoszenia przyjmowane są osobiście, drogą pocztową lub telefonicznie w naszym urzędzie. Jeśli dostaniemy taką informację i zgodę to pomożemy przebrnąć przez dalsze procedury.


 

Upadek pięknej tradycji?

 

Jubileusze złotych godów, przygotowywane w ratuszu, zawsze były pięknymi uroczystościami, pełnymi wzruszeń. Szkoda byłoby przez nieprecyzyjne prawo zaprzepaścić tę tradycję, niewątpliwie godną uznania i kontynuacji.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach.

 

 

Dorota Tomaszczyk: - Z wnioskiem o nadanie medali przez prezydenta RP i legitymacji za długoletnie pożycie małżeńskie mogą wystąpić zarówno sami jubilaci, jak i dzieci, wnuki, a nawet przyjaciele pary. Zgłoszenia przyjmowane są osobiście, drogą pocztową lub telefonicznie w naszym urzędzie. Na zgłoszenia par czekamy pod numerami 89 624-72-25 lub kom. 694-497-375.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Poniedziałek, 2019-04-29 12:41:02

Natalia ze złotym medalem w Ełku

 • Czwartek, 2019-03-07 10:48:24

Międzynarodowa rywalizacja piłkarzy z WSPol

 • Piątek, 2019-02-22 11:55:49

Cztery medale z Przasnysza

 • Czwartek, 2018-12-27 12:27:46

Maja Rykowska z medalem od mistrza Nastuli


Komentarze

 • Za transport dzieci... do prokuratury
  a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
  Autor: kinga
  2019-05-23 20:49:23
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Żałosne to jest co nasz pan wójt robi... Szukają CH.... Wie czego... Co wy chcecie od nowego przewoznika... Jakiś dobry przekręt jest między p. Wojtek a nasza stara firma która wozila dzieci...
  Autor: Mieszkanka
  2019-05-23 13:37:44
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Jakie skargi P.wojcie od przewoźnika który przegrał?Który czuje się panem na swoim terenie i nie wie jak jeszcze dokopać teraźniejszym.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 11:32:31
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Bzdury! Przewoźnik był naprawdę w porządku. Nie wiem kto mógłby się na niego skarżyć bo, z którym rodzicem bym nie rozmawiała również podzielal moje zdanie. Obecny \"zastępczy\" przewoźnik za to robi sobie jakieś kpiny. Często jest tak, że autobus odjeżdża z przystanku za wcześnie. Poza tym jeszcze w ubiegłym roku gdy dziecko jechało do innej miejscowości niż zamieszkania pobierał opłaty. Coś tu jest chyba nie tak.
  Autor: Xxx
  2019-05-23 10:48:34
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  To już przebija propagandę Korei Północnej. Oficer od czego?
  Autor: Uzjel
  2019-05-23 06:04:41
 • Komendant Fałdowski odwiedził rannych słuchaczy
  Człowieku, wypadki chodzą po ludziach. Może rutyna temu winna...
  Autor: Zbyszek
  2019-05-22 22:59:50
 • Komendant Fałdowski odwiedził rannych słuchaczy
  A co z delikwentem, który ich postrzelił. Ciekawe to, że doświadczony instruktor zaprezentował jakiś kompletny brak profesjonalizmu. Podobno broń raz w roku sama wypala - ale żeby w ręku zawodowca? Zupełnie tego nie rozumiem. Po to jest instruktor, żeby nauczyć bezpiecznego posługiwania się bronią palną. Więc co on w sumie tam zrobił?
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-05-22 14:42:34
 • Egzaminy mimo strajku
  O! Jaki purysta językowy!!! A czytać ze zrozumieniem potrafi? Chyba nie, bo dopiero zaczął pić poranna kawę w biurze (sądząc po czasie dokonania tego wpisu).
  Autor: Śmieszek do Tomasza TK
  2019-05-22 12:44:33
 • 500 sztuk węgorza trafiło do naszych jezior (zdjęcia)
  Popatrzcie, nawet tutaj nasz ukochany Burmistrz- na pewno to z jego inicjatywy. Ale facet ma parcie na szkło. nasi celebryci mogliby się od niego uczyć. Strach otworzyć lodówkę- żeby nie ukazał się Pan Burmistrz
  Autor: dr
  2019-05-22 09:13:21