Wtorek, 23 Lipiec, Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

RODO blokuje medale prezydenta dla małżeństw


Co najmniej 60 małżeństw ze Szczytna osiągnie w tym roku staż 50 lat pożycia. Należą się im medale od prezydenta - za długoletnie pożycie małżeńskie. Problem w tym, że rozporządzenie o ochronie danych osobowych RODO uniemożliwia urzędnikom Urzędu Stanu Cywilnego w Szczytnie poinformowanie małżeństw o tym fakcie.- Jubilaci często są w podeszłym wieku i wielu z nich nie wie, że aby otrzymać odznaczenie, muszą sami zgłosić swój jubileusz – mówi Dorota Tomaszczyk, kierownik USC w Szczytnie. - Do tej pory było tak, że informowaliśmy jubilatów o tym fakcie. Za ich zgodą i w ich imieniu przeprowadzaliśmy niezbędne procedury. A jest ich trochę.

 

Dawniej wystarczyło zawiadomić jubilatów

 

Wnioski o nadanie odznaczenia wysyłane są z USC do biura wojewody, a potem kierowane do biura prezydenta RP. Gdy list z gratulacjami zostanie podpisany przez głowę państwa, wtedy urząd stanu cywilnego zawiadamia jubilatów i prosi o informację, gdzie uroczystość ma się odbyć. Na medale i legitymacje czeka się ok. 6-7 miesięcy.

 

- Gdy wprowadzono RODO okazało się, że nie możemy informować indywidualnie małżeństw o ich jubileuszu, bo to byłaby forma przetwarzania i wykorzystania bazy danych – mówi kierownik Tomaszczyk. - Dlatego próbujemy dotrzeć do nich za pomocą mediów.

 

 

Urząd wie, ale... nie może powiedzieć

 

Urzędy doskonale wiedzą, komu stuknęła „małżeńska pięćdziesiątka”, ale w myśl nowego prawa nie mogą zadzwonić, czy nawet wysłać listu z tą informacją.

 

- Stąd nasz apel do małżeństw, dzieci, wnuków, czy prawnuków, aby z nami się skontaktowali – zachęca pani Dorota. - Z wnioskiem o nadanie medali przez prezydenta RP i legitymacji za długoletnie pożycie małżeńskie mogą wystąpić zarówno sami jubilaci, jak i dzieci, wnuki, a nawet przyjaciele pary. Zgłoszenia przyjmowane są osobiście, drogą pocztową lub telefonicznie w naszym urzędzie. Jeśli dostaniemy taką informację i zgodę to pomożemy przebrnąć przez dalsze procedury.


 

Upadek pięknej tradycji?

 

Jubileusze złotych godów, przygotowywane w ratuszu, zawsze były pięknymi uroczystościami, pełnymi wzruszeń. Szkoda byłoby przez nieprecyzyjne prawo zaprzepaścić tę tradycję, niewątpliwie godną uznania i kontynuacji.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach.

 

 

Dorota Tomaszczyk: - Z wnioskiem o nadanie medali przez prezydenta RP i legitymacji za długoletnie pożycie małżeńskie mogą wystąpić zarówno sami jubilaci, jak i dzieci, wnuki, a nawet przyjaciele pary. Zgłoszenia przyjmowane są osobiście, drogą pocztową lub telefonicznie w naszym urzędzie. Na zgłoszenia par czekamy pod numerami 89 624-72-25 lub kom. 694-497-375.

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze