Niedziela, 18 Sierpień, Imieniny: Anity, Elizy, Mirona -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Pszczelarstwo to pasja seniorów (zdjęcia)


Pszczelarze z naszego powiatu spotkali się w niedzielę na corocznym opłatku. Była to okazja do wspólnego świętowania, ale też rozmów o przyszłość tego ginącego zawodu. - Z roku na rok sytuacja jest trudniejsza – ubolewa Adam Błoński, pszczelarz z Rozóg, a zarazem szef Rejonowego Koła Pszczelarzy w Szczytnie.W naszym powiecie w kole zrzeszone są 64 osoby.

 

 

 

- Ale pszczelarzy jest zdecydowanie więcej – mówi Adam Błoński. - W gminie Rozogi na przykład do Koła należy 3, a jest 10 osób, które pszczelarstwem się zajmują. Podobnie jest na przykład w Świętajnie. Z rozmów z kolegami wynika, że chcieliby oni należeć do Koła, ale woleliby, aby powstały lokalne, gminne struktury.

 

 

 

W niedzielę do Restauracji Zacisze, w której odbył się opłatek przybyło kilkadziesiąt osób. Uroczystość krótką modlitwą i dzieleniem się opłatkiem zainicjował ksiądz Józef Grażul. Później przyszedł czas na występy artystyczne, obiad i prywatne rozmowy, oczywiście o pszczołach.

 

 

Adam Błoński z Rozóg pasiekę ma już od 20 lat.

 

- Pszczołami zajmował się też mój ojciec i dziadek – wspomina. - Moja rodzina wie, że własny miód to świetna sprawa. To zdrowie. To niezastąpiony produkt dietetyczny, energetyczny i zdrowotny. Ten najbardziej poszukiwany i ceniony to miód wrzosowy i spadziowy.


 

 

Jak mówi pan Adam, a potwierdzają to też inni pszczelarze, hodowla pszczół staje się coraz trudniejsza. - Diametralnie, na przestrzeni ostatnich lat zmienia się środowisko – mówi. - Zaczyna brakować nam miejsc pożytku. Opryski, chemia zabijają nasze pszczoły. Tak naprawdę zostały nam jedynie lasy, drzewa owocowe i na wiosnę mniszek. Pozostałe miejsca pożytku już praktycznie nie istnieją.

 

Pszczelarstwo to pasja osób starszych. Ze statystyk szczycieńskiego koła wynika, że zajmują się nim osoby głównie po 65 roku życia.

 

- Młodzieży w naszym kole, czyli osób do 35 roku życia mamy zaledwie czworo – mówi Błoński. - Szkoda, bo to naprawdę piękny zawód.Komentarze do artykułu

Hanna Matusik

Wspaniały news tylko ja się pytam gdzie ten polski miód. W sprzedaży detalicznej groza i sztampa i tylko pokątnie można kupić coś naprawdę wartościowego. W wioskach są małe lokalne sklepy a miodu z okolic nie ma i dobrze że ten artykuł powstał bo właśnie dowiedziałam się że wytwórców miodu jest dużo. Osobiście przypadkiem znalazłam dostawcę i miód mam ale to czyste zrządzenie losu. Pozdrawiam wszystkich Pszczelarzy. Dziękuję za Wasz trud.

Napisz


Komentarze

 • Radni nie chcą dawać prezentów
  No to jestem zdumiony tym, że jeśli wszystkie instytucje się centralizują, a tu ktoś jednak chce \"zamontować\", czy rozbudować oddział instytucji w Szczytnie - to radni protestują i stwarzają przeszkody. Ci wielce oświeceni nasi radni niech pójdą wreszcie po rozum do głowy, a nie tylko po dietę radnego. Ale co się dziwić - pies ogrodnika: sam nie zje, ale drugiemu nie da. Chyba, że psa kiełbasą się przekupi.
  Autor: Śmieszek
  2019-08-16 14:53:29
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  PAN Radny raczej do powiedzenia za wiele nie ma co zresztą widac na nagraniach z sesji.
  Autor: Slawomir
  2019-08-16 11:26:01
 • Kraksa na Leyka, kierowca uciekł (zdjęcia)
  Ważne że mordeczce nic nie jest ch#j z prawem jazdy i ch#j z tym samochodem. Ja tobym go uniewinnił.
  Autor: Zbiórka_na_race_szlugów_do_aresztu.
  2019-08-14 19:00:22
 • Molo, jak scena amfiteatru – MDK zaprasza artystów
  Może by zainwestować w publiczny fortepian/pianino? W Polsce jest to dosyć rzadko spotykane, a znalazłoby się trochę chętnych do wypróbowania swoich sił, zwłaszcza, że obok jest szkoła muzyczna kryjąca wiele talentów.
  Autor: Ariia
  2019-08-14 12:35:26
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Pytam się tylko. Czym miasto jako organizator chce przyciągnąć mnie jako jego obywatela? Wykonawcy - poziom równy dożynkom. Oprawa - poziom festynu. Atrakcje - stragan dziadostwa. Droga władzo mojego kochanego miasta, obudźcie się wreszcie. Mamy wielki potencjał, a robimy imprezę na odwal, aby tylko się odbyła. Oddajcie nam naszą imprezę. Mieszkaniec Szczytna.
  Autor: Dżordż
  2019-08-13 14:18:22
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Jak już wiele razy wspominałem. Dni Mojego kochanego miasta, skończyły się już dawno. W tym roku przebiły już wszystko i sięgnęły totalnego dna. Bazariada i nic więcej. Poziom artystyczny równy z dożynkami w Wąchocku. Repertuar bardzo ambitny, w sam raz by przyciągnąć inteligencję z okolicznych \"metropolii\" z kurpiakami na czele. Panie Burmistrzu głosowałem na Pana, ale jeżeli chce Pan coś zrobić dobrego dla miasta niech się Pan wsłucha w głos swoich mieszkańców i przeorganizuje naszą imprezę w taki sposób, aby była to impreza w głównej mierze dla nas, dla mieszkańców. To święto naszego Grodu. Nie potrzebujemy bazariady i wszechobecnej tandety. Chcemy dobrej muzyki, nie polo coś tam. Stop bazariadzie.
  Autor: Jaśnie pan z gorszego sortu
  2019-08-13 14:06:11
 • Złoto-srebrna Karolina Piechowicz
  Gratulacje Karolina! Już nie mogę się doczekać, jak Cię będziemy oglądać na olimpiadzie !
  Autor: Jarek
  2019-08-13 14:02:00
 • Wejść do jeziora można zawsze, ale... nie wszędzie
  Co do zasady ma Pan rację, nie wolno grodzić nieruchomości i uniemożliwiać PRZEJŚCIA i to słowo jest kluczowe. Często osoby zgłaszające pretensje i powołujące się na przywołane przez Pana przepisy utożsamiają je z możliwością wypoczynku nad brzegiem zbiorników wodnych. Więc jeszcze raz przejść brzegiem możemy plażować już nie. Pozdrawiam
  Autor: Wodnik
  2019-08-13 13:09:16
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  Moze Pan radny powinien zainteresować się sytuacją uzdrowienia sluzby zdrowia w naszym mieście? Nowy szpital wybudować, i 2 nowe przychodnie oczywiście wszystko ze srodkow wlasnych.... A i odrazu sprawę ubytku liczby mieszkańców wyjaśni i naprawi.... Taki czlowiek orkiestra na panstwowej posadzce....
  Autor: Facebook wszystko przyjmie....
  2019-08-13 11:10:29
 • Oliwia Grajko – szóstoklasistka na szóstkę
  Powodzenia i samych sukcesów!
  Autor: Super
  2019-08-13 09:29:36