Piątek, 24 Maj, Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

„Psia grypa” rozłożyła naszych policjantów


Wyjątkowo chorowici funkcjonariusze pracują w szczycieńskiej komendzie powiatowej w Szczytnie. W środę (7 listopada) aż 70 procent stanu osobowego jednostki było na L4. Przekładając to na liczby, z około 140 policjantów na służbę stawiło się około 40. To forma walki o podwyżki. W skali naszego województwa „choruje: 38 procent policjantów.

 

 Mundurowi w Polsce żartobliwie określają wysyp zwolnień epidemią „psiej grypy”. W niektórych komendach pracuje jedynie sam szczebel kierowniczy. Zwolnienia zostały zauważone także w niektórych komendach Państwowej Straży Pożarnej na terenie kraju, jednak zamiast na „psią grypę” - strażacy chorują na „czerwonkę”.

 

Psia grypa i czerwonka

Fala zwolnień lekarskich dotknęła Komendę Powiatową Policji w Szczytnie. Tylko w środę z L4 (zwolnień lekarskich) skorzystało około 70 procent funkcjonariuszy. To niemal 100 chorych policjantów ze 140-osobowej obsady jednostki.

Masowe zwolnienia lekarskie to element policyjnego protestu. Mundurowi domagają się podwyżek i lepszych warunków pracy. Od kilku miesięcy funkcjonariusze nie nakładają mandatów, tylko stosują upomnienia, na początku października zorganizowali w Warszawie manifestację. Policjanci nie mogą strajkować, więc postanowili ominąć to prawo i... zadbać o swoje zdrowie. Jak się okazuje, według lekarzy, którzy wystawiają L4, to bardzo schorowana grupa.

Czy choroby policjantów odbiją się na naszym bezpieczeństwie? Jest to bardzo realne, bo przy niemal 40-osobowej obsadzie trudno zapewnić ciągłość nawet jednego 24-godzinnego patrolu. W skali naszego województwa „choruje” 38 procent policjantów.

 

- Mimo tej sytuacji staramy się zapewnić ciągłość służby – twierdzi podkomisarz Ewa Szczepanek ze szczycieńskiej policji. - Zgłoszenia od mieszkańców są obsługiwane, czego dowodem jest na przykład zatrzymanie agresywnego mężczyzny w Wielbarku.

 

 

 

- Komendanci wszystkich jednostek starają się zachować ciągłość służby – mówi kom. Krzysztof Wasyńczuk, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. - Patroli oczywiście jest mniej.


 

 

Bezpiecznie, ale mniej patroli

- Zdrowi funkcjonariusze starają się wykonywać zadania za swoich chorych kolegów. W imieniu komendanta wojewódzkiego bardzo im za to dziękuję. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to zapewniam, że sprawy pilne dotyczące zagrożenia życia, czy zdrowia będą realizowane w pierwszej kolejności, ale rzeczywiście inne, mniej ważne sprawy, ich realizacja może się wydłużyć. Proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Dotyczy to na przykład drogowych kolizji. Być może na patrol przyjdzie poczekać dłużej.

 

Będzie potrzebna pomoc WSPol?

Chorych policjantów w jednostce w Szczytnie jest w skali województwa chyba najwięcej. - Jeśli komendant powiatowy będzie mógł zapewnić ciągłość służby i zwróci się o pomoc do komendanta wojewódzkiego o wsparcie, to na pewno je otrzyma – zapewnia rzecznik KWP.

Szczytno w ogóle jest specyficznym powiatem, bo w jednym miejscu skoszarowanych jest parę tysięcy funkcjonariuszy. Mowa oczywiście o Wyższej Szkole Policji. Czy oni mogą wspomóc jednostkę w Szczytnie? - WSPol podlega pod komendę główną – mówi komisarz Wasyńczuk. - Na tę chwilę musimy korzystać ze swoich, czyli wojewódzkich zasobów osobowych. Dysponowanie funkcjonariuszami z WSPol jest w gestii komendanta głównego.

 

 

 

Fot. archiwum

 

Jeszcze w lipcu nasi policjanci wyglądali na zdrowych i szczęśliwych. W listopadzie wirus niezadowolenia zainfekował około 70% szczycieńskich funkcjonariuszy. W przypadku tej „choroby” moc uzdrowienia dysponują władze państwowe i resortowe.Komentarze do artykułu

mirek

chcą uczyć prawa a sami je łamią !!!!!

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Za transport dzieci... do prokuratury
  a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
  Autor: kinga
  2019-05-23 20:49:23
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Żałosne to jest co nasz pan wójt robi... Szukają CH.... Wie czego... Co wy chcecie od nowego przewoznika... Jakiś dobry przekręt jest między p. Wojtek a nasza stara firma która wozila dzieci...
  Autor: Mieszkanka
  2019-05-23 13:37:44
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Jakie skargi P.wojcie od przewoźnika który przegrał?Który czuje się panem na swoim terenie i nie wie jak jeszcze dokopać teraźniejszym.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 11:32:31
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Bzdury! Przewoźnik był naprawdę w porządku. Nie wiem kto mógłby się na niego skarżyć bo, z którym rodzicem bym nie rozmawiała również podzielal moje zdanie. Obecny \"zastępczy\" przewoźnik za to robi sobie jakieś kpiny. Często jest tak, że autobus odjeżdża z przystanku za wcześnie. Poza tym jeszcze w ubiegłym roku gdy dziecko jechało do innej miejscowości niż zamieszkania pobierał opłaty. Coś tu jest chyba nie tak.
  Autor: Xxx
  2019-05-23 10:48:34
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  To już przebija propagandę Korei Północnej. Oficer od czego?
  Autor: Uzjel
  2019-05-23 06:04:41
 • Komendant Fałdowski odwiedził rannych słuchaczy
  Człowieku, wypadki chodzą po ludziach. Może rutyna temu winna...
  Autor: Zbyszek
  2019-05-22 22:59:50
 • Komendant Fałdowski odwiedził rannych słuchaczy
  A co z delikwentem, który ich postrzelił. Ciekawe to, że doświadczony instruktor zaprezentował jakiś kompletny brak profesjonalizmu. Podobno broń raz w roku sama wypala - ale żeby w ręku zawodowca? Zupełnie tego nie rozumiem. Po to jest instruktor, żeby nauczyć bezpiecznego posługiwania się bronią palną. Więc co on w sumie tam zrobił?
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-05-22 14:42:34
 • Egzaminy mimo strajku
  O! Jaki purysta językowy!!! A czytać ze zrozumieniem potrafi? Chyba nie, bo dopiero zaczął pić poranna kawę w biurze (sądząc po czasie dokonania tego wpisu).
  Autor: Śmieszek do Tomasza TK
  2019-05-22 12:44:33
 • 500 sztuk węgorza trafiło do naszych jezior (zdjęcia)
  Popatrzcie, nawet tutaj nasz ukochany Burmistrz- na pewno to z jego inicjatywy. Ale facet ma parcie na szkło. nasi celebryci mogliby się od niego uczyć. Strach otworzyć lodówkę- żeby nie ukazał się Pan Burmistrz
  Autor: dr
  2019-05-22 09:13:21