Środa, 16 Czerwiec
Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita -

Reklama


Reklama

Przygotowania do nowej oczyszczalni


Świętajno przygotowuje się do przebudowy miejscowej oczyszczalni ścieków. - Jesteśmy właśnie przed ogłoszeniem konkursu na przygotowanie projektu technicznego wraz z dokumentacją budowlaną – mówi wójt gminy dr Alicja Kołakowska.Szacowany koszt projektu to 130 tys. zł. Sama inwestycja może pochłonąć nawet 11 mln zł. W ubiegłym roku przygotowana była koncepcja i wskazała kierunki modernizacji oczyszczalni, która postała w 1996 roku. Władze gminy nie ukrywają, że liczą na pozyskanie środków unijnych.


Reklama

- Byliśmy nawet w Łukcie, aby podejrzeć ich świeżo zmodernizowany obiekt – mówi wójt Kołkowska. - Wszystko opiera tam się na komputerach. My chcieliśmy zobaczyć tam przede wszystkim rozwiązania technologiczne, aby móc je przenieść do naszej oczyszczalni.

Modernizacja oczyszczalni w Świętajnie to tak naprawdę kompleksowa przebudowa. Pojawi się tam wiele nowoczesnych rozwiązań. Miedzy innymi to, że oczyszczalnia będzie samowystarczalna jeśli chodzi o ciepło. Będą ją ogrzewały ścieki, które do niej trafią.

Reklama

 

- Planujemy przebudować nasz obiekt w takiej technologii, która pozwoli wyprzedzić czas i da nam spokój w tym temacie na co najmniej 20 lat – mówi wójt Kołakowska. - Takie mamy założenia.

 

„Nowa” oczyszczalnia ma mieć zwiększoną przepustowość do 720 m3 na dobę. W tej chwili jest to zaledwie 300 m3, przy działającym jednym ciągu (drugi działa, ale nie w pełni). Bywają jednak dni, gdy do oczyszczalni trafia nawet 450 m3 ścieków na dobę, a latem jeszcze więcej. To sprawia, że dość często jest ona przeciążona. Dokumentacja techniczna ma być gotowa w przyszłym roku. Jeśli uda się pozyskać wsparcie, to inwestycja też mogłaby ruszyć w przyszłym roku

.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze