Reklama


Reklama

Przybywa nieszczepionych dzieci i chorób zakaźnych


Ogólnopolskie i światowe media straszą koronawirusem. Sprawdziliśmy z jakimi chorobami „mierzy” się szczycieński sanepid. Okazuje się, że w naszym powiecie z roku na rok przybywa nieszczepionych dzieci i chorób zakaźnych.Kary za nieszczepienie dzieci sięgają w naszym powiecie od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Do dziś taką grzywnę otrzymało kilkudziesięciu rodziców. Średnio jest to ok. 600 zł na osobę. Tylko w 2019 roku w naszym powiecie nie zaszczepiono 67 dzieci. Najwięcej w samym Szczytnie – 56.

 

Za nieszczepienie dzieci odpowiadają oboje rodzice czy prawni opiekunowie. Czyli grzywnę otrzymuje i mama, i tata.

 

-Tak naprawdę problem szczepień rozpoczął się w naszym powiecie w 2011 roku – mówi Grażyna Sosnowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczytnie. - To wówczas odnotowaliśmy czworo dzieci, których opiekunowie uchylali się od tego obowiązku.

 

Potem z roku na rok ta liczba systematycznie wzrastała. W 2014 roku było to już 22 dzieci, w 2019 63 (37 nowych dzieci), a w 2019 już 67 (20 nowych).

 

 

W Szczytnie najwięcej, najmniej w Rozogach i Dźwierzutach

 

Najwięcej nieszczepionych dzieci mieszka w Szczytnie – 56, miasto i gmina Pasym – 2, gmina Jedwabno – 2, gmina Rozogi 1, gmina Świętajno 2, miasto i gmina Wielbark 3, gmina Dźwierzuty 1.

 

- Szczepieniami obowiązkowymi objęte są dzieci od urodzenia do 19 roku życia – mówi Grażyna Sosnowska. - Szczepienia obejmują 13 jednostek chorobowych.

 

Niektóre samorządy, aby zmobilizować rodziców do szczepień, próbowały zakazać przyjmowania nieszczepionych dzieci do przedszkoli. - W naszym powiecie takich obostrzeń nie ma, bo finalnie okazało się, że takie zakazy nie są zgodne z konstytucją – mówi Sosnowska.

 

 

Surowe grzywny

 


Reklama

Sanepid ma jednak inne narzędzie nacisku. Jest nim postępowanie egzekucyjne. Grzywny za unikanie szczepień zaczynają się od 500 zł do nawet 50 tys. zł.

 

- Sprawy opornych rodziców kierujemy do wojewódzkiej stacji sanepidu, która ma upoważnienie wojewody do przeprowadzania postępowań egzekucyjnych – mówi Grażyna Sosnowska. - Na razie nakładamy minimalne grzywny, jednak może to się zmienić. Karze podlega każdy z opiekunów prawnych dziecka, jeśli więc grzywna wynosi 500 zł to taką kwotę płaci i mama i tata takiego dziecka bądź inni prawni opiekunowie.

 

Przed nałożeniem grzywny pracownicy sanepidu wzywają wcześniej opiekunów na rozmowy.

 

- Staramy się im tłumaczyć, dlaczego warto i należy szczepić dzieci – mówi pani Grażyna. - Mamy małe sukcesy, bo w 2018 i 2019 roku udało nam się przekonać do tego opiekunów 10 dzieci. Ale bywa też i tak, że rodzice nie stawiają się na takie wezwanie. Ukrywają się. Wymeldowują.

 

Rzadkie powikłania

 

Rodzice obawiają się poszczepionkowych powikłań. Mnóstwo informacji na ten temat można znaleźć w internecie.

 

- I rodzice głównie stąd czerpią wiedzę, niestety, bardzo często nierzetelną, wręcz kłamliwą – mówi Grażyna Sosnowska. - Powikłania są niezwykle rzadkie. W naszym powiecie od 2004 roku do 2019 odnotowaliśmy 31 takich przypadków. 30 były powikłaniami tak zwanymi łagodnymi, a tylko 1 zakwalifikowano jako poważny. A dodam, że rocznie średnio w naszym powiecie obowiązkowym szczepieniom podlega około 13 tys. 200 dzieci.

 

 

 

Obecnie szczycieński sanepid prowadzi 64 postępowania egzekucyjne względem rodziców i opiekunów prawnych dzieci, które nie są poddawane szczepieniom.

Reklama

 

W skali roku w naszym powiecie rodzi się około 650 dzieci rocznie. W 2018 roku urodziło się 641, a w 2019 dokładnie 650.

 

 

Trochę statystyk z sanepidu

 

Szczycieński sanepid podsumował ubiegły rok. Tylko porównanie z rokiem wcześniejszym (2018) wskazuje, że liczba przypadków chorób zakaźnych wyraźnie rośnie. Na „pocieszenie” warto dodać, że nie odnotowano żadnego zachorowania na odrę, nie było też powikłań, które kończyły się śmiercią.

 

Choroby zakaźne: rok 2019 rok 2018

 

salmonelloza i zatrucia pokarmowe 6 - 22

 

wirusowe zakażenia jelitowe wywołane przez rotawirusy 107 - 47

 

wirusowe zakażenia jelitowe czynnik nieokreślony 164  - 67

 

wirusowe zakażenia u dzieci do lat 2 108 - 47

 

zapalenie żołądkowo-jelitowe 174 - 29

 

borelioza 111 - 95

 

ospa wietrzna 261 - 126

 

grypa i choroby grypopochodne 2092 - 800

 

Fot. Grażyna Sosnowska - Powiatowy Inspektor Sanitarny w SzczytnieKomentarze do artykułu

Anka

Jaka manipulacja. np. od boreliozy nie ma szczepionek i zachorowalno.ść na boreliozę nie ma nic wspólnego z nieszczepieniem dzieci. Do Lenki, która pisze. \"Co jest jednak ważniejsze: ewentualne, bardzo rzadkie powikłania, czy bardziej prawdopodobne ciężkie i czasem śmiertelne skutki, wynikające z zachorowania?\" Rzecz w tym, że powikłania po szczepieniu wcale nie są rzadkie. Choroby wyeliminowano dzięki lepszym warunkom higienicznym, standardowi życia, itd. I dlaczego naszemu pokoleniu wystarczyło KILKA szczepionek a my jesteśmy ZMUSZENI szczepić dzieci KILKUDZIESIĘCIOMA szczepionkami?! Dlaczego przed każdym obowiązkowym szczepieniem mego dziecka jak matka MUSIAŁAM podpisać kwi, że jestem świadoma zagrożeń ewentualnych komplikacji O KTÓRYCH NIGDY LEKARZ NIE INFORMUJE?! Dlaczego dzieci w Polsce MUSZĄ obowiązkowo być zaszczepione największą ilością szczepionek w całej Europie? Dlaczego w pierwszej dobie noworodka szczepią aż trzema szczepionkami?

lenka

To właśnie dzięki masowym szczepieniom wyeliminowano groźne epidemie. Uchylanie się od sczepień może doprowadzić do ich powrotu. Rozumiem niepokój rodziców. Co jest jednak ważniejsze: ewentualne, bardzo rzadkie powikłania, czy bardziej prawdopodobne ciężkie i czasem śmiertelne skutki, wynikające z zachorowania? Poza tym nieszczepione dzieci nie żyją na pustyni i mogą, w przypadku zachorowań, zagrażać innym.

Rale

Czy w przypadku powikłań po szczepiakach, rodzice mogą domagać się odszkodowania od sanepidu? Czy w przypadku stałych uszkodzeń na zdrowiu dziecka, wywołanych przez szczepionki, sanepid będzie wypłacać dożywotnie odszkodowanie i zapewni pomoc rehabilitacyjną?

Napisz

Reklama


Komentarze

 • 26-latek hodował marihuanę w mieszkaniu
  Biedny chłopak za to że pielęgnował swoje hobby pójdzie siedzieć. Nie wierzę że kiedykolwiek zrobił tym komuś krzywdę. Nie chcę pouczać organów ścigania bo to nie ich wina że takie mamy prawo a oni chcą zarabiać choć wiem że wielu też pali ale mogli by się zająć tymi co krzywdzą ludzi. (Tak samo jak lekarze mogli by przestać zabijać ludzi dla pieniędzy)

  Adrian


  2020-09-24 07:22:19
 • Szczytno wysoko w rankingu na... tanie życie
  Panie burmistrzu, teraz prosimy o miejsce Szczytna w rankingu wynagrodzeń i jakości życia...

  Ja


  2020-09-23 20:23:04
 • Ślimak - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Ślimak jest trafnym symbolem Szczytna. Ślimaczy się wszystko, każda dziedzina naszego życia. Teraz nasze władze mogą z czystym sumieniem powiedzieć- czego chcecie, mamy przecież ślimaka. A jak pięknie na fotce będzie wglądał nasz Pan Burmistrz. Wyobraźcie sobie: Pan Burmistrz a obok ślimak. Jakżesz trafne.

  dr


  2020-09-23 17:17:38
 • Plebiscytowy projekt (zdjęcia)
  Super inicjatywa.

  Joanna


  2020-09-23 16:27:06
 • Podziękowali rolnikom z trud pracy (zdjęcia)
  Widzę, że maseczki pozakładane,,, i to prawidłowo,,

  X1


  2020-09-23 16:11:51
 • Przez sąsiedzkie podziały cierpią całe Działy
  Madki uspokujta sie, bo zadzwonie do Jaworowicz

  Prokreator


  2020-09-23 08:54:51
 • Scena – spełnienie marzeń Krzysztofa Berendta (zdjęcia)
  Niezwykła osobowość, zdarzyło mi sie zobaczyć tą niesamowitą pełną pasji twórczość. Niestety nie zdarzyło mi sie wspołpracować, aczkolwiek z młodszą siostrą wiele razy. Utalentowane rodzeństwo, przesymatyczni ludzie, pełni entuzjazju i pozytywnej energii. Podziwiam. Życzę powodzenia w dążeniu do realizacji marzeń i celów. Pozdrawiam serdecznie, wszystkiego dobrego.

  Katarzyna Sławińska


  2020-09-23 01:35:43
 • W naszych lasach pojawiła się modliszka (zdjęcia)
  Pierwszą Modliszkę przypadkowo znalazłem na trasie na Strugę już w roku 2000 oraz Turkuć Podjadek,który miał ok.5 centymetrów i wyglądał niesamowicie.

  HANS


  2020-09-22 22:46:12
 • Scena – spełnienie marzeń Krzysztofa Berendta (zdjęcia)
  Powodzenia w poszerzaniu terytorium tego NIEBA, zarażaj swoim optymizmem i życzliwością wszystkich wokół siebie, a talent, który masz niech będzie dla Ciebie szerokim terenem nowych wyzwań i sukcesów. Świat stoi przed Tobą otworem, bierz garściami dobro z niego płynące.

  Mirosława Lipka


  2020-09-22 21:48:12
 • Schronisko młodzieżowe odzyska dawny blask (zdjęcia)
  Takie schronisko aż się prosi w b. SP1/Gimnazjum 1 - obecnie budynku SP3. Niemiec wybudował szkołę ok. 100 lat temu,to niech budynek nadal służy młodziezy.

  ika


  2020-09-22 20:23:04