Środa, 26 Luty, Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Przybywa nieszczepionych dzieci i chorób zakaźnych


Ogólnopolskie i światowe media straszą koronawirusem. Sprawdziliśmy z jakimi chorobami „mierzy” się szczycieński sanepid. Okazuje się, że w naszym powiecie z roku na rok przybywa nieszczepionych dzieci i chorób zakaźnych.Kary za nieszczepienie dzieci sięgają w naszym powiecie od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Do dziś taką grzywnę otrzymało kilkudziesięciu rodziców. Średnio jest to ok. 600 zł na osobę. Tylko w 2019 roku w naszym powiecie nie zaszczepiono 67 dzieci. Najwięcej w samym Szczytnie – 56.

 

Za nieszczepienie dzieci odpowiadają oboje rodzice czy prawni opiekunowie. Czyli grzywnę otrzymuje i mama, i tata.

 

-Tak naprawdę problem szczepień rozpoczął się w naszym powiecie w 2011 roku – mówi Grażyna Sosnowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczytnie. - To wówczas odnotowaliśmy czworo dzieci, których opiekunowie uchylali się od tego obowiązku.

 

Potem z roku na rok ta liczba systematycznie wzrastała. W 2014 roku było to już 22 dzieci, w 2019 63 (37 nowych dzieci), a w 2019 już 67 (20 nowych).

 

 

W Szczytnie najwięcej, najmniej w Rozogach i Dźwierzutach

 

Najwięcej nieszczepionych dzieci mieszka w Szczytnie – 56, miasto i gmina Pasym – 2, gmina Jedwabno – 2, gmina Rozogi 1, gmina Świętajno 2, miasto i gmina Wielbark 3, gmina Dźwierzuty 1.

 

- Szczepieniami obowiązkowymi objęte są dzieci od urodzenia do 19 roku życia – mówi Grażyna Sosnowska. - Szczepienia obejmują 13 jednostek chorobowych.

 

Niektóre samorządy, aby zmobilizować rodziców do szczepień, próbowały zakazać przyjmowania nieszczepionych dzieci do przedszkoli. - W naszym powiecie takich obostrzeń nie ma, bo finalnie okazało się, że takie zakazy nie są zgodne z konstytucją – mówi Sosnowska.

 

 

Surowe grzywny

 


Reklama

Sanepid ma jednak inne narzędzie nacisku. Jest nim postępowanie egzekucyjne. Grzywny za unikanie szczepień zaczynają się od 500 zł do nawet 50 tys. zł.

 

- Sprawy opornych rodziców kierujemy do wojewódzkiej stacji sanepidu, która ma upoważnienie wojewody do przeprowadzania postępowań egzekucyjnych – mówi Grażyna Sosnowska. - Na razie nakładamy minimalne grzywny, jednak może to się zmienić. Karze podlega każdy z opiekunów prawnych dziecka, jeśli więc grzywna wynosi 500 zł to taką kwotę płaci i mama i tata takiego dziecka bądź inni prawni opiekunowie.

 

Przed nałożeniem grzywny pracownicy sanepidu wzywają wcześniej opiekunów na rozmowy.

 

- Staramy się im tłumaczyć, dlaczego warto i należy szczepić dzieci – mówi pani Grażyna. - Mamy małe sukcesy, bo w 2018 i 2019 roku udało nam się przekonać do tego opiekunów 10 dzieci. Ale bywa też i tak, że rodzice nie stawiają się na takie wezwanie. Ukrywają się. Wymeldowują.

 

Rzadkie powikłania

 

Rodzice obawiają się poszczepionkowych powikłań. Mnóstwo informacji na ten temat można znaleźć w internecie.

 

- I rodzice głównie stąd czerpią wiedzę, niestety, bardzo często nierzetelną, wręcz kłamliwą – mówi Grażyna Sosnowska. - Powikłania są niezwykle rzadkie. W naszym powiecie od 2004 roku do 2019 odnotowaliśmy 31 takich przypadków. 30 były powikłaniami tak zwanymi łagodnymi, a tylko 1 zakwalifikowano jako poważny. A dodam, że rocznie średnio w naszym powiecie obowiązkowym szczepieniom podlega około 13 tys. 200 dzieci.

 

 

 

Obecnie szczycieński sanepid prowadzi 64 postępowania egzekucyjne względem rodziców i opiekunów prawnych dzieci, które nie są poddawane szczepieniom.

Reklama

 

W skali roku w naszym powiecie rodzi się około 650 dzieci rocznie. W 2018 roku urodziło się 641, a w 2019 dokładnie 650.

 

 

Trochę statystyk z sanepidu

 

Szczycieński sanepid podsumował ubiegły rok. Tylko porównanie z rokiem wcześniejszym (2018) wskazuje, że liczba przypadków chorób zakaźnych wyraźnie rośnie. Na „pocieszenie” warto dodać, że nie odnotowano żadnego zachorowania na odrę, nie było też powikłań, które kończyły się śmiercią.

 

Choroby zakaźne: rok 2019 rok 2018

 

salmonelloza i zatrucia pokarmowe 6 - 22

 

wirusowe zakażenia jelitowe wywołane przez rotawirusy 107 - 47

 

wirusowe zakażenia jelitowe czynnik nieokreślony 164  - 67

 

wirusowe zakażenia u dzieci do lat 2 108 - 47

 

zapalenie żołądkowo-jelitowe 174 - 29

 

borelioza 111 - 95

 

ospa wietrzna 261 - 126

 

grypa i choroby grypopochodne 2092 - 800

 

Fot. Grażyna Sosnowska - Powiatowy Inspektor Sanitarny w SzczytnieKomentarze do artykułu

lenka

To właśnie dzięki masowym szczepieniom wyeliminowano groźne epidemie. Uchylanie się od sczepień może doprowadzić do ich powrotu. Rozumiem niepokój rodziców. Co jest jednak ważniejsze: ewentualne, bardzo rzadkie powikłania, czy bardziej prawdopodobne ciężkie i czasem śmiertelne skutki, wynikające z zachorowania? Poza tym nieszczepione dzieci nie żyją na pustyni i mogą, w przypadku zachorowań, zagrażać innym.

Rale

Czy w przypadku powikłań po szczepiakach, rodzice mogą domagać się odszkodowania od sanepidu? Czy w przypadku stałych uszkodzeń na zdrowiu dziecka, wywołanych przez szczepionki, sanepid będzie wypłacać dożywotnie odszkodowanie i zapewni pomoc rehabilitacyjną?

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
  Do Jacek. Po co Tobie plac zabaw, dołki na d jeziorem nie wystarczą? Jak do tej pory jedyne działanie Pana Burmistrza zakończone niekoniecznie sukcesem. Kiedyś jak piasek w dołku był świeży widziałem tam \"coś robiącego\" kota. Więc w jakimś stopniu okazał się być przydatny. Ale sukces , sukces, znowu sukces.

  dr


  2020-02-26 14:57:37
 • Wilczek zajmie się drogami powiatowymi
  Człowiek od wszystkiego

  Łukasz


  2020-02-26 12:01:58
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Ta rasa psa wcale nie musi być groźna. Zależy to tylko wyłączenie od wychowania. Sama mam psa rasy american bully jest też niby groźnym psem. A wcale zupełnie tak nie jest, jest łagodny i uwielbia dzieci. Nie była to żadna winna właścicieli, ponieważ psy często nawet potrafią uciec/wyrwać się że smyczy to normalne, a z podwórka jeszcze łatwiej mają do ucieczki. To tylko i wyłączenie tego mordercy, powinien zostać bardzo ukarany. Pies jest czasem lepszy niż nie jeden człowiek. Potrafi więcej zrozumieć wysłuchać i kochasz szczerze. Współczuję bardzo.. :(

  Czytelnik3


  2020-02-26 11:43:12
 • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
  Hehehehe, trzeba sie pokazać, żeby mieszkańce miasta kojarzyli z tym co \"dobre\". A plac zabaw(i nie tylko) przy ulicy Solidarności czeka :)

  Jacek


  2020-02-26 09:41:14
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Po Szczycionku też biega taki słodziak....

  Norbert


  2020-02-26 08:45:27
 • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
  Ujawnił się dawno nie widziany Pan Burmistrz. Wygląda na to , że kino w galerii , to także zasługa Pana Burmistrza. Lans, lans i parcie na szkło.

  dr


  2020-02-26 08:43:17
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Czytelnik - co ty pie@#$%isz . Wcześniej puszczali psa i nic się nie działo, nie robił ludziom krzywdy: - \" Dzieci z Małdańca ją uwielbiały. Bawiły się z nią, całowały, przytulały... \" - \" Właścicielka suczki przyznaje, że Rouse potrafiła czasem uciec z posesji. Ale nigdy nikogo nie ugryzła, czy pogoniła, nie było w niej agresji – mówi. - Najczęściej odnajdywaliśmy ją przy sklepie, gdzie bawiła się z dziećmi. \" Jeśli pies nie stanowi zagrożenia to czemu nie mogłby biegać sam? \" Miała jedynie słabość do kur \" - jedyna wada psa. Wina tylko i wyłącznie tej parówy która pociągnęła za spust. Wielki bohater k@#$a \"Widać sąsiadom cierpliwość się skończyła\" do psa który nie był agresywny? Sąsiedzi jacyś po@#$^ni. Drogi \"strzelcu\" mam nadzieje, że coś ci się przytrafi i będziesz cierpiał tak jak teraz właściciele Rouse. RiP

  Łukasz Łukasz


  2020-02-26 08:34:42
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Całą odpowiedzialność za to co się stało ponoszą właściciele i to ich bym ukarał, amstaf swobodnie biegający po wsi - skandal. Jak się ma psa to trzeba się nim zajmować. Wszyscy we wsi się z psem bawili, dzieci pod sklepem - to jakieś żarty ?. Szkoda psa i przykre że trafił na takiego właściciela.

  Lubię psy.


  2020-02-26 07:43:30
 • Centrum w szkole i w budżecie
  \"Nasze plany inwestycyjne może nie wyglądają obecnie jakoś mocno imponująco, ale to efekt budźetowego „modelu”, jaki stosujemy od lat, a właściwie od czasu, gdy jestem burmistrzem\" - te tłumaczenia są troszkę żenujące, nie uważa pan panie burmistrzu? Czyżby zauważył pan wyraźny spadek swojego zaangażowania? I tu przyznam panu rację. Myślenie \"byle do końca kadencji\" daleko nas mieszkańców nie zaprowadzi. Szkoda, że zaufałam.

  Krysia


  2020-02-26 07:24:58
 • Nowe nadzieje na obwodnicę (komentarze)
  Jaka obwodnica ? To dopiero plan planów, a może tylko kiełbasa wyborcza. Gdyby nawet miała być to proces wieloletni. A planów to jeszcze w ministerstwie nie znają, no chyba że Jarek wie (on wie wszystko) ale nie powie.

  Do Janek


  2020-02-26 06:57:32

Reklama