Poniedziałek, 2 Sierpień
Imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei -

Reklama


Reklama

Przewrócił i skopał 86-letniego pana Ryszarda, bandyta chciał stówę


W rękach policji jest już mężczyzna, który podejrzewany jest o napad i brutalne pobicie 86-letniego mieszkańca Dźwierzut. Pan Ryszard cudem uciekł bandycie. Mieszkańcy wsi są wstrząśnięci. - Nie sądziłem, że coś takiego spotka mnie na stare lata – mówi ze smutkiem dziennikarzowi „Tygodnika Szczytno” pan Ryszard. - Powalił mnie na ziemię, skopał... Czym ja mu zawiniłem?Do napadu doszło w poniedziałek, 22 marca około godziny 20.

 

- Odprowadziłem do domu sąsiadkę i szedłem od rampy w Dźwierzutach w stronę swojego mieszkania – wspomina pan Ryszard. - W pewnym momencie ktoś rzucił mi się na plecy. Powalił na chodnik, na ziemię.

 

Mimo zaskoczenia 86-latek wyrwał się sprawcy. - Zacząłem biec na podwórko i krzyczeć „ratunku!”. Napastnik ponownie rzucił się na mnie. Biegł za mną i wrzeszczał „dawaj stówę”. Dopadł mnie znów, powalił na ziemię i zaczął kopać. Nie wiem, skąd wzięło się we mnie tyle sił, ale udało mi się kolejny raz wydostać spod niego. Zrzuciłem go z siebie. Wbiegłem na schody do domu, ciągle krzyczałem „ratunku!”. Moje wołania o pomoc usłyszeli sąsiedzi, wyszli z mieszkań i to chyba wystraszyło bandytę, bo się ulotnił. To uratowało mi chyba życie, bo naprawdę nie wiem, do czego mógłby się ten ktoś posunąć.

 

Na miejsce wezwano ratowników medycznych oraz policjantów. Ci pierwsi zaopatrzyli rany pana Ryszarda, a gdy się uspokoił, przesłuchali go policjanci. Zabezpieczyli jego odzież oraz gminny monitoring.


Reklama

 

- We wtorek, 30 marca zatrzymaliśmy 37-letniego mieszkańca województwa podlaskiego, który może mieć związek z tym rozbojem – mówi Krzysztof Batycki, zastępca Prokuratora Rejonowego w Szczytnie. - W tej chwili weryfikowana jest jego rola w tym zdarzeniu. Na razie tyle mogę powiedzieć, bo wciąż trwają czynności.

 

Z naszych informacji wynika, że do znalezienia napastnika przyczynił się gminny monitoring, na którym było widać kilka osób. Policjanci dotarli do większości z nich.

 

Poszkodowany twierdzi, że mogła być to któraś z osób znajdującej się przy rampie, gdy szedł odprowadzać sąsiadkę. - Było ciemno, bo akurat latarnia nie działała, ale słyszałem tam co najmniej dwa, a może trzy głosy – wspomina. - W tym miejscu zawsze ktoś pije, każdego dnia jest tam mnóstwo butelek, puszek. Kto wie, może skończyły się im pieniądze na alkohol i dlatego mnie zaatakowali. Byłem łatwym łupem... ale pieniędzy przy sobie i tak nie miałem, może jakieś drobne.

 

Pan Ryszard nie może uwierzyć w to, co się stało.

 

- Mieszkam w Dźwierzutach od 1958 roku i nigdy nic tu takiego się nie działo – mówi. - Co się dzieje z tymi ludźmi, co to za czasy, że już na własnym podwórku nie można czuć się bezpiecznie? Gdybym był młodszy, to dałbym takim chuliganom dobrze popalić, bo to naprawdę w głowie się nie mieści.

Reklama

 

Pan Ryszard to szacowny emeryt i spokojny mieszkaniec Dźwierzut. Przyjechał tu w 1958 roku wraz z rodzicami. Przez całe dorosłe życie pracował jako kierowca zawodowy. Na początku w miejscowej mleczarni, a jego ostatnim miejscem pracy była spółdzielnia w Targowie.

 

- Przepracowałem uczciwie tyle lat, nigdy nikogo nie obraziłem, na nikogo nie podniosłem ręki, a na starość spotkała mnie tak przykrość, trudno się z tym pogodzić – mówi ze smutkiem. Po napadzie starszy pan ma obolałą i posiniaczoną nogę, wciąż go boli, tak samo jak plecy i żebra. - Ból był tak dotkliwy, że pojechałem nawet do chirurga do Biskupca – mówi. - Mam nadzieję, że policjanci temu bandycie wybiją z głowy atakowanie ludzi.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Zastanawiam się z jakiej puszczy wyszedł autor materiału. I czy w ogóle ma do czynienia z kobietami (np. matka), dziewczynami (np. siostra, dziewczyna, partnerka). Wówczas nie pisałby o \"środkach ochrony\" (kojarzy się z pestycydami) - tylko po prostu o podpaskach, tamponach, ligninie, wacie, które znajdzie w każdej domowej łazience - nawet kawalerskiej. A jak już - to należy pisać o środkach higienicznych. A swoją drogą - jeśli młodzież - ani na lekcjach, ani w domu - nie dowiaduje się co to jest miesiączka, ani jak wówczas postępować - to czapki z głów światłym szkołom i rodzicom. Nikt mi nie powie, że rodziny nie stać na wydatek 5 zł raz w miesiącu.

  Facet


  2021-07-29 12:52:59
 • 2 mln... nie było szkody i winnych
  Jak u Barei...

  Czytelnik


  2021-07-29 07:12:06
 • 42 lata batalionu w Lipowcu
  Byłym żołnierzem rocznik 82-84

  Andrzej


  2021-07-28 20:28:09
 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Fajnie byłoby gdyby biblioteki gminy Szczytno zajęły się propagowaniem czytelnictwa...

  Obserwator


  2021-07-28 18:31:41
 • Odwiedziny z... medalami (zdjęcia)
  Przenoszę wirusa od domu do domu. To mój wkład historyczny w powstrzymywanie pandemii. Reszta jest milczeniem.

  Wójt


  2021-07-28 16:06:25
 • 30-latek w przydomowy ogrodzie hodował... konopie indyjskie
  To gdzie w końcu gdzie hodował tek konopie, w przydomowym ogrodzie czy w kompleksie leśnym?

  WSK


  2021-07-28 15:18:56
 • „Wysyp” obywatelskich pomysłów
  Zlikwidujcie skrzyżowanie ze światłami i wstawcie tam rondo więcej dobrego zrobicie dla powietrza ludzi i hałasu. A oszołomów co mówią, że to jest zły pomysł zapraszam na rondo przy Lidlu. Pozdrawiam serdecznie.

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:05:30
 • Powstanie Centrum Rekreacji Gminy Szczytno
  Kolejna rzecz na siłę, no cóż śmiechu to zdrowie pozostało już się tylko śmiać z tej głupoty!

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:01:59
 • Zamkowe ruiny rozbłysły (zdjęcia)
  Fajnie, że nasz zamek nareszcie \"żyje\". Nie popadajmy jednak z tego powodu w euforię. Sezon turystyczny na Mazurach jest niestety krótki, a nikt poza nim nie będzie specjalnie przyjeżdżał do Szczytna, żeby oglądać ruiny. To nie zamek w Reszlu czy Lidzbarku Warmińskim. Przeciętnemu mieszkańcowi naszego miasta nie będzie się żyło lepiej z tego powodu., a już na pewno nie zatrzyma to młodych ludzi, którzy z powodu braku jakichkolwiek perspektyw wyjeżdżają ze Szczytna.

  markiza


  2021-07-26 12:48:32
 • „W drodze” 99 nowych mieszkań
  Fotka co najmniej taka, jak pewnego prezydenta z Joe Bidenem

  Uważny


  2021-07-26 11:48:43