Piątek, 29 Maj, Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

Przedszkolaki nie bardzo chcą wracać


Samorządy od środy, 6 maja mogły otworzyć przedszkola. W naszym powiecie na taki krok zdecydował się tylko samorząd Pasymia. I to tylko w samym Pasymiu. Zamknięte będą placówki w Tylkowie i Gromie. Co ciekawe tylko pięcioro dzieci „chce” wrócić do przedszkola. Od 11 maja część przedszkoli zaczęło działać też w Rozogach i Dźwierzutach.



W oddziałach w Tylkowie i Gromie rodzice nie wyrazili chęci posłania dzieci do przedszkoli w czasie trwania pandemii – tłumaczy Cezary Łachmańki, burmistrz Pasymia. - Z kolei w Pasymiu rodzice chcą posłać do przedszkola pięcioro dzieci. Mimo tej niewielkiej liczby zdecydowaliśmy się otworzyć oddział przedszkolny. Oczywiście, wszystko będzie działało zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Edukacji Narodowej.

 

Od poniedziałku, 11 maja zaczęło działać przedszkole w Rozogach i Klonie.

 

- Do Klonu zgłosiło się dwanaścioro dzieci, a do Rozóg pięcioro – mówi Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi. - Nie otworzymy, przynajmniej na razie, oddziału w Dąbrowach. Placówki już przygotowują się do przyjęcia dzieci. Musieliśmy zorganizować dowozy, dożywianie i zadbać o pełne bezpieczeństwo dla maluchów, ale i personelu. Stąd uruchomienie placówek, 11 maja, a nie 6.

 

Na uruchomienie przedszkola, ale tylko w Dźwierzutach i dopiero od 11 maja zdecydowali się też samorządowcy z gminy Dźwierzuty. Tam wróciło 7 dzieci.

 

O krok od uruchomienia przedszkola byli też samorządowcy z gminy Świętajno.

 

- Co prawda czworo dzieci było chętnych, ale wpłynęło do nas też pismo od rady rodziców, aby na razie wstrzymać uruchomienie przedszkoli – mówi wójt Alicja Kołakowska. - I tak też zrobiliśmy. Poza tym wytyczne ministerstwa mówiły o tym, aby w pierwszej kolejności do przedszkoli przyjmować dzieci pielęgniarek, strażaków, czy lekarzy. Takiej potrzeby u nas na razie nie ma. Myślę, że przedszkola ruszą raczej dopiero 24 maja.


Reklama

 

W podobnym tonie wypowiada się burmistrz Wielbarka Grzegorz Zapadka.

 

- Myślę, że dopóki zasiłki opiekuńcze są wypłacane rodzicom, nie ma potrzeby otwierania przedszkoli – tłumaczy. - Czekamy do 24 maja z tym ruchem, ale oczywiście placówki przygotowujemy pod kątem zabezpieczenia sanitarnego.

 

Przedszkoli nie otworzyła od 6 maja też gmina Szczytno.

 

- Przygotowujemy się do tego, ale słuchamy też głosów rodziców - wyjaśnia wójt Sławomir Wojciechowski. - Na razie nie chcą powrotu swoich dzieci do przedszkoli. Zdrowie i życie są najważniejszymi wartościami.

 

Władze gminy Jedwabno też nie zdecydowały się na otwarcie przedszkoli.

 

- Mamy na naszym terenie 80 przedszkolaków – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Dyrektorzy obdzwonili wszystkich rodziców, z czego do 60 udało im się dodzwonić. Efekt jest taki, że tylko czworo rodziców zadeklarowało chęć posłania swoich dzieci do przedszkola. Ale z rozmów z rodzicami wynikało też to, że być może chętnych byłoby więcej, gdyby nie to, co rodzice widzieli podczas pierwszego majowego weekendu. Mnóstwo turystów. Sporo bez maseczek. Zresztą miejscowi też mają z tym kłopot. Efekt jest taki, że ludzie boją się posyłać dzieci do przedszkoli. Do 11 maja czekamy na deklaracje rodziców. Jeśli będzie potrzeba uruchomimy placówki. Choć myślę, że najwcześniej 18 maja.

Reklama

 

Władze Szczytna też nie zdecydowały się na ten krok. Burmistrz Krzysztof Mańkowski wydał nawet specjalne oświadczenie.

 

- Nasze placówki będą zamknięte do 24 maja – mówi. - Rodzice, nauczyciele, ja daliśmy sobie najbliższe dwa tygodnie czasu na zobaczenie, jak będzie rozwijała się sytuacja epidemiologiczna w naszym mieście. Majowy weekend pokazał, że odwiedza nas mnóstwo turystów mimo obostrzeń. Jeśli nie będzie u nas osób zakażanych koronawirusem będzie można poważnie rozważyć otwarcie przedszkoli, żłobków i szkół. Oczywiście, dyrektorzy placówek przygotowują się do tego. Zabezpieczają w płyny, odzież ochronną, czy odpowiednie rozmieszczenie ławek szkolnych. Jeśli chodzi o nasze przedszkola, to mamy ich cztery i według wytycznych ministerstwa mogłoby wrócić do nich po około 30 dzieci w każdym. W przypadku żłobka mógłby on przyjąć 15 dzieci, aby nie przekraczać dozwolonych kryteriów metrażowych na jedno dziecko.

 

 

 

Fot.

Burmistrz Cezary Łachmański: - Tylko w Pasymiu przedszkole otwarto od 6 maja dla pięciorga dzieci.



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Odpowiedź bardzo wyczerpująca i ciekawa. Bez sarkazmu tylko powiem, że mój wcześniejszy komentarz, to bardziej pytanie retoryczne, bo faktycznie jest tak, jak opisał mi przedmówca. Szkoda tylko, że ci sami urzędnicy po godzinach projektują, adaptują projekty, często są kierownikami budowy i mają i mają do tego odpowiednie kwalifikacje, pozwolenia. Oczywiście mają do tego prawo, bo za swoje się uczyli i nikt im tego nie broni, ale gdy trzeba coś zaprojektować w godzinach pracy, to już brakuje, ale mam wrażenie, że chęci a nie kwalifikacji.

  WCpiker


  2020-05-29 11:02:34
 • 33 zarzuty dla... 13-latka
  hahahahahaha co za beton umysłowy podaje jakie kolwiek hasła innym użytkownikom internetu xD

  zenek


  2020-05-29 10:59:08
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Dlaczego uczciwi mają ponosić większe koszty. Skoro brakuje deklaracji to gmina niech to zweryfikuje i wyślę upomnienia o deklaracje do tych, którzy jej jeszcze nie złożyli, tak aby miał deklaracje z każdego gospodarstwa domowego.

  Justyna


  2020-05-29 08:24:14
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  Na zdjęciu widać uchylone okno w srebrnym aucie, to czyli kierowca mógł być w aucie. Po drugie widzimy tylko część całości, co się dzieje po drugich stronach pojazdów. KRZYŚ nie MIŚ

  Krzyś


  2020-05-29 00:09:05
 • „Policjanci” staną na Lanca i Królowej Jadwigi
  Niech radni miasta wezmą pod uwagę cała ulice WładysławaIV bo ta ulica jest bardzo nie niebezpieczna

  Ja


  2020-05-28 20:31:08
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  A ja jak patrzę na to zdjęcie to szlag mnie trafia. Bo nie chodzi o niepełnosprawność, tylko o to, jak kierowca jednego samochodu, albo pasażer drugiego pojazdu mogą się do niego dostać. Chyba, że to anorektycy. Ja sam spotkałem się z taką sytuacją przed laty na dziedzińcu ratusza. Lato. Przyjechała rodzina ze Śląska. Żona wyprawiła mnie na oblot miejscowych atrakcji. Chcąc, nie chcąc poszliśmy do muzeum. A tam przed samym wejściem zaparkowany samochód. Blokował kompletnie wejście. Miotały się tam na ganku jakieś kobitki z telefonami, ale nic nie wskórały. Ale w celu pozyskania przychodu wpuściły nas do przybytku wejściem nieoficjalnym, za co im dziękuję. Ale głupota ludzka nie zna granic. Albo arogancja.


  2020-05-28 20:07:37
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Wyjaśniam. W każdym powiatowym urzędzie budownictwa i architektury zasiadają niemal wyłącznie budowlańcy. Architekt jest tam rzadkością. Na ogół trafia tam taki delikwent, któremu nie udało się zaistnieć jako twórca, zatem, żeby jakoś przeżyć, został urzędnikiem. W sumie urzędasem, ponieważ za swoje niepowodzenia mści się jak może na zdolniejszych kolegach, poniewierając nimi w imię urzędowej litery prawa. Tak jest wszędzie. W całej Polsce, a zwłaszcza powiatowej. Warto dodać, że zawodowe uprawnienia nic nie znaczą, jeśli nie należy ów architekt do miejscowej izby, czyli korporacji, gdzie płaci dość solidne stawki za prawo wykonywania zawodu w danym regionie. A kto tu mówi o studentach? Ci, w poważnych sprawach, wyłącznie pracują dla sławy swoich profesorów i wara im od jakiegokolwiek autorstwa. Czyli wniosek. Nie ma tak, żeby coś było tanio. Każdy musi się nachapać, bo nie po to kończył studia. A najwięcej te matoły, którym nie bardzo powiodło się w życiu.

  Do WCpiker


  2020-05-28 19:50:21
 • Do porodu pędzili w policyjnej eskorcie
  Dzieki Bogu wszystko skończyło się dobrze. Nieodpowiedzialnym rodzicom wystawiłabym mandat, jeżeli rozpoczęła się akcja porodowa powinni udać się do najbliższej placówki dla bezpieczeństwa matki i dziecka. Zamiast chwiało się cała akcja powinni pokornie podziękować i nie robić sensacji.

  Andzia


  2020-05-28 14:30:19
 • Puchar Powiatu, jak Puchar Polski
  Super pomysł :)

  Greg


  2020-05-28 13:47:09
 • Na Maca pojedziemy na Pasymską?
  z makdonaldem w kierunku wielbarka, pelno tam tez wolnych dzialek

  dobry pomysl


  2020-05-28 12:22:23