Reklama


Reklama

Przedszkolaki nie bardzo chcą wracać


Samorządy od środy, 6 maja mogły otworzyć przedszkola. W naszym powiecie na taki krok zdecydował się tylko samorząd Pasymia. I to tylko w samym Pasymiu. Zamknięte będą placówki w Tylkowie i Gromie. Co ciekawe tylko pięcioro dzieci „chce” wrócić do przedszkola. Od 11 maja część przedszkoli zaczęło działać też w Rozogach i Dźwierzutach.W oddziałach w Tylkowie i Gromie rodzice nie wyrazili chęci posłania dzieci do przedszkoli w czasie trwania pandemii – tłumaczy Cezary Łachmańki, burmistrz Pasymia. - Z kolei w Pasymiu rodzice chcą posłać do przedszkola pięcioro dzieci. Mimo tej niewielkiej liczby zdecydowaliśmy się otworzyć oddział przedszkolny. Oczywiście, wszystko będzie działało zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Edukacji Narodowej.

 

Od poniedziałku, 11 maja zaczęło działać przedszkole w Rozogach i Klonie.

 

- Do Klonu zgłosiło się dwanaścioro dzieci, a do Rozóg pięcioro – mówi Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi. - Nie otworzymy, przynajmniej na razie, oddziału w Dąbrowach. Placówki już przygotowują się do przyjęcia dzieci. Musieliśmy zorganizować dowozy, dożywianie i zadbać o pełne bezpieczeństwo dla maluchów, ale i personelu. Stąd uruchomienie placówek, 11 maja, a nie 6.

 

Na uruchomienie przedszkola, ale tylko w Dźwierzutach i dopiero od 11 maja zdecydowali się też samorządowcy z gminy Dźwierzuty. Tam wróciło 7 dzieci.

 

O krok od uruchomienia przedszkola byli też samorządowcy z gminy Świętajno.

 

- Co prawda czworo dzieci było chętnych, ale wpłynęło do nas też pismo od rady rodziców, aby na razie wstrzymać uruchomienie przedszkoli – mówi wójt Alicja Kołakowska. - I tak też zrobiliśmy. Poza tym wytyczne ministerstwa mówiły o tym, aby w pierwszej kolejności do przedszkoli przyjmować dzieci pielęgniarek, strażaków, czy lekarzy. Takiej potrzeby u nas na razie nie ma. Myślę, że przedszkola ruszą raczej dopiero 24 maja.


Reklama

 

W podobnym tonie wypowiada się burmistrz Wielbarka Grzegorz Zapadka.

 

- Myślę, że dopóki zasiłki opiekuńcze są wypłacane rodzicom, nie ma potrzeby otwierania przedszkoli – tłumaczy. - Czekamy do 24 maja z tym ruchem, ale oczywiście placówki przygotowujemy pod kątem zabezpieczenia sanitarnego.

 

Przedszkoli nie otworzyła od 6 maja też gmina Szczytno.

 

- Przygotowujemy się do tego, ale słuchamy też głosów rodziców - wyjaśnia wójt Sławomir Wojciechowski. - Na razie nie chcą powrotu swoich dzieci do przedszkoli. Zdrowie i życie są najważniejszymi wartościami.

 

Władze gminy Jedwabno też nie zdecydowały się na otwarcie przedszkoli.

 

- Mamy na naszym terenie 80 przedszkolaków – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Dyrektorzy obdzwonili wszystkich rodziców, z czego do 60 udało im się dodzwonić. Efekt jest taki, że tylko czworo rodziców zadeklarowało chęć posłania swoich dzieci do przedszkola. Ale z rozmów z rodzicami wynikało też to, że być może chętnych byłoby więcej, gdyby nie to, co rodzice widzieli podczas pierwszego majowego weekendu. Mnóstwo turystów. Sporo bez maseczek. Zresztą miejscowi też mają z tym kłopot. Efekt jest taki, że ludzie boją się posyłać dzieci do przedszkoli. Do 11 maja czekamy na deklaracje rodziców. Jeśli będzie potrzeba uruchomimy placówki. Choć myślę, że najwcześniej 18 maja.

Reklama

 

Władze Szczytna też nie zdecydowały się na ten krok. Burmistrz Krzysztof Mańkowski wydał nawet specjalne oświadczenie.

 

- Nasze placówki będą zamknięte do 24 maja – mówi. - Rodzice, nauczyciele, ja daliśmy sobie najbliższe dwa tygodnie czasu na zobaczenie, jak będzie rozwijała się sytuacja epidemiologiczna w naszym mieście. Majowy weekend pokazał, że odwiedza nas mnóstwo turystów mimo obostrzeń. Jeśli nie będzie u nas osób zakażanych koronawirusem będzie można poważnie rozważyć otwarcie przedszkoli, żłobków i szkół. Oczywiście, dyrektorzy placówek przygotowują się do tego. Zabezpieczają w płyny, odzież ochronną, czy odpowiednie rozmieszczenie ławek szkolnych. Jeśli chodzi o nasze przedszkola, to mamy ich cztery i według wytycznych ministerstwa mogłoby wrócić do nich po około 30 dzieci w każdym. W przypadku żłobka mógłby on przyjąć 15 dzieci, aby nie przekraczać dozwolonych kryteriów metrażowych na jedno dziecko.

 

 

 

Fot.

Burmistrz Cezary Łachmański: - Tylko w Pasymiu przedszkole otwarto od 6 maja dla pięciorga dzieci.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Do \"Do myśliciel\". Czyli ciąże z gwałtu - eo ipso - dzieci - mogą być \"zabijane\", bo nie obejmuje je przesłanka \"eugeniczna\". Należy przypuszczać, że nowe życia, poczęte w wyniku gwałtu, są mniej warte dla prawodawców, skoro utrzymuje on tę przesłankę do legalnej aborcji. Najpierw należy wiedzieć, co to jest eugenika. Jest to selekcja gatunku w celu eliminacji osobników słabych, \"uszkodzonych\" przez naturę w taki, czy inny sposób. To ideologia reżimów totalitarnych, które dążą do stworzenia \"rasy panów\" - doskonałych intelektualnie i fizycznie osobników. Wobec powyższego Matki - noszące w sobie obumierające, niezdolne do samodzielnego życia płody / dzieci - są kategoryzowane jako niższej rasy osobniki ludzkie, które nie mogą wydać na świat zdrowego człowieka. Dlatego muszą podlegać naturalnej selekcji: ból, osamotnienie, depresja, rozpad rodziny, eliminacja z życia społecznego, psychiatryk, co wszystko prowadzi do autodestrukcji. Jak wytrzymają do rozwiązania ciąży to dobrze, jak z powodu zakażenia będą miały problemy - to ich sprawa. A że po takiej traumie nie będą chciały mieć dzieci - to też ich sprawa - i wina, że nie chcą.

  Myśliciel


  2020-10-27 15:34:09
 • Koronawirus u policjantów, rzeczniczka potwierdza
  Pewnie, że nieprawda. Od groma policjantów nie wysyłają na kwarantannę, choć powinni, a oni mogą dalej roznosić wirusa.

  Nietzsche


  2020-10-27 13:55:18
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Znasz historię aborcji w Polsce? W 1943r. wprowadził ją Hitler, po zakończeniu wojny była zabroniona bo obowiązywały przepisy przedwojenne. W 1956r. stalinowski sejm zalegalizował aborcję bez ograniczeń. W 1993r. sejm ustawą zakazał aborcji całkowicie, w 1996r. komuniści z sdrp lub sld znieśli prawną ochronę życia dzieci nienarodzonych a w 1997r. Kwaśniewski, SLD i UP wprowadzili konstytucję (która obowiązuje do dziś). Po wejściu w życie konstytucji kwaśniewskiego TK orzekł że ustawa sld i up z 1996r. jest niezgodna z konstytucją kwaśniewskiego z trzema wyjątkami: gwałtu, zagrożenia życia i zdrowia kobiety, wady dziecka. 22.10.2020 TK orzekła na zapytanie posłów PIS, PSL, Konfederacji, Kukiz15 że przesłanka eugeniczna jest nie zgodna z konstytucją kwaśniewskiego. i nawet Zoll jako były prezes TK stwierdził że orzeczeniu prawnie nic nie można zrzucić. Więc jeśli chcesz mieć możliwość zabijania dzieci musisz zmienić konstytucję, bo to ona chroni życie od narodzin.

  Do myśliciel


  2020-10-27 12:52:51
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  WEDŁUG TK MOŻNA USUNĄĆ CIĄŻĘ (dziecko) będącą skutkiem gwałtu (czyn zabroniony). WEDŁUG TK NIE MOŻNA USUNĄĆ CIĄŻY, gdy są stwierdzone nieusuwalne wady letalne oraz wady rozwojowe, które nie pozwalają dziecku funkcjonować poza organizmem matki. Bardzo ciekawe podejście TK do Konstytucji, która mówi o równości, godnym traktowaniu i prawie do życia każdego istnienia.

  Myśliciel


  2020-10-27 11:44:54
 • Koronawirus u policjantów, rzeczniczka potwierdza
  czy aby to jest prawda...

  gość


  2020-10-27 10:20:34
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Sprawdźcie relację z Krakowa (chyba 25.10.2020), gdzie widać, że policjanci odłożywszy mocny rynsztunek idą z manifestantami razem! Może i naszym da to coś do myślenia?

  Śmieszek


  2020-10-26 23:49:38
 • „Król kur” mieszka w Kolonii (zdjęcia)
  super dobry biznes gratuluje ci i pozdrawiam

  olek


  2020-10-26 20:22:40
 • Lotnisko Olsztyn-Mazury z nowoczesnym systemem ILS
  Kiedy powstanie droga ekspresowa z Olsztyna do lotniska. To wydaje się być konieczne aby ludzie z Olsztyna nie jeździli do Gdańska .Musimy wspierać nasz region !

  Radek Nowak/ dirt


  2020-10-26 20:12:01
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Wczoraj w wielu miejscach koleżanki i koledzy tych protestujących popisali się barbarzyńskim zachowaniem, niszczeniem elewacji, wtargnieciami i zakłócaniem nabożeństw, dziś żądają legalnej aborcji. Szybko poszło. Tak mnie zastanawia co mają w głowach katolicy popierający aborcjonistki wklejający sobie nazistowski symbol?

  mol


  2020-10-26 19:05:09
 • Apartamenty Sonata zapraszają (zdjęcia)
  \"Poświęcenie przyszłym mieszkańcom zapewni szczęśliwe, dostatnie i bezpieczne życie\" - w przypadku gdy się to nie sprawdzi przysługuje odszkodowanie ?

  Ciekawy


  2020-10-26 10:25:20