Czwartek, 21 Listopad, Imieniny: Janusza, Marii, Reginy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Przedstawiamy starostów dożynek w Jedwabnie (zdjęcia)


Gminne dożynki w Jedwabnie za nami. Przedstawiamy tegorocznych starostów dożynek, którymi byli: Agata Tyc oraz Marek Zyśk. Pani Agata jest rolniczką z Szuci, a pan Marek rolnikiem z Burdąga.



Agata Tyc - starościna

 

Pani Agata od urodzenia mieszka w Szuci i tam zajmuje się produkcją rolną. Początkowo w gospodarstwie swoich rodziców – państwa Gorząchów, a gdy w 2000 roku odziedziczyła to gospodarstwo, prowadzi je wraz z mężem Krzysztofem.

 

Specjalizacją gospodarstwa państwa Tyców jest produkcja mleka. Az 58 hektarów, z posiadanych 65, to użytki zielone, zaś na pozostałym areale prowadzona jest uprawa kukurydzy, również na paszę dla posiadanego stada. W zmodernizowanej, nowoczesnej oborze swoje miejsce ma 50 krów: 30 mlecznych rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, a pozostałe to jałowice do wymiany w odbudowie stada. Mleko odbierane jest bezpośrednio z gospodarstwa przez największą mleczarnię MLEKPOL w Grajewie. Od 2002 roku gospodarstwo pzoostaje pod kontrolą użytkowości mlecznej.

 

Pani Agata jest nie tylko przodującym, ale i aktywnym rolnikiem. Trzecią kadencję z rzędu jest delegatem powiatu szczycieńskiego w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej. W 2013 roku została odznaczona odznaką honorową ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA. W 2014 roku była starościną na Dożynkach Wojewódzkich w Olsztynku. Ma troje dzieci: córkę Roksanę i dwóch synów: Krystiana i Kacpra.


 


 

Marek Zyśk - starosta

 

Pan Marek to młody rolnik z Burdąga, który swoje gospodarstwo odziedziczył po rodzicach. Zaryzykował zmieniając jego profil z produkcji mleka na hodowlę bydła opasowego i teraz cieszy się tą decyzją. W iście ekspresowym tempie postawił dom dla swojej rodziny oraz oborę dla stada, które liczy 60 sztuk w większości bydła opasowego. Obecnie dysponuje około 47 ha własnej ziemi i 25 ha będącymi w dzierżawie.

 

Pracę na roli zna od dzieciństwa, a praktykę pogłębił wiedzą, zdobytą podczas studiów, ukończył bowiem Uniwersytet Warmińsko– Mazurski w Olsztynie na kierunku: rolnictwo i ochrona środowiska. Efektywnie sięga po dotacje z zewnątrz stale modernizując swoje gospodarstwo. Ważne miejsce w życiu Marka Zyśka zajmuje rodzina: żona Dorota oraz ich 3-letni synek Maciej.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

  • Turystyczna perełka powiatu już dostępna
    Dziwne, dlaczego nie ma na zdjęciu Sylwii. A nie, jest, przepraszam, wszystko ok.
    Autor: fan Sylwii
    2019-11-21 15:25:55
  • Toyota zderzyła się z dzikami
    Policja po przyjęciu zgłoszenia pomoże nam w taki sposób, że ukarze nas mandatem. Więc dwa razy się zastanówcie czy powiadamiac policję. Sporadycznie się zdarza by ta formacja komuś pomogła.
    Autor: Marti
    2019-11-21 07:09:55
  • Turystyczna perełka powiatu już dostępna
    Jak zwykle - pani Jaskulska. pyza na polnych ścieżkach... Przepraszam - na ścieżkach rowerowych. To naprawdę innowacyjne. A przez mazurskie okno na świat wyglądamy codziennie. Gdyby nie okejki, to byśmy nie mieli czym dojechać i wrócić z Olsztyna. Może zamiast ścieżek rowerowych - pyza z polnych (rowerowych) dróżek zajęłaby się przewozami regionalnymi.
    Autor: Śmieszek
    2019-11-20 19:47:57
  • Uszedł z życiem po uderzenia TIRA... i zaczęły się kłopoty
    A co na to fundusz gwarancyjny? Po to on chyba jest?
    Autor: Kierowca
    2019-11-20 17:55:39
  • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
    Za taki bałagan tylko pouczenie ? Widocznie policjanci nie szanują naszego miasta i zlitowali się nad kowbojami, co myślą, że im wszystko na drodze wolno. To, że wiozą duży ładunek to ich od niczego nie zwalnia. A wręcz przeciwnie powinni wykazać się większą kreatywnością i odpowiedzialnością.
    Autor: Zawiedzony
    2019-11-20 09:47:13
  • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
    Do tygodnik.szczytno.pl . TIR, dwa TIRy???? .TIR - Transport International Routier porozumienie z 1975 roku o przewożeniu towarów transportem drogowym, tabliczka zabezpieczająca uiszczenie opłaty celnej przez przewoźnika. Polska jako państwo członkowskie UE nie używa tych tablic, stosujemy je tylko gdy pojazd Wywozi , przywozi towar poza UE do kraju objętego poroz. Z 14.11. 1975r . Poprawnie - Ciągnik siodłowy z naczepa . Wiem że się czepiam, ale nie jestem TIRowcem, tylko kierowcą ciężarówki , a z TIRówek korzystają głównie przedstawiciele handlowi ????
    Autor: Kierowca Ciężarówki
    2019-11-20 09:37:44
  • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
    Przypomina mi to czasy minione. I sekretarz na kopalni do górników /towarzysze, nasi bracia towarzysze w Gdańsku marzną, zimno jest, trzeba więcej wyngla fedrować/. Chłopy narobili się, całe noce fedrowali, nie jedli, nie pili i 100 ton węgla więcej urobili. Węgiel na wagony załadowano i opisano kartką / dla marznących towarzyszy w Gdańsku/. Skład dojechał do Gdańska, już mają go rozładowywać a tamtejszy I sekretarz do swych towarzyszy /towarzysze jest nam zimno, w zimie zawsze jest zimno, towarzysze w Warszawie marzną, pokażmy im, że jesteśmy mężczyznami, pomożecie?-pomożemy/. W ten sposób skład z węglem pojechał do Warszawy. Tam kolejarz zerwał kartkę z opisem nadawcy i odbiorcy i przykleił następną o treści/dla towarzyszy w Moskwie w ramach solidarności narodów/. W ten oto sposób wszyscy mieli węgiel za darmo. Pieniędzy za węgiel nikt nie zobaczył. Przypadkiem tylko i mocą natury, węgiel ten słabo grzał bo i zima szczególnie mroźna była. Widać już wtedy ekonomistów mieliśmy nie od parady.
    Autor: Tomasz TK
    2019-11-20 08:36:12
  • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
    Jakie zmniejszenie wymiaru zatrudnienia? Jakie wypowiedzenia pracy? Wszystko się zgadza. Zamiast ciężkiej pracy na cały etat w szkole, będzie 3/4 etatu w szkole i 1/4 etatu na lodowisku. Niby mniejsze wynagrodzenie za pracę ale za jaka pracę. Trud i przyjemność w jednym. Przedmiotowy ubytek wynagrodzenia też jest wyłącznie pozorny. Ślizgawka kosztuję 200 tys zł.Z ekonomicznego punktu widzenia rachunek się spina. Nikt nie traci, no może niektórzy zyskują ale, nie bądźmy hejterami. Nie ładnie zazdrościć komuś, że ma więcej.
    Autor: Tomasz TK
    2019-11-20 08:11:37
  • Śledzińska zastąpiła Domalewskiego w Orzynach
    Sołtys który nawet nie wychodzi z domu i znając życie nawet nie zna wszystkich mieszkańców
    Autor: Mieszkaniec!
    2019-11-19 22:28:00
  • Śledzińska zastąpiła Domalewskiego w Orzynach
    Otóż to taka prawda , co za sołtys , podstawiony ? Śmiech na sali!
    Autor: Mieszkanka ...
    2019-11-19 22:22:58