Sobota, 4 Lipiec, Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda -

Reklama


Reklama

Pruskie dożynki w Piwnicach Wielkich (zdjęcia)


Sierpień jest miesiącem dożynek oraz święta Matki Boskiej Zielnej. Jednak na długo przed chrześcijańską celebrą święta plonów, ówcześni mieszkańcy naszych ziem – Galindowie również składali hołd swoim bogom za udane plony i zbiory. Te zamierzchłe obyczaje można poznać w Piwnicach Wielkich, a dokładniej – w Wiosce Prusów, którą stworzył i prowadzi pasjonat historii i dziejów dawnych Galindów – Kazimierz Abramczyk.W sobotnie popołudnie i wieczór w Wiosce Prusów można było zobaczyć, a przede wszystkim dowiedzieć się, jak wyglądały obchody dziękczynne związane ze zbiorami ponad dwa tysiąclecia temu. Inicjatorem wydarzenia był oczywiście Kazimierz Abramczyk, który spotkanie miłośników kultury pruskiej urozmaicił przygotowanymi przez siebie trunkami i potrawami zgodnie z dawną pruską recepturą.


Reklama

 

 

 

- Były to już trzecie z kolei obchody, zwane przez nas „Nocnym spotkaniem Prusów”, które jest związane z oddaniem czci pruskiej bogini ziemi i urodzaju Kurche. Organizujemy to zawsze po żniwach, coś na wzór znanych wszystkim dożynek, aczkolwiek ma to zupełnie inny i dla niektórych – nieznany wymiar – mówi inicjator wydarzenia.

 

Reklama

 

Dawni mieszkańcy tej ziemi, czyli Galindowie, po udanych zbiorach składali pruskim bogom hołd. W miejsce ofiarne w świętych gajach przynosili część swoich plonów, aby pochwalić się przed bogami zbiorami. Prusowie składali również ofiary ze zwierząt, przeznaczając na to np. najdorodniejsze cielę, aby zaskarbić sobie przychylność bogów. Na kamieniu ofiarnym składano skórę, natomiast pozostałą „jadalną” część zwierzęcia opiekano i spożywano.

 

- Po tej części oficjalnej odbywały się zabawy i biesiady, czyli na przestrzeni nie tylko setek, ale i tysięcy lat, niewiele się zmieniło – dodaje ze śmiechem pan Kazimierz. - Punktem kulminacyjnym każdego takiego wydarzenia był toast ku czci bóstw, wznoszony pucharem miodu, bo tylko taki mocniejszy trunek dawni Prusowie znali.

 

Sierpniowe „nocne spotkanie Prusów” nie jest jedyną okazją wizyty w Wiosce Prusów. Kazimierz Abramczyk zapewnia, że w jego wiosce praktycznie przez cały rok dzieje się coś ciekawego, więc zaprasza w odwiedziny wszystkich tych, dla których kultura pruska nie jest obca oraz oczywiście tych, którzy chcieliby ją poznać.Komentarze do artykułu

Jan

Zajmij sie czymś po Polskiem

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Baranowo i Opaleniec z nową drogą
  Tor wyścigowy otwarty .

  Będzie się działo.


  2020-07-03 12:57:45
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Z calym szacunkiem dla seniorow. Ale to mlodziez trzeba zachecac do zycia a rozrywek dla seniorow juz starczy. \"Marne nam te pokolenie rośnie. \" dzieki waszym pokoleniom kraj wyglada jak wyglada :) nasze pokolenia jeszcze nie mialy okazji sie wykazac :) Dziekuje i pozdrawiam

  esges


  2020-07-03 12:53:43
 • 20 i 21-latek włamali się do audi
  Dobrze że ich złapali, powinni łapy poucinać. Ale ciekawi mnie jak szybko ustalili policjancji kto to był i gdzie są? Kamerka może albo ktoś ich widział jak kradli?

  tyklos


  2020-07-03 11:37:03
 • Jezioro bez fontanny, mieszkańcy pytają „dlaczego”
  Już nie działają, sanepid zamknął.

  Turysta 2


  2020-07-03 11:04:09
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  A co ma oferować. W normalnej rodzinie dzieci odkrywają w sobie zainteresowania w trakcie rozwoju i dzięki rodzicom je kontynuują. Czego wy oczekujecie, że całe życie ktoś wam coś będzie dawał, a wy będziecie tylko wybierać, przebierać to tak a to nie. Społeczeństwo mamy coraz bardziej roszczeniowe ale to dawanie się szybko skończy. Przyjdzie taki moment że trzepniecie doooopą o glebę i będzie ból, bo umiecie tylko brać a od siebie to już nic. Marne nam te pokolenie rośnie.

  Mieszkaniec


  2020-07-03 10:58:09
 • Lidzbarska i Gdańska blisko tragedii?
  Furczak na jedno skrzyżowanie kierować ruchem, Grzegorczyk na drugie. Potem Zmiana. Nadzór proponuję Rybińskiej.

  Ha Ha


  2020-07-03 10:52:11
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Seniorów seniorów seniorów, wszędzie wszystko dla seniorów. Ja się pytam co miasto oferuje młodzieży? I od razu odpowiadam - NIC. Chodzi mi o młodzież w wieku 18 +. Poza pójściem do baru, na ławkę do parku, uprawianiem sportu nic tu się nie dzieje. Wiem, że teraz covid, ale nie było covida i też d**a była. DiN raz że tragedia, dwa słabe od kilku lat i tylko 3 dni. Dla seniorów budowane są świetlice a biblioteki przenoszone w mniejsze lokale..., mają miejsca do spotkań. Później dziwne że na ławkach w parku bronxy są pite

  kjjgdvjhasv


  2020-07-03 10:35:49
 • 22-latek wpadł w szał - wyrwał ławkę, rzucał krzesłami i płytami betonowymi
  Jak taki silny , dać mu pracę społeczne do wykonania przez miesiąc.

  Temida


  2020-07-03 10:32:42
 • 22-latek wpadł w szał - wyrwał ławkę, rzucał krzesłami i płytami betonowymi
  Siła ,, jabola\'\' jest duża Ѽ

  hrabia


  2020-07-03 09:30:58
 • Lidzbarska i Gdańska blisko tragedii?
  Czy ta ulicą nie ma radnego ? Tam przecież Furczak i Grzegorczyk urzędują ale już po wyborach to ciężko ich znaleźć zajęci bardzo. Ciekawe czy będą mieli pokorę i odwagę znów od drzwi do drzwi pukać przed wyborami ? Zapewne tak bo pokora i pracowitość to słowa z języka Chińskiego.

  Darek


  2020-07-03 08:48:18