Reklama


Reklama

Promocja władzy – felieton Romana Żokowskiego


Ostatnio słowo „promocja” tak utkwiło mi w głowie, że ciężko je wyplenić. Ale może to i dobrze, bo wcześniej nie zastanawiałem się nad znaczeniem tego słowa. Teraz, kiedy mam sporo wolnego czasu, mogę snuć rozważania co ono oznacza i jak go używać. I dziwi mnie, że ludzie, którzy powinni się promować, tego nie czynią. Czyżby nie wiedzieli jak to zrobić? A jak promują się samorządy? No niech mi ktoś odpowie na to pytanie.Chyba wszyscy pamiętamy kampanie wyborcze poszczególnych kandydatów na burmistrza miasta. Jedni angażowali się bardziej, drudzy mniej, jedni rozdawali jabłka, a drudzy urządzali spotkania w wynajmowanych lokalach. Każdy promował swoją osobę na tyle, na ile pozwalał mu czas i zasobność jego portfela. Na każdym rogu ulicy wisiał wizerunek kandydata. Każdemu zależało na wypromowaniu swojego nazwiska. A po wyborach?

 

A po wyborach, wybrańcy narodu uznali, że już nie muszą się promować, bo i po co. Naród wybrał, to niech teraz naród czeka na efekty. Weźmy na tapetę burmistrza miasta. Jak promuje się burmistrz? Dobre pytanie i trudna odpowiedź. Na razie robi to samo, co poprzedniczka, czyli lansuje się na zdjęciach podczas różnych imprez. Może mieszkańcy Szczytna odbierają to inaczej, ale dla mnie brakuje tego czegoś.

 

Brakuje mi tego jasnego rozliczania z realizacji swoich wcześniejszych obietnic. Brakuje tej informacji, która poszłaby poprzez środki masowego przekazu w kierunku mieszkańców. Każdy chce wiedzieć, co dzieje się w jego mieście, co burmistrz zamierza, na jakim etapie są realizacje wyborczych propozycji, jakie są plany na bliższą i dalszą przyszłość. Takie informacje burmistrz powinien osobiście przedstawiać społeczeństwu bądź za pośrednictwem lokalnej prasy.


Reklama

 

Powinien systematycznie promować swój wizerunek jako dobrego gospodarza i osoby, która ma konkretne plany na przyszłość. Przez krótkie wzmianki prasowe typu, że burmistrz był tu czy tam, to niestety tego nie uczyni. Dla przykładu tytuł z lokalnej gazety w sprawie przystąpienia do sieci Cittaslow - „Zdołowany burmistrz”. Muszę przyznać, że faktycznie ten tytuł podreperuje wizerunek burmistrza. Przekaz prasowy jest taki, że chcemy iść tam tylko po kasę. Pasym dostał to czemu nie Szczytno? Wygląda na to, że burmistrz to materialista. Czy tak ma wyglądać przekaz do społeczeństwa? A co, jak nas nie przyjmą? To napiszą, że kasy nie będzie?

 

Dość znęcania się nad burmistrzem i dla przykładu poznęcajmy się nad innym samorządem. Co dzieje się w gminie Szczytno? Choć jestem mieszkańcem gminy, to nie bardzo wiem. Szybko zaglądam do ostatnich gazet i dalej nic nie wiem. Może wójt jest na urlopie? Jako mieszkaniec chciałbym wiedzieć, co się dzieje, jakie projekty są realizowane, co jest w planach. Oczywiście raz w roku mogę zapytać wójta na spotkaniu z mieszkańcami, ale mnie nie zadowala taki przekaz informacji. Żeby się coś dowiedzieć, to sam muszę pytać?

 

To chyba powinno działać odwrotnie. To z urzędu powinna płynąć informacja i to urzędnikom powinno zależeć, aby ten mieszkaniec był na bieżąco z wiedzą o swojej gminie. To jak promuje się wójt gminy Szczytno? A no tak, że przyjedzie na zaproszenie tam, gdzie go zaproszą. Zaszczyci swoją obecnością jakąś imprezę i to tyle. A ja jestem ten upierdliwy i z chęcią chciałbym poznać jakie plany na rozwój gminy ma wójt? Jakie propozycje ma dla emerytów z terenu gminy? Czy urzędnicy wyjdą zza biurek do mieszkańców? Jak ma wyglądać praca urzędników, w biurze czy terenie? I wiele innych pytań. Tylko, że te informacje powinny wypływać od samego wójta, a nie jako odpowiedzi na moje pytania. To wójtowi powinno zależeć, aby się odpowiednio promować na tym stanowisku, bo jak się wójt sam nie wypromuje, to za 5 lat znajdzie się taki, co to uczyni.

Reklama

 

Starzy sportowcy mawiają, że zostać mistrzem to nie problem. Obronić zdobyte mistrzostwo, to jest sztuka. Podobnie jest na stołkach władzy. Trzeba robić wszystko, aby za pięć lat obronić wywalczony stołek, a bez promocji, to może być problem.

 

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Ten nasz burmistrz to gwiazda jednego odcinka tak więc bis-u już nie będzie opinią moją kierują poczynania ów,, aktora\"........ Otoczenie się w radzie miasta przez nasienie PSLu niczego dobrego nie wróży a jedynie afery w tle typu etaciki, mieszkanka, alkohol, alimenty i populizm..... Tak więc tylko oczekiwać nowego odcinka.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Pub w browarze z piwem Jurand już w przyszłym roku! (zdjęcia)
  A do takiej ruiny doprowadzili niemcy, który byli wcześniejszymi właścicielami browaru. Wycisnęli ile się dało z zakładu rozlewając wódkę i likiery a na koniec uciekli do niemiec.

  doradca


  2020-12-05 15:14:50
 • Warstwy sposobem na przetrwanie zimy!
  A w Mrągowie lodowisko jest.

  Łyżwa


  2020-12-05 08:45:02
 • Ma szczęście do nietypowych interwencji i jest dumna z tego, że nosi mundur
  To nie jest szczęście do nietypowych interwencji tylko nietypowe zaangażowanie w pracę! Brawo Lidka! Tak trzymaj! Równaj w górę!

  Brawo!


  2020-12-04 21:56:35
 • Szynobus zderzył się samochodem dostawczym (foto)
  kurierka i wszystko jasne

  były kurier


  2020-12-04 16:22:48
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do NIKT. No to zanalizujmy pokrotce 16 lat minionej wladzy. Na przyklad jeziora. 1. Uzyskanie przez miasto wladztwa nad nimi, o co sie poprzednicy nieudolnie i malo wytrwale starali, bardziej pozorujac dzialania niz je istotnie realizujac. 2. Wladztwo otworzylo droge do tego, by miasto moglo cokolwiek w nich i przy nich robic, a jeziora, glownie duze, mogly czemus pozytecznemu sluzyc. 3. Oczyszczenie wody: wymagalo najpierw przebudowy kolektorow tak, by kanaly burzowe nie wlewaly wszelkiego g. do jezior. Wczesniej, w efekcie roznych \"awarii\" tymi odplywami burzowymi szly do jezior poprodukcyjne scieki, m,.in. z browaru czy mleczarni. 4. Po likwidacji zrodel syfu zrzucanego do jezior przyszedl czas na oczyszczenie wody we wspolpracy z UWM - trwalo trzy lata. 5. Kiedy woda juz nadawala sie do uzytku - powstala plaza miejska i milo bylo (i jest) widziec gromady uszczesliwionych dzieciakow taplajacych sie w tej wodzie, czego Szczytno bylo pozbawione przez kilkadziesiat wczesniejszych lat. 6. Uporzadkowanie terenow nadjeziornych lacznie z budowa sciezki wokol wiekszego z akwenow (przy wspolpacy z gmina, jako ze spora czesc tej sciezki przez teren gminy prowadzi). Warto byloby spytac tych, ktorzy nieustannie i licznie z tej sciezki korzystaja, czy w ogole pamietaja, ze to dzielo Gorskiej od poczatku do konca. To tylko jeden z kierunkow dzialan, ktore poprzednia wladza konsekwentnie realizowala: byla wizja, byl cel i wytyczona droga do jego osiagniecia. ULICE. Czy osoby mieszkajace przy ul. Lwowskiej pamietaja co im powiedzial burmistrz Zuchowski, gdy zadali budowy tej ulicy? \"To nie nasze, to powiatowe. Nie mozemy, nie da sie\". A za Gorskiej \"sie dalo\": I Lwowska, i Moniuszki, Przemyslowa, itp., dzieki czemu w wielu przypadkach nie trzeba sie przebijac przez zatloczone centrum. TERMOMODERNIZACJE. Ktos pamieta jak wygladal i jaki ziab panowal w budynku MDK-u? Ze takiego remontu doczekaly tez m.in. budynek MOPS-u czy przedszkola przy Polnej? Jesli wiec dzis Mankowski szczyci sie dzialaniami w SP6 czy przedszkolu przy ul. Konopnickiej, to raczej nie powinien mowic ze nadrabia \"wieloletnie zaleglosci\", bo te akurat inwestycje byly juz przygotowane przez Gorska, jak zreszta znakomita wiekszosc innych, ktore sa obecnie realizowane - np. ruiny zamku. I w tym tempie mozna by dlugo... A ze ludzka pamiec jest dobra, lecz krotka... coz.

  pirania


  2020-12-04 14:48:03
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  No i jeździj człowieku całe życie uczciwie, na trzeźwo, zgodnie z przepisami i ostrożnie - a raz takiego na drodze spotkasz i cię taki zabije.

  Kowal


  2020-12-03 19:15:54
 • Mega Paka dla Ratowników Medycznych
  To może by tak zamieścić przynajmniej loga - jeśli nie zdjęcia - Darczyńców. A nie tylko tego pana radnego, bo to nie jego pieniądze. Niestety to dość tania ustawka na plecach Ratowników i Darczyńców.

  Śmieszek


  2020-12-03 17:34:26
 • Nie żyje Witold Mocarski, pogrzeb w poniedziałek
  Spoczywają w pokoju promotorze.

  Andrzej


  2020-12-03 17:24:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie X-Men. Spośród 5. kandydatów startujących w wyborach na burmistrza w 2018 r. tylko 1. ujawnił swą \"polityczność\" - to był kandydat z PiS. \"Apolityczność\" wykazały komitety \"Z Górską dla Szczytna\", \"Wszystko dla Szczytna\", \"Aktywne Szczytno\". Wszystkie - także \"Razem dla mieszkańców\" - zostały zainfekowane działaczami powiązanymi bezpośrednio, lub pośrednio z konkretną partią polityczną (wiadomo, jaką). Wobec tego - obojętnie kto by zwyciężył: Gontarzewski, Wilczek, Lenard, czy Górska - każda z tych osób była tak czy owak afiliowana \"politycznie\" pod przykrywką apolitycznego komitetu wyborczego. W związku z tym wyrzucanie Burmistrzowi - jakikolwiek by nie był \"polityczności\" jest bzdurą. To tylko ujadanie z powodu braku dostępu do konfitur.

  Krajan


  2020-12-03 14:02:21
 • Bezdomni, kto i jak im pomoże?
  Chyba tylko matka Natura.

  Dziadek Mróz.


  2020-12-03 12:27:11