Reklama


Reklama

Promocja – felieton Romana Żokowskiego


Słowo o wielu znaczeniach, jakże aktualne w naszym lokalnym środowisku. Słowo to może oznaczać m.in: działania zmierzające do zwiększenia popularności jakiegoś produktu lub przedsięwzięcia albo prawo ucznia do przejścia do następnej klasy, a także przyznanie komuś tytułu naukowego lub stopnia oficerskiego. Wszystkie te trzy znaczenia tego słowa mają u nas zastosowanie. Mamy uczniów, szkolimy oficerów policji a teraz będziemy zwiększać skuteczność promowania naszego lokalnego produktu albo może jakiegoś przedsięwzięcia.Reklama dźwignią handlu. Stara zasada chyba się sprawdza, bo oto w lokalnej prasie czytam, że burmistrz zapowiada powstanie nowego wydziału w urzędzie pod nazwą „Wydział Promocji Miasta i Rozwoju Gospodarczego”. Niebawem ma być ogłoszony konkurs na naczelnika tego wydziału. Ciekawa informacja i choć nie zamierzam startować w konkursie, to myślałem, że z tej informacji prasowej trochę więcej dowiem się na temat tego tworu, a w szczególności jaką rolę ma spełniać i czym ma się zajmować ten wydział?

 

 

Niestety, z artykułu nic nie wyczytałem. Typowa sucha informacja tzw. hasłowa. Rzuca się hasło i cisza. Nie wiem czy brak szerszej informacji to wina burmistrza czy autora artykułu, ale ja z chęcią bym się dowiedział, jaką burmistrz ma wizję na promocję miasta. Co prawda w artykule jest tam jedno zdanie wypowiedziane przez burmistrza zacytuję „chcę, aby miasto wykorzystało swoje atuty, w tym bliskość lotniska w Szymanach”, ale samym lotniskiem promocji się nie załatwi. Ciekawe w jakim kierunku pójdzie nowy wydział, aby wypromować to miasto? Kto zasiądzie za sterami tego wydziału: urzędnik z konkursu czy osoba mająca realne pojęcie o promocji?


Reklama

 

Zostawmy jednak etatowe sprawy i wróćmy do promocji i rozwoju miasta. Czy powstanie nowego wydziału wypromuje miasto? Czy urzędnicy zapewnią promocję i rozwój gospodarczy skoro do tej pory tego nie uczynili? Mam wątpliwości. Ja nowy wydział widziałbym jako ciało wykonawcze a do główkowania powołałbym przy burmistrzu radę ds. promocji i rozwoju. Rada miałaby charakter doradczy. W skład rady zaprosiłbym kilku lokalnych biznesmenów, mieszkańców wizjonerów, ludzi aktywnych i naczelników wydziałów odpowiedzialnych za realizację. O rozwoju miasta powinni decydować jego mieszkańcy. Kto ma decydować o rozwoju gospodarczym jak nie lokalni biznesmeni? Kto ma decydować o promocji miasta jak nie ludzie aktywni, którzy na co dzień organizując różne imprezy i tak już promują to miasto? Potencjał tych ludzi należy niezwłocznie wykorzystać. Nie stać nas, aby z nich nie skorzystać.

 

Zawsze dziwiło mnie dlaczego WSPol nie korzysta z usług emerytowanych policjantów? Przecież ci emeryci wiele ciekawych praktycznych rzeczy przekazaliby młodym policjantom, a same zajęcia byłyby ciekawsze. Potencjał ludzi z 30-letnim stażem w zawodzie nie jest wykorzystany. Podobnie i tu, szkoda nie skorzystać z potencjału mieszkańców, a potencjał jest bardzo duży. Weźmy tyko pod uwagę dwie grupy: morsów i biegaczy. Niech mi ktoś powie, że te dwie grupy nie promują miasta. Maraton Juranda przyciąga biegaczy z całej Polski, a o morsach ze Szczytna też słyszała cała Polska. A takich grup jest więcej. Tylko sztuka w tym, aby te grupy zaprosić do współpracy. Razem wykombinować produkt, który będzie kojarzony ze Szczytnem przez długie lata, na chwałę miasta i jego mieszkańców.

Reklama

 

Temat promocji i gospodarki to niełatwa sprawa. Do realizacji tego zagadnienia trzeba mieć wiedzę, chęci a czasami ułańską fantazję. Czy taką fantazję będą mieli urzędnicy nowo powołanego wydziału? Wszystko zależy od ludzi i tych na górze, i tych na dole.

 

 

 

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Pub w browarze z piwem Jurand już w przyszłym roku! (zdjęcia)
  A do takiej ruiny doprowadzili niemcy, który byli wcześniejszymi właścicielami browaru. Wycisnęli ile się dało z zakładu rozlewając wódkę i likiery a na koniec uciekli do niemiec.

  doradca


  2020-12-05 15:14:50
 • Warstwy sposobem na przetrwanie zimy!
  A w Mrągowie lodowisko jest.

  Łyżwa


  2020-12-05 08:45:02
 • Ma szczęście do nietypowych interwencji i jest dumna z tego, że nosi mundur
  To nie jest szczęście do nietypowych interwencji tylko nietypowe zaangażowanie w pracę! Brawo Lidka! Tak trzymaj! Równaj w górę!

  Brawo!


  2020-12-04 21:56:35
 • Szynobus zderzył się samochodem dostawczym (foto)
  kurierka i wszystko jasne

  były kurier


  2020-12-04 16:22:48
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do NIKT. No to zanalizujmy pokrotce 16 lat minionej wladzy. Na przyklad jeziora. 1. Uzyskanie przez miasto wladztwa nad nimi, o co sie poprzednicy nieudolnie i malo wytrwale starali, bardziej pozorujac dzialania niz je istotnie realizujac. 2. Wladztwo otworzylo droge do tego, by miasto moglo cokolwiek w nich i przy nich robic, a jeziora, glownie duze, mogly czemus pozytecznemu sluzyc. 3. Oczyszczenie wody: wymagalo najpierw przebudowy kolektorow tak, by kanaly burzowe nie wlewaly wszelkiego g. do jezior. Wczesniej, w efekcie roznych \"awarii\" tymi odplywami burzowymi szly do jezior poprodukcyjne scieki, m,.in. z browaru czy mleczarni. 4. Po likwidacji zrodel syfu zrzucanego do jezior przyszedl czas na oczyszczenie wody we wspolpracy z UWM - trwalo trzy lata. 5. Kiedy woda juz nadawala sie do uzytku - powstala plaza miejska i milo bylo (i jest) widziec gromady uszczesliwionych dzieciakow taplajacych sie w tej wodzie, czego Szczytno bylo pozbawione przez kilkadziesiat wczesniejszych lat. 6. Uporzadkowanie terenow nadjeziornych lacznie z budowa sciezki wokol wiekszego z akwenow (przy wspolpacy z gmina, jako ze spora czesc tej sciezki przez teren gminy prowadzi). Warto byloby spytac tych, ktorzy nieustannie i licznie z tej sciezki korzystaja, czy w ogole pamietaja, ze to dzielo Gorskiej od poczatku do konca. To tylko jeden z kierunkow dzialan, ktore poprzednia wladza konsekwentnie realizowala: byla wizja, byl cel i wytyczona droga do jego osiagniecia. ULICE. Czy osoby mieszkajace przy ul. Lwowskiej pamietaja co im powiedzial burmistrz Zuchowski, gdy zadali budowy tej ulicy? \"To nie nasze, to powiatowe. Nie mozemy, nie da sie\". A za Gorskiej \"sie dalo\": I Lwowska, i Moniuszki, Przemyslowa, itp., dzieki czemu w wielu przypadkach nie trzeba sie przebijac przez zatloczone centrum. TERMOMODERNIZACJE. Ktos pamieta jak wygladal i jaki ziab panowal w budynku MDK-u? Ze takiego remontu doczekaly tez m.in. budynek MOPS-u czy przedszkola przy Polnej? Jesli wiec dzis Mankowski szczyci sie dzialaniami w SP6 czy przedszkolu przy ul. Konopnickiej, to raczej nie powinien mowic ze nadrabia \"wieloletnie zaleglosci\", bo te akurat inwestycje byly juz przygotowane przez Gorska, jak zreszta znakomita wiekszosc innych, ktore sa obecnie realizowane - np. ruiny zamku. I w tym tempie mozna by dlugo... A ze ludzka pamiec jest dobra, lecz krotka... coz.

  pirania


  2020-12-04 14:48:03
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  No i jeździj człowieku całe życie uczciwie, na trzeźwo, zgodnie z przepisami i ostrożnie - a raz takiego na drodze spotkasz i cię taki zabije.

  Kowal


  2020-12-03 19:15:54
 • Mega Paka dla Ratowników Medycznych
  To może by tak zamieścić przynajmniej loga - jeśli nie zdjęcia - Darczyńców. A nie tylko tego pana radnego, bo to nie jego pieniądze. Niestety to dość tania ustawka na plecach Ratowników i Darczyńców.

  Śmieszek


  2020-12-03 17:34:26
 • Nie żyje Witold Mocarski, pogrzeb w poniedziałek
  Spoczywają w pokoju promotorze.

  Andrzej


  2020-12-03 17:24:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie X-Men. Spośród 5. kandydatów startujących w wyborach na burmistrza w 2018 r. tylko 1. ujawnił swą \"polityczność\" - to był kandydat z PiS. \"Apolityczność\" wykazały komitety \"Z Górską dla Szczytna\", \"Wszystko dla Szczytna\", \"Aktywne Szczytno\". Wszystkie - także \"Razem dla mieszkańców\" - zostały zainfekowane działaczami powiązanymi bezpośrednio, lub pośrednio z konkretną partią polityczną (wiadomo, jaką). Wobec tego - obojętnie kto by zwyciężył: Gontarzewski, Wilczek, Lenard, czy Górska - każda z tych osób była tak czy owak afiliowana \"politycznie\" pod przykrywką apolitycznego komitetu wyborczego. W związku z tym wyrzucanie Burmistrzowi - jakikolwiek by nie był \"polityczności\" jest bzdurą. To tylko ujadanie z powodu braku dostępu do konfitur.

  Krajan


  2020-12-03 14:02:21
 • Bezdomni, kto i jak im pomoże?
  Chyba tylko matka Natura.

  Dziadek Mróz.


  2020-12-03 12:27:11