Niedziela, 18 Sierpień, Imieniny: Anity, Elizy, Mirona -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Promocja – felieton Romana Żokowskiego


Słowo o wielu znaczeniach, jakże aktualne w naszym lokalnym środowisku. Słowo to może oznaczać m.in: działania zmierzające do zwiększenia popularności jakiegoś produktu lub przedsięwzięcia albo prawo ucznia do przejścia do następnej klasy, a także przyznanie komuś tytułu naukowego lub stopnia oficerskiego. Wszystkie te trzy znaczenia tego słowa mają u nas zastosowanie. Mamy uczniów, szkolimy oficerów policji a teraz będziemy zwiększać skuteczność promowania naszego lokalnego produktu albo może jakiegoś przedsięwzięcia.Reklama dźwignią handlu. Stara zasada chyba się sprawdza, bo oto w lokalnej prasie czytam, że burmistrz zapowiada powstanie nowego wydziału w urzędzie pod nazwą „Wydział Promocji Miasta i Rozwoju Gospodarczego”. Niebawem ma być ogłoszony konkurs na naczelnika tego wydziału. Ciekawa informacja i choć nie zamierzam startować w konkursie, to myślałem, że z tej informacji prasowej trochę więcej dowiem się na temat tego tworu, a w szczególności jaką rolę ma spełniać i czym ma się zajmować ten wydział?

 

 

Niestety, z artykułu nic nie wyczytałem. Typowa sucha informacja tzw. hasłowa. Rzuca się hasło i cisza. Nie wiem czy brak szerszej informacji to wina burmistrza czy autora artykułu, ale ja z chęcią bym się dowiedział, jaką burmistrz ma wizję na promocję miasta. Co prawda w artykule jest tam jedno zdanie wypowiedziane przez burmistrza zacytuję „chcę, aby miasto wykorzystało swoje atuty, w tym bliskość lotniska w Szymanach”, ale samym lotniskiem promocji się nie załatwi. Ciekawe w jakim kierunku pójdzie nowy wydział, aby wypromować to miasto? Kto zasiądzie za sterami tego wydziału: urzędnik z konkursu czy osoba mająca realne pojęcie o promocji?

 

Zostawmy jednak etatowe sprawy i wróćmy do promocji i rozwoju miasta. Czy powstanie nowego wydziału wypromuje miasto? Czy urzędnicy zapewnią promocję i rozwój gospodarczy skoro do tej pory tego nie uczynili? Mam wątpliwości. Ja nowy wydział widziałbym jako ciało wykonawcze a do główkowania powołałbym przy burmistrzu radę ds. promocji i rozwoju. Rada miałaby charakter doradczy. W skład rady zaprosiłbym kilku lokalnych biznesmenów, mieszkańców wizjonerów, ludzi aktywnych i naczelników wydziałów odpowiedzialnych za realizację. O rozwoju miasta powinni decydować jego mieszkańcy. Kto ma decydować o rozwoju gospodarczym jak nie lokalni biznesmeni? Kto ma decydować o promocji miasta jak nie ludzie aktywni, którzy na co dzień organizując różne imprezy i tak już promują to miasto? Potencjał tych ludzi należy niezwłocznie wykorzystać. Nie stać nas, aby z nich nie skorzystać.


 

Zawsze dziwiło mnie dlaczego WSPol nie korzysta z usług emerytowanych policjantów? Przecież ci emeryci wiele ciekawych praktycznych rzeczy przekazaliby młodym policjantom, a same zajęcia byłyby ciekawsze. Potencjał ludzi z 30-letnim stażem w zawodzie nie jest wykorzystany. Podobnie i tu, szkoda nie skorzystać z potencjału mieszkańców, a potencjał jest bardzo duży. Weźmy tyko pod uwagę dwie grupy: morsów i biegaczy. Niech mi ktoś powie, że te dwie grupy nie promują miasta. Maraton Juranda przyciąga biegaczy z całej Polski, a o morsach ze Szczytna też słyszała cała Polska. A takich grup jest więcej. Tylko sztuka w tym, aby te grupy zaprosić do współpracy. Razem wykombinować produkt, który będzie kojarzony ze Szczytnem przez długie lata, na chwałę miasta i jego mieszkańców.

 

Temat promocji i gospodarki to niełatwa sprawa. Do realizacji tego zagadnienia trzeba mieć wiedzę, chęci a czasami ułańską fantazję. Czy taką fantazję będą mieli urzędnicy nowo powołanego wydziału? Wszystko zależy od ludzi i tych na górze, i tych na dole.

 

 

 

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Radni nie chcą dawać prezentów
  No to jestem zdumiony tym, że jeśli wszystkie instytucje się centralizują, a tu ktoś jednak chce \"zamontować\", czy rozbudować oddział instytucji w Szczytnie - to radni protestują i stwarzają przeszkody. Ci wielce oświeceni nasi radni niech pójdą wreszcie po rozum do głowy, a nie tylko po dietę radnego. Ale co się dziwić - pies ogrodnika: sam nie zje, ale drugiemu nie da. Chyba, że psa kiełbasą się przekupi.
  Autor: Śmieszek
  2019-08-16 14:53:29
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  PAN Radny raczej do powiedzenia za wiele nie ma co zresztą widac na nagraniach z sesji.
  Autor: Slawomir
  2019-08-16 11:26:01
 • Kraksa na Leyka, kierowca uciekł (zdjęcia)
  Ważne że mordeczce nic nie jest ch#j z prawem jazdy i ch#j z tym samochodem. Ja tobym go uniewinnił.
  Autor: Zbiórka_na_race_szlugów_do_aresztu.
  2019-08-14 19:00:22
 • Molo, jak scena amfiteatru – MDK zaprasza artystów
  Może by zainwestować w publiczny fortepian/pianino? W Polsce jest to dosyć rzadko spotykane, a znalazłoby się trochę chętnych do wypróbowania swoich sił, zwłaszcza, że obok jest szkoła muzyczna kryjąca wiele talentów.
  Autor: Ariia
  2019-08-14 12:35:26
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Pytam się tylko. Czym miasto jako organizator chce przyciągnąć mnie jako jego obywatela? Wykonawcy - poziom równy dożynkom. Oprawa - poziom festynu. Atrakcje - stragan dziadostwa. Droga władzo mojego kochanego miasta, obudźcie się wreszcie. Mamy wielki potencjał, a robimy imprezę na odwal, aby tylko się odbyła. Oddajcie nam naszą imprezę. Mieszkaniec Szczytna.
  Autor: Dżordż
  2019-08-13 14:18:22
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Jak już wiele razy wspominałem. Dni Mojego kochanego miasta, skończyły się już dawno. W tym roku przebiły już wszystko i sięgnęły totalnego dna. Bazariada i nic więcej. Poziom artystyczny równy z dożynkami w Wąchocku. Repertuar bardzo ambitny, w sam raz by przyciągnąć inteligencję z okolicznych \"metropolii\" z kurpiakami na czele. Panie Burmistrzu głosowałem na Pana, ale jeżeli chce Pan coś zrobić dobrego dla miasta niech się Pan wsłucha w głos swoich mieszkańców i przeorganizuje naszą imprezę w taki sposób, aby była to impreza w głównej mierze dla nas, dla mieszkańców. To święto naszego Grodu. Nie potrzebujemy bazariady i wszechobecnej tandety. Chcemy dobrej muzyki, nie polo coś tam. Stop bazariadzie.
  Autor: Jaśnie pan z gorszego sortu
  2019-08-13 14:06:11
 • Złoto-srebrna Karolina Piechowicz
  Gratulacje Karolina! Już nie mogę się doczekać, jak Cię będziemy oglądać na olimpiadzie !
  Autor: Jarek
  2019-08-13 14:02:00
 • Wejść do jeziora można zawsze, ale... nie wszędzie
  Co do zasady ma Pan rację, nie wolno grodzić nieruchomości i uniemożliwiać PRZEJŚCIA i to słowo jest kluczowe. Często osoby zgłaszające pretensje i powołujące się na przywołane przez Pana przepisy utożsamiają je z możliwością wypoczynku nad brzegiem zbiorników wodnych. Więc jeszcze raz przejść brzegiem możemy plażować już nie. Pozdrawiam
  Autor: Wodnik
  2019-08-13 13:09:16
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  Moze Pan radny powinien zainteresować się sytuacją uzdrowienia sluzby zdrowia w naszym mieście? Nowy szpital wybudować, i 2 nowe przychodnie oczywiście wszystko ze srodkow wlasnych.... A i odrazu sprawę ubytku liczby mieszkańców wyjaśni i naprawi.... Taki czlowiek orkiestra na panstwowej posadzce....
  Autor: Facebook wszystko przyjmie....
  2019-08-13 11:10:29
 • Oliwia Grajko – szóstoklasistka na szóstkę
  Powodzenia i samych sukcesów!
  Autor: Super
  2019-08-13 09:29:36