Sobota, 4 Grudzień
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana -

Reklama


Reklama

Producent deklaruje dostarczenie do Polski do końca stycznia ponad miliona szczepionek


W pierwszym etapie, czyli do końca stycznia producent deklaruje dostarczenie do Polski około 1 miliona 100 tysięcy szczepionek na koronawirusa - powiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że pierwsze pięć punktów szczepień masowych będzie zorganizowanych w szpitalach tymczasowych.Dworczyk podczas środowej konferencji prasowej był pytany m.in., jak duża będzie pierwsza dostawa szczepionek na koronawirusa do Polski i czy producent zmienił deklarację w tej kwestii. "Na razie deklaracja się nie zmieniła, w pierwszym etapie, czyli do końca stycznia producent deklaruje dostarczenie około 1 miliona 100 tysięcy szczepionek do Polski" - odpowiedział szef KPRM.

 

Dworczyk poinformował również, że zapadła decyzja o uruchomieniu pierwszych pięciu punktów szczepień masowych, które będą realizowane w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Pytany, gdzie konkretnie zostaną zorganizowane te punkty, odparł, że w szpitalach tymczasowych. "Te pięć miast, w których będą zorganizowane szczepienia masowe, (...) w każdym z nich jest szpital tymczasowy. To w szpitalach tymczasowych czy też rezerwowych, zależy od tego jakiej nazwy użyjemy, będą zorganizowane te punkty masowych szczepień" - powiedział.


Reklama

 

Na pytanie o to, kto będzie decydował o tym, czy dana osoba będzie szczepiła się w przychodni, czy w punkcie masowych szczepień, odparł, że będzie to zależało od samych zainteresowanych. Podkreślił, że każda osoba zgłaszająca się do systemu będzie mogła wybrać najwygodniejsze dla niej miejsce szczepienia. "Chyba, że w najbliższej przychodni czy szpitalu nie będzie już dostępnych wolnych miejsc, to wtedy system będzie pokazywał jakieś bardziej odległe miejsca" - dodał.

 

Podczas konferencji padło również pytanie, czy zmienione zostaną warunki naboru punktów szczepień. P.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak odpowiedział, że nie. "Warunki się nie zmieniają, jeśli chodzi o to kolejne postępowanie. Z naszych rozmów z potencjalnymi oferentami wynika, że (to) nie zbyt ostre warunki powodowały, że nie złożono tej oferty, tylko jakiś problem organizacyjny czy innego rodzaju" - powiedział.

Reklama

 

"Przypomnę, że podczas konsultacji społecznych przy tym pierwszym dużym naborze, jeśli chodzi o placówki podstawowej opieki zdrowotnej, zrezygnowaliśmy z tego wymogu 180 szczepień tygodniowo i zrezygnowaliśmy ze wskazywania ilości dni tygodnia, w jakie będą te placówki czynne. Tu również tego nie zmieniamy, dowolność pozostawiamy przedstawicielom POZ" - powiedział Nowak. Jego zdaniem, w małych gminach "zapotrzebowanie na czas działania punktu będzie pewnie znacznie mniejsze niż w dużych ośrodkach".

 

(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska

sdd/ godl/Komentarze do artykułu

Wzór do naśladowania.

Wy się w pierwszej kolejności z Sejmu i Senatu podajcie szczepieniu.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Akcja #SZCZEPIMYSIĘ - zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Szczytnie
  Witam wszystkich Czytelników Tygodnika Jestem przewodniczącą rady rodziców oraz rodzicem uczennicy z klasy VII której dotyczy powyższy artykuł. Chciałabym sprostować zawarte w nim informacje jakoby to Szkoła zainicjowała spotkanie z inspektorem sanepidu jak również omawianych podczas spotkania tematów. Spotkanie odbyło się na prośbę rodziców uczniów klasy VII (Pani Wychowawczyni doprowadziła do jego realizacji za co dziękuję w imieniu rodziców) i dotyczyło zasad jakich wszyscy - w tym nasze dzieci powinniśmy przestrzegać aby uchronić się przed zachorowaniem (zachowanie odpowiedniej odległości w bezpośrednich kontaktach, noszenie maseczek czy chociażby częstego mycia rąk, co nie dla wszystkich jest oczywiste). Nikt nie namawiał aby dzieci zostały zaszczenione jak może sugerować treść artykułu. Przy te okazji życzę zarówno całej redakcji jak i wszystkim czytelnikom Tygodnika dużo zdrowia.

  Małgorzata Mroczek


  2021-12-03 14:00:08
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Absolutnie jak najbliżej miasta - tylko taka lokalizacja ma sens. Nikt nie będzie jeździł obwodnicą jeżeli będzie musiał przejechać 20 km z pasymskiej na Piłsudskiego.


  2021-12-03 13:26:01
 • Mieszkaniec Szczytna otrzymał telefon z „banku”. Stracił 10 tys. złotych
  Najgorsze jest to, że nie ma sposobu na znalezienie takich ludzi i dalej bezkarnie oszukują :-( zaraz ktoś powie, że ktoś glupi i się nabrał....nieprawda tak potrafią człowieka zmanipulować, podszyć się pod kogoś z rodziny, zadziałać na emocjach, że można się nabrać....

  Mieszko


  2021-12-03 12:11:04
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  sama sobie takiego chłopaka wybrała

  Baba


  2021-12-03 11:57:19
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Daniel pewnie nic z tego nie będzie bo miasto będzie musiało za mieszkańców płacić za wywóz śmieci. Szkoda ale tak zdecydowali radni PSL, Wszystko dla Szczytna i PIS. Smutne.

  do Daniel


  2021-12-03 10:35:24
 • Kontrowersyjne śmieci i podatki (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Radny Paweł Krasowski vel Wicha jest OK, na jak takiego radnego przystało. Przyklaśnie tam gdzie trzeba i byleby do końca kadencji, a potem może się gdzieś IDEAlnie wciśnie.

  Samosienko


  2021-12-03 00:28:35
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  Barbarzyńca. Zwyrodnialec.

  Facet


  2021-12-02 15:45:17
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  https://www.gov.pl/web/gddkia/generalny-pomiar-ruchu-20202021 W okolicy Szczytna ruch nie jest jakoś wyjątkowo duży. Z pomiarów wynika że w Szczytnie jest kumulacja ruchu z dk i ruchu lokalnego. Ten lokalny nawet przeważa. Wniosek taki że obwodnica powinna być jak najbliżej miasta i usprawniłaby ruch loklany. Tranzyt to głównie dk 57 i 53 tu dobowo najwięcej jest pojazdów ciężarowych (najwiecej od strony Biskupca). Mieszkańcy miasta chcą obwodnicy. Nowe Gizewo nie chce. Trzeba kompromisu. Jak dokończą dk16 do Ełku to nawet na obwodnicy Szczytna ruch będzie znikomy.

  Ksionże


  2021-12-02 12:06:45
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Lodowisko jest ok frajda dla wszystkich raz w roku ale przypominam że burmistrz obiecał skatepark całoroczny i gdzie on jest a jest bardziej potrzebny niż lodowisko

  Daniel


  2021-12-02 06:34:40
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Obwodnica powinna lecieć jak naj dalej od Szczytna. Im dalej od tej dziury tym lepiej :P

  Jacek Przypadek


  2021-12-02 04:25:05

Reklama