Czwartek, 26 Listopad, Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana -

Reklama


Reklama

Proboszcz nie chce już szkoły na kościół


Proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Farynach, ksiądz Robert Nurczyk, nie chce już budynku po byłej szkole w Farynach. Początkowo chciał zrobić tam kościół. Rezygnacja z pomysłu oznacza kłopot dla gminy Rozogi.

 Proboszcz rezygnuje z pomysłu, bo okazał się on zbyt kosztowny. - Z naszych analiz wynika, że dostosowanie szkoły do potrzeb sakralnych wiązałoby się z wydatkiem około miliona złotych – mówi ksiądz Robert Nurczyk. - A na to nie stać naszej niewielkiej parafii, która liczy około 1200 wiernych.


Reklama

 

Początkowo idea wydawała się wręcz idealna. Zadowolone były też władze gminy Rozogi, które jak na razie nie mają pomysłu, co zrobić z niszczejącym budynkiem.

 

- Pomysły może i są, ale na ich realizację potrzebne są pieniądze, których nie ma – mówi Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi. - Budynek próbowaliśmy trzykrotnie sprzedać za średnio 270 tysięcy złotych, ale nikt nie stanął do przetargów.

 

Reklama

Budynek po byłej szkole w Farynach.

 

 

Najlepszym rozwiązaniem – w opinii wójta - byłoby, aby ten budynek został przeznaczony na potrzeby wiejskiej społeczności.

 

- Mogłaby w nim powstać biblioteka, świetlica wiejska, czy siedziba lokalnych stowarzyszeń – wylicza wójt. - Ale każde z tych rozwiązań wymaga dostosowania obiektu, co wiąże się ze znaczącym remont. A że obiekt jest pod opieką konserwatorską, to te koszty jeszcze bardziej rosną.Komentarze do artykułu

Mazur

A kto twierdzi że budynek jest pod opieką konserwatorską? Jedyne dwa obiekty w Farynach wpisane do rejestru zabytków to: Faryny - cmentarz ewangelicki (mogiły ziemne, nr rej.: 269 z 30.01.1986 - dom (chata) nr 9, drewn., XVIII/XIX, nr rej.: dec. z 12.04.1968 (brak nr na decyzji)

Krajan

No to może Wójt by się postarał o te środki: rewitalizacja, adaptacja dla funkcji społecznych z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością? To przecież normalne, że zabytkowy budynek, zwłaszcza szkoła, wtopiony w krajobraz życia wielu pokoleń nie może zniknąć. Bez opieki zniszczeje. Pan Wójt jest historykiem - niech powalczy nie tylko o swój stołek!

fakt

gdyby gmina wybudowała i przekazała kościołowi bezpłatnie albo za symboliczną 1 to kościół by wziął…...

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze