Niedziela, 22 Wrzesień, Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Problem z segregacją plastiku (sygnał czytelników)


Firma nie chce odbierać naszych worków z odpadami plastikowymi – takie i podobnej treści sygnały coraz częściej ostatnio docierają do naszej redakcji. Problemów tego rodzaju nie notowaliśmy od wielu lat, a że w przepisach dotyczących odpadów i gospodarki śmieciowej nieustannie wiele się zmienia, należało dotrzeć do źródła. Na okoliczność występujących kłopotów przepytaliśmy więc Andrzeja Ryńskiego, szefa firmy Remondis, która zajmuje się w Szczytnie odbiorem nieczystości stałych.Według prezesa Ryńskiego przyczyny pojawiających się niedogodności mogą być dwie: albo w gronie pracowników trafił się ktoś nierzetelny, albo w żółtych workach (pojemnikach) na odpady plastikowe znajduje się to, czego być tam nie powinno.

 

- W takich przypadkach nasz pracownik faktycznie nie zabiera worka, ale zostawia karteczkę: „Proszę posegregować jeszcze raz” - mówi szef Remondisu.

 

Podkreśla, że w segregacyjnych workach mogą znaleźć się jedynie takie odpady, które są w opisie na tym worku wymienione.

 

- Dla przykładu: deska sedesowa jest odpadem budowlanym. C o prawda jest wykonana z plastiku, ale ten akurat nie nadaje się do wtórnego wykorzystania. A mieliśmy przypadki, że do żółtych pojemników trafiały właśnie takie odpady. I trafiają bardzo często – mówi Andrzej Ryński. - Mieliśmy też przypadek, że do worka na plastik została wrzucona zużyta strzykawka jednorazowego użytku, a pracownik się nią ukłuł. Musiał być poddany obserwacji medycznej, szczegółowym badaniom, jakimś zabiegom ochronnym, że nie wspomnę o niepokoju i stresie, które mu towarzyszyły przez co najmniej miesiąc, zanim stwierdzono, że nie ma zagrożenia.


 

Jedynym niejako odstępstwem od plastiku jest to, że obecnie do żółtych worków można wrzucać też pojemniki po napojach, ale wyłącznie aluminiowe. Podobnie jest ze szkłem. Odpadem segregacyjnym są butelki i słoiki, ważne, by w workach nie były one potłuczone, ale już szyby takim odpadem nie są.

 

W opinii prezesa Ryńskiego na lokalne problemy nie mają też wpływu handlowe upodobania Chińczyków.

 

- My się zajmujemy wyłącznie odbiorem odpadów. Przekazujemy je do ZGOK Olsztyn, a dalsza dystrybucja i wykorzystanie surowców wtórnych już do nas nie należy – podkreśla. - W każdym razie na pewno sprawdzę dokładnie, jak się kształtuje sytuacja w Szczytnie, skoro pojawiają się skargi – zapewnia.Komentarze do artykułu

on

daj takiemu piwo lub na piwo to nawet eternit zabiorą i po co taka głupia gadka

X-MEN

Jakieś bzdury ten szef firmy wygaduje. Miałem przypadek, że nie zabrali mi komunalnych. Poleciałem biegiem za nimi, bo nie miałem pojęcia dlaczego śmieci mi nie zabrali. Gdybym ich nie dopadł, w życiu bym się nie wiedział o co chodzi. Brakuje informacji co można wyrzucić a co nie.

ja

szkło ma być nie potłuczone.... a jak sami zawieziemy do punktu zbiórki to już nagle trzeba je potłuc bo się nie zmieści do pojemnika. opon też nie zabierają, ale możesz zawieźć maksymalnie 4 nawet jak masz dwa samochodu i wypadła ci wymiana opon na wiosnę w obu, a nie daj borze że jeszcze masz motocykl lub dwa, i rowery ze dwa.... kto to wymyślił ? a potem zdziwienie że opony leżą w lesie. a gdzie ku.wa mają leżeć ?

Waga

W sumie to byłoby najlepiej, aby Urząd Miejski w Szczytnie zamieszczał regularnie w lokalnych tygodnikach klarowną informację, co się wrzuca do takich czy innych worków - koszy. Ludzie mimochodem \"wciągaliby\" taką informację. Gdyby dodać do tego sensowną informację - przyswajalną dla tzw. normalnego człowieka, a nie naukowy wywód - dlaczego segregacja tak wygląda, jak wygląda. Dlaczego nie można pewnych odpadów łączyć ze sobą, mimo że są \"na oko\" takie same. Tu poważne zadanie naszej lokalnej prasy; temat ekologii, ciekawostki, rozmowy o tym z ciekawymi i mądrymi ludźmi. A nie tylko gmeranie w tym naszym szczycieńskim sosie polityczno-towarzysko-biznesowo-policyjnym.

Napisz


Komentarze

 • Są pieniądze na miejskie ulice
  Do Paulina.. Jest to zwrót środków za wykonane remonty. Nie wiem czemu nie ma takiej informacji w artykule .
  Autor: Anka
  2019-09-22 09:18:24
 • Aby schronisko chroniło... (list do redakcji)
  Do Śmieszek. Pani również nie może być dobrym człowiekiem powielajac bzdury. Sprawa była zgłaszana i zamieciona pod dywan. Duuzy ten dywan maja w UM. A na pikiecie P. Myślak nie było.
  Autor: Anka
  2019-09-22 09:11:26
 • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu? - o to pytali dzieci w szkołach!
  Panie Burmistrzu ma Pan okazję zrobić porządek. Dymisja Dobrońskiego (który od lat trzyma się stanowiska nie wiadomo jakim cudem) i upomnienie dyrektorów. Mam nadzieję że ma Pan jaja.
  Autor: Anka
  2019-09-22 08:57:52
 • Są pieniądze na miejskie ulice
  Krajan. Dokładnie. Otwierasz lodówkę a tam Kiersik. A zasług żadnych!!!
  Autor: Anka
  2019-09-22 08:50:55
 • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu? - o to pytali dzieci w szkołach!
  Jako rodzic dziękuję, za nagłośnienie sytuacji. Należy mówić o takich patologiach zanim spowszednieją i niepostrzeżenie staną się częścią systemu edukacji, jak to ma miejsce na zachodzie europy, gdzie 4latków w przedszkolach edukuje się według standardów WHO zachęcając (sic!) do masturbacji lub indoktrynuje, że mogą wybrać czy chcą być dziewczynką czy chłopczykiem. To są ideologie chorych ludzi złej woli, co gorsze - realizowane pod kuratelą WHO. Te same chore standardy wchodzą dziś do szkół w Warszawie z aprobatą Trzaskowskiego, Rabieja i karty LGBT+. Protestujmy póki mamy świadomość zagrożenia i wolność słowa.
  Autor: Marek R.
  2019-09-22 02:31:15
 • Są pieniądze na miejskie ulice
  Dlaczego będą remontowane ulice, których remont był zrobiony w zeszłym roku? Czego im brakuje?
  Autor: Paulina
  2019-09-21 22:18:51
 • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu? - o to pytali dzieci w szkołach!
  Weszłam na stronę tej firmy i przeżyłam SZOK. Wszystkie informacje kończą się na r. 2015, co już świadczy o braku profesjonalizmu, a \"baza ekspertów\" - nie da się tego skomentować. Ludzie opamiętajcie się. Ta ankieta wygląda jakby sieć pedofilska sondowała czy znajdzie w Szczytnie już przygotowane ofiary... http://www.atelier-profilaktyka.edu.pl/baza_ekspertow
  Autor: Natalia
  2019-09-21 22:11:33
 • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu? - o to pytali dzieci w szkołach!
  Ja uważam że Pan Burmistrz wie jak zachować się w tego typu sytuacjach. Nie potrzebne są komentarze Troli Pisowskich.Przegrali wybory samorządowe i te burmistrzowe to niech zamilknal lub zamilknie działacz nieudacznik.
  Autor: Tomasz
  2019-09-21 22:01:12
 • Historyczne artefakty zostaną w Szczytnie
  Gdzie są radni w takich sytuacjach? maja wszystko w d.. Zdaje się, że tak. Bo się bawią tylko w dobrze opanowane gierki - kto komu przyłoży, albo kto uniknie ciosu. Układają się już politycznie pod wybory sejmowe.
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-09-21 20:50:48
 • Aby schronisko chroniło... (list do redakcji)
  Kiedy była Pani pracownikiem schroniska i dlaczego - będąc świadkiem takich przerażających faktów - nie zawiadomiła pani organu odpowiedzialnego za schronisko oraz prokuratury? Wiem, że pani kariera zawodowa ma się dobrze, ma pani prywatną firmę - ale aby jej nie reklamować - nie wymienię nazwy. Mam wrażenie, że ten list służy tylko promocji pani firmy. A nie temu, żeby poprawić funkcjonowanie schroniska w Szczytnie. Gdyby pani na tym zależało - dawno zgłosiłaby pani wszystkie te rzeczy, o których pani pisze w tym liście do prokuratury. Jeśli pani tego nie zrobiła jest pani współodpowiedzialna za te rzekome przestępstwa - to jest tak samo karalne, jak ich dokonywanie. Sądzę, że ma pani w tym prywatny interes - np. przejąć schronisko od miasta, mieć na to dotację i robić biznes. Widziałem panią na pikiecie pod schroniskiem, kiedy był konflikt z burmistrz Górską. Nie jest pani dobrym człowiekiem.
  Autor: Śmieszek
  2019-09-21 20:45:05