Niedziela, 19 Wrzesień
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Priorytetem – poprawa jakości życia i zdrowia mieszkańców


PROMOCJA. Kilkadziesiąt milionów złotych zainwestowano w ostatnich latach w poprawę jakości życia i zdrowia mieszkańców powiatu szczycieńskiego. Inwestycje objęły przede wszystkim Zespół Opieki Zdrowotnej w Szczytnie. Nowa część szpitala od ubiegłego roku stała się jednym z dwóch Szpitali Tymczasowych w województwie. Kolejnym ważnym przedsięwzięciem związanym ze zdrowiem jest budowa ścieżki rowerowej pn. „Rowerem po kolei” ze Szczytna do Biskupca. Aktualnie prace prace prowadzone są na terenie gminy Dźwierzuty.Połowa kadencji to dobry czas, by podsumować dotychczasowe osiągnięcia samorządu powiatowego. Koncentrują się one na realizacji inwestycji, które można by opatrzyć jednym hasłem: zdrowie i życie – w bardzo szerokim ujęciu. Zdrowiu i życiu bezpośrednio służy rozbudowa szczycieńskiego szpitala powiatowego, ale nie tylko. Wiodąca aż do granicy powiatu z gmina Biskupiec ścieżka rowerowa to miejsce czynnej rekreacji, o której znaczeniu dla ludzkiego zdrowia nikogo nie trzeba przekonywać. Przebudowane i wybudowane drogi – to z kolei szansa na zwiększenie bezpieczeństwa komunikacyjnego, a zatem są to inwestycje, które również mają wpływ na zdrowie i życie mieszkańców powiatu szczycieńskiego. Natomiast mówiąc o życiu, trzeba mieć na uwadze nie tylko zagrożenia, ale i przyszłość, szczególnie ważną dla młodych ludzi, którzy z myślą o tej przyszłości podejmują decyzje dotyczące ich edukacji.

Te cztery główne kierunki: rozbudowa ZOZ, rekreacja/turystyka, drogi i szkolnictwo, nie wyczerpują pełnego katalogu bieżących działań i zadań samorządu powiatowego. Z punktu widzenia przyszłości i rozwoju Ziemi Szczycieńskiej są to jednak przedsięwzięcia najważniejsze i dlatego je Państwu przybliżam.

Jarosław Matłach

Starosta Szczycieński

 

 

Decyzją wojewody nowe skrzydło Powiatowego Szpitala w Szczytnie pod koniec ubiegłego roku stało się jedną z ważniejszych placówek w kraju do walki z koronawirusem. W skrzydle przekształconym na szpital dla pacjentów z Covid-19 znalazło się 70 łóżek. Każde z nich jest wyposażone w respirator.

 

Natomiast na początku roku zakończyły się prace związane z budową Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. SOR został wyposażony w bezawaryjne urządzenia medyczne, co w przyszłości przełoży się na wysoką jakość świadczonych usług. Jednak ze względu na wzrost zakażeń koronawirusem nowy SOR został tymczasowo przystosowany do leczenia pacjentów z Covid-19. Dzięki temu przybyło 30 dodatkowych miejsc i dziś jest ich w sumie 100.


Reklama

Pozostała część szpitala działa normalnie. Znajduje się w niej pięć oddziałów: ginekologia i położnictwo, oddział wewnętrzny, chirurgia, oddział dziecięcy oraz intensywna terapia.

 

- Jak mówi sentencja łacińska „Dobre zdrowie jest lepsze niż największe bogactwo” i tego w swojej pracy się trzymamy – mówi Jarosław Matłach, starosta szczycieński.

 

 

Rowerem po kolei

 

Od ubiegłego roku trwają także intensywne prace przy drugim etapie budowy ścieżki rowerowej na nieczynnej linii kolejowej prowadzącej ze Szczytna do Biskupca pn. „Rowerem po kolei”. Aktualnie prace toczą się na terenie gminy Dźwierzuty. Budowany odcinek będzie miał długość prawie 23 km. Co ważne, wybudowane zostaną dwa miejsca obsługi rowerzystów. Pierwsze w miejscowości Dźwierzuty, drugie w Popowej Woli.

 

- Trasa wiedzie przez wyjątkowo urokliwe tereny, będzie się można o tym przekonać już w drugiej połowie sierpnia, bo wtedy zostanie ona oddana do użytku mieszkańcom i turystom – mówi starosta. - Do tego czasu zapraszamy rowerzystów do korzystania z już istniejącego odcinka trasy – dodaje.

 

Wjazd na ścieżkę znajduje się w Szczytnie przy ul. Ostrołęckiej. Trasa prowadzi przez lasy i łąki, aż do dawnego dworca kolejowego w miejscowości Ochódno. Długość to łącznie 8 km. Również w Ochódnie znajduje się wiata przystankowa, gdzie można odpocząć.

 

Lepsza infrastruktura drogowa

 

Władze powiatu nie ustają również w dążeniu do poprawy infrastruktury drogowej. W trwającej kadencji pozyskano dofinansowania na 14 odcinków dróg powiatowych o łącznej długości blisko 60 km i wartości 19,5 mln zł. Pozyskane na ten cel środki zewnętrzne to blisko 10,5 mln zł, dodatkowo gminy dołożyły do inwestycji po 50% wkładu własnego. Ponadto w ostatnich latach blisko 1,7 mln zł przeznaczono na bieżące remonty dróg i chodników.

Reklama

 

Szkoły przyszłości

 

Wybór szkoły to ważna życiowa decyzja, należy więc podjąć ją mądrze. Powiat sprawuje pieczę nad placówkami, które mają nie tylko wyjątkową kadrę pedagogiczną, ale również bardzo długie tradycje.

 

Szczycieński Zespół Szkół nr 3 to szkoła, która przez 75 lat istnienia wykształciła 9535 absolwentów.

 

- Nasza szkoła to idealne miejsce dla tych, którzy marzą o prestiżowych uczelniach – mówi p. o. dyrektora placówki Monika Chorążewicz. Natomiast Zespół Szkół Nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego od wielu lat kształci młodzież w branży gastronomiczno – turystyczno - hotelarskiej.

 

W prognozowanym zapotrzebowaniu na zawody szkolnictwa branżowego są te, w których kształci szkoła: technik organizacji turystyki, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz i cukiernik. Proponowane kierunki umożliwiają rozwijanie swoich pasji i gwarantują pracę w zawodzie. Jednak najbardziej obleganą wśród szczycieńskich placówek jest Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Szczytnie. Uczęszcza do niego blisko  800  uczniów. Podstawą kształtowania kierunków nauczania jest analiza potrzeb rynkowych. W oparciu o te potrzeby w ubiegłym roku uruchomiono nowe technikum o specjalności logistyka. Pozostałe technika znajdujące się w szkole kształcą: mechaników, informatyków i techników rachunkowości. Natomiast w 3-letnich szkołach branżowych można się kształcić w zawodach: mechanik – operator maszyn do produkcji drzewnej, mechanik maszyn skrawających. Szkoła posiada także klasę wielozawodową.

 

 

 Komentarze do artykułu

PiotrW

Niech się pielęgniarki do roboty wezmą a nie cudzych mężów podrywają, jak sławetna pani(tfu) Danuta

ika

Fajno, fajo, piękny szpital, ale poradnie i fizjoterapia pozostały w piwnicznych kazamatach zabytku...

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Będzie swoja woda
  Kiedy CAŁE JERUTKI dostąpią zaszczytu?

  Robert Częścik


  2021-09-19 13:26:06
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Bo Rozogi są gminą z najmniejszą ilością bezmyślnego inwentarza ... :) Brawo Rozogi!!! Ciekawe czy szanowny wójt naganiacz, weźmie odpowiedzialność za konsekwencje dobrowolnego poddania się eksperymentowi medycznemu....no, Panie Kudrzycki, podpiszesz Pan papier, że w razie śmierci po szczepieniu, oddasz pan swoje życie?....NIE ... nie podpiszesz, bo i niby czemu, skoro decydując się na wyszczepienie, każdy podpisuje świadomie dobrowolną zgodę na udział w eksperymencie medycznym, czym zdejmuje odpowiedzialność ze zbrodniarzy przymuszających do dobrowolnego okaleczenia się.

  XXX


  2021-09-19 11:39:24
 • Stan prac w nowym żłobku sprawdzili radni
  Żenada żłobek w szkole

  Andrzej


  2021-09-19 08:01:04
 • Znamy oficjalne wyniki budżetu obywatelskiego. Kto wygrał?
  13 głosów na ławeczki fotowoltaiczne za 250 tysięcy ??!! Hahaha kpina jakaś! Szczytno ma taką potężną infrastrukture, że trzeba miasteczko rowerowe budować, zeby dzieci umialy po chodniku jechac ? Miałabyć rozbudowa SKATEPARKU ile było głosów pytam sie ? Ile lat jeszcze będziemy czekać na przeszkody, które były w projekcie uwzględnione 7 lat temu ??!! Przeszkoda co została postawiona już jest rozklepana jak schabowy za rok będzie sie nadawać tylko na opał jak legendarna rampa co siekierami rozebrana została a trzeba było tylko 2 deski na górze wymienić :) POZDRAWIAM

  Potężny LegwanZORD


  2021-09-18 23:07:50
 • Zbadali bagna georadarem, szukali zatopionego wozu bojowego (zdjęcia)
  W Dzwierzutach był kiedyś staw na środku miejscowosci z opowiesci dziadka prawdopodobnie ruscy żołnierze w zime chcieli czołgiem przejechać po lodzie i w efekcie lód pękł a czolg poszedl na dno teraz jest pod ziemia a jakies 30 lat temu niby bylo widac kawalek lufy tez można bylo by takim georadarem poszukać...

  Ms


  2021-09-18 07:55:41
 • 111 lat Banku Spółdzielczego w Szczytnie (zdjęcia)
  celebryci na pierwszym planie...

  gość


  2021-09-18 06:21:39
 • Będzie krócej i szybciej do Olszyna? Coraz bliżej przebudowy drogi (zdjęcia)
  Za 100 lat ????????????

  Follower


  2021-09-17 19:38:00
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Bo byłoby trudno biegać w habicie czy innej kiecce od szczęki po dolne paznokcie. Na szczęście Szczytno to nie Kabul (jeszcze).

  massakra


  2021-09-17 15:28:24
 • Filmowcy z Niemiec kręcą film w murach byłego kolegium nauczycielskiego
  W tym filme ta Niemka jedzie w brudnym starym pociągu do Pasymia. Wyrzuca z przedziału Polaka, który grzecznie wychodzi. Z Pasymia widać tylko zrujnowaną szopę jako dworzec i chuliganów na rynku. Komenda policji w Olsztynie wieczorem jest \"o tej porze już nie osiągalna\". Polska policjanta na wodok córki staje śię mamuśką i praca przestaje być ważna (Niemka patrzy na nią z pohardą). Typowa obraz Polski w ZDF. Nie da śię tego oglądać. Że Polacy w tym u cuestniczą?

  Telewidz


  2021-09-16 14:40:50
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Dlaczego te dziewczyn muszą biegać w majtkach i pokazywać gołe brzuchy? Kto chce je tak oglądać? Ze sortem nie ma to nic do czynienia

  Nick


  2021-09-16 14:30:24

Reklama