Sobota, 21 Wrzesień, Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Powrót marnotrawnego - felieton Jerzego Niemczuka


Czyli o mnie mi chodzi. Felietonistę, który porzucił łamy na kilka miesięcy, a teraz powraca przed kolejnymi wyborami, do których będzie zachęcał na wszelkie dostępne sposoby. Szczególnie tych, co się nie wybierają. Ale najpierw postaram się ich zrozumieć.Powodów zniechęcających do wyborów widzę kilka. Jedni uważają, że nie ma kogo wybrać, inni nie wiedzą, kto jest do wyboru, a jak wiedzą kto, to nie wiedzą, kim on jest i co potrafi. Są i tacy, co sądzą, że wybrańcy i tak się sami powybierają, więc ich udział w głosowaniu jest bez sensu. Oczywiście przy odrobinie wysiłku można trochę wiedzy na temat kandydatów posiąść, ale niektórzy zajęci oglądaniem telewizji nie mają na to czasu i tym można zaproponować drogę na skróty.

 

Na przykład obejrzenie przynajmniej twarzy pretendentów. Nie jest to może ekscytujące, ale czasu wiele nie zajmie. Na zdjęciu każdy chce wyglądać jak najlepiej, ale to jak mimo tego wygląda, też coś o nim świadczy. Widziałem na przykład niedawno fotografię, na której pani Mazurek jest tak piękna, że nie do poznania. Fotoshop niech się schowa. Ale przy tej okazji pojawia się problem twarzy.

 

Pani Mazurek ma twarz znaną i jest ona, kto wie, czy nie najważniejszym atutem pani Mazurek, więc użycie innej, choćby piękniejszej twarzy, atut ten wytrąca, a sama pani Mazurek w najlepszym wypadku jawi się jako postać dwulicowa, co w wyborach by jej głosów zapewne nie przysporzyło. Użyłem tego dla teoretycznego przykładu, choć nie posiadłem wiedzy na temat europejskich aspiracji pani M. Na naszym mazursko-podlaskim terenie pojawiły się konkretne kandydatury: Jurgiel, Karski, Frankowski i Pasławska.

 

I teraz możemy się im przyjrzeć, choćby tylko na zdjęciu. Wpatruję się w twarz ministra Jurgiela i staram się w niej dostrzec jakąś perspektywę europejską, skoro ma nas reprezentować. Jest to twarz w kraju znana, ale wątpię, czy poza Polską. W jego przypadku trzeba pokonać lenistwo i szukać jeszcze czegoś. Jest coś. Wprawdzie minister, ale były, więc nie można go oskarżyć, że się ewakuuje do Brukseli z resztą rządu. Zakończył przedwcześnie swoją misją ministerialną, bo polskie rolnictwo nie było przygotowane na pojawienie się postaci tego kalibru.

 

Teraz doświadczenia z kraju chce wykorzystać w Belgii. Nie wiadomo, czy ta kolejna misja powiedzie się tak jak poprzednia, bo były minister Jurgiel mówił mało i trudno go było zrozumieć. Z drugiej strony być może mówił w jakimś obcym języku, co byłoby atutem. Ale jeśli byłemu ministrowi Jurgielowi wszystkie języki są obce, to może będzie się w ogóle wstydził wypowiadać. I teraz, zanim się na niego zagłosuje, trzeba kombinować, czy to źle, czy może dobrze.


 

Druga mocna twarz rządzącej partii to Karski, Karol Karski. Podkreślam imię, żeby nie pomylić go z Janem Karskim, z którym Karol nie ma nic wspólnego. Twarz na fotografii można zaryzykować pociągająca, o wyrazistej kolorystyce i figlarnym uśmiechu. Wprawdzie nie amant filmowy, ale śmiało mógłby zagrać jakąś postać w filmie animowanym. W Europie już nas reprezentował wprawdzie na kresach, bo aż na Cyprze.

 

Być może sam tego nie pamięta, bo kiedy dowiedział się, że sąd w Limassol wycenił jego pobyt na 11660 euro + odsetki za zniszczenie dwóch melexów i ściany hotelu, to był bardzo zdziwiony, że taki proces się odbył. Nie wiadomo, czy zapłacił, ale jak mu się uda dostać do Europarlamentu, żeby nas reprezentować, to będzie wreszcie miał z czego.

 

Opozycja ma dwie twarze. Pierwsza, bo to jedynka na liście, to Frankowski. Twarz Frankowskiego nie jest wprawdzie najbardziej rozpoznawalną częścią jego ciała, bo to piłkarz, napastnik znany ze skuteczności, ale przy tej okazji i twarz się załapała. Kiedyś się o piłkarzach mawiało: cała inteligencja w nogach. To się jednak zmieniło. Ostatnio i głowa u nich nadąża za nogami, niektórzy znają po kilka języków. Ważne jednak co w tych językach mają do powiedzenia.

 

Nie wiem dokładnie, jaki europejski potencjał stoi za kandydatem. Może nie tylko nadzieja, że dokopie konkurentom.

 

I wreszcie last but not least, ostatnia kandydatura. Poseł Urszula Pasławska. Młoda, lecz już doświadczona. Z Biskupca, jednak nie chciała skorzystać z boskiej pomocy przy zaprzysiężeniu. Uda się mimo Boga? Może wyborcy pomogą oddając na nią głos?

 

Jerzy NiemczukKomentarze do artykułu

Śmieszek

Celujmy więc na tego, kto umie strzelać i trafiać - nie tylko w ścianę hotelu. A Ty, nasza droga Orszulo - obyś nam nie \"uczyniła pustki w domu moim\"!

Mirek

Dobra robota, dowiedziałem się po prostu na kogo mogę oddać głos. Inaczej pewnie na wybory bym strzelał na oślep :)

Napisz


Komentarze

 • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu? - o to pytali dzieci w szkołach!
  Zgadzam się z przedmówcą w 100%
  Autor: Marcin
  2019-09-20 12:18:17
 • Auto wjechało w słup, ciężko ranny kierowca
  i dobrze że nie zabił postronnych, matki i dziecka idących w tym miejscu. mam nadzieję że koszty akcji zapłaci i posiedzi troszkę w celi?
  Autor: Buba
  2019-09-20 12:16:23
 • Miliony popłyną na drogi, umowy podpisane
  Paweł Kukiz, zaślubiony chwilowo w ramach koalicji Polskiej z PSL ogłosił wczoraj, że odbędzie się konferencja prasowa z udziałem posła Sachajko i dopiero co wypuszczonym na powietrze, byłym prezesem kółek rolniczych i członkiem PSL panem Serafinem. Serafin jak wiemy, od ponad pół roku został odcięty w ramach aresztu od społeczeństwa. Ponad 120 zarzutów na łączną kwotę ponad 30 mln złotych. Za przyczyną tego pana poseł Sawicki stracił stołek Ministra Rolnictwa. Coś mi się wydaje, ze jak to mawiał Józef Stalin ( kompromaty są silne). więc niebawem zostanie rozpalony grill nad wielkopowierzchniowymi agronomami:-D. Pytanie, czy były wójt Świętajna nie jest na wydobywczym i kto pójdzie na rozpałkę :-D
  Autor: Tomasz TK
  2019-09-20 11:41:00
 • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu? - o to pytali dzieci w szkołach!
  Dzieci powinny wiedzieć, że dwie wtyczki nie pasują do siebie i prądu z tego nie będzie. Tylko czy muszą dowiadywać się o tym, od różowych małorolnych panter :-D
  Autor: Tomasz TK
  2019-09-20 11:29:13
 • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu? - o to pytali dzieci w szkołach!
  Z tego bardzo jasno wynika że pan Dobroński i podlegli mu dyrektorzy to banda nieudaczników i nierobów. Skoro miasto zapłacilo za tą ankietę, a pan Dobroński nie raczył jej nawet przeczytać to w trybie natychmiastowym powinien zostać wywalony z roboty i jeszcze ponieść konsekwencje karne za niedopełnienie obowiązków. Tak samo pedagodzy i dyrekcja szkół w których były ankiety. Wszystkich won, zanim zrobią jeszcze większą krzywdę naszym dzieciom!!!
  Autor: Jędrek
  2019-09-20 11:15:23
 • Syn radnego i policjant bez... audi – dopadli ich złodziej samochodów
  hehe a policjanci w szczytnie wyrabiaja premię trzepiąc mandaty
  Autor: Yaasiek
  2019-09-19 22:59:43
 • Miliony popłyną na drogi, umowy podpisane
  SZPAKAMI KARMIONY. Szpak to taki inteligentny ptak, że potrafi naśladować głosy innych zwierząt, w tym człowieka. Szpak nie był i nie będzie dziobany. A bociany... 500+. Bo jest w orkiestrach dętych jakaś siła...
  Autor: Śmieszek
  2019-09-19 20:16:50
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  W ogóle nie powinni nakładać mandatu,tylko od razu sprawę skierować do Sądu. Tam dostanie więcej do zapłaty. Na podwórku niech sobie wysypisko zrobi.
  Autor: Marek
  2019-09-19 15:08:58
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Jestem zwariowanym grzybiarzem. Siłą rzeczy poruszam się w lesie po tych samych trasach. Wyzbierałem już wszystkie butelki i puszki na swojej drodze. Nie urwała mi się od tego ciężaru ręka i mam satysfakcję nie spotykając już śmieci. Zachęcam do podobnych działań - sama frajda
  Autor: tedy
  2019-09-19 07:56:00
 • Pan Zbigniew chwali szczycieński szpital (sygnał czytelnika)
  To tylko opinia jednego pacjenta dobra jak złapałem rękę w wypadku na skutera wodnym to wysłali mnie po4 godzinach mokrego dalej nie dali nic żeby sieokryc ani przebrać bo to nie rewia mody dali witamina C trzymali tyle na korytarzu i wysłali do Biskupca A w Biskupcu do 4 rano mokry bez buta i wiadomość żeby jechać do Szczytna w poniedziałek się umówić co z tym zrobić A to był piątek od razu stamtąd pojechałem do Olsztyna i od razu zdjęcie przebrany już byłem bo ciuchy przywieźli mi . I gdzie tu opieka jest
  Autor: Norman
  2019-09-18 23:56:05