Reklama


Reklama

Powiatowe podsumowanie wyborów do europarlamentu


Chociaż w ostatnia niedzielę do urn wyborczych poszło sporo więcej osób niż dotychczas, to i tak nasz powiat sporo odstaje od średniej krajowej, jak i całego okręgu. Mieszkańcy postawili na PiS. Tylko w samym Szczytnie wygrała Koalicja Europejska. Jedyna kandydatka, związana ze Szczytnem, czyli Urszula Pasławska mandatu nie uzyskała, ale ponad 63 tysiące głosów poparcia to też godny wynik.Wybory osób, które będą nas reprezentowały w Parlamencie Europejskim, dotychczas nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. W tym roku jednak frekwencja,w porównaniu z poprzednimi edycjami wyborczymi, była znacznie wyższa, chociaż wciąż daleka od ideału. W kraju wyniosła 45,68%, w okręgu nr 3, obejmującym województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie, sięgnęła 38,93%, natomiast w powiecie szczycieńskim osiągnęła poziom 35,42%. Najbardziej aktywni wyborczo okazali się mieszkańcy Szczytna – 42,62%, najmniej – mieszkańcy gminy Dźwierzuty – 26,87%. Słabo też wypadł Wielbark – 28,59%.

 

Wielbark zmienił front

 

W tej ostatniej gminie zmieniły się preferencje polityczne. Dotychczas większym poparciem cieszył się tam PSL (startujący w ramach Koalicji Europejskiej), ale w wyborach europejskich mieszkańcy zwekslowali w kierunku Prawa i Sprawiedliwości (56,55%), niemal dorównując poziomem poparcia mieszkańcom Rozóg, tradycyjnie propisowskim (66,55%). Tylko wyborcy z samego Szczytna częściej glosowali na KE, w której skład wchodziła Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Nowoczesna i Zieloni. Koalicja uzyskała w mieście 44,61% głosów, PiS – 40,59.


Reklama

 

Powiat jak cały okręg

 

Gdyby efekt wyborczy zależał tylko od mieszkańców powiatu szczycieńskiego, byłby dokładnie taki sam, jaki ostatecznie się okazał. Okręg wyborczy nr 3 będzie w Parlamencie Europejskim reprezentowało trzech posłów: Karol Karski i Krzysztof Jurgiel z PiS oraz Tomasz Frankowski z PSL (KE).

 

Coraz nas mniej

 

Kolejne wybory pozwalają też na analizę rotacji mieszkańców, porównując liczbę uprawnionych do głosowania. I tak, dla przykładu, w przypadku Szczytna, w niedzielę mogło pójść do urn 18.757 osób. Nie tak dawno, bo w przypadku listopadowych wyborów samorządowych, radnych mogły wybierać 18.924 osoby. Liczba wyborców nieznacznie wzrosła jedynie w gminach: Jedwabno, Pasym i Świętajno. W skali powiatu, w ciągu kilku minionych miesięcy, zmalała o 181 osób.

ReklamaKomentarze do artykułu

Rafal

Czas odstawić Urszule do lamusa i postawić na młodych. W psl są bardzo zasłuzone osoby jak Rafał, Tomasz, Arek. To ich należy promować.

Napisz

Reklama


Komentarze