Poniedziałek, 19 Sierpień, Imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Powiatowe podsumowanie wyborów do europarlamentu


Chociaż w ostatnia niedzielę do urn wyborczych poszło sporo więcej osób niż dotychczas, to i tak nasz powiat sporo odstaje od średniej krajowej, jak i całego okręgu. Mieszkańcy postawili na PiS. Tylko w samym Szczytnie wygrała Koalicja Europejska. Jedyna kandydatka, związana ze Szczytnem, czyli Urszula Pasławska mandatu nie uzyskała, ale ponad 63 tysiące głosów poparcia to też godny wynik.Wybory osób, które będą nas reprezentowały w Parlamencie Europejskim, dotychczas nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. W tym roku jednak frekwencja,w porównaniu z poprzednimi edycjami wyborczymi, była znacznie wyższa, chociaż wciąż daleka od ideału. W kraju wyniosła 45,68%, w okręgu nr 3, obejmującym województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie, sięgnęła 38,93%, natomiast w powiecie szczycieńskim osiągnęła poziom 35,42%. Najbardziej aktywni wyborczo okazali się mieszkańcy Szczytna – 42,62%, najmniej – mieszkańcy gminy Dźwierzuty – 26,87%. Słabo też wypadł Wielbark – 28,59%.

 

Wielbark zmienił front

 

W tej ostatniej gminie zmieniły się preferencje polityczne. Dotychczas większym poparciem cieszył się tam PSL (startujący w ramach Koalicji Europejskiej), ale w wyborach europejskich mieszkańcy zwekslowali w kierunku Prawa i Sprawiedliwości (56,55%), niemal dorównując poziomem poparcia mieszkańcom Rozóg, tradycyjnie propisowskim (66,55%). Tylko wyborcy z samego Szczytna częściej glosowali na KE, w której skład wchodziła Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Nowoczesna i Zieloni. Koalicja uzyskała w mieście 44,61% głosów, PiS – 40,59.


 

Powiat jak cały okręg

 

Gdyby efekt wyborczy zależał tylko od mieszkańców powiatu szczycieńskiego, byłby dokładnie taki sam, jaki ostatecznie się okazał. Okręg wyborczy nr 3 będzie w Parlamencie Europejskim reprezentowało trzech posłów: Karol Karski i Krzysztof Jurgiel z PiS oraz Tomasz Frankowski z PSL (KE).

 

Coraz nas mniej

 

Kolejne wybory pozwalają też na analizę rotacji mieszkańców, porównując liczbę uprawnionych do głosowania. I tak, dla przykładu, w przypadku Szczytna, w niedzielę mogło pójść do urn 18.757 osób. Nie tak dawno, bo w przypadku listopadowych wyborów samorządowych, radnych mogły wybierać 18.924 osoby. Liczba wyborców nieznacznie wzrosła jedynie w gminach: Jedwabno, Pasym i Świętajno. W skali powiatu, w ciągu kilku minionych miesięcy, zmalała o 181 osób.Komentarze do artykułu

Rafal

Czas odstawić Urszule do lamusa i postawić na młodych. W psl są bardzo zasłuzone osoby jak Rafał, Tomasz, Arek. To ich należy promować.

Napisz


Komentarze

 • Radni nie chcą dawać prezentów
  No to jestem zdumiony tym, że jeśli wszystkie instytucje się centralizują, a tu ktoś jednak chce \"zamontować\", czy rozbudować oddział instytucji w Szczytnie - to radni protestują i stwarzają przeszkody. Ci wielce oświeceni nasi radni niech pójdą wreszcie po rozum do głowy, a nie tylko po dietę radnego. Ale co się dziwić - pies ogrodnika: sam nie zje, ale drugiemu nie da. Chyba, że psa kiełbasą się przekupi.
  Autor: Śmieszek
  2019-08-16 14:53:29
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  PAN Radny raczej do powiedzenia za wiele nie ma co zresztą widac na nagraniach z sesji.
  Autor: Slawomir
  2019-08-16 11:26:01
 • Kraksa na Leyka, kierowca uciekł (zdjęcia)
  Ważne że mordeczce nic nie jest ch#j z prawem jazdy i ch#j z tym samochodem. Ja tobym go uniewinnił.
  Autor: Zbiórka_na_race_szlugów_do_aresztu.
  2019-08-14 19:00:22
 • Molo, jak scena amfiteatru – MDK zaprasza artystów
  Może by zainwestować w publiczny fortepian/pianino? W Polsce jest to dosyć rzadko spotykane, a znalazłoby się trochę chętnych do wypróbowania swoich sił, zwłaszcza, że obok jest szkoła muzyczna kryjąca wiele talentów.
  Autor: Ariia
  2019-08-14 12:35:26
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Pytam się tylko. Czym miasto jako organizator chce przyciągnąć mnie jako jego obywatela? Wykonawcy - poziom równy dożynkom. Oprawa - poziom festynu. Atrakcje - stragan dziadostwa. Droga władzo mojego kochanego miasta, obudźcie się wreszcie. Mamy wielki potencjał, a robimy imprezę na odwal, aby tylko się odbyła. Oddajcie nam naszą imprezę. Mieszkaniec Szczytna.
  Autor: Dżordż
  2019-08-13 14:18:22
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Jak już wiele razy wspominałem. Dni Mojego kochanego miasta, skończyły się już dawno. W tym roku przebiły już wszystko i sięgnęły totalnego dna. Bazariada i nic więcej. Poziom artystyczny równy z dożynkami w Wąchocku. Repertuar bardzo ambitny, w sam raz by przyciągnąć inteligencję z okolicznych \"metropolii\" z kurpiakami na czele. Panie Burmistrzu głosowałem na Pana, ale jeżeli chce Pan coś zrobić dobrego dla miasta niech się Pan wsłucha w głos swoich mieszkańców i przeorganizuje naszą imprezę w taki sposób, aby była to impreza w głównej mierze dla nas, dla mieszkańców. To święto naszego Grodu. Nie potrzebujemy bazariady i wszechobecnej tandety. Chcemy dobrej muzyki, nie polo coś tam. Stop bazariadzie.
  Autor: Jaśnie pan z gorszego sortu
  2019-08-13 14:06:11
 • Złoto-srebrna Karolina Piechowicz
  Gratulacje Karolina! Już nie mogę się doczekać, jak Cię będziemy oglądać na olimpiadzie !
  Autor: Jarek
  2019-08-13 14:02:00
 • Wejść do jeziora można zawsze, ale... nie wszędzie
  Co do zasady ma Pan rację, nie wolno grodzić nieruchomości i uniemożliwiać PRZEJŚCIA i to słowo jest kluczowe. Często osoby zgłaszające pretensje i powołujące się na przywołane przez Pana przepisy utożsamiają je z możliwością wypoczynku nad brzegiem zbiorników wodnych. Więc jeszcze raz przejść brzegiem możemy plażować już nie. Pozdrawiam
  Autor: Wodnik
  2019-08-13 13:09:16
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  Moze Pan radny powinien zainteresować się sytuacją uzdrowienia sluzby zdrowia w naszym mieście? Nowy szpital wybudować, i 2 nowe przychodnie oczywiście wszystko ze srodkow wlasnych.... A i odrazu sprawę ubytku liczby mieszkańców wyjaśni i naprawi.... Taki czlowiek orkiestra na panstwowej posadzce....
  Autor: Facebook wszystko przyjmie....
  2019-08-13 11:10:29
 • Oliwia Grajko – szóstoklasistka na szóstkę
  Powodzenia i samych sukcesów!
  Autor: Super
  2019-08-13 09:29:36