Czwartek, 20 Czerwiec, Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Powiatowe podsumowanie wyborów do europarlamentu


Chociaż w ostatnia niedzielę do urn wyborczych poszło sporo więcej osób niż dotychczas, to i tak nasz powiat sporo odstaje od średniej krajowej, jak i całego okręgu. Mieszkańcy postawili na PiS. Tylko w samym Szczytnie wygrała Koalicja Europejska. Jedyna kandydatka, związana ze Szczytnem, czyli Urszula Pasławska mandatu nie uzyskała, ale ponad 63 tysiące głosów poparcia to też godny wynik.Wybory osób, które będą nas reprezentowały w Parlamencie Europejskim, dotychczas nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. W tym roku jednak frekwencja,w porównaniu z poprzednimi edycjami wyborczymi, była znacznie wyższa, chociaż wciąż daleka od ideału. W kraju wyniosła 45,68%, w okręgu nr 3, obejmującym województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie, sięgnęła 38,93%, natomiast w powiecie szczycieńskim osiągnęła poziom 35,42%. Najbardziej aktywni wyborczo okazali się mieszkańcy Szczytna – 42,62%, najmniej – mieszkańcy gminy Dźwierzuty – 26,87%. Słabo też wypadł Wielbark – 28,59%.

 

Wielbark zmienił front

 

W tej ostatniej gminie zmieniły się preferencje polityczne. Dotychczas większym poparciem cieszył się tam PSL (startujący w ramach Koalicji Europejskiej), ale w wyborach europejskich mieszkańcy zwekslowali w kierunku Prawa i Sprawiedliwości (56,55%), niemal dorównując poziomem poparcia mieszkańcom Rozóg, tradycyjnie propisowskim (66,55%). Tylko wyborcy z samego Szczytna częściej glosowali na KE, w której skład wchodziła Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Nowoczesna i Zieloni. Koalicja uzyskała w mieście 44,61% głosów, PiS – 40,59.


 

Powiat jak cały okręg

 

Gdyby efekt wyborczy zależał tylko od mieszkańców powiatu szczycieńskiego, byłby dokładnie taki sam, jaki ostatecznie się okazał. Okręg wyborczy nr 3 będzie w Parlamencie Europejskim reprezentowało trzech posłów: Karol Karski i Krzysztof Jurgiel z PiS oraz Tomasz Frankowski z PSL (KE).

 

Coraz nas mniej

 

Kolejne wybory pozwalają też na analizę rotacji mieszkańców, porównując liczbę uprawnionych do głosowania. I tak, dla przykładu, w przypadku Szczytna, w niedzielę mogło pójść do urn 18.757 osób. Nie tak dawno, bo w przypadku listopadowych wyborów samorządowych, radnych mogły wybierać 18.924 osoby. Liczba wyborców nieznacznie wzrosła jedynie w gminach: Jedwabno, Pasym i Świętajno. W skali powiatu, w ciągu kilku minionych miesięcy, zmalała o 181 osób.Komentarze do artykułu

Rafal

Czas odstawić Urszule do lamusa i postawić na młodych. W psl są bardzo zasłuzone osoby jak Rafał, Tomasz, Arek. To ich należy promować.

Napisz


Komentarze

 • Jak dogodzić mieszkańcom? - felieton Romana Żokowskiego
  Dziękuję za ten artykuł. Jestem tego samego zdania.Wszyscy się mądrą znad ekranu smartfona, ale nie ma tam logicznego myślenia za grosz,narzekanie jedynie, dlatego w naszym kraju tak się dzieje.
  Autor: Aga
  2019-06-19 11:33:30
 • Jak dogodzić mieszkańcom? - felieton Romana Żokowskiego
  Szanowny Panie. Zgadzam się. że pół roku rządzenia to faktycznie niewiele. Natomiast kontrowersyjnych decyzji Pana Burmistrza można się doliczyć wiele. Jakie? Budowa stanowisk wędkarskich nad Małym Jeziorem / Kurek informuje, że Pan Burmistrz jest wędkarzem/ pachnie partykularyzmem. A strona estetyczna tego przedsięwzięcia, moim zdaniem, jest na miarę zabudowy wieży ciśnień i CPN na Pasymskiej. Także rewitalizacja ruin i budowa ścieżki rowerowej przy tak znacznym przekroczeniu planowanych na to środków jest działaniem,które ma pokazać, że Pan Burmistrz coś robi. Nie jest sztuką takie działanie za \"cudze\"czytaj nasze pieniądze. Przeraża mnie także to \"parcie na szkło\" Pana Burmistrza- zero skromności- przy każdej okazji uśmiechnięta mina na fotce. Tak więc jak na pół roku to \"sukcesów\" chyba wiele. Wsród starych mieszkańców Szczytna krąży opowieść o klątwie rzuconej przez wyjeżdżających do NRF Mazurów- \"bodaj wami rządzili nauczyciele W-F\" i co sprawdza się.
  Autor: dr
  2019-06-19 11:25:16
 • Żuchowski chce połączenia kolejowego Szymany – Chorzele
  Jako radny nic nie robi tylko gada. Czas odejść na emeryturkę. Czas wyremontować drogą 53 Olsztyn-Szczytno
  Autor: xyz
  2019-06-19 11:06:06
 • Janie, jak ty możesz przy tym żyć?
  Ta sygnalizacja dźwiękowa to porażka. Jak można było to zaakceptować, owszem jest to ułatwienie dla osób niepełnosprawnych ale tylko powinna działać jak jest zielone światło dla pieszych a nie brzęczeć cały czas. Chyba nikt z GDDKiA nie słyszał jak prawidłowo funkcjonuje sygnalizacja dźwiękowa.
  Autor: Natka
  2019-06-18 11:47:06
 • Mistrzostwa bez kibiców, gorąca dyskusja samorządowców
  Juz z samego zdjęcia widac zaangażowanie radnego Łachacza w sprawę... Zdjęcie mówi samo za siebie.
  Autor: Paweł
  2019-06-18 11:05:07
 • Będzie więcej policjantów w okolicach plaży i mola
  No i tym samym wiecej mandatow dla mieszkanców za jazde rowerem bez swiateł, picie zimnego piwa w gorący dzień na plaży... Dziekujemy ci burmistrzu Mańkowski i przewodniczącemu rady Łachaczowi Tomaszawi za ten piekny gest w stronę mieszkańców
  Autor: Rafal
  2019-06-15 07:42:03
 • Jujitsu dało mistrzowskie medale Katanie
  Brawo Katana.
  Autor: Karol.P.
  2019-06-14 12:21:56
 • KRUS z własnym „domem” w Szczytnie
  Burmistrzem jest kobieta czy mężczyzna bo z tej wypowiedzi wnioskuję że ktos bezharakterny.
  Autor: Tomasz
  2019-06-14 08:32:03
 • Reaktywują harcerstwo w Szczytnie
  A pieniądze na to burmistrz wyłoży z własnej kieszeni?
  Autor: Rafał
  2019-06-14 08:28:20
 • Będzie więcej policjantów w okolicach plaży i mola
  No nie popatrzcie, znowu załatwił. On to może. A jaki przystojny jest nasz Pan Burmistrz. I harcerstwo reaktywuje , ruiny zrewitalizuje, jezioro zarybi- to jest to.
  Autor: dr
  2019-06-14 08:08:50