Reklama


Reklama

Powiat przyjazny rowerzystom walczy z marginalizacją (zdjęcia)


PROMOCJA. Pierwsze osiem kilometrów wielkiej trasy rowerowej ma być gotowe w październiku. Może wcześniej, jeśli pospieszy się dostawca asfaltu. O projektach rowerowych i innych inicjatywach, nie tylko turystycznych, mówi starosta Jarosław Matłach.Ścieżka rowerowa dawnym nasypem kolejowym, to właściwie już projekt zamknięty...

 

Można tak powiedzieć, bo wszystkie przeszkody praktycznie zostały pokonane, a było ich niemało. Najtrudniejsze było przygotowanie: pozyskanie terenu, połączenie kilku samorządów na rzecz tego przedsięwzięcia, a w końcu – pozyskanie środków i wykonawcy. Teraz, kiedy już zostało praktycznie tylko tę ścieżkę wykonać, a wszystko inne już jest, można naprawdę odetchnąć. Szczerze mówiąc, kiedy kilka lat temu wpadłem na ten pomysł, by tak właśnie wykorzystać nieczynne torowisko, nie przypuszczałem, że będzie się trzeba borykać z taką masą przeszkód. Ale jestem pewien, że cały ten trud zrekompensuje zadowolenie, kiedy już cała trasa będzie gotowa i wykorzystywana, tak przez mieszkańców, jak i turystów.

 

Ścieżka rowerowa będzie biegła dawnym nasypem kolejowym

 

Nie jest to pierwsza rowerowa inicjatywa powiatu...

 

Wcześniej połączyliśmy siły z nadleśnictwami, które dysponowały na swoim terenie oznakowanymi szlakami turystycznymi i rowerowymi. Połączyliśmy te trasy w jednej specjalnie wydanej mapie. Trasy te tworzą „gwiazdą powiatu szczycieńskiego”. Polega to na tym, że z Placu Juranda można atrakcyjnymi trasami, głównie leśnymi dojechać do stolicy każdej z gmin i wrócić robiąc pętlę. Ostatnio czytałem, właśnie w „Tygodniku”, że nie ma takich tras. Informuję więc, że są. Może faktycznie trochę za mało jest informacji na ich temat, ale trasy są i – co ważne – będzie ich więcej.

 

To może parę zachęcających szczegółów odnośnie do atrakcji, które będą czekały na rowerzystów, korzystających z tej nowej budowanej trasy...

 

Sam dużo jeżdżę rowerem i naprawdę dobrze znam ten 8-kilometrowy odcinek. Już teraz jest to trasa niezwykle urokliwa. Wystarczy się zatrzymać na którymś z wiaduktów, by mieć z niego widok zapierający dech. A trzeba też podkreślić, że będzie to trasa nie tylko dla rowerzystów. Będą z niej mogli korzystać rolkarze, biegacze i po prostu spacerowicze, a zimą – także narciarze. Oczywiście, wiemy, że nie samymi widokami turysta żyje, ale trzeba pamiętać, że trasa rowerowa jednak głównie temu właśnie służy: by jechać, podziwiać okolice, czynnie odpoczywać. Ale na odpoczynek od jazdy też są przewidziane miejsca. Taki postój będzie przygotowany przy nieczynnym już, przepięknym budynku dworca w Ochódnie. Niestety, ten budyneczek jest mocno zniszczony, ale może właśnie uruchomiona trasa rowerowa spowoduje, że znajdzie się dobry gospodarz i ten dawny dworzec zagospodaruje.


Reklama

 

Przy dawnym dworcu w Ochódnie powstanie punkt obsługi rowerzystów.

 

 

Ten projekt wymagał nawiązania współpracy z innymi samorządami, co nie zawsze było łatwe. Ale chyba to doświadczenie przydało się teraz, kiedy rodzi się inicjatywa o nazwie „Mazury Południowe”. Jaki cel tej inicjatywy?

 

Przede wszystkim „walka”. Powiaty: nasz szczycieński, piski, nidzicki i działdowski w projekcie strategii strategii wojewódzkiej na lata 2020-2030 określone zostały jako marginalne, nie mające znaczenia dla rozwoju regionu. Taki status może sprawić, że będziemy mieli do dyspozycji mniej środków unijnych, że ktoś wymyśli, że w nieważne, nie mające perspektyw tereny nie warto inwestować. I takiej opcji zamierzamy przeciwdziałać. Chcemy „walczyć” nie tylko o te środki, ale chcemy pokazać, że nasze powiaty też mają znaczenie, mają potencjał i możliwości. Nie chcemy zgodzić się na to, by nas traktowano jako „wyrzutki” województwa. Pozostawienie takich zapisów w strategii byłoby ogromną niesprawiedliwością nie tylko w stosunku do tych czterech powiatowych, ale też miejskich i gminnych. Nie możemy pozwolić na to, by mieszkańców naszych terenów traktowano jako gorszych. Wszyscy zasługujemy na takie same szanse.

 

Starostowie podpisali list intencyjny w celu utworzenie Stowarzyszenia  „Mazury Południowe”.

 

 

Jakim cudem wojewódzcy stratedzy uznali powiat szczycieński za marginalny?

 

Nie wiem. Wydaje się to absurdalne tym bardziej, że to u nas jest przecież lotnisko, które dla rozwoju całego województwa, a także po części i ościennych, np. podlaskiego, ma strategiczne znaczenie. Logiczne więc powinno być eksponowanie tego lotniska w strategii na kolejne dziesięciolecie i eksponowanie wszelkich możliwych przedsięwzięć, które można by podciągnąć pod działalność okołolotniskową. Dość wspomnieć, że w gestii samorządu wojewódzkiego pozostaje około 100 hektarów terenu przy lotnisku. To obszar, który może i powinien być gospodarczo wykorzystany. Gdyby tak się stało, to powiat szczycieński miałby szansę stać się wiodącym w województwie, a nie marginalnym.

Reklama

 

Inicjatywa ponadpowiatowa chce sprawić, by takie działania gospodarcze były podjęte?

 

Na pewno chcemy przekonać władze województwa i kraju, że „marginalizowanie” niektórych powiatów nie będzie sprzyjało nikomu: ani tym odsuniętym na boczny tor, ani pozostałym. Dotychczasowa gospodarcza polityka unijna szła w kierunku wyrównywania szans wszystkich regionów. Takie dzielenie na „lepsze” i „gorsze” powiaty w łonie jednego regionu kłóci się z tą unijną ideą.

 

A na razie powiat trzyma kierunek na turystów...

 

W dużej mierze. Myślę, że czas najwyższy, by wszyscy zauważyli, że Mazury, jako cud natury, to nie tylko wielkie jeziora. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że te wielkie akweny są coraz mniejszym cudem, coraz mniej tam natury. Ona jest u nas, wokół Szczytna, Pisza, Nidzicy czy Działdowa. Mamy mnóstwo miejsc o ogromnym uroku, niemal dzikiej przyrodzie, gdzie można naprawdę odpocząć, bez tłumu ludzi wokół. I takiego odpoczynku ludzie coraz bardziej potrzebują. A o tym, że w powiecie mamy przepiękne, zaciszne tereny, fantastycznie nadające się na urlopowy wypoczynek, przekona się każdy, kto skorzysta z naszych rowerowych tras. Na tę nową, chociaż jeszcze w budowie – wszystkich serdecznie zapraszam.Komentarze do artykułu

Śmieszek

Przepraszam, ale zdjęcia to jak z dawnej propagandówki \"... z wizytą na placu budowy\". Lecz przydadzą się z pewnością do ulotki na wybory do sejmu.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • W naszych lasach pojawiła się modliszka (zdjęcia)
  Jak gostek będzie dobrze kopulował to go nie zje. Każda zechce by wrócił raz jeszcze.

  Prokreator


  2020-09-22 16:36:34
 • Scena – spełnienie marzeń Krzysztofa Berendta (zdjęcia)
  Panie Krzysztofie znam Pana od przdszkola i Pańskich rodziców iwszystko co Pan powiedział jest miłą kwintesencją tego że młodzież rozwija swoje pasje.Jestem mamą córki Sylwii która uwielbiała taniec i za swoją pasją po gimnazjum pojechała 200 km do Bialego Stoku i skończyła szkołę teatralno taneczną.Szkoda że dzisiaj nie rozwija tej pasji.Pamiętam jak jeszcze w gimnazjum brała udział w Dziadku do Orzechów wystawianych przez Ilonę Pawlowicz w Filharmonii Olsztyńskiej .Pół roku prób i 2 tygodnie koncertów codziennie.Staraliśmy się pomagać dowozić córkę.Wspieraliśmy ją.Byłam badzo dumna gdy wśród wszystkich osób 200 tancerzy i 90 osób orkiestry na finałowej scenie była również moja córka.Ale wiem też jak ciężka jest praca na scenie.Dlatego trzymam za Pana Kcióki.Obecnie moja córka jest również w Gdyni chodziła z resztą z Panem do przedszkola i chyba podstawówki jesteście rówieśnikami.Poproszę żeby kupiła nam bilety na Pana spektakl specjalnie przyjedziemy ekipą ze Szczytna.

  Kaczmarczyk Małgorzata


  2020-09-22 06:49:46
 • Przez sąsiedzkie podziały cierpią całe Działy
  To jest chore. Rodzice nie pamiętają, jak za ich czasów było trudno dostać się do szkoły, zwłaszcza zimą, kiedy trzeba było chodzić po głębokim śniegu przy wysokim mrozie. Swoja złością robicie krzywdę swoim dzieciom. Zastanówcie się co robicie!

  Obserwator


  2020-09-21 21:13:00
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Biskupiec jest w powiecie olsztyńskim , i tam szukaj liczby zakażeń osób.

  Do tabela.


  2020-09-21 19:50:40
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Gdzie w tych liczbach zakażeń z powiatów jest Biskupiec ?.

  Tabela.


  2020-09-21 16:08:24
 • Schronisko młodzieżowe odzyska dawny blask (zdjęcia)
  Miasto niby na Mazurach. Powinno nastawiać się na turystykę, ale tanich noclegów nie ma. Schronisko ze skromnymi pokojami i niskimi cenami to mus. Powinno być w Szczytnie co najmniej jedno. To wstyd, że miasto pozwoliło na to, że zostało zamknięte.

  Kowal


  2020-09-21 15:03:15
 • „Blokada” rowerowej ścieżki, poprawi bezpieczeństwo
  Warto jeszcze wspomnieć, że jest to jedyny fragment oddanej ścieżki, gdzie nie zdjęto torów. Przechodząc z rowerem lub przejeżdżając na rolkach przez jezdnię, w szczelinach może utknąć kółko, człowiek/rower się przewróci, a że wielu kierowców w tym miejscu nie zwalnia - można już się nie podnieść. Powinni zainstalować \"leżących policjantów\" z obu stron. Dziwne, że tego nie zrobili, jakby nie wiedzieli, że w Polsce ograniczeni prędkości są tylko do ozdoby. No, ale poczekamy, prędzej czy później ktoś wpadnie pod samochód i wtedy zwalniacze dla kierowców się pojawią.

  Kowal


  2020-09-21 14:57:25
 • „Blokada” rowerowej ścieżki, poprawi bezpieczeństwo
  To proste i bez dyskusji, czy trzeba , czy nie trzeba, a może?. Przed otwarciem ścieżki powinno być zabezpieczenie, żeby można było przejść, nie wjechać pod pojazd. Czy rządzący nie widzą jak nie mają swojej zdrowej wyobraźni, że nigdzie w Polsce ani na świecie takiego bubla nie popełniają. Np Polska - Połczyn Zdrój niech tam pojadą i zobaczą jak jest zabezpieczona 40 km ścieżka na całej długości.

  Krys


  2020-09-21 10:21:27
 • Przez sąsiedzkie podziały cierpią całe Działy
  Wójt podjął bardzo dobrą decyzję... Skoro nie ma wymaganych 3km to po co dowóz, kiedy ja chodziłam tam do szkoły moja droga przekraczała 3km i były Pan wójt nie dał żadnego dowozu, więc to dobra wola... A do Pani ,,Gość\"... Część z dzieci z tej całej rodziny ma bliżej do nowego przystanku... Więc w czym problem. Problem leży w Was matkach... Dzieci same nie rozumieją czemu mamy każą im chodzić na przystanek który znajduje się dalej, skoro zrobili im przystanek bliżej.

  Mieszkanka


  2020-09-21 10:16:46
 • Porachunki, jak w gangsterskim filmie
  Jakiej kradzieży dopuścił się niby 33-latek??

  O co chodz


  2020-09-21 08:45:25