Wtorek, 20 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Polisa turystyczna, czy karta EKUZ? Jak odpowiednio się zabezpieczyć?


Ten konflikt trwa od lat i zdania wciąż są podzielone. W tym tekście postanowiliśmy wyjaśnić Ci główne różnice pomiędzy Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego a polisą turystyczną. Co lepiej zabezpieczy Cię przed konsekwencjami utraty zdrowia podczas zagranicznego wyjazdu?Jak wyrobić kartę EKUZ?

Wszystko jest zadziwiająco proste, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z programem o charakterze czysto rządowym. Wystarczy tylko, że udasz się do najbliższego Twojego miejsca zamieszkania oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, wypełnisz wymagany wniosek i złożysz go do rozpatrzenia. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, kartę otrzymasz już w ciągu 15 minut. Czytaj o EKUZ Olsztyn na https://ekuz.com.pl/ekuz-w-olsztynie/.

Jak zaopatrzyć się w polisę turystyczną?

W tym wypadku musisz skorzystać ze strony internetowej, na której znajdziesz wygodną porównywarkę ubezpieczeń. System poprosi Cię o określenie głównych parametrów polisy i na tej postawie przedstawi najlepsze oferty od renomowanych ubezpieczycieli. Potem wystarczy kilka kliknięć, by stać się właścicielem polisy.

Czego nie pokrywa karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma kilka ograniczeń, które sprawiają, że często jest pomijana przez osoby, szukające ubezpieczenia. Mając w kieszeni kartę, nie możesz liczyć na pokrycie kosztów:

  • planowanych zabiegów,

  • zabiegów, które nie są koniecznością,

  • pomocy w prywatnych placówkach,

  • ubezpieczenia OC,

  • transportu medycznego do Polski,

  • transportu zwłok,

  • odszkodowania za opóźniony lot i zaginione bagaże,

  • ratownictwa.

Jak w tej kwestii wypada polisa turystyczna?

Celem powstania ubezpieczenia podróżnego było zagwarantowanie pomocy medycznej podczas pobytu w kurortach turystycznych, które bardzo często są oddalone od publicznych placówek medycznych o kilkaset kilometrów. Jeśli więc przed wyjazdem wykupisz ubezpieczenie, będziesz mógł skorzystać z usług prywatnej kliniki i nie bać się o ewentualne koszty.

Gdzie działa karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego ma dosyć szeroki zasięg działania. Zgodnie ze swoją nazwą obowiązuje we wszystkich krajach zrzeszonych w ramach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W praktyce oznacza to, że posiadacz karty może leczyć się w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. Sprawdź, dokumenty potrzebne do wyrobienia karty EKUZ: https://ekuz.com.pl/strefa-dokumentow/

Gdzie obowiązuje polisa turystyczna?

To zależy tylko od Ciebie. Możesz określić zasięg Twojej polisy podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem. Pamiętaj, że warto negocjować i starać się jak najbardziej rozszerzać funkcjonalności oraz listę krajów, w jakich będzie działać Twoje ubezpieczenie turystyczne.

Co wybrać?

Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz oba rozwiązania i stworzysz sobie kompleksowy pakiet ochrony przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą Cię spotkać podczas pobytu w innym kraju.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze