Poniedziałek, 21 Czerwiec
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała -

Reklama


Reklama

Polisa turystyczna, czy karta EKUZ? Jak odpowiednio się zabezpieczyć?


Ten konflikt trwa od lat i zdania wciąż są podzielone. W tym tekście postanowiliśmy wyjaśnić Ci główne różnice pomiędzy Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego a polisą turystyczną. Co lepiej zabezpieczy Cię przed konsekwencjami utraty zdrowia podczas zagranicznego wyjazdu?Jak wyrobić kartę EKUZ?

Wszystko jest zadziwiająco proste, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z programem o charakterze czysto rządowym. Wystarczy tylko, że udasz się do najbliższego Twojego miejsca zamieszkania oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, wypełnisz wymagany wniosek i złożysz go do rozpatrzenia. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, kartę otrzymasz już w ciągu 15 minut. Czytaj o EKUZ Olsztyn na https://ekuz.com.pl/ekuz-w-olsztynie/.

Jak zaopatrzyć się w polisę turystyczną?

W tym wypadku musisz skorzystać ze strony internetowej, na której znajdziesz wygodną porównywarkę ubezpieczeń. System poprosi Cię o określenie głównych parametrów polisy i na tej postawie przedstawi najlepsze oferty od renomowanych ubezpieczycieli. Potem wystarczy kilka kliknięć, by stać się właścicielem polisy.

Czego nie pokrywa karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma kilka ograniczeń, które sprawiają, że często jest pomijana przez osoby, szukające ubezpieczenia. Mając w kieszeni kartę, nie możesz liczyć na pokrycie kosztów:

 • planowanych zabiegów,

 • zabiegów, które nie są koniecznością,

 • pomocy w prywatnych placówkach,

 • ubezpieczenia OC,

 • transportu medycznego do Polski,

 • transportu zwłok,

 • odszkodowania za opóźniony lot i zaginione bagaże,

 • ratownictwa.

Jak w tej kwestii wypada polisa turystyczna?

Celem powstania ubezpieczenia podróżnego było zagwarantowanie pomocy medycznej podczas pobytu w kurortach turystycznych, które bardzo często są oddalone od publicznych placówek medycznych o kilkaset kilometrów. Jeśli więc przed wyjazdem wykupisz ubezpieczenie, będziesz mógł skorzystać z usług prywatnej kliniki i nie bać się o ewentualne koszty.

Gdzie działa karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego ma dosyć szeroki zasięg działania. Zgodnie ze swoją nazwą obowiązuje we wszystkich krajach zrzeszonych w ramach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W praktyce oznacza to, że posiadacz karty może leczyć się w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. Sprawdź, dokumenty potrzebne do wyrobienia karty EKUZ: https://ekuz.com.pl/strefa-dokumentow/

Gdzie obowiązuje polisa turystyczna?

To zależy tylko od Ciebie. Możesz określić zasięg Twojej polisy podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem. Pamiętaj, że warto negocjować i starać się jak najbardziej rozszerzać funkcjonalności oraz listę krajów, w jakich będzie działać Twoje ubezpieczenie turystyczne.

Co wybrać?

Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz oba rozwiązania i stworzysz sobie kompleksowy pakiet ochrony przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą Cię spotkać podczas pobytu w innym kraju.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Miejski żłobek powstanie w pomieszczeniach po byłej kręgielni
  Ale radni zdają sobie sprawę, że to oznacza, że w Hali Wagnera będzie się mieścił żłobek. A gdy będą odbywały się tam kolejne rozgrywki, konkursy, targi pracy i różne takie, które odbywały się do tej pory, co będzie z dzieciakami? Mam nadzieję, że pomieszczenie zostanie wyciszone, a to kosztuje niemałe pieniądze. Czy po prostu pójdziemy na żywioł? Na koniec jednak muszę dodać, że żłobek w Szczytnie się przyda, ale tam?

  Kowal


  2021-06-21 12:52:29
 • Tragiczny wypadek pod Dębówkiem, zginęła młoda kobieta w ciąży
  Droga jest jak każda inna ale jak się nie potrafi jechać z odpowiednią prędkością to takie są wyniki.

  Kazik


  2021-06-21 08:52:57
 • Jest wyrok w sprawie śmierci trzech pracowników Sarii
  Moim zdaniem MW został kozłem ofiarnym , musieli na kogoś zrzucić winę , i padło na najniższy szczebel kierowniczy - czyli na brygadzistę !! A co dyrekcja zakładu nie wiedziała co się dzieje w zakładzie ? A Panie Rozogi rozwiń swoja myśl czy MW kazał Ci wkładać rękę w przenośnik ślimakowy ?

  Wojtek


  2021-06-21 08:15:46
 • Garaż z decyzją wojewody
  Panie radny sytuacja z garażem to taki Pana sukces jak Mańkowskiego z wieżą ciśnień.

  Prowadził ślepy kulawego


  2021-06-21 07:53:36
 • Jest wyrok w sprawie śmierci trzech pracowników Sarii
  M.W. to ciapa i nieudacznik. Przed laty straciłbym przez niego całe ramię w przenośniku ślimakowym. Ten człowiek już dawno nie powinien pracować na stanowisku brygadzisty.

  Rozogi


  2021-06-20 20:38:54
 • Bogdan Komosiński – sołtys Piasutna (zdjęcia)
  Panie Sołtysie, a może by tak zrobić w Piasutnie prawdziwy plac zabaw dla dzieci zamiast tego zarośnietego trawami z dołami w którym z łatwością schowa się trzylatek i drzazgami wchodzącymi w małe łapki?

  Barbara Kaim


  2021-06-20 17:31:32
 • Letnie nowości imprezowe, Szczytno gotowe na sezon turystyczny
  Ja bym nie bagatelizował wydarzeń kulturalnych - turystycznych, które są organizowane od lat. Nie wiem dokładnie, co z pierogami i świętem ziemniaka - bo to były sztandarowe propozycje samorządu miejskiego za czasów burmistrz Górskiej. Nie byłem publicznością tych imprez, bo kartoflaka i pierogi robi mi żona - i to mi wystarcza. Nie chcę się narażać na niepotrzebne przygody gastryczne. Natomiast pamiętam, jak burmistrz Górska chciała połączyć te dwie \"imprezy\" (ziemniaki i pierogi) z jarmarkiem Mazurskim robionym przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. A ja od swoich znajomych z tzw. wielkich miast zawsze byłem pytany - no to kiedy ten jarmark - bo to kawałek folkloru, muzyki, rękodzieła - no bo chcą przyjechać. Jestem ciekaw, czy kameralna i niekomercyjna atmosfera jarmarku mazurskiego będzie utrzymana. Ale też pamiętam, że nigdy nie było to traktowane, jako walor miasta. Miasto uważało, że bazar - pod nazwą jarmark jurandowy - jest jego priorytetem. No i mamy, co mamy. Ja akurat od lat obserwuję sobie te wydarzenia i czuję, że mam prawo oceniać. Prochu tutaj promocja (urzędnicy) nie wymyślą, o ile nie zaczną kontaktować się z ludźmi, którzy co nieco się na tym znają. Kto dokładnie - nie wiem. Ale wiem, że i Dni i Noce Szczytna nie muszą być wiejskim festynem, a bazary z chińszczyzną, pomieszane z pierogami i kartoflakiem są po prostu żenadą.

  Krajan


  2021-06-20 15:07:42
 • Garaż z decyzją wojewody
  Tak się właśnie dzieje gdy stanowiska radnych piastują ludzie bez przygotowania i doświadczenia biznesowego, kto z nich choćby jabłkami na rynku handlował, czy jakąkolwiek działalność z sukcesem prowadził? Chyba nikt i właśnie przez takie wybory Bareja może kręcić filmy a my mieszkańcy utrzymujemy takich aktorów.

  Przedsiębiorca


  2021-06-20 14:47:49
 • Nadchodzi upadek szczycieńskiego pływania?
  W każdym sporcie jest to samo :(. Sporty walki także kuleją bo zostały odcięte od maty w WSPolu. Obecnie pozostaje tułaczka po jakichś małych salkach bądź gościnnie treningi w Olsztynie. Nie tylko pływanie \"tonie\" ale myślę że pozostałe dyscypliny także :(

  Sporty Walki


  2021-06-20 11:33:56
 • Tragiczny wypadek pod Dębówkiem, zginęła młoda kobieta w ciąży
  Każdy popełnia błędy , ale nie każdemu jest dane je naprawić.

  Życie


  2021-06-20 10:44:28