Niedziela, 19 Wrzesień
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Policyjna czołówka


Nie – tytuł nie zapowiada jakiegoś dramatycznego wypadku drogowego z udziałem radiowozu. Odnosi się do efektów pracy, jakimi może się pochwalić, a nawet i poszczycić Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie. W pierwszym półroczu bieżącego roku odnotowano sporo mniej przestępstw przy jednoczesnym znacznym wzroście ich wykrywalności. - To wynik zmian organizacyjnych, a głównie tego, że po prostu policję widać – lapidarnie komentuje komendant KPP Radosław Drach. - Intensywne działania prewencyjne to jeden z najlepszych „odstraszaczy” dla przestępców.Przestępczość w liczbach

W minionym półroczu szczycieńscy śledczy wszczęli 622 postępowania przygotowawcze (śledztwa i dochodzenia). W ubiegłym roku, w tym samym czasie było ich 790. Spadek liczby przestępstw jest więc całkiem spory.

 

- W jakimś, chociaż niezbyt dużym stopniu, wpływ na to miała zapewne także pandemia i związane z nią ograniczenia – przyznaje komendant Drach. - Jednakże obowiązywały już one od wiosny ubiegłego roku, więc jeśli wpływały na zachowania przestępcze, to również i wcześniej.

 

Poziom przestępczości oceniany jest głównie w odniesieniu do czynów, które są społecznie najbardziej uciążliwe – albo dlatego, że najbardziej powszechne (np. kradzieże mienia, samochodu, kradzieże z włamaniem), albo ze względu na swą „wagę gatunkową” (rozbój, pobicie, wymuszenia i kradzieże rozbójnicze). W każdej z siedmiu takich głównych kategorii wyniki szczycieńskiej policji korzystnie się zmieniły. O ile łącznie przestępstw z gatunku „siedmiu” w ubr. (I półrocze) było 247, to w tegorocznym półroczu – 142.

 

- Spadek liczby popełnionych przestępstw niewątpliwie cieszy, ale jest to niejako tylko jedna strona medalu – komentuje insp. Radosław Drach. - O poziomie bezpieczeństwa świadczą bowiem przede wszystkim te liczby, które dotyczą ich wykrywalności. Im więcej sprawców zostaje ujawnionych i oddanych w ręce organów sprawiedliwości, tym bardziej rośnie przekonanie, że popełnianie przestępstw po prostu się nie opłaca.

 

Niewykluczone, że właśnie do takiego wniosku doszli np. miejscowi amatorzy cudzego mienia, skoro np. w odniesieniu do kradzieży wykrywalność w 2019 roku wynosiła zaledwie 37%, a obecnie aż 72,7%. Ogółem, biorąc pod uwagę wszystkie stwierdzone przestępstwa w I półroczu bieżącego roku, szczycieńska KPP osiągnęła nieznany w historii jednostki wynik: 85%, znacznie poprawiając efekty ubiegłoroczne, kiedy to wykrywalność ogólna wynosiła 78,7%.

 


Reklama

- W odniesieniu do niektórych rodzajów przestępstw osiągnęliśmy 100-procentową wykrywalność – z zadowoleniem podkreśla komendant szczycieńskiej KPP.  - Ujawnieni zostali na przykład sprawcy wszystkich pobić, bójek czy przestępstw narkotykowych. Duża w tym zasługa funkcjonariuszy z pionu operacyjnego, ale nie jedyna. Bardzo skuteczni byli i są kryminalni oraz zespół do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją. W tym półroczu funkcjonariusze wykryli aż 167 czynów w tej kategorii (w ubr. - 125). Pod względem wykrywalności, czyli ujawnienia sprawców zgłoszonych przestępstw gospodarczych nasza komenda zajmuje drugie miejsce w województwie wynikiem 84,3%, podczas gdy wojewódzka średnia wynosi 69,2%.

Reklama

 

Przestępstwa nie ujawniają się same, podobnie jak sprawcy z własnej woli raczej się do nich nie przyznają. - W KPP Szczytno pracuje obecnie 149 policjantów, wśród których jedna trzecia to kobiety – informuje komendant Drach. - Uzyskane wyniki to efekt często żmudnej, czasem niewdzięcznej i wręcz niebezpiecznej pracy wszystkich funkcjonariuszy, którym za tę pracę i zaangażowanie bardzo dziękuję.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Powyższa maksyma stosowana jest w odniesieniu do medycyny, niemniej doskonale też pasuje i do działań policyjnych. - Jestem przekonany, że niebagatelny wpływ na to, że maleje liczba przestępstw, mają czynności prewencyjne – twierdzi komendant Drach. - Jeśli policjantów i radiowozy po prostu widać wszędzie i często, w dzień i w nocy, to z pewnością obawa przed złapaniem na gorącym uczynku odstrasza jakąś część chętnych np. do kradzieży. Dla przykładu – obecnie w nocy patrolowane są tereny gmin Wielbark czy Jedwabno, czego dawniej nie było w ogóle. Na spadek przestępczości ma wpływ także stała obecność funkcjonariuszy w gminach, dzięki istniejącym już posterunkom w Świętajnie i Wielbarku.

 

Patrole – to nie tylko jeżdżenie czy wędrowanie po terenie. To również kontrolowanie, a nie da się wykluczyć, że wśród ponad 21 tysięcy osób wylegitymowanych byli i tacy, którzy nosili się z niecnymi zamiarami i z nich zrezygnowali po spotkaniu z policjantami. Ponad 15 tysięcy kierowców było przebadanych na zawartość alkoholu we krwi, a takie liczne kontrole zapewne też niektórych „wypitych” powstrzymują przed siadaniem za kierownicą.

 

Policyjne statystyki wskazują jednak, że na drogach wciąż nie jest najlepiej. Pierwsze półrocze bieżącego roku „zaowocowało” aż 270 kolizjami na drogach i 16 poważnymi wypadkami, w których zginęło 6 osób, a 18 zostało rannych. Główne ich przyczyny to: nadmierna prędkość, nieprawidłowe manewry, nieustąpienie pieszemu na przejściu dla pieszych, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu i chodzenie nieprawidłową stroną jezdni. Owszem, w ramach działań prewencyjnych szczycieńscy policjanci wyeliminowali z ruchu 54 nietrzeźwych kierowców, 20 - po spożyciu, 10 nietrzeźwych rowerzystów, 25 kierujących na sądowym zakazie i 19 z cofniętymi uprawnieniami do kierowania pojazdami mechanicznymi. Ponadto ujawnili 8 890 naruszeń przepisów ruchu drogowego.

 

- Ta liczba najlepiej wskazuje, jak bardzo to właśnie uczestnicy ruchu drogowego sami sobie zagrażają, sobie i innym – stwierdza insp. Radosław Drach. - Niestety, na drogach wciąż jest niebezpiecznie, a na brawurę, nadmierną prędkość i lekceważenie przepisów ruchu drogowego nie ma skutecznego lekarstwa, mimo naszych intensywnych działań prewencyjnych – podkreśla Radosław Drach. - Zresztą brak rozwagi widać nie tylko w odniesieniu do podróży, ale też np. korzystania z uroków lata, plaż i jezior. Jakiekolwiek, najbardziej wytężone działania policyjne nie byłyby w stanie zapobiec tragedii, jaka w ubiegłym tygodniu miała miejsce w Warchałach, gdy w jeziorze utopili się dwaj młodzi ludzie. Nie mogliśmy też sprawić, by na drodze do Dębówka nie doszło do śmiertelnych wypadków. Tu jedynie można liczyć na rozsądek kierowców i innych użytkowników dróg i o to apeluję.

 

Insp. Radosław Drach, Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie.Komentarze do artykułu

dr

Panie inspektorze, zapraszam późnym wieczorem /22-23, w okolice sklepów monopolowych zlokalizowanych przy ul. Leyka. Przekona się Pan jak naprawdę wygląda ład i porządek w mieście.

Michał.S

I tak trzymać,robicie kawał dobrej roboty za co Dziękuję ja i na pewno niejeden mieszkaniec naszego Powiatu. Pozdrawiam

kloss

Panie redaktorze, jak wieść szeroka niesie nasza Policja nie chce przyjmować zgłoszeń. Po co? Nie ma zgłoszenia to nie ma przestępstwa z niewykrytymi sprawcami. I tyle w tym temacie. Po prostu kreatywna księgowość.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Będzie swoja woda
  Kiedy CAŁE JERUTKI dostąpią zaszczytu?

  Robert Częścik


  2021-09-19 13:26:06
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Bo Rozogi są gminą z najmniejszą ilością bezmyślnego inwentarza ... :) Brawo Rozogi!!! Ciekawe czy szanowny wójt naganiacz, weźmie odpowiedzialność za konsekwencje dobrowolnego poddania się eksperymentowi medycznemu....no, Panie Kudrzycki, podpiszesz Pan papier, że w razie śmierci po szczepieniu, oddasz pan swoje życie?....NIE ... nie podpiszesz, bo i niby czemu, skoro decydując się na wyszczepienie, każdy podpisuje świadomie dobrowolną zgodę na udział w eksperymencie medycznym, czym zdejmuje odpowiedzialność ze zbrodniarzy przymuszających do dobrowolnego okaleczenia się.

  XXX


  2021-09-19 11:39:24
 • Stan prac w nowym żłobku sprawdzili radni
  Żenada żłobek w szkole

  Andrzej


  2021-09-19 08:01:04
 • Znamy oficjalne wyniki budżetu obywatelskiego. Kto wygrał?
  13 głosów na ławeczki fotowoltaiczne za 250 tysięcy ??!! Hahaha kpina jakaś! Szczytno ma taką potężną infrastrukture, że trzeba miasteczko rowerowe budować, zeby dzieci umialy po chodniku jechac ? Miałabyć rozbudowa SKATEPARKU ile było głosów pytam sie ? Ile lat jeszcze będziemy czekać na przeszkody, które były w projekcie uwzględnione 7 lat temu ??!! Przeszkoda co została postawiona już jest rozklepana jak schabowy za rok będzie sie nadawać tylko na opał jak legendarna rampa co siekierami rozebrana została a trzeba było tylko 2 deski na górze wymienić :) POZDRAWIAM

  Potężny LegwanZORD


  2021-09-18 23:07:50
 • Zbadali bagna georadarem, szukali zatopionego wozu bojowego (zdjęcia)
  W Dzwierzutach był kiedyś staw na środku miejscowosci z opowiesci dziadka prawdopodobnie ruscy żołnierze w zime chcieli czołgiem przejechać po lodzie i w efekcie lód pękł a czolg poszedl na dno teraz jest pod ziemia a jakies 30 lat temu niby bylo widac kawalek lufy tez można bylo by takim georadarem poszukać...

  Ms


  2021-09-18 07:55:41
 • 111 lat Banku Spółdzielczego w Szczytnie (zdjęcia)
  celebryci na pierwszym planie...

  gość


  2021-09-18 06:21:39
 • Będzie krócej i szybciej do Olszyna? Coraz bliżej przebudowy drogi (zdjęcia)
  Za 100 lat ????????????

  Follower


  2021-09-17 19:38:00
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Bo byłoby trudno biegać w habicie czy innej kiecce od szczęki po dolne paznokcie. Na szczęście Szczytno to nie Kabul (jeszcze).

  massakra


  2021-09-17 15:28:24
 • Filmowcy z Niemiec kręcą film w murach byłego kolegium nauczycielskiego
  W tym filme ta Niemka jedzie w brudnym starym pociągu do Pasymia. Wyrzuca z przedziału Polaka, który grzecznie wychodzi. Z Pasymia widać tylko zrujnowaną szopę jako dworzec i chuliganów na rynku. Komenda policji w Olsztynie wieczorem jest \"o tej porze już nie osiągalna\". Polska policjanta na wodok córki staje śię mamuśką i praca przestaje być ważna (Niemka patrzy na nią z pohardą). Typowa obraz Polski w ZDF. Nie da śię tego oglądać. Że Polacy w tym u cuestniczą?

  Telewidz


  2021-09-16 14:40:50
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Dlaczego te dziewczyn muszą biegać w majtkach i pokazywać gołe brzuchy? Kto chce je tak oglądać? Ze sortem nie ma to nic do czynienia

  Nick


  2021-09-16 14:30:24

Reklama