Środa, 16 Czerwiec
Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita -

Reklama


Reklama

Połączyli siły dla dobra przyrody


Nie od dziś wiadomo, że aktywnie spędzony czas w otoczeniu przyrody cieszy się coraz większą popularnością wśród lokalnych mieszkańców, jak i rzeszy turystów. Niestety, ale ich obecność niesie za sobą również duże zagrożenie, nie tylko dla roślin i zwierząt, ale również dla nich samych. Dlatego funkcjonariusze na co dzień pełniący służbę w zielonych i niebieskich mundurach połączyli siły, aby działać wspólnie na rzecz i w służbie ochrony przyrody.Sezon letni zaczyna się rozkręcać, a turystów na terenach zielonych przybywa, dzielnicowy miasta i gminy Pasym mł. asp. Grzegorz Licki rozpoczął wspólne służby z funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej oraz funkcjonariuszami Straży Leśnej.

 

- Mundurowi połączyli siły, aby wspólnie zadbać o bezpieczeństwo lokalnej społeczności, ale także podejmować działania mające na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń, do których dochodzi na terenach wodnych i leśnych – informuje sierżant Izabela Cyganiuk ze szczycieńskiej policji. - Edukują, zapobiegają oraz działają prewencyjne, a w przypadku rażącego lekceważenia obowiązujących przepisów, godzących w dobro środowiska naturalnego, reagują adekwatnie do popełnionych przez sprawców czynów.

 

Pamiętajmy! Podczas letniego wypoczynku, bądźmy przyjaźni dla przyrody.

 

W lesie: nie używaj ognia!

    - Ogniska wolno palić w miejscach wyznaczonych, a jeśli takiego miejsca nie ma to zachowaj odległość 100 m od granicy lasu.

    - Jeżeli widzisz pożar alarmuj dzwoniąc pod numer 112 lub 998.


Reklama

   - Autem nie wjeżdżaj do lasu.

   - Biwakuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych; jeżeli nie wiesz gdzie zapytaj leśniczego

     * Czytaj leśne tablice.

    * Śmieci zabierz ze sobą.

    * Obserwuj las zachowując ostrożność. Zwierzęta, które w nim mieszkają są dzikie. Będąc w lesie nie hałasujemy, nie dotykamy zwierząt, nie łapiemy ich, pozostawmy nienaruszone ich domy: mrowiska, gniazda, nory.

    * Pies w lesie powinien być prowadzony na smyczy.

    * Drzewa, rośliny i grzyby to także organizmy żywe – pozostaw nienaruszone, nie kop ich i nie zrywaj.

    * Aby lepiej chronić rośliny i zwierzęta poznaj je!

 

Niewłaściwe zachowania nad wodą również wiążą się z odpowiedzialnością prawną. Podlega karze grzywny kto: 

znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym (żaglówka, kajak, rower wodny) -  art. 35 Ustawy

Reklama

o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych;

znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu wodnym  - art. 87 Ustawy kodeks wykroczeń;

kieruje statkiem albo zajmuje stanowisko członka załogi statku, nie posiadając do tego właściwego dokumentu kwalifikacyjnego - art. 61 Ustawy o żegludze śródlądowej;

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu wodnym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 - art 178a Ustawy kodeks karny.

Według obowiązujących przepisów (Ustawa o rybactwie śródlądowym, Regulamin amatorskiego połowu ryb) wędkować może osoba, która ukończyła 16 lat i posiada kartę wędkarską. Młodzież do lat 16 zwolniona jest z obowiązku posiadania karty wędkarskiej, może jednak łowić tylko pod opieką osoby posiadającej taką kartę.

 Komentarze do artykułu

Wstyd patrzeć na to.

Ten dzielnicowy to niech się zainteresuje przybywającymi co jakiś czas workami śmieci przy drodze powiatowej Grom -Jurgi-Dybowo , oraz wiadra plastykowe wyrzucane do rowu przydrożnego.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze