Sobota, 20 Kwiecień
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -

Reklama


Reklama

Podziękowali rolnikom za plony


Podczas dożynek, jakie odbyły się w ostatnią niedzielę w Dźwierzutach bawili się mieszkańcy całego powiatu. Jednak przesłanie imprezy było znacznie głębsze. – Chcieliśmy w ten sposób symbolicznie podziękować rolnikom za ich trud i ciężką pracę, jaką wkładają w wyżywienie mieszka...


  • Data:

Podczas dożynek, jakie odbyły się w ostatnią niedzielę w Dźwierzutach bawili się mieszkańcy całego powiatu. Jednak przesłanie imprezy było znacznie głębsze. – Chcieliśmy w ten sposób symbolicznie podziękować rolnikom za ich trud i ciężką pracę, jaką wkładają w wyżywienie mieszkańców naszego powiatu i kraju – mówili zgodnie wójt Czesław Wierzuk i starosta Jarosław Matłach.

W niedzielę od świtu lało. Wielu wątpiło, czy w związku ze złą pogodą tegoroczne dożynki w ogóle się odbędą. Nie wątpili organizatorzy i dobrze – być może ich wiara pomogła rozegnać deszczowe chmury i tuż przed oficjalnym rozpoczęciem Dożynek Powiatowych, które w tym roku odbyły się w Dźwierzutach, zgromadzonych przywitało słońce. Dzięki temu msza dziękczynna za tegoroczne i przyszłe plony mogła odbyć się na świeżym powietrzu. Słowa uznania i podziękowania skierowali do rolników wójt Czesław Wierzuk oraz starosta Jarosław Matłach. Rolnikom podziękowali też parlamentarzyści, którzy dokonywali tez ocen krajowej gospodarki, ocen mniej czy bardziej pochlebnych w zależności od opcji politycznej, która reprezentowali.

Tegoroczny gospodarz, czyli gmina Dźwierzuty, to jedyna w powiecie szczycieńskim, która zachowała niemal w pełni rolniczy charakter. Na ogólną jej powierzchnię – 26 tys. ha ponad połowa, bo 15 tys. ha to użytki rolne. Na terenie gminy znajdują się 892 gospodarstwa. Głównie uprawia się pszenicę - 850 ha, kukurydzę – 800 ha i pszenżyto - 780 ha, jęczmień – 390 ha. Pogłowie hodowanego na terenie gminy bydła wynosi ogółem - 7 128 szt., w tym 3 085 szt. „młodzieży”, natomiast trzody chlewnej - 2 348 szt.

Honory dla najlepszych

Święto Plonów to najlepsza okazja do tego, by uhonorować tych, którzy najbardziej przyczyniają się do rozwoju nie tylko gminnego rolnictwa. Stąd też podczas części oficjalnej wyróżniający się rolnicy gminy Dźwierzuty zostali odznaczeni medalem „Zasłużony dla Rolnictwa”, a Medalem Komisji Edukacji Narodowej udekorowana została Longina Korniluk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dźwierzutach.

Medal „Zasłużony dla Rolnictwa”:

Antoni Lachowicz, Dźwierzuty

Zygfyd Marszałek, Dźwierzuty


Reklama

Tadeusz Tomaszewski, Dźwierzuty

Marek Sokołowski, Dźwierzuty

Robert Liniewicz, Orżyny

Irena Osojca, Rumy

Mieczysław Jawoszek, Sąpłaty

Tomasz Hatowski, Szczepankowo

Zbigniew Lubera, Linowo

Leszek Zbrzyski, Jabłonka

Teresa Fila, Orżyny

Dożynkowe obyczaje

Do oficjalnych punktów programu, zgodnie z dożynkowym obyczajem, należy zaliczyć także konkursy na najpiękniejszy wieniec i stoisko, jak również symboliczne dzielenie się chlebem, którego bochen staroście Jarosławowi Matłachowi wręczyli starostowie dożynek: Danuta Woźniak z Nowych Kiejkut i Krzysztof Jabłonowski z Targowa.

Starościna Danuta Woźniak to rolniczka z zawodu i wykształcenia, na UWM ukończyła bowiem Wydział Rolnictwa i Kształtowania Środowiska, uzyskując specjalizację z zakresu agrotechnologii i zarządzania produkcją. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 145 ha, specjalizujące się w produkcji mleka i zbóż. Nowoczesność i wydajność gospodarstwa Danucie i Dariuszowi Woźniakom przysporzyły honorów: statuetkę „Juranda” oraz nominację do finału w ogólnopolskim konkursie „Rolnik – Farmer Roku”. Wiodący rolnicy z Nowych Kiejkut są też Mistrzami Agroligi Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz laureatami Krajowej Agroligi.

Starosta Krzysztof Jabłonowski z Targowa także jest rolnikiem z dyplomem wyższej uczelni, a nawet dwoma, ukończył bowiem również studia podyplomowe z zakresu pozyskiwania funduszy unijnych. Otrzymane od rodziców gospodarstwo prowadzi od 2001 roku i przez ten czas powiększył jego areał z 90 do 150 ha. Specjalizuje się w produkcji zbóż, a średnia wydajność z hektara to 7,5 tony.

Artystycznie i sportowo

Nie byłoby dożynek bez rywalizacji gmin – oceniane były wieńce dożynkowe oraz stoiska, na których każdy zaprezentował to, co ma najlepszego. Tym razem w szranki stanęły też sportowe reprezentacje, które walczyły w szeregu najprzeróżniejszych, mniej czy bardziej poważnych konkurencji.

Reklama

Oprawę artystyczną zapewniły nie tylko zespoły lokalne, jak np. dźwierzuckie Wrzosy, ale także te, które przyjechały z dalekich miast partnerskich: z polskiego Żywca i rosyjskiego Swietłogorska. Skoczne kozackie tańce i muzyka stanowiły nie lada atrakcję tegorocznych dożynek, co najmniej taką, jak beskidzkie hołubce, wycinane przez odzianą w góralski strój wicestarostę Sylwię Jaskulską.

Wyniki najważniejszych dożynkowych konkursów:

Najpiękniejsze stoisko:

  1. Dźwierzuty

  2. Szczytno

  3. Świętajno

 Najpiękniejszy wieniec:

  1. Dźwierzuty

  2. Szczytno

  3. Pasym

Rywalizacja sportowa:

  1. Rozogi

  2. Jedwabno

  3. Szczytno

Paweł Salamucha/Halina Bielawska

Fot. Paweł Salamucha i Krzysztof Kołakowski (sport)



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama