Wtorek, 23 Kwiecień
Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha -

Reklama


Reklama

Podwójne wesele w Chacie Mazurskiej (zdjęcia)


Narodowe Czytanie to akcja zapoczątkowana w 2012 roku przez Prezydenta RP, a jej głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.


  • Data:

W tym roku wybór padł na dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Największa izba Chaty Mazurskiej zamieniła się w teatralną scenę, a mieszkańcy naszego miasta stali się widzami barwnej inscenizacji dramatu, bo taką formę Narodowego Czytania postanowiono przyjąć. To była prawdziwa poetycka uczta w sobotnie popołudnie.

 

Wśród osób czytających fragmenty "Wesela" znaleźli się ci bardziej i mniej znani mieszkańcy Szczytna, wśród nich znalazł się również i nasz redakcyjny kolega Robert Arbatowski, który otrzymał rolę Ojca. Współorganizatorem Narodowego Czytania była Anna Bogusz, która od ubiegłego roku jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół. - Zadzwoniła do mnie dyrektor Biblioteki Miejskiej Jagoda Pijanowska i zaprosiła do współpracy podczas Narodowego Czytania, na co oczywiście ochoczo wyraziłam zgodę - opowiada Anna Bogusz. Podczas naszego pierwszego spotkania ustaliliśmy, że czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego musimy nieco skrócić, a przy okazji z racji tego, że mam doświadczenie teatralne, wpadłam na pomysł żeby zrobić to w formie inscenizacji, na co pani Jagoda wyraziła zgodę.


Reklama

 

Po kolejnym spotkaniu obie panie przystąpiły do pracy i skróciły nieco scenariusz dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Wspólnie ustaliły obsadę i przystąpiono do kompletowania strojów niezbędnych do wystawienia sztuki.

- Jeśli chodzi o stroje, to w ich poszukiwaniach i przygotowaniach przewróciłam dom prawie do góry nogami, ale się udało. Dodatkowo zrobiłam niewielkie zakupy w sklepach z używaną odzieżą. I udało mi się w ten sposób uszyć strój Stańczyka – opowiada z nieukrywaną dumą pani Anna.

Aby wszystko odbyło się zgodnie ze sztuką teatralną, nie zabrakło w Chacie Mazurskiej również i prób, podczas których uczono debiutantów jak się pozbyć tremy aktorskiej oraz nanoszono niewielkie poprawki do inscenizacji.

Działania połączonych sił pracowników Biblioteki Miejskiej i członków Towarzystwa Przyjaciół Szczytna dzielnie wspomagały zespoły ludowe: Wystek i Kolonianki, które w sąsiedniej izbie śpiewały pomiędzy kolejnymi wystawianymi aktami „Wesela”.

 

Reklama

Sobotnie popołudniowe spotkanie w Chacie Mazurskie było również okazją do uczczenia „Wesela kurpiowskiego”, które było wystawione dokładnie 15 lat temu. Były kwiaty i gorące życzenia składane na ręce prezes Towarzystwa Przyjaciół Szczytna - Anny Bogusz, która twierdzi, że takie działania i ludzka życzliwość dają jej siłę do kolejnych pomysłów i zamiarów, które ma nadzieję, że spełni.

 

Po zakończonej inscenizacji, jeden z widzów skomentował sobotnie Narodowe Czytanie w Chacie Mazurskiej – Oglądając wcześniej, bo w południe parę prezydencką w Ogrodzie Saskim i słuchających ich tłumy ludzi pod parasolkami, postanowiłem i ja wziąć udział w tym ogólnonarodowym wielkim przedsięwzięciu. Jakież było moje zdziwienie, że tam w Warszawie mimo pogody, głowa państwa czytała „Wesele”, a tu na miejscu w Szczytnie zbrakło przedstawicieli naszych lokalnych władz oraz naszych radnych miejskich, bo przecież na nich głosowaliśmy i chcemy, aby byli blisko nas…

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama